آینده سفر هوایی پس از کرونا چگونه خواهد بود؟

سفر هوایی پس از کرونا
سفر هوایی پس از کرونا

بیماری همه گیر کرونا زندگی انسانها را تغیر داده است جدای از هفته ها و و حتی ماهها تعطیلی به نظر می رسد تغیراتی را هم در نحوه سفرهای هوایی ما ایجاد خواهد کرد. مرزها به آرامی باز می شوند و محدودیت‌ها پایان می پذیرند و خود باعث می شوند سوالهایی مطرح شوند مانند سفرهای هوایی در آینده به چه شکل خواهند بود و گردشگران باید چه انتظاری داشته باشند هنگامیکه چمدان خود را می بندند و عازم سفر به کشورهای دیگر می شوند.

جواب کوتاه این است که هیچکس بطور قطع و یقین نمی‌داند چه پیش خواهد آمد. صنعت سفر هوایی طی مراحل مختلفی  به بهبودی دست خواهد یافت و در حقیقت به کشور و یا ناحیه‌ای که به آنجا مسافرت می‌کنید بستگی دارد. هر کدام قوانین خاص خودشان را دارند بنابراین مجبور خواهید شد که بررسی کنید کشور مورد علاقه شما چه شرایطی را برای مسافرت اعمال خواهد کرد آیا درخواست مجوز سلامت می‌کند یا از شما می خواهد دو هفته در قرنطینه بمانید.

بنا براین یک برنامه منطقی و دقیق شما را از دردسرهای احتمالی در مقصد نجات خواهد داد.

از آنجاییکه صنعت هواپیمایی از میان یک بحران عظیمی در حال گذر است و بیشتر پروازها کنسل شده‌اند, شرکتهای زیادی یا بسته شده و یا در حال تجربه کاهش در خواست سفر هوایی وبه تبع آن درآمد هستند. طبق برآورد سازمان مدیریت حمل و نقل آمریکا شمار پروازها در حال رسیدن به عدد ۷۰۰۰۰۰  است در حالیکه این عدد در ماه آوریل ۱۰۰۰۰۰ بود. صنعت سفرهای هوایی در تلاش برای برخواستن و روی پای خود ایستادن و همچنین رسیدن به رشد است. شرکتها مقررات جدیدی را برای کاهش ریسک ابتلا به ویروس وضع کرده اند. مسافران در حال تجربه کردن تغییراتی هستند که تاثیرات آن احتمالا تا مدتها بعد از این پاندومی باقی خواهد ماند. اینها تغیرات شگرفی هستند که بر چگونگی شکل گیری مسافرتهای هوایی آینده تاثیر به سزایی خواهند داشت

سفر هوایی پس از کرونا
سفر هوایی پس از کرونا

زدن ماسک بر صورت در پرواز الزامی خواهد بود

ماسک زدن در اماکن و یا در فرودگاها ممکن است الزامی نباشد ولی هواپیمایی ها از شما می‌خواهند که در پرواز ماسک به صورت بزنید. مطالعات نشان داده‌اند که زدن ماسک میتواند از پخش ویروس از یک فرد به فرد دیگر بطور موثری جلوگیری کند. و هواپیمایی ها تمایلی به ریسک کردن در این مورد ندارند.

ایرلاین‌ها مانند بریتیش ایرویز و ورجین و بسیاری دیگر در جهان از مسافران‌شان می‌خواهند که در پرواز ماسک به چهره خود بزنند. کادر پروازی هم از این قائده مستثنی نیست. و برخی از هواپیمایی‌ها بسته‌هایی را برای مسافران خود در نظر گرفته‌اند که ماسک صورت هم در آن وجود دارد. در برخی از موارد, هواپیمایی‌ها از ورود مسافران بدون ماسک به پرواز ممانعت به عمل می‌آورند. زدن ماسک به چهره عمومی‌تر شده است. بنابراین ممکن است به یک شیوه جدید در سفرهای هوایی تبدیل شود.

