جشن سده چیست؟آداب و رسوم جشن سده را بدانید!

جشن سده داستان را مرتبط با کشف آتش توسط هوشنگ‌شاه پیشدادی که یکی از پادشاهان اسطوره‌ای ایران بوده است، می‌دانند. به این جشن در شاهنامه فردوسی نیز اشاره‌شده است. در این مقاله سعی کردیم که ابتدا شما را با جشن با شکوه سده و پیشینه آن آشنا کنیم و سپس آداب و رسوم این جشن را برای شما بیان کنیم.

در بهمن‌ماه جشن‌های باستانی زیادی وجود دارد که هرکدام از آنها، برگرفته از سنت و آئین‌های مردمان آن دوره می‌باشد، در تمام این جشن‌ها، توجه به طبیعت و عناصر جهان نکته بسیار مهمی است که محور اساسی این مناسبت‌ها را تشکیل می‌دهد. جشن سده نیز یکی از سلسله جشن‌های است که در روز دهم بهمن، برگزار می‌شود.

جشن سده چه روزی است؟

جشن سده
جشن سده

در تقویم ایرانی ۱۰ بهمن به‌روز سده یا جشن سده مشهور است.
این روز از سنت‌های ملی و باستانی و جشن است و بسیار نیکوست این سنت‌ها را گرامی بداریم، زیرا از پشتوانه‌های فکری و تاریخی و باستانی برخوردار است.

در تقویم ایران باستان هرماه ۳۰ روز داشت و هر یک از روزهای ماه دارای نامی بودند و تقسیم‌بندی هفتگی (شنبه، یکشنبه و …) وجود نداشت. نام ۱۲ روز همنام ماه‌های سال بود، مثلاً دهم هرماه به نام دی و شانزدهم هرماه مهر نامیده می‌شد.

بنابر سنت هرگاه نام ماه و روز باهم یکی می‌شد، آن روز را جشن می‌گرفتند. (مثلاً روز مهر از ماه مهر، مهرگان نامیده می‌شد. یا به‌طور مثال اردیبهشت‌گان یا تیرگان و …)

بنابراین توضیحات جشن کهن سده در روز دی از ماه بهمن بر پا می‌شد.

علت نام‌گذاری جشن سده

جشن سده
جشن سده

مردمان قدیم از قوم آریایی از سرما و زمستان هراسان بودند. می‌دانیم نژاد آریایی در ابتدا در قطب (سیبری) می‌زیستند و به سبب یخبندان‌ها کم‌کم کوچ کردند و بخشی در ایران (سرزمین آریایی‌ها) سکنی گزیدند.

در آن زمان مردم بیشتر کشاورز و دام‌پرور بودند و شروع فصل سرما به معنای سخت‌تر شدن شرایط زندگی بود، بااین‌حال آنان شب اول زمستان (یلدا) را جشن می‌گرفتند که روحیه خود را حفظ کنند.

در تقویم قدیم، ما بهار بزرگ و زمستان بزرگ داشتیم. از آبان ماه تا دهم بهمن‌ماه ۱۰۰ روز فاصله داشت، بنابراین دهم بهمن ۱۰۰ امین روز زمستان بود.

از سوی دیگر از دهم بهمن‌ماه تا عید نوروز که ایده‌آل ایرانیان و جشن بزرگ بود، ۵۰ روز و ۵۰ شب فاصله داشت که جمع آن‌ها ۱۰۰ می‌شد.

اما از سوی دیگر مهرداد بهار (ایران‌شناس) در مورد جشن سده می‌گوید که ربطی به صد (سد) ندارد.

در فرهنگ ایرانی ۴۰ عدد توان است و هر چه به کمال برسد با عدد ۴۰ نمایش می‌دهند، مثل چله‌نشینی
همچنین است افراد سرشناسی که با رسیدن به چهل‌سالگی به پختگی و کمال رسیده‌اند، همانند عطار، پیغمبر اسلام (ص) که در ۴۰ سالگی مبعوث شد
یا چهلم درگذشت افراد را گرامی می‌دارند و لباس مشکی را از تن بازماندگان به درمی‌آوردند.

شب یلدا
شب یلدا

در ایران قدیم به‌جای چهلمین روز از درگذشت، چهلمین روز از تولد را گرامی می‌داشتند و به جشن می‌پرداختند، زیرا بر این باور بودند که با رسیدن به چهل‌روزگی فرآیند رشد در شرایط مطلوبی قرارگرفته و احتمال تلف شدن نوزاد کمتر شده است.

با این توضیحات شب یلدا، شب تولد خورشید است و باگذشت چهل روز از حیاتش به تاریخ دهم بهمن‌ماه می‌رسیم.
خورشید نماینده نور، زرتشت، مهرپرستی و تجلی اهورا است در برابرتجلی اهریمن(تاریکی).

جشن هر ساله سده، بهانه‌ای برای باهم بودن

جشن سده
جشن سده

سده، جشن ۴۰ روزگی خورشید و به‌پاس عظمت خورشید است و بین ما ایرانیان بهانه‌ای برای توجه بیشتر به طبیعت، همکاری و همبستگی،  پیوند قلوب است و دل‌خوش بودن.

در جشن بزرگ سده کجا بریم؟

جشن سده
جشن سده

آن‌چنان‌که در تاریخ آمده این جشن با برپایی آتشی عظیم و گردهمایی مردم شهرها و محلات و روستاها برگزار می‌شود. زرتشتیان در تهران، کرج، اصفهان، شیراز، یزد و روستاهای اطراف (میبد و اردکان)، کرمان و روستاهای آن، حتی در اروپا و آمریکا به جشن و پایکوبی و سرود و نیایش خوانی می‌پردازند.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .