راهنمای سفر به ایروان|قبل از سفر به ایروان بخوانید|کامل ترین راهنمای سفر به ایروان

ایروان-ایسفر

لازمه سفر به هر شهری و هر جایی، داشتن اطلاعات دقیق از مقصد مورد نظر برای بهتر شدن سفر است. برای سفر به ایروان نیز نیازمند اطلاعات کافی و دقیق از این شهر هستیم! اطلاعاتی مهم ازجمله: نحوه رزرو هتل در ایروان، شبکه حمل‌ونقل این شهر چگونه است؟ جاهای دیدنی ایروان؟ آب‌وهوای این شهر دیدنی! و … دیگر اطلاعاتی ضروری که برای مسافرت به شهر ایروان نیاز است بدانید. در مقاله‌ی راهنمای جامع سفر به ایروان ایسفر سعی دارد که شما را در این مسیر راهنمایی کند . با رزرو بلیط هواپیما و همچنین رزرو هتل در ایروان سفر هیجان‌انگیز خود داشته باشید.

مقدمه

ایروان شهری است زیبا در دامنه کوه آرارات که گفته می‌‌شود قدمت چندین هزار ساله دارد. برخی از پژوهشگران تاریخ و تمدن بشری، ایروان را یکی از قدیمی ‌ترین مناطقی که انسان در آن سکونت داشته، می‌‌نامند. ایروان جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در دل خود جای ‌داده و به علت نزدیکی به ایران، سالانه پذیرای بسیاری از گردشگران ‌ایرانی است. جمعیت ایروان در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱ میلیون نفر بوده که پرجمعیت ‌ترین شهر ارمنستان شناخته می‌‌شود.

سفر به ایروان جذابیت‌های فراوانی به همراه دارد. هرچند این شهر به ‌عنوان یکی از پایتخت‌های مهم منطقه به شمار می‌‌رود؛ اما وسعت چندانی ندارد. شما می‌توانید به ‌سادگی در سفر به ایروان، با یک برنامه‌ریزی خوب و جامع، به تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری ایروان سر بزنید.

ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
ایروان

خوشبختانه بسترهای مناسبی برای سفر به ایروان مهیا شده تا گردشگران به ‌سادگی بتوانند به این شهر پرجاذبه سفر کنند. نزدیکی فرهنگی مردم ایروان با مردم ایران باعث شده است تا در سفر به ایروان احساس غریبی نکنید. بسیاری از خوراکی‌ها و فرهنگ و آداب و رسوم در ایروان به ‌صورت مستقیم از ایرانی‌ها گرفته شده؛ چراکه این منطقه زمانی جزئی از ایران بوده که بارها بین ایران و حکومت‌های دیگر دست ‌به ‌دست شده است.

هتل‌های ایروان تنوع و کیفیت خوبی دارند و فرودگاه این شهر استانداردهای بین ‌المللی را کسب کرده است. 

اینجا در ایسفر سعی بر آن داشتیم تا اطلاعات مورد نیاز برای سفر به ایروان (ارمنستان) را برای شما گرد هم آوریم:

 • مقدمه‌ای از شهر ایروان
 • اطلاعات کلی از شهر ایروان (زبان، اختلاف ساعت و … )
 • بهترین زمان سفر به ایروان
 • تهیهبلیط و رزرو هتل در ایروان ( هتل‌های ایروان به همراه جزئیات آنها و … )
 • هزینه سفر به ایروان
 • حمل و نقل در ایروان (مترو ، اتوبوس، تراموا و …)
 • دیدنی‌های ایروان (جاذبه‌های گردشگری و توریستی ایروان)
 • خرید کردن در ایروان ( مراکز خرید در ایروان و … )
 • کافه‌ها و رستوران‌های ایروان
 • فرودگاه‌های ایروان
 • ویزا ارمنستان ( انواع ویزا کاری، تحصیلی، توریستی )

مقدمه‌ای از شهر ایروان

مقدمه‌ای از شهر ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
Yerevan

شهر ایروان، پایتخت و بزرگترین شهر کشور ارمنستان است که جزو یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی دنیا می‌باشد. این شهر در کناره رود هرازدان کشیده شده است و مرکز فرهنگی، تاریخی و صنعتی ارمنستان محسوب می‌شود. جالب است بدانید از سال ۱۹۱۸ میلادی، ایروان به عنوان پایتخت انتخاب شد و لقب چهاردهمین پایتخت تاریخی ارمنستان را از آن خود کرد. 