برنامه عادی نظافت هواپیما سخت‌تر خواهد شد

هواپیمایی‌ها جهت جلوگیری از شیوع ویروس برنامه نظافت در هواپیما را تغیر داده‌اند. در گذشته نظافت هواپیما فقط تمیز کردن سطوح با مواد ضد عفنی کننده بود. امروزه هواپیما قبل از هر پرواز بطور کلی و دقیق ضد عفونی می‌شود. بهداشت مهم ترین سلاح مبارزه با ویروس است و ممکن است پس از هر پرواز بعد از گذر از دوران کرونا, آنقدر هم ضروری و لازم نباشد. مردم با دانستن اینکه این اقدامات هنگامی‌ که موضوع مهم است, درست انجام می‌شوند, احساس امنیت می کنند.

سفر هوایی پس از کرونا
سفر هوایی پس از کرونا

پاسپورت ممکن است در سفرهای هوایی به تنهایی کافی نباشد

تحت شرایط عادی سفر همراه با پاسپورت و یک ویزای معتبر به شما اجازه ورود به  کشورها را می‌دهند. امروزه در این شرایط برخی از کشورها از شما درخواست گواهی سلامت و یا واکسیناسیون هم می‌کنند البته هنگامی که واکس این بیماری پیدا شود. این می‌تواند یک قدم کاملا منطقی جهت کنترل شیوع بیماری هم برای مردم کشور و هم برای طیف وسیعی از مسافران که از مناطقی با ریسک بالا وارد آن کشور می‌شوند, باشد.

برخی از کشورها هم ممکن است برای مسافران محدودیت‌های بیشتری اعمال کنند و از آنها دلایل منطقی برای سفر را جویا شوند. برای مثال سفرهای تفریحی ممکن است دلیل قانع کننده‌ای نباشد در جاییکه سفرکاری و تجاری دلیل خوبی برای ورود است ( بخاطر منافع اقتصادی ). این بدین معنی می باشد که همیشه مسافران چند هفته قبل از برنامه ریزی برای سفر، مدارک مورد نیاز را چک کنند.

ایستگاه‌های بازرسی بیشتری در فرودگاه‌ها مستقر خواهند شد

هنگامی که به کشورهایی که موفق در مهار شیوع کرونا شده‌اند مانند چین, سنگاپور و کره جنوبی نگاه می‌کنیم پی می‌بریم که بیشتر نگرانی آنها از مردمی است که شروع کرده‌اند به مسافرت به این کشورها که خود می‌تواند آغازی برای شیوع دوباره بیماری باشد. برای مثال کره جنوبی برای تمام مسافرانی که از مناطق با ریسک بالا مانند اروپا و آمریکا وارد آن کشور می شوند قرنطینه ۱۴ روزه اعمال می‌کند و آن‌هایی که اقامت دائم ندارند باید دوره قرنطینه را در مکان‌های ایزوله شده بگذرانند.مخصوصا کشورها بازرسی بیشتری را در مرزها که شامل بازرسی بهداشتی مانند اندازه گیری دمای بدن نیز می‌شود، اعمال می کنند.

مواد ضد عفونی کننده دست باقی می‌مانند

طی چند ماه گذشته ویدئوهای زیادی در رسانه‌های مجازی دست به دست می شوند که مسافران را در حال تمیز کردن و ضد عفونی کردن محیط اطراف خود، نشان می دهند. این روند ممکن است مساله ضد عفونی را به سطوح بالاتری ارتقا دهد و می‌تواند موضوع مهمی باشد که قادر به تغییر شیوه سفرهای هوایی آینده است.

اگر چه حتی همه ما صندلی خود را پاک هم نکنیم آن چیزی را که شاهد هستیم، استفاده رو به افزایش مواد ضد عفونی دستها و محصولات مشابه است. این محصولات همراه مسافر در محدوده قوانین مربوط به مایعات قابل حمل در هواپیما, خواهد بود.

