جاذبه های ایروان پایتخت ارمنستان

دیدنی های ایروان پایتخت ارمنستان

ایروان، پایتخت ارمنستان و بزرگ‌ترین شهر این کشور، از نخستین سفر من در سال ۲۰۱۳ به این شهر تغییرات زیادی کرده است.

اکنون‌که من در دسامبر ۲۰۱۷ برای یک سفر کوتاه به اینجا برگشتم، بسیار خوشحال شدم که میبینم شهر تا چه حد پیشرفت کرده است. این شهر اکنون گزینه‌ای عالی برای سفر آخر هفته در کنار تفلیس، پایتخت کشور همسایه گرجستان می‌باشد.

با ورود به فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس، متوجه خواهید شد که ارمنستان در حال تلاش برای استقبال از گردشگران خارجی در این روزها است. مهاجرت تنها چند ثانیه طول می‌کشد، در قبل و بعد از گمرک یک زن زیبا در خروجی ایستاده و نقشه‌های رایگان ایروان و ارمنستان را در اختیار همه توریست‌های خارجی قرار می‌دهد.

یکی از نکات برجسته در سفر به ارمنستان و ایروان جشنواره سالانه وارداوار است که هرساله ۱۴ هفته پس از عید پاک برگزار می‌شود. وارداوار در کل کشور جشن گرفته می‌شود. حتی یک قطار سریع‌السیر در فرودگاه جدید با wifi مجانی که شما را با ۳۰۰ درام ارمنی به مرکز شهر می‌رساند، تنها معادل ۰.۶ دلار آمریکا است. نه حتی ۱ دلار آمریکا که احتمالا ً ارزان‌ترین حمل و نقل فرودگاهی در جهان است.

ایروان شهری کوچک و فشرده است، بنابراین همه نقاط شهر را می‌توان به‌راحتی در یک روز، پیاده یا با استفاده از مترو دید.

Republic square میدان جمهوری

میدان اصلی ایروان که در آن فواره‌های آوازخوان (فقط در تابستان) در جلوی موزه تاریخ ارمنستان. یک نمونه عالی از معماری دوران شوروی است. مکانی مناسب برای ملاقات با دوستان یا تماشا است. اینجا وای فای رایگان هم هست.

میدان جمهوری ارمنستان
میدان جمهوری

صعود از کسکیدز

در بخش شمالی ایروان این موزه به‌عنوان نسخه‌ای از باغ‌های معلق بابل، تقریبا در ارتفاع ساختمان امپایر استیت، ساخته شده است. این مکان پلکان سفید بزرگ است که به سمت یک تپه در قسمت شمالی مرکزی ایروان در حرکت است. از بالا، شما یک منظره کامل از ایروان با کوه آرارات در فاصله دور خواهید داشت. درضمن نگران نباشید پله‌برقی هم دارد.

صعود از کسکیدز ارمنستان
کسکیدز

از بار ال اسکی دیدن کنید

اگر شما به‌ صرف نوشیدنی و تماشای یک منظره خوب علاقه دارید، این بار بهترین مکان برای رفتن است، بالاترین بار در ایروان است، گران‌قیمت است اما منظره عالی است. قیمت در اینجا حدود دوبرابر بارهای دیگر است که در پایین‌تر و اطراف شهر قرار دارند.

بار ال اسکی
بار ال اسکی

میدان آزادی

میدان آزادی که به دلیل وجود ساختمان اپرا به آن میدان اپرا هم می‌گویند. این میدان در انتهای شمالی خیابان نورت واقع شده است که خیابان اصلی خرید در ایروان است. اپرا در سال ۱۹۳۰ بازگشایی شد و می‌تواند دو هزار ششصد نفر را در دو سالن مختلف جا دهد.

میدان آزادی
میدان آزادی

مسجد آبی

مسجد شیعه اسلامی متعلق به قرن ۱۸ که یکی از معدود بناهای بازمانده از فرهنگ اسلامی در دوران اتحاد جماهیر شوروی است. این مسجد در سال ۱۹۳۱ در دوران اتحاد جماهیر شوروی بسته شد. آن زمان به‌عنوان موزه شهر ایروان استفاده می‌شد. این مسجد در حال حاضر تنها مسجد فعال در سراسر ارمنستان است.

مسجد آبی ارمنستان
مسجد آبی ارمنستان

بازدید از کلیساها

از آنجا که ارمنستان اولین کشور جهان بود که به یک کشور مسیحی تبدیل شد، هیچ تعجبی وجود ندارد که کلیساها تقریبا در همه‌جا در ارمنستان و البته ایروان وجود دارند.

کلیسای سینت گرگوری، کلیسای جامع ایلومینیتور، بزرگ‌ترین کلیسای جامع در ایروان است، یک کلیسای قدیمی نیست، این کلیسا در سال ۲۰۰۱ به پایان رسید تا جشن هزارو هفتصدمین سالگرد ارمنستان به عنوان یک ملت مسیحی را جشن بگیرد.

آثار مقدس سینت گرگوری ارمنی توسط واتیکان در سال ۲۰۰۱ به کلیسای ارمنی بازگردانده شد و در این کلیسای جامع قرار گرفت.

سینت گرگوری ارمنستان
کلیسا های ارمنستان

بازدید از موزه برندی آرات

بزرگ‌ترین افتخار ارمنستان ( به جز مسیحیت ) برندی است! شرکت ایروان برندی در سال ۱۸۸۷ تاسیس شد و گفته می‌شود که مشروب محبوب وینستون چرچیل بوده است. موزه‌ها تور دو ساعته درباره تاریخ و پروسه آبجوسازی را پیشنهاد می‌کنند، و در پایان می‌توانید نمونه‌های رایگان براندی را امتحان کنید. شما باید برای بازدید از قبل تور رزرو کنید.

موزه برندی آرات
موزه برندی آرات

از اولین کارخانه تولید آبجو در ارمنستان بازدید

در ارمنستان مانند هر کشوری در جهان آب جو نقش مهمی در مشروب خوری بازی می‌کند. پس تا زمانی که در ایروان هستید بهترین مکان درگت کرفت بیر است با بیش از 15 نوع آبجو و چند نوع بلژیکی وارداتی که این مکان را تبدیل به بهشت علاقه مندان به آبجو می‌کند.

یک سفر یک روزه

ارمنستان یک کشور کوچک و فشرده است، بنابراین همه جا را در این کشور می‌توان در سفر یک روزه از ایروان بازدید کرد، یا با یکی از آژانس‌های مسافرتی متعدد در اطراف شهر یا با استفاده از حمل و نقل عمومی و یا اجاره اتومبیل، هر سه گزینه قیمت بسیار معقولی دارند حتی با بودجه کم.

کوتاه‌ترین و ساده‌ترین سفری که می‌توانید انجام دهید این است که با سرویس حمل و نقل عمومی به صومعه خور در کوه آرارات بروید کوهی که به گفته انجیل محل نشست کشتی نوح است.

اطلاعات حرکت از فرودگاه به ایروان

اتوبوس ۲۰۱ از درب خروجی فرودگاه حرکت می کند و از ساعت ۷ صبح تا 10 شب هر نیم ساعت یکبار و از ساعت 10:30 تا 7 صبح هر یک ساعت یکبار حرکت می‌کند.

این اتوبوس در خیابان Yeritasardakan و در تقاطع بین Abovyan و Sayat  نوا در میدان جمهوری، خیابان Amiryan و خیابان Mashtots  پاک Shuka  توقف می‌کند. قیمت آن ۳۰۰ درام ( 0.6 دلار آمریکا ) است. توصیه می‌شود پول خرد به همراه داشته باشید.

وای فای رایگان در  اتوبوس می باشد.

تاکسی از فرودگاه به مرکز شهر ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ درام هزینه خواهد داشت.

اتوبوس های ارمنستان
اتوبوس های ایروان
نظرت چی بود؟!