تاریخچه پیدایش ایروان به چند هزار سال پیش برمیگردد، حول و حوش ۷۸۲ سال پیش از میلاد، قلعه اربونی به دست پادشاه اورارتو ( (Urartu، تمدنی در عصر آهن، در دشت آرارات ساخته شد و خیلی زود این قلعه و امکانات اطرافش به پایتخت این پادشاهی باستانی بدل گشت. البته با مرور زمان و با ایجاد شهرهای جدیدتر و پایتخت‌های مدرن‌تر در ارمنستان، به مرور ایروان کنار رفت و از اهمیتش کاسته شد. از دوره حکومت مادها تا هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان، ایروان زمان‌های زیادی جزو قلمروی ایران بود که البته در طی جنگ‌های مختلف از این قلمرو خارج می‌شد. همچنین در دوره صفویان و افشاریان بود که این شهر و مناطق اطرافش با نام خانات ایروان شناخته شدند و بار دیگر به دست ایرانی‌ها افتاد. پس از آن در سال ۱۸۲۸ بود که در طی معاهده ترکمنچای خانات شهر ایروان برای همیشه از ایران جدا شد، به دست امپراتوری روسیه افتاد و به نام فرمانداری ایروان شناخته شد. ایروان تا سال ۱۹۱۷ تحت نظر روس‌ها اداره می‌شد تا آن که پس از جنگ جهانی اول و پیوستن به اتحاد جماهیر شوروی، توانست کم و بیش استقلال خویش را به دست آورد. ایروان تنها در طی چند دهه از شهری کوچک به مرکز فرهنگی، هنری و صنعتی ارمنستان بدل شد. در حال حاضر وسعت ایروان ۲۲۳ کیلومتر مربع است و جمعیتی برابر با 1,420,000 تن را در خود جای داده است. 

اطلاعات کلی از شهر ایروان

اختلاف ساعت استانبول نسبت به ایران          30 دقیقه از ایران عقب تر است.

زبان                                                     ارمنی (انگلیسی و روسی هم رواج دارد)

واحد پول                                               درام (AMD)

کد کشور ارمنستان                                   374+

 • کد شهر ایروان                             10

شماره های اضطراری

 • پلیس                                       102
 • آتشنشانی                                  101
 • اورژانس                                    103

      فرودگاه‌های بین المللی                      فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس

بهترین زمان سفر به ایروان

بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
بهترین زمان سفر به ایروان

با توجه به شرایط کوهستانی ایروان، این شهر در زمستان سرد و پوشیده از برف است. به همین علت بهترین زمان سفر به ایروان، ماه ‌های گرم سال است. در فصل بهار چندین فستیوال در ایروان برپا می‌شود. مهم‌ترین این فستیوال‌‌ها و جشنوراه‌ها در ماه ژوئن برگزار می‌‌شود، به همین علت برخی این ماه را که هم هوای مناسبی دارد و هم جشنواره‌‌های متعددی را در خود جای داده است، بهترین زمان سفر به ایروان می‌دانند. با توجه به اینکه این زمان مصادف با خردادماه‌ در ایران است، عموما تخفیف پرواز به مقصد ایروان یا از مبدأ این شهر نیز با تخفیف مواجه بوده و هزینه رزرو بلیت هواپیما نیز کاهش پیدا می‌کند. در تابستان هوا در ماه‌هایی از سال به ‌شدت گرم می‌شود اما آن‌قدرها اذیت کننده نیست. اگر به دنبال بهترین زمان سفر به ایروان از نظر هزینه هستید، مطمئن باشید که هزینه سفر به ایروان هیچ‌گاه به ‌اندازه زمستان کاهش پیدا نمی‌کند؛ البته اگر قصد سفر در زمستان را دارید، حتما لباس ‌های گرم با خود به همراه ببرید.

رزرو هتل‌های ایروان

رزرو هتل‌های ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
رزرو هتل در ایروان

در سفر به ایروان نگران محل اقامت خود نباشید. تنوع مکان‌های اقامتی از هتل‌های لوکس ۵ ستاره گرفته تا هاستل‌هایی که شبیه به خوابگاه‌های مردانه و زنانه هستند، همگی آماده گردشگرانی هستند که در سفر به ایروان به دنبال مکانی برای اقامت چندروزه هستند. علاوه بر این، خانه‌هایی نیز وجود دارد تا مسافران بتوانند در آن‌ها اقامت داشته باشند که البته محدودیت‌های خاصی برای اقامت در آن‌ها وجود دارد. به ‌طورکلی در سفر به ایروان مشکلی بابت هزینه اقامت نخواهید باشد. رزرو هتل در ایروان قیمت مناسبی نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر حتی شهرهای ایرانی دارد. با در نظر گرفتن هدف از سفر به ایروان، بهتر است روی مکانی که هتل قرار دارد حساسیت به خرج دهید. بهتر است برای رزرو هتل در ایروان به سراغ هتل‌هایی بروید که فاصله زیادی تا مرکز شهر و وسایل حمل و نقل عمومی نداشته باشند تا مجبور به پرداخت هزینه رفت و آمد نباشید. اگر تصمیم به اقامت در هاستل گرفتید، حتما شرایط آن را در نظر بگیرید؛ چراکه ممکن است امنیت لازم در برخی هاستل‌ها برقرار نباشد.

هتل‌های ایروان

ایروان شهری است با هتل‌های فراوان و متنوع. در هر سفری انتخاب هتل یکی از موارد بسیار مهم است حال اگر در سفر خارجی باشید اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود. ایسفر سعی دارد با معرفی هتل‌های ایروان لیستی از این هتل را در اختیار شما بگذارد تا بتواند شما را در جهت انتخاب محل اقامت خود در ایروان راهنمایی نماید.

هتل‌های ۵ ستاره ایروان
 • ماریوت (Marriott hotel)
 • رادیسون بلو (Radisson Blu Hotel Yerevan)
 • رویال تولیپ گرند (Royal tulip grand yerevan)
 • نشنال (National Hotel yerevan)
 هتل‌های ۴ ستاره ایروان
 • هیلتون (Hilton Hotel Yerevan )
 • ریپابلیک (Republica Hotel Yerevan)
 • پاریس (Paris Hotel Yerevan)
 • دیاموند (Diamond house hotel)
 • فروم (Forum hotel yerevan)
هتل‌های ۳ ستاره ایروان
 • شیراک (Shirak hotel yerevan)
 • سیلاچی (Hotel silachi in yerevan)
تخفیف هتل‌های ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
هتل های ایروان

قیمت هتل در ایروان بسیار مناسب و به ‌صرفه است. هتل‌های لوکس در ایروان نیز اصولا قیمت‌های مناسبی نسبت به بسیاری از پایتخت‌ها و شهرهای منطقه دارند. علاوه بر این در ماه‌هایی از سال با توجه به کاهش سفر به ایروان، تخفیف‌هایی ارائه ‌می‌شود. تخفیف هتل‌های ایروان، قیمت هتل در این شهر را به ‌شدت کاهش ‌می‌دهد. بهترین زمانی که ‌می‌توانید از تخفیف هتل‌های ایروان استفاده کنید، فصل زمستان است. در این فصل با توجه به بدی آب و هوا مسافران کمتری به ایروان سفر ‌می‌کنند؛ درنتیجه هتل‌ها تخفیف‌های مناسبی برای پر کردن اتاق‌های خالی خود ارائه ‌می‌دهند.

هزینه رزرو هتل در ایروان

به ‌طورکلی ‌می‌توان گفت از نظر اقامت، ایروان شهر مناسب و نسبتا ارزانی است. هزینه اقامت در این شهر چه در هتل و چه در مکان‌های اقامتی دیگر مناسب است. هزینه رزرو هتل در ایروان بسته به نوع هتل و مکان قرارگیری آن تغییر پیدا ‌می‌کند. هتل‌های لوکس و ۵ ستاره در ایروان قیمت‌های بالایی دارند. اگر قصد داشته باشید سفری ارزان‌تر داشته باشید، ‌می‌توانید برای کاهش هزینه رزرو هتل در ایروان، به سراغ هتل‌های با درجه کیفی کمتر بروید. قیمت هتل در ایروان در ماه‌های مختلف سال متغیر است. شما ‌می‌توانید با انتخاب ماه‌هایی که مسافران کمتری به ایروان سفر ‌می‌کنند، هزینه رزرو هتل در ایروان را در سفر خود کاهش دهید.

هزینه سفر به ایروان

هزینه سفر به ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
هزینه سفر به ایروان

ایروان شهر کوچکی است که سفر کردن به آن راحت می باشد. پروازهایش چندان زیاد و متنوع نیستند و باید برای خرید بلیط هواپیما به ایروان زود اقدام کنید و به روزهای آخر موکول نکنید؛ اما همین پروازها هم نسبتا ارزان هستند. ایروان هتل‌های زیادی با تنوع کیفیت و قیمت متفاوت دارد که قیمت این هتل‌ها تقریبا متوسط است. هزینه‌های روزمره‌ در شهر ایروان کم است. غذاها نیز متنوع، خوشمزه و قیمت مناسب دارند. رفت و آمد در این شهر هم با مترو راحت و ارزان می‌باشد. حتی تاکسی هم چندان گران نیست و برای گروه‌های چند نفره و خانوادگی قیمتش خوب است.

حمل و نقل در ایروان

حمل و نقل در ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
حمل و نقل در ایروان

وسایل حمل و نقل در ایروان از تنوع خوبی برخوردار هستند. ارزان‌ترین راه برای انتقال بین قسمت‌های اصلی شهر، استفاده از مترو است. هر چند این شهر تاکنون تنها موفق به راه ‌اندازی یک خط اصلی مترو شده؛ اما همین یک خط مترو نیز راه‌گشای خوبی برای گردشگرانی است که می‌خواهند با کمترین هزینه در بین نقاط اصلی شهری در ایروان جابه‌جا شوند. حمل و نقل در ایروان تنها به مترو خلاصه نمی‌شود. اتوبوس در اکثر خیابان‌های ایروان وجود دارد. همچنین در برخی از خیابان‌های این شهر، مینی ‌بوس و اتوبوس برقی نیز پیدا می‌کنید که هزینه آن‌ها نیز آن‌قدرها زیاد نیست. استفاده از تاکسی و کرایه کردن خودرو بدون راننده نیز راهکارهای دیگر حمل و نقل در ایروان هستند که اصولا هزینه‌های بیشتری برای شما به همراه خواهند داشت.

برای انتقال از فرودگاه بین‌المللی ایروان، که در ۱۲ کیلومتری ایروان قرار دارد، یک وسیله مناسب تعبیه شده است. اتوبوس اکسپرس فرودگاه که «الیت باس» نام دارد، شما را در مدت‌ زمان ۳۰ دقیقه به مرکز شهر ایروان و ایستگاه مترو میدان آزادی می‌رساند. علاوه بر این اتوبوس که هیچ توقفی در بین راه ندارد، خط ۱۷ و ۱۸ نیز از فرودگاه به مرکز شهر ایروان می‌روند؛ اما توقف‌های فراوانی در ایستگاه‌های مختلف دارند. مینی ‌بوس و تاکسی فرودگاه نیز برای انتقال شما از فرودگاه آماده هستند.

انواع سیستم حمل و نقل در شهر ایروان را برای شما آورده‌ایم:

متروی ایروان
متروی ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
مترو ایروان

سیستم حمل و نقل با مترو در شهر ایروان تقریبا مدرن و قابل اعتماد است و در اواخر دهه ۱۹۸۰ ساخته شده است. مترو یکی از سریع‌ترین راه‌های رفت و آمد در ایروان است و کرایه نسبتا کمی هم دارد. برای رفت و آمد در شهر در اوج شلوغی و ترافیک نیز می‌توانید کاملا روی مترو حساب کنید و با هزینه اندکی به مقصد برسید. با اینکه متروی ایروان فقط دو خط و ۱۰ ایستگاه دارد اما خیلی‌ها در اوج ترافیک خودشان را به اولین ایستگاه مترو می‌رسانند. واگن‌های مترو این شهر، هر روز از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۱ شب کار می‌کنند و هر ۵ دقیقه یک بار سر ایستگاه هستند. مترو در بعضی از ایستگاه‌ها در زیر زمین نیست و بیشتر ایستگاه‌ها تزئیات زیبایی دارند که در آن ها از نمادهای ملی و معماری اواخر دوره شوروی استفاده شده است.

مینی بوس در ایروان
مینی بوس در ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
مینی‌بوس در ایروان

در ایروان به مینی بوس، مارشروتکا می‌گویند و بیش از صدها مینی بوس برای مسیرهای درون شهری و برون شهری به سمت گرجستان یا قره باغ وجود دارد. در ایروان با ۱۰۰ درام می‌توانید سوار مینی بوس شوید البته این مینی بوس‌ها معمولا شلوغ هستند و در آن ها صندلی خالی نمی‌توان پیدا کرد! هر وقت قصد پیاده شدن داشتید می‌توانید از کلمه kangnek استفاده کنید و یا خیلی ساده بگویید Stop!

اتوبوس در ایروان
اتوبوس در ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
اتوبوس در ایروان

استفاده از اتوبوس یکی از بهترین روش‌های رفت و آمد در ارمنستان است. اتوبوس‌ها و مینی بوس از وسایل راحت و ارزان برای رفت و آمد در شهر هستند و آن‌ها زیاد در نقاط مختلف شهر به چشم می‌خورد. ایروان اتوبوس‌های زیادی دارد، برای اتوبوس باید ۱۰۰ درام و برای اتوبوس‌های برقی که تعداد کمی هم دارند، باید ۵۰ درام کرایه داد. اتوبوس‌ها چندان شلوغ نیستند و زمان پرداخت کرایه در هنگام پیاده شدن می‌باشد..

 • ترمینال مرکز (کیلیکیا) : این ایستگاه بزرگ‌ترین ایستگاه ایروان است و در جنوب غربی مرکز شهر در خیابان ” ادمیرال ازاکوف” قرار دارد. برای رفتن به این ترمینال دو گزینه پیش رو دارید: یا در متروی Barekamutsun پیاده شوید و مینی بوس شماره ۱۳ را سوار شوید و یا در میدان جمهوری مینی بوس‌های شماره ۱۵، ۶۸ و ۷۵ را سوار شوید. جدیدا یک اتوبوس مدرن به شماره ۲۵۹ هم راه افتاده که از این ترمینال به ترمینال شمال می‌رود. اتوبوس‌های ایروان- تهران هر روز ساعت ۱۰ صبح از همین ترمینال راه می‌افتند و مقصد نهایی شان میدان آزادی است. این سفر، ۲۴ ساعت طول می‌کشد و کرایه اش ۲۲هزار درام است.
 • ترمینال شمال: این ترمینال در ۵ کیلومتری شمال مرکز شهر در بزرگراه ایروان- سوان قرار دارد و برای رفتن به آن می‌توانید از اتوبوس ۱۱۳ یا مینی بوس ۱۰۱ استفاده کنید و یا به ترمینال مرکز بروید و سوار اتوبوس ۲۵۹ شوید فقط حواستان باشد که اگر سوار اتوبوس ۲۵۹ شوید برعکس دیگر اتوبوس‌ها باید ۲۰۰ درام کرایه دهید. اتوبوس‌ها و مینی ون‌های این ترمینال به شهرهایی مثل دیلیجان و سوان می‌روند.
 • ترمینال کایاکان (Kayakan): این ترمینال در قسمت جنوبی ایستگاه مرکزی قطار در نزدیکی ایستگاه متروی Sasuntsidavit قرار دارد.
تاکسی در ایروان
تاکسی در ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
تاکسی در ایروان

در ایروان، برای رفت و آمد سریع‌تر و راحت‌تر باید تاکسی بگیرید. کرایه تاکسی در شهر ایروان و دیگر شهرهای ارمنستان خیلی ارزان است. تقریبا همه تاکسی‌هایی که بر روی آن‌ها اسم شرکت نوشته شده تاکسی متر دارند. برای تاکسی گرفتن فقط کافیست دستتان را دراز کنید و در هوا تکان دهید در این صورت اگر تاکسی‌ها مسافر نداشته باشند می‌ایستند. تاکسی‌هایی که هیچ آرم و یا لوگویی ندارند معمولا گران‌تر حساب می‌کنند و بیشتر هم به دنبال سوار کردن مسافران خارجی هستند. تاکسی‌هایی که ظاهر مدرن‌تری دارند و از شرکت‌های معتبرتری هستند حتما از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند. هنگام سوار تاکسی شدن، مطمئن شوید که راننده تاکسی‌متر را روشن کرده باشد برای سوار شدن در تاکسی حتما همراه خودتان پول خرد داشته باشید چون در غیر این صورت ممکن است بقیه پولتان را ندهند. در فرودگاه راننده‌های کلاهبرداری هستند که برای بردن مسافران توریست به مرکز شهر به آن ها پیشنهاد کرایه‌های خنده‌دار می‌دهند حواستان باشد که گول آن‌ها را نخورید.

از طرفی بعضی از راننده تاکسی‌ها سعی دارند شما را متقاعد کنند  که در مسیر مورد نظر شما اتوبوس و یا ونی وجود ندارد آن‌ها را باور نکنید. اپلیکیشن‌هایی مثل GG و Yandex را دانلود کنید تا سفر آسان و ارزانی داشته باشید. خبر خوب این است که GG  در بیشتر قسمت‌های ارمنستان فعال است.

جاذبه‌های دیدنی ایروان

جاذبه‌های دیدنی ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
دیدنی های ایروان

دیدنی‌های ایروان فراوان و متنوع هستند. هرچند این شهر نسبت به آوازه‌ای که دارد کوچک است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری ایروان در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند؛ اما حتما قبل از سفر، بهترین جاذبه‌های گردشگری ایروان را بر اساس سلیقه خود لیست کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید سفری هدفمند به ایروان داشته باشید. دیدنی‌های ایروان از میدان‌ها و کاخ‌های به ‌جامانده از دوران گذشته گرفته تا موزه‌ها و کلیساها و پارک‌ها و بوستان‌های فوق‌العاده زیبا، همگی جذابیت‌های خاص خود را دارند. ورودی بسیاری از جاذبه‌های گردشگری ایروان رایگان و تعدادی نیز با پرداخت هزینه است. قطعا از سر زدن به جاذبه‌های فوق‌العاده این شهر خسته نخواهید شد.

 • میدان ‌هاراپراک (میدان جمهوری)
 • خانه اپرا
 • پارک عشاق
 • هزار پله
 • موزه ملی ارمنستان
 • معبد گارنی
 • مسجد کبود ارمستان
 • کلیسای گغارت
 • کاسکاد (هزار پله)

خرید کردن در ایروان

خرید کردن در ایروان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
خرید در ایروان

یکی از مهم‌ترین تفریحات و کارهایی که گردشگران در ایروان به آن می‌پردازند، خرید است. خرید در ایروان از بازارهای فوق‌العاده زیبای این شهر و مراکز خرید مدرن و لوکس، می ‌تواند به ‌نوعی یکی از جاذبه‌های گردشگری ایروان محسوب شود. بازار ورنیساج ارمنستان یکی از بهترین مکان‌هایی است که می‌توانید برای خرید به آن سر بزنید. مراکز خرید گومی‌شوکا و پتاک نیز گزینه‌های مناسبی هستند. دقت کنید که اگر از بازارهای سنتی در ایروان خرید می‌کنید، حتما تخفیف بگیرید. به ‌ویژه در خرید صنایع دستی و سوغاتی تا می‌توانید تخفیف بخواهید. خرید در ایروان از مراکز خرید بزرگ و مدرن نیز باید به اصل بودن کالاها و مناسب بودن قیمت آن‌ها دقت داشته باشید و تا جای ممکن تخفیف بگیرید.

بازارهای شهر ایروان در ارمنستان
بازارهای شهر ایروان در ارمنستان
بهترین زمان سفر به ایروان
ایروان
بلیط هواپیما ایروان
پرواز ارزان ایروان
راهنمای سفر به ایروان
ایسفر
مراکز خرید ایروان
 • بازار ورنیساج ارمنستان (Yerevan Vernissage)

این بازار برای خرید سوغاتی و انواع عتیقه جات گزینه بسیار مناسبی است.

Address: Aram Street, Yerevan, Armenia

 • بازار پتاک

Address: Armenia, 0023, Yerevan Arshakunyats Ave., 17a Building(Kentron adm. district)

 • بازار گومی شوکا (Gumi Shuka)

Adress: Khoryenatsi M. str. 35, Yerevan 0018, Armenia

پول نقد همراه داشته باشید!

در سفر به ارمنستان، حتما سعی کنید که مقداری ارز همراه خودتان به سفر ببرید، اگر هم خرید ارز را فراموش کردید، نگران نباشید زیرا در بیشتر فروشگاه‌های بزرگ ایروان مراکز کوچکی برای تبادل ارز قرار دارد که شما می‌توانید از آنها ارز دریافت نمایید.

رستوران‌های شهر ایروان

رستوران‌های شهر ایروان

یکی از مهمترین مشکلات ما ایرانی‌ها در سفرهای خارجی، نوع غذاهایی است که در آن کشوری که سفر می‌کنیم، با آنها مواجه هستیم. غذاهای ارائه شده در کشور ارمنستان با طبع ایرانی‌ها بسیار آشناست و غذاهایی مانند کباب کوبیده، کباب برگ، دلمه و کوفته را می توان جزو غذاهای مشترک نام برد.

در غذاهای ارمنی مثل غذاهای خودمان برنج دیده می‌شود ولی نه به آن اندازه که ما به برنج علاقمندیم. در ایروان پایتخت کشور ارمنستان نیز چندین رستوران ایرانی وجود دارد که غذاهای آنها با ذبح اسلامی است، از این رو مشکلی بابت غذا نخواهید داشت.

شما به کشوری سفر کرده‌اید که برای غذا، اهمیت خاص و ویژه‌ای قائل هستند. رستوران‌های ایروان انواع غذاهای سنتی، محلی و مدرن را سرو می‌کنند تا گردشگران با هر سلیقه‌ای بتوانند غذای مد نظر خود را سفارش دهند. غذا در ایروان و آشپزی حرفه‌ای در این شهر، به ۲۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. گوشت و سبزیجات از عناصر اصلی غذا در ایروان است. لاماجو، ‌ایشلی کوفته و خاشلاما از غذاهای خوشمزه در ایروان است که در پخت آن از گوشت استفاده می‌شود. دلمه نیز یکی از غذاهای محبوب مردم این شهر است که می‌توانید در رستوران‌های ایروان میل کنید. میل کردن‌ هاریسا در صبح که شبیه به دلمه ما ایرانی‌ها است، می‌تواند صبحی بانشاط را برای گردش در ایروان برای شما رقم بزند. هزینه غذا در ایروان معمولی است. البته اگر به رستوران‌های لوکس در ایروان بروید، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه بالایی شوید.

رستوران‌های شهر ایروان که می‌توان برای صرف غذا به آنها مراجعه کرد:

رستوران ایرانی شیروان (Shirvan Persian Restaurant)

به دلیل این که ایرانیان زیادی به ارمنستان سفر می‌کنند، رستوران‌های ایرانی خوبی در شهر ایروان ارمنستان وجود دارد که می‌توانید وعده‌های غذایی دلخواهتان را در این رستوران میل کنید. رستوران شیروان با انواع غذاهای متنوع ایرانی و اروپایی و چند سال سابقه در ایروان، یکی از بهترین رستوران‌های ایرانی این شهر به حساب می‌آید. سطح قیمت مناسبی هم سرو غذا در این رستوران دارد.

آدرس:   ۳۲ Tumanyan St، Yerevan ۰۰۰۱، Armenia

برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای ارمنستان عبارت اند از:

 • خش یا کله پاچه (Khash)
 • خورواتس 🙁 Khorovats) گوشت دنده کبابی بره یا گاو
 • ماهی کبابی (Ishkhan)
 • قاپاما ( Ghapama) نوعی کدو حلوایی شکم پر است.
 • هریسه (Harissa) ترکیبی از گندم و گوشت پرچرب (مرغ یا بره) که در آب و در زمانی طولانی بر روی شعله ملایم گاز می‌پزد.

فرودگاه‌های ایروان

فرودگاه‌های ایروان

ایروان در حال حاضر یک فرودگاه بین‌المللی دارد. این فرودگاه که فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس نام گرفته است، بهترین فرودگاه ارمنستان به ‌حساب می‌آید و سالانه پذیرای هواپیماهایی از شرکت‌های مختلف هواپیمایی دنیا است. طراحی این فرودگاه در یک مسابقه طراحی در ایروان انجام شد و در آن بهترین طراحان و معماران ارمنی شرکت کردند. در نهایت یک گروه مقام اول را کسب کرده و کار ساخت آن آغاز شد. فرودگاه بین ‌المللی ایروان در سال ۱۹۷۱ ساخته شد. البته در طول سال‌های متمادی، تغییرات بسیار زیادی در آن صورت گرفته و ترمینال‌های دیگری به آن اضافه شده است. این فرودگاه در حال حاضر هم به ‌عنوان فرودگاه مسافربری و هم باربری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از اضافه شدن ترمینال دوم به فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس، سالانه بیش از ۲ میلیون مسافر در این فرودگاه تردد می‌کنند. این فرودگاه که در ۱۲ کیلومتری غرب ایروان قرار گرفته است، در ماه‌های مختلف سال پذیرای شرکت‌های مختلف هواپیمایی از شهرهای متنوع ایران مثل تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد و… است.

پرواز مستقیم از شهرهای مختلف ایران به این شهر باعث رونق ورود گردشگران ایرانی به ایروان شده است.

 ویزا ارمنستان

 ارمنستان دارای انواع مختلفی ویزا است که مسافران باید بر اساس هدف خود از سفری که دارند، جهت دریافت ویزای مورد نظرشان به سفارت ارمنستان مراجعه کنند. خوشبختانه، طی توافق دو جانبه شهروندان ایرانی از دریافت ویزای توریستی ارمنستان معاف هستند.

ویزا ارمنستان خدمات
انواع ویزا دولتی، توریستی، دیپلماتیک و ترانزیت
  مراحل صدور ویزا     ویزای توریستی در بدو ورود(تمام پایانه های مرزی زمینی و هوایی) و سایر ویزاها توسط سفارت ارمنستان در ایران صادر می شود
وقت سفارت ندارد
مصاحبه و انگشت نگاری ندارد
مدارک لازم برای صدور ویزا گذرنامه دارای اعتبار
مدت زمان لازم برای صدور ویزا صدور در بدو ورود
سفارت / کنسولگری دارد
انواع روادید ارمنستان
انواع روادید ارمنستان
 • ویزای توریستی : این ویزا برای سفر به ارمنستان جهت دیدار با آشنایان (دوستان)، ملحق شدن به اعضای خانواده، گردشگری (استراحت)، درمان، تحصیل در موسسات آموزشی جمهوری ارمنستان، شرکت در برنامه‌ها ‌و همایش‌های ورزشی، فرهنگی، علمی و سایر برنامه‌هایی که در جمهوری ارمنستان برگزار می‌شود، اجرای برنامه‌های کوتاه مدت کمک‌های انسان دوستانه، کمک‌های فنی، خیریه و مالی، شرکت در مذاکرات کار آفرینی، ایجاد شغل، انجام فعالیت‌های اقتصادی (تاسیس بنگاه تجاری، تاسیس شعبه یا نمایندگی شرکت‌های تجاری خارجی در جمهوری ارمنستان، سرمایه‌گذاری در جمهوری ارمنستان، صادرات و واردات کالا و خدمات صادر می‌شود. همچنین، روادید یکبار یا چندبار ورود با اعتبار یک ساله برای پرسنل شرکت‌های هوائی بین‌المللی و یا وسایل نقلیه حمل کالا و مسافر در زیرمجموعه ویزای گردشگری قرار می‌گیرند.
 • روادید دولتی : این نوع از روادید برای افرادی است که برای افرادی که دارای گذرنامه دولتی (خدمت) هستند.
 • روادید دیپلماتیک : این روادید برای افرادی صادر می‌شود که دارای گذرنامنه دیپلماتیک یا وضعیت دیپلماتیک هستند.
 • روادید ترانزیتی: روادید یکبار ورود یا چند بار ورود یک‌ ساله برای توقف سه روزه با تمدید حداکثر تا چهار روز برای افرادی که از طریق خطوط هوائی یا وسایل نقلیه زمینی از جمهوری ارمنستان عبور می‌کنند.

ویدویی کوتاه از شهر زیبای ایروان را در زیر ببینید و با زیبایی‌هایی که این شهر دارد آشنا شوید.

Yerevan

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .