ایستگاه راه آهن اصفهان

ایستگاه راه آهن اصفهان
ایستگاه راه آهن اصفهان

اصفهان که از لحاظ زیبایی و معماری به نصف جهان معروف است یکی از پرترددترین شهرهای ایران بوده و سالانه بالای هزاران گردشگر و مسافر را به خود جذب می‌کند. این شهر به لحاظ جمعیت و گستردگی سومین کلان‌شهر ایران است که برای دسترسی به آن می‌توانید از سه طریق زمینی، هوایی و ریلی سفر کنید. هرکدام از مسیرهای یاد شده دارای زیبایی مخصوص به خود است و برای شما سفری خاطره‌انگیز را رقم خواهند زد. اگر قصد سفر به این شهر با قطار را دارید با ما امروز در این مطلب از مجله گردشگری ایسفر که قصد داریم به ایستگاه راه ‌آهن اصفهان بپردازیم، همراه شوید.

تاریخچه

با توجه به اینکه در گذشته‌های دور اصفهان پایتخت ایران بوده و بعد از آن هم به دلیل مکان‌های تاریخی و گردشگری و همچنین به لحاظ صنعتی و اقتصادی بودن آن در سال 1347 تصمیم گرفته شد تا در این شهر ایستگاه راه ‌آهن ساخته شود. این پروژه در سال 1352 با زیربنای 6700 متر مربع آغاز و در سال 1359 به بهره‌برداری رسید. این ایستگاه بر اساس معماری خاص این شهر که یادآور طراحی سی ‌و سه پل و یا پل خواجو برای شما خواهد بود طراحی ‌شده و یکی از قدیمی‌ترین ایستگاه‌های قطار در سطح کشور است. همچنین ایستگاه راه آهن اصفهان جز ایستگاه‌های پایانه‌ای بوده که به معنای آخرین مقصد مسافران است.

فضای داخلی ایستگاه راه آهن اصفهان

آدرس و شماره تماس ایستگاه راه آهن اصفهان

برای دسترسی به این ایستگاه می‌توانید از این دو آدرس استفاده نمایید:
اصفهان، ابتدای بزرگراه شهید وحید دستجردی، رو به روی سپاهان شهر و یا میدان آزادی، خیابان هزار جریب، 5 کیلومتری جاده شیراز.
شماره تماس: 36542026-031

مسیرهای دسترسی

برای اینکه بتوانید به ایستگاه راه آهن اصفهان دسترسی داشته باشید می‌توانید از مترو و یا ماشین استفاده نمایید. اگر با مترو قصد آمدن دارید ابتدا خودتان را به میدان آزادی رسانده و از آنجا خود را به ترمینال صفه برسانید و سپس با اتوبوس و یا تاکسی خودتان را ایستگاه راه ‌آهن برسانید. در غیر صورت اگر با ماشین شخصی قصد آمدن دارید می‌توانید از آدرس‌هایی که در بالا ذکر شده استفاده نمایید.

امکانات ایستگاه راه آهن اصفهان

این ایستگاه با توجه به اینکه یکی از بزرگ‌ترین، قدیمی‌ترین و پر ترددترین ایستگاه‌های موجود در سطح کشور است و همچنین دارای 615 خط اصلی و 99 خط صنعتی و تجاری امکاناتی را در اختیار مسافران به جهت آسایش و رفاه آن‌ها در نظر گرفته است که عبارت‌اند از: مرکز اطلاعات، گیشه‌های فروش بلیط، سوپر مارکت کوچک، فروشگاه سوغاتی، تالار اصلی، تالار کوچک، رستوران، سالن همایش، مهمانسرا راه‌ آهن، چرخ‌دستی بار، نمازخانه، پریز برق، تلفن ثابت، پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و دستگاه خودپرداز.

پارکینگ ایستگاه راه آهن اصفهان

مسیرهای ریلی ایستگاه راه آهن اصفهان

از این ایستگاه قطار می‌توان به شهرهایی نظیر تهران، شیراز، سیستان، قم، تبریز، کرمان، کرمانشاه، زنجان، شازند، قزوین، ساری، گرمسار، زاهدان، شاهرود و بسیاری شهرهای دیگر سفر کرد.

مسیرهای پرتردد

ایستگاه راه آهن اصفهان هر روز بیش از 1000 مسافر را به مناطق مختلف کشور منتقل می‌کند. در این قسمت به محبوب‌ترین و پر ترددترین مقصدهای قطار از این شهر می‌پردازیم.

مسیر اصفهان به تهران

بسیاری از افراد این دو شهر برای اهداف مختلف با قطار به شهر یکدیگر سفر می‌کنند. شما در اکثر روزها و در ساعات مشخصی می‌توانید با تهیه بلیط از این ایستگاه‌ها استفاده نمایید و همچنین این قطارها دارای کابین‌های 4 و 6 تخته هستند. این سفر حدود 8 ساعت زمان می برد که در طول مسیر این قطار در ایستگاه‌های بادرود، کاشان و محمودیه توقف دارد.

مسیر اصفهان به مشهد

به علت اینکه آستان مقدس امام رضا (ع) در مشهد واقع‌ شده بسیاری از مردم برای سفر به این شهر مقدس سفرهای ریلی را ترجیح می‌دهند. البته به جز سفرهای زیارتی از آنجایی که مشهد جز کلان ‌شهرهای ایران به شمار می‌رود افراد برای مقاصد کاری هم قطارهایی با کابینه‌های 4 تخته را برای سفر کردن انتخاب می‌کنند. در طول مسیر بنا به برنامه آن روز قطار ممکن است در شهرهای بادرود، کاشان، محمودیه، تهران، سمنان، دامغان، نقاب و نیشابور توقف داشته باشد.

قطار اصفهان به بندر عباس

یک روز در میان از ایستگاه راه‌ آهن این شهر به بندرعباس قطار وجود دارد که این قطارها با کابین‌های 4 تخته مسیر 16 ساعته‌ای را در حال حرکت هستند.

قطار اصفهان به کاشان

کاشان که در قسمت شمالی این استان واقع‌ شده یکی از مقصدهای مورد علاقه گردشگران است. خوشبختانه از این شهر به کاشان ایستگاه قطار با کابین‌های 4 و 6 تخته وجود دارد و مسیر 5 ساعته‌ای را باید برای دسترسی به مکان‌های تاریخی نظیر باغ تاریخی فین، خانه بروجردی‌ها، خانه طباطبایی، شهر زیرزمینی نوش‌آباد و… را باید طی کنید.

قطار اصفهان به یزد

شهر یزد که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایران است. طول مسیر این سفر با قطار به یزد حدود 3 ساعت است که قطار در مسیر شهر میبد یک توقف کوتاه دارد. قطارهای این مسیر دارای کابین‌های 4 و 6 تخته هستند.

قطار اصفهان به شیراز

از آنجایی که شیراز هم یکی از مقاصد بسیاری از گردشگران است و مایلند که از جاذبه‌های آن مانند مسجد نصیرالملک، آرامگاه سعدی و حافظ دیدن کنند می‌توانند سفر کردن با قطار را تجربه نمایند. طول مسیر این دو شهر هم حدود 7 ساعت است که کابین‌های 4 و 6 تخته را به مسافران ارائه می‌دهد. در طول مسیر قطار در شهرهای نظیر شهر رضا، ایزد خواست، آباده، پاسارگاد، سیوند و مرودشت بنا به برنامه آن روز قطار توقف دارد.

نظرت چی بود؟!

یک نظر