در پروازهای بلند مدت این مسئله ممکن است بسیار محدود کننده باشد و تغییر قوانین و مقررات هوایی در سطح جهانی ثابت شده است که سخت است. هواپیمایی‌ها ممکن است که خود نقش راهبردی را به عهده بگیرند و به مسافرانش این محصولات را در شکل یک بسته تشویقی ارائه دهند.

پروازهای داخلی افزایش پیدا می کنند

مسافران احتمالا در حال حاضر دورتر از کشور خود نخواهند رفت مخصوصا کشورهایی که که کنترل خوبی بر شیوع بیماری داشته اند. پروازهای داخلی سریع تر از پروازهای بین المللی بهبودی حاصل خواهند کرد. و این بدین معنی است که هواپیما دیگر الزاما  یک وسیله حمل و نقل مقرون به صرفه نخواهد بود.

همانطور که شاهد ارتباطات سریع هستیم, ممکن است شاهد این باشیم که قطارها بخش بزرگی از سهم بازار   را به خود اختصاص دهند. زیرا آنجا که صحبت از مسافرت های کوتاه به میان بیاید قطار بسیار مقرون به صرفه تر و با محیط هم سازگارتر است.

سفر هوایی پس از کرونا
سفر هوایی پس از کرونا

مسافرت با جت‌های خصوصی رونق بیشتری میگیرد

در گذشته بسیاری از افراد متمول برای مسافرت از بخش بیزنس کلاس هواپیمایی‌ها استفاده می‌کردند. حال ممکن است پرواز با جت‌های خصوصی را انتخاب کنند . درست است که این پروازها مقداری گران‌تر هستند اما مزایای آن بیشتر از لوکس بودن و راحتی آن است. از زمان شروع این بیماری واگیر، تقاضا برای پروازهای خصوصی با جت افزایش قابل توجه ای داشته است و این به خاطر ایمنی و بهداشتی است که پروازهای خصوصی در اختیار مشتریان می‌گذارند.

مشتریان اینگونه پروازها می‌توانند از جمعیت و تماس مستقیم پرهیز کنند. زیرا احتیاجی به منتظر شدن در صف‌های طولانی در فرودگاه ها ندارند و می‌توانند همراهان خود را هم انتخاب کنند. طول پرواز هم کوتاه‌تر است زیرا بیشتر جت های خصوصی پروازهای مستقیم ارائه می دهند و اختیاجی به عوض کردن فرودگاه در طول مسیر نیست. با اینکه بیشتر شرکتهای هوایی طی چند ماه گذشته با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کردند شرکت چپمن فریبورن متخصص پروازهای چارتری جهانی بسیار مشغول بوده است. درخواست‌ها برای بار و مسافر روی پروازهای خصوصی اقزایش قابل توجه‌ای داشته است در همان حال بخش پروازهای تجاری هواپیمایی‌ها با کاهش شدید موجه بوده است و این خود فرصت های جدیدی را خلق کرده است.

آینده سفر هوایی هنوز مبهم است و بسیاری از مردم نمی دانند آیا ایمنی پرواز وجود دارد یا خیر. یک چیزی که به صورت بدیهی وجود دارد این است که ما باید خود زا با تغییرات وفق دهیم. این تغیرات شامل صفهای طولانی امنیتی تا رعایت موارد بهداشتی سفت و سخت و افزایش بالقوه قیمتهای بلیط  هواپیما در جاییکه  صنعت گردشگری سعی در بهبود خود میکند, می باشد. سلامتی و امنیت اولویت‌هایی خواهند بود که قوانین و تغیرات جدیدی را در چگونگی سفرهای ما دیکته میکنند

منبع: Aviation Voice

ترجمه: حمید عشوری | مدیر توسعه کسب و کار

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .