راهنمای سفر به رم

راهنمای سفر به رم
راهنمای سفر به رم؛ بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین شهر ایتالیا

رم بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین شهر ایتالیا، معروف به شهر ابدی، بیش از 2000 سال است که بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. این شهر یکی از باشکوه‌ترین و رمانتیک‌ترین شهرهای جهان است که دارای ترکیبی جذاب از مناظر باشکوهی مانند کولوسئوم، پانتئون رومی، خرابه‌های باستانی تالار رومی و زندگی شلوغ شهری است. تاریخ، فرهنگ، غذا و مردم رم، شهری مدرن و پر جنب‌وجوش را تشکیل می‌دهند که شایسته همه بازدیدکنندگانی است که هرساله به آنجا سفر می‌کنند. در این راهنمای سفر، تمام نکات مفید در مورد سفر، ازجمله مواردی که می‌توانید ببینید، کجا غذا بخورید و مواردی را که نباید فراموش کنید، به شما ارائه می‌دهیم. در ادامه با ما همراه شوید.

رم در یک نگاه

زبان: ایتالیایی
واحد پول: یورو (€)
جمعیت: ۴,۳۵۵,۷۲۵ نفر
کد کشور: ۳۹+

آشنایی با فرودگاه بین‌المللی رم (Vinci/Fiumicino International Airport)

فرودگاه لئوناردو داوینچی-فیومیچینو که در 21 مایلی غرب شهر قرار دارد و توسط Aeroporti di Roma اداره می‌شود، دروازه اصلی بین‌المللی ورود به رم و شلوغ‌ترین فرودگاه ایتالیاست. این فرودگاه که میزبان خدمات مسافرتی و باری داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای بیش از 45 شرکت هواپیمایی است، مرکز اصلی حمل‌ونقل ملی ایتالیا محسوب می‌شود.

فرودگاه بین المللی رم
Vinci/Fiumicino International Airport

مقررات ویزای سفر به رم

کلیه اتباع اتحادیه اروپا / EEA به‌ دلیل وجود منطقه سفر مشترک در منطقه شینگن که بخشی از آن ایتالیاست، برای ورود به ایتالیا فقط باید یک سند شناسایی معتبر ارائه دهند. اگر به یکی از دسته‌های زیر تعلق داشته باشید برای ورود به ایتالیا و هر کشور عضو دیگر در منطقه شینگن به ویزای کوتاه‌ مدت نیاز دارید:

  • شما تبعه یک کشور جهان سوم هستید که با کشورهای شینگن به توافق‌نامه آزادسازی ویزا نرسیده‌اید.
  • شما تبعه یک کشور جهان سوم هستید که با کشورهای شینگن توافق‌نامه آزادسازی ویزا را امضا کرده‌اید، اما قبل از ورود به ایتالیا یا هر کشور دیگر از شینگن طرد شده‌اید.

پنج دلیل مهم برای سفر به رم

به تماشای کولوسئوم بروید (Colosseum)

همان‌طور که در فیلم “گلادیاتور”، نمایش داده شد این مکان میزبان نمایش‌های خشن و وحشیانه مبارزات گلادیاتوری و نبرد با حیوانات وحشی بوده است. این مکان در اوج خود میزبان 87000 تماشاگر بوده. اگر هم صف گردشگران بی‌پایان به نظر برسد اما کولوسئوم را نباید از دست داد. نزدیک به 2000 سال قدمت دارد و بزرگ‌ترین سالن آمفی‌تئاتر در کل امپراتوری روم بوده است. ورودی 13.50 دلار است و همه‌ روزه از ساعت 8:30 صبح تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب باز می‌باشد.

کولوسیوم
Colosseum

تپه پالاتین (Palatine Hill)

به مقر روم باستان بروید و مکانی را که از آن، امپراتوری روم خود را اداره می‌کرد، از نزدیک ببینید. در کنار آن تپه پالاتین قرار دارد که در سال 753 قبل از میلاد تأسیس شد و اشراف رومی در آن زندگی می‌کردند. می‌توانید بازدید از کولوسئوم و تپه پالاتین را در یک روز قرار دهید. هزینه پذیرش 13.50 دلار است.

تپه پالاتین رم
Palatine Hill

از شهر واتیکان دیدن کنید (Vatican City)

واتیکان یک شهر کلیسایی و کوچک‌ترین ایالت هم از نظر بعد و هم از نظر جمعیت در اروپاست. این ایالت گرچه بسیار کوچک است، 11 موزه قابل‌ توجه از جمله نمازخانه سیستین (Sistine Chapel) تزئین شده توسط میکل‌آنژ، کلیسای سنت پیتر و میدان سنت پیتر را در دل خود جای ‌داده است. دیدن شهر واتیکان به دلیل همسایگی‌اش با رم آسان است. شما می‌توانید حداقل نیمی از روز خود را در آنجا سپری کنید. بدون بازدید از خانه پاپ و کلیسای سیستین حیف است که این شهر را ترک کنید.

 شهر واتیکان
واتیکان

چشمه Trevi را ببینید

چشمه Trevi با اندازه حدود 20 متر عرض و 26 متر ارتفاع، بزرگترین چشمه شهر رم که از آن فواره‌ای زیبا همیشه در جریان است. فضای این چشمه در همه ایام سال پر از گردشگر است. به خصوص شب‌ها که زوج‌ها برای انداختن عکس عاشقانه می‌آیند. بهترین زمان برای دیدن این چشمه زیبا قبل از ناهار است که جمعیت کم می‌شود.

چشمه تروی رم
چشمه Trevi

گشت‌و‌گذار در تراستوره (Trastevere)

تراستوره یکی از مناطق مورد علاقه گردشگران در شهر برای گشت‌و‌گذار است. اینجا دارای کوچه‌های پر پیچ و‌خم زیباست و غذاهای بسیار خوبی را می‌توان در آن یافت. اگر مدتی را به قدم زدن در اطراف این منطقه اختصاص دهید، پشیمان نخواهید شد!

محله تراستوره رم
Trastevere

دیگر جاذبه‌های دیدنی و گردشگری رم

Ostia Antica

Ostia Antica، خرابه‌های بندر رم باستان است که بی‌تردید ارزش بازدید را دارد. حدود 2000 سال پیش، این مکان یک مرکز تجاری شلوغ و محل زندگی 60 هزار نفر بود. اکنون می‌توانید در ویرانه اسکله‌ها، کاشانه‌ها، عمارت‌ها، حمام‌ها و حتی انبارها گشت بزنید. برای این بازدید باید حداقل نیمی از روز خود را اختصاص دهید. ورودی این مکان 11 دلار آمریکاست.

استیا آنتیکا
خرابه‌های بندر رم باستان

پانتئون (Pantheon)

یک معبد حیرت‌انگیز 2000 ساله که هم اکنون یک کلیسا است. پانتئون حیرت‌انگیزترین ساختمانیست که می‌توانید در رم ببینید. این مکان که به‌ عنوان معبدی برای همه خدایان ساخته‌ شده، بهترین منبع نگه‌داری از عجایب روم باستان است. اصلی‌ترین و جذاب‌ترین ویژگی آن طراحی گنبد و منافذ باز، به عنوان تنها منبع نور طبیعی است. جهانگردان از سراسر جهان به پانتئون سرازیر می‌شوند تا ببینند آنچه میکل‌آنژ به‌ عنوان “یک طرح فرشته‌ای و نه انسانی” تعریف کرده چیست. در پانتئون مقبره نقاش بزرگ رافائل نیز نگهداری می‌شود.

معبد پانتئون
معبد پانتئون

پله‌های اسپانیایی (Spanish Steps)

پله‌های اسپانیایی که به نام سفارت اسپانیا که در مجاور آن قرار دارد نام‌گذاری شده است، پیازا دی اسپانیا و پیازا دی ترینیتی را به دای مونت پیوند می‌دهد. این راه‌پله یادبود مشهور که در دهه 1720 ساخته ‌شده است محل تجمع گردشگران و مردم محلیست که پس از یک روز طاقت‌فرسای خرید یا گشت‌وگذار، به روی ردیف اول آن به تماشای زندگی خیابانی رم می‌نشینند. در بهار، پله‌های اسپانیایی با گلهای آزالیا شکوفا می‌شوند و آن را به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های رم تبدیل می‌کنند.

سانتا کوستانزا (Santa Costanza)

رم خانه بسیاری از کلیساهای حیرت‌انگیز است که تا مدت‌ها ذهنتان را درگیر می‌کند، مانند مقبره St. Costanza. در خارج از دیوارهای اورلئان. این کلیسا متعلق به قرن 4 نمونه‌ای از هنر و معماری مسیحیان اولیه است. موزاییک آن از عناصر طبیعی، مانند پرندگان، نخل‌ها و گیاهان، همراه با گنبد و طراحی غیرمعمول آن را به مکانی مناسب برای برگزاری مراسم عروسی زوجین تبدیل کرده است.

کلیسای سانتا کوستانزا
Santa Costanza

مهد موزه‌های هنری

اگر از موزه‌های هنری لذت می‌برید، شهر رم بهترین جا برای شماست. در اینجا تعداد زیادی موزه بسیار خوب وجود دارد که چندین مورد از آن‌ها بالاترین رتبه را در جهان دارند. Galleria Naionale d’Arte Moderna نقطه شروع خوبی است زیرا چندین شاهکار ایتالیایی را در خود جای ‌داده است. Galleria Borghese نیز بسیار عالیست و یک ویلا باغ مملو از مجسمه‌ها و آثار هنری برنینی (Bernini) از کاراواجیو (Caravaggio)، رافائل، تیسیان و … است. این مجموعه در ابتدا به سفارش کاردینال اسکیپون بورقس (Borghese) ساخته شد. MAXXI، اولین موزه ملی رم را که کاملاً به هنر معاصر اختصاص داده ‌شده است نیز بررسی کنید.

مهد موزه‌های هنری رم
مهد موزه‌های هنری

خانه اپرا Teatro dell’Opera di Roma

جدا از زیبایی سالن‌های نمایش، رم اغلب میزبان اپراها و کنسرت‌های کلاس جهانی است که توسط نوازندگان بین‌المللی اجرا می‌شود. Teatro dell’Opera di Roma یک خانه اپرا که همچنان ویژگی‌های متمایز قرن 19 خود را حفظ کرده است. از زمان افتتاح آن در سال 1880، کارهای بزرگی در اینجا روی صحنه رفته است، از جمله اولین نمایش Tosca از Puccini. Teatro dell’Opera di Roma با فضای داخلی به رنگ قرمز و طلایی و داشتن جذابیت تاریخی ارزش بازدید را دارد حتی اگر تماشای تئاتر اپرا جز علایق شما نباشد.

خانه اپرا رم
خانه اپرا

خانه طلایی نرو (Domus Aurea)

در سال 64، امپراتور نرو (Emperor Nero ) کاخی به طول تقریباً یک مایل ساخت، که از تپه پالاتین تا تپه اوپیو امتداد داشت. بعضی از قسمت‌ها با طلا، سنگ‌های قیمتی و تزئینات با شکوه پوشانده شده بودند. پس از مرگ نرو، همه ‌چیز پر از خاک شد تا این ظلم از حافظه‌ها پاک شود. در قرن پانزدهم به ‌طور تصادفی دوباره کشف شد و امروز می‌توانید از بین 30 اتاق زیرزمینی خانه طلایی نرو عبور کنید.

خانه طلایی نرو  رم
خانه طلایی نرو (Domus Aurea)

کلیسای سن کلیمانته (San Clemente Basilica)

این کلیسا چیزی فراتر از یک کلیسای ساده است. یک موزه واقعیست که لایه‌هایی از تاریخ را در خود جای‌ داده است. در پشت درهای متواضع کلیسای قرن 12، بقایای کلیسای اصلی باقیمانده از قرن چهارم، بقایای یک ویلا رومی در قرن 1 و موزاییک‌های چشم‌نواز بیزانس که سقف را نیز به زیبایی آراسته‌اند، نهفته است.

کلیسای سن کلیمانته  رم
کلیسای سن کلیمانته

کلاس آشپزی یا تورغذایی

اگر اهل غذا خوردن هستید، در کلاس آشپزی یا تورغذا شرکت کنید. غذاهای ایتالیا شگفت‌انگیز و خوشمزه هستند. تورهای غذایی یک روش عالی برای غذا خوردن و یادگیری درباره نکات مهم فرهنگ ایتالیایی است. تورهای غذا برای حداکثر 14 نفر حدود 3.5 ساعت است. قیمت‌ها بسته به آنچه می‌خواهید طبخ کنید و تعداد وعده غذایی متفاوت خواهند بود، اما انتظار می‌رود حداقل 88 دلار هزینه کنید.

تور غذایی رم
تورغذایی

میدان ناونا (Piazza Navona)

یکی از زیباترین فضاهای عمومی در رم است و محل زندگی Fontana dei Quattro Fiumi برنینی با مجسمه‌های خیره‌ کننده است که رودخانه‌های بزرگ جهان را نشان می‌دهد. کل میدان بیضی‌ شکل پر از رستوران، ژلاتریا، مغازه‌ها و موزه است. Via della Pace یکی از فتوژنیک‌ترین خیابان‌های شهر نیز در همین نزدیکی است. یک صندلی را در یک کافه پیاده‌رو انتخاب کنید و در حال نوشیدن یک فنجان قهوه به تماشای زیبایی‌های اطراف بنشینید.

میدان ناونا رم
میدان ناونا (Piazza Navona)

بهترین رستوران‌ها و کافه‌های رم

Ristorante Ad Hoc

با محیط عاشقانه خود، رستورانی عالی برای استراحت پس از قدم زدن در مرکز شهر رم است. منویی با غذاهای معمول رومی و مدیترانه‌ای و شراب‌های مشهور در انتظار شماست. Ad Hoc در میان مردم محلی و مشاهیر ملی نیز محبوب است.

بهترین رستوران های رم
Ristorante Ad Hoc

Osteria Barberini

درست در میدان Piazza del Tritone یک غذاخوری خانوادگی ساخته شده که غذاهای عالی ایتالیایی را ارائه می‌دهد. موسیقی جاز در پس ‌زمینه، میزهای چوبی و فضای داخلی ساده، فضایی دل‌نشین را فراهم کرده و گردشگران از غذاهای تهیه‌ شده توسط سرآشپز گابریل ستاره واقعی آشپزی که شامل غذاهای سنتی رومی مانند راویولی، کربنارا و غذاهای دریایی نهایت لذت را می‌برند.

  رستوران استریا باربرینی رم
Osteria Barberini

کافه سانت اوستاچیو (Caffè Sant’ Eustachio)

کیسه‌های دانه‌های قهوه روی زمین قرار گرفته و تصاویر مزارع دیوارها را زینت می‌دهد. علاوه بر انواع مختلف قهوه‌هایی که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد، آن‌ها همچنین “گران کافه”، یک کاپوچینو بدون شیر را سرو می‌کنند که نظیرش را در هیچ کجا نخواهید خورد.

غذاها و شیرینی‌های معروف رم

Supplì

این گلوله‌های کوچک برنج سرخ ‌شده با مواد مختلفی مانند گوجه‌فرنگی، گوشت یا پنیر پر می‌شوند. این یک غذای خیابانی ارزان و خوشمزه است. بنابراین حتماً چند طعم مختلف از آن را امتحان کنید.

گلوله‌های برنج سرخ شده ایتالیایی
Supplì

Carciofi alla Giudìa

یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای یهودی رومی کنگر فرنگی سرخ‌ شده است. همان‌طور که می دانید، کنگر فرنگی در فصل بهار در بازار یافت می‌شود. بنابراین بهتر است خوردن این غذا را در خارج از این فصل فراموش کنید.

کنگر سرخ شده از بهترین غذاهای رم
Carciofi alla Giudìa

Gelato

این نوع بستنی ایتالیایی از سایر بستنی‌ها بافتی نرم‌تر، متراکم‌تر و مقدار چربی کمتری دارد و با سرعت کمتری نسبت به سایر بستنی‌ها آب می‌شود. به‌ همین دلیل، عطر و طعم ژلاتو غنی‌تر از بستنی و بسیار خامه‌ای است (حتی اگر خامه کمتری داشته باشد) در دهان ذوب می‌شود.

ژلاتو؛ بهترین غذاهای رم
Gelato

هزینه‌های سفر به رم

در ادامه به بررسی دو مورد از بودجه‌های اساسی سفر خواهیم پرداخت:

اقامت:

هاستل- شما می‌توانید برای یک ‌شب اقامت در یک خوابگاه 6-4 تخته خوابی حداقل 14.50 دلار و برای یک اتاق خصوصی که دو خواب دارد حدود 56-50 دلار بپردازید. در فصل گردشگری دو برابر پرداخت خواهید کرد. هتل– یک‌ شب اقامت در یک هتل ارزان‌ قیمت 2 ستاره در اتاقی که دو خواب دارد حدود 43 دلار می‌شود. آپارتمان– می‌توانید اتاق‌های اشتراکی را با هزینه 14.50 دلار برای هر شب پیدا کنید و یا یک آپارتمان خصوصی را با هزینه‌ای حدود 45 دلار برای هر شب اجاره نمایید.

غذا:

ایتالیا به خاطر غذاهای خود مشهور است. ماکارونی تازه، نان، گوجه‌فرنگی، پیتزا، ژلاتو و شراب. هزینه اکثر وعده‌های غذایی رستوران با نوشیدنی برای هر نفر حدود 28 دلاراست. در نقاط داغ گردشگری، حدود 11.25 دلار به آن اضافه کنید. غذاهای سریع مانند پیتزا، پانیسی و تنقلات سبک 8-5 دلار هزینه خواهند داشت. برای یک وعده غذایی فست فود 10 دلار هزینه می‌شود.

راهنمای سفر کم‌هزینه به رم


این شهر یکی از گران‌ترین شهرهای جنوب اروپا است. اما خوشبختانه روش‌های زیادی برای کاهش هزینه‌های شما وجود دارد. در اینجا چند روش تأثیرگذار برای صرفه‌جویی در هزینه برای سفرتان آورده شده است:

  • به‌ جای تاکسی از وسایل حمل‌ونقل عمومی و به ‌جای اتوبوس توریستی از یک اتوبوس محلی استفاده کنید.
  • یک محل اقامت ارزان‌ قیمت خارج از مرکز شهر انتخاب کنید.
  • اگر امکان آشپزی دارید خودتان وعده‌های غذایی را تهیه کنید و یا از غذاهای محلی و ارزان‌تر استفاده نمایید.
  • بیشتر از اماکنی با پذیرش رایگان دیدن کنید.
  • از کارت‌های توریستی Pass Roma برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنید.

اقامت در رم

در ادامه لیستی از بهترین هتل‌های این شهر دیدنی را برایتان قرار داده‌ایم:

هتل ان اچ کالکشن گیستینیانن رم
NH Collection Roma Giustiniano

رفت‌وآمد در رم

شبکه حمل‌ونقل عمومی گسترده‌ای متشکل از اتوبوس، مترو، تراموا و واگن برقی وجود دارد.

مترو- سریع‌ترین راه برای جابجایی در شهر است. فقط دو خط A و C وجود دارد. بلیت تک ‌سفره که برای 75 دقیقه اعتبار دارد 1.70 دلار است. اتوبوس – اتوبوس شما را وارد مناطقی می‌کند که تحت پوشش سیستم مترو نیستند، اما به دلیل ترافیک مداوم رم، سرعت آن بسیار کمتر از مترو است. .هزینه بلیت‌ها 1.70 دلار می‌شود. تراموا – مانند سیستم مترو و اتوبوس است و با هزینه 1.70 دلار جابه‌جا می‌شوید. تاکسی– تاکسی در رم بسیار گران است و استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم. قیمت اولیه از 3.35 دلار شروع می‌شود و پس ‌از آن برای هر کیلومتر تا 1.25 دلار افزایش می‌باید. دوچرخه– شاید دوچرخه‌سواری در اطراف رم با حجم بالای ترافیک کمی ترسناک به نظر برسد، اما در واقع مرکز شهر دکه‌های اجاره دوچرخه زیادی دارد که هزینه اجاره از حدود 12.35 دلار در روز شروع می‌شود.

حمل و نقل عمومی در رم
حمل و نقل عمومی

بهترین زمان رفتن به رم

رم در طول سال برای مسافران عزیز دیدنیست و بهار بهترین زمان برای بازدید از آن است. تابستان بیشترین تعداد بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کند و خیلی‌ها روزهای گرم سال در ماههای جولای و آگوست را برای سفر به رم انتخاب می‌کنند. اگر بازدید شما نیز طی این دو ماه اتفاق افتاد، بررسی کنید که محل اقامت شما به تهویه مطبوع مجهز باشد.

امنیت در رم

رم شهری بسیار امن است که میزان جرم و جنایت کمی در آن وجود دارد. مناطق زیادی مخصوص عابران پیاده قرار داده شده که شب‌ها از نور مناسبی برخوردار است. نکته اصلی که مسافران باید از آن آگاه باشند جیب‌بری است که بیشتر در مناطق شلوغ شهر مانند ایستگاه‌های مترو، واگن‌های قطار شلوغ و جاذبه‌های رایگان (مانند چشمه Trevi یا پله‌های اسپانیا) دیده می‌شود.

نظرت چی بود؟!

پیام‌های شما