سفر به آلانیا

سفر به آلانیا
سفر به آلانیا

از بهترین مقاصد توریستی در ترکیه که در سال‌های گذشته به آن توجه بیشتری شده، شهر آلانیا است. این شهر یکی از شهرهای سنتی و قدیمی با سابقه تاریخی کهن در منطقه به شمار می‌رود. سفر به آلانیا یکی از سفرهای هیجان‌انگیز و پرماجرا محسوب می‌شود که هزینه‌های نسبتا کمتری در مقایسه با دیگر شهرهای ترکیه به همراه دارد. آلانیا از دیرباز به دلیل طبیعت زیبا و جذاب خود که در میان یک کوه و ساحل دریای مدیترانه قرار داشته مورد توجه حکومت‌ها بوده است. اثرات حکومت ایرانیان، عثمانی‌ها و روم باستان بر سرزمین‌های آلانیا کاملا مشهود است. تنوع فرهنگی و وجود جاذبه‌های گردشگری مختلفی که در آلانیا بنا شده‌اند، نشان می‌دهد که این شهر، تاریخی پرفرازونشیب را طی کرده است. تاریخ نشان می‌دهد که بارها تغییرات زیادی در نحوه حکومت آلانیا به وجود آمده و حکومت‌های مختلفی بر آن مسلط شده‌اند.

با توجه به افزایش سفر به آلانیا مسئولان کشور ترکیه به این نتیجه رسیده‌اند که می‌تواند این شهر را به‌عنوان یکی از شهرهای مهم گردشگری ترکیه در دنیا مطرح سازند. به همین علت، پیشرفت‌های بسیار زیادی در زمینه زیرساخت‌های مختلف شهری در آلانیا فراهم شده است. برخی امکانات مثل فرودگاه آلانیا، هتل‌های این شهر و حتی سیستم حمل و نقل به دلیل حضور گردشگران در این شهر، بهبود پیدا کرده‌اند.

هرچند زیرساخت‌های شهر آلانیا هنوز با یک شهر ایده‌آل توریستی فاصله زیادی دارد؛ اما با این حال به دلیل فاصله کم آلانیا با آنتالیا گردشگران زیادی سالانه سفر به آلانیا را در برنامه مسافرت خود قرار می‌دهند. همچون بسیاری از شهرهای ترکیه، زبان رسمی مردم آلانیا، ترکی استانبولی است و واحد رسمی پول نیز لیر ترکیه است. لازم به ذکر است که برای سفر به آلانیا می‌توانید از طریق فرودگاه این شهر و یا با اتوبوس و خودرو از طریق جاده آنتالیا به آلانیا اقدام کنید. آلانیا تنها ۱۳۵ کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد.

بهترین زمان سفر به آلانیا

آب و هوای آلانیا آب و هوای مدیترانه‌ای است. در واقع در این شهر تابستان‌های معتدل و گرم و همچنین زمستان‌های مرطوب در جریان است. در اکثر روزهای زمستان هوا بارانی است و شما در سفر زمستانه به آلانیا باید با خود چتر به همراه داشته باشید. اگر به دنبال کاهش قیمت سفر به این شهر هستید، بهترین زمان سفر به آلانیا زمستان است. در این فصل از حجم گردشگران کاسته شده و در نتیجه تخفیف‌هایی بر روی هتل و موارد مختلف دیگر اعمال می‌شود.

هرچه بر رطوبت هوا افزوده شود، میزان تخفیف هتل‌های آلانیا نیز افزایش پیدا می‌کند تا جذابیت بیشتری برای گردشگران داشته باشد. بهار بهترین زمان سفر به آلانیا است. در این فصل آب و هوا معتدل‌ترین شرایط خود را دارد. البته برای کسانی که می‌خواهند در دریای مدیترانه شنا کنند، فصل بهار زمان مناسبی به حساب نمی‌آیند. بهترین زمان سفر به آلانیا برای شنا کردن در سواحل زیبای مدیترانه، فصل تابستان به‌ویژه ماه مرداد و شهریور است. در این دو ماه وضعیت آب و هوای آلانیا و دمای آب بهترین شرایط را برای ورزش‌های آبی و به‌ویژه شنا دارند.

فرودگاه‌های آلانیا

فرودگاه بین‌المللی قاضی پاشا آلانیا تنها فرودگاهی است که در شهر آلانیا وظیفه جابجایی مسافران را از طریق خطوط هوایی بر عهده دارد. جالب است بدانید که تا سال ۲۰۱۲ این فرودگاه تنها به‌منظور انجام پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما با توجه به افزایش سفرها به آلانیا، وضعیت آن از یک فرودگاه داخلی به فرودگاه بین‌المللی تغییر پیدا کرد. فرودگاه بین‌المللی قاضی پاشا آلانیا از سال ۱۹۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد و از همان ابتدا وظیفه انتقال مسافران داخلی را از شهرهای آلانیا، آنامور، قاضی پاشا و دیگر شهرهای اطراف بر عهده داشته است.

آنچه مشخص است ظرفیت پذیرش فرودگاه بین‌المللی آلانیا برای مسافران داخلی و خارجی علاقه‌مند برای سفر به آلانیا، کافی نیست. ظرفیت پذیرش مسافر در فرودگاه قاضی پاشا تنها یک میلیون و پانصد هزار مسافر در سال است که به نظر می‌رسد باید در سال‌های آتی بر این میزان افزوده شود. هرچند نزدیکی آلانیا به آنتالیا باعث شده تا بسیاری از گردشگران خارجی برای سفر به آلانیا راه‌های زمینی را انتخاب کنند.

فرودگاه آلانیا تنها یک پایانه دارد که تمامی فعالیت‌ها در همین پایانه انجام می‌شود. البته امکانات و فروشگاه‌های متنوعی در پایانه فرودگاه قاضی پاشا آلانیا تعبیه شده تا مسافران به موارد مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. فاصله فرودگاه قاضی پاشا آلانیا تا شهر تنها ۳۰ دقیقه است. وسایل حمل و نقل عمومی در فرودگاه آلانیا تعبیه شده تا مسیر بین فرودگاه تا مرکز شهر به سادگی طی شود. در سال‌های اخیر پرواز مستقیم به‌صورت فصلی توسط شرکت هواپیمایی پگاسوس از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به سمت فرودگاه قاضی پاشا برقرار شده است. البته بسیاری از افراد برای سفر به آلانیا به‌صورت مستقیم به فرودگاه‌های آنتالیا رفته و سپس از آنجا به‌صورت زمینی یا از طریق خطوط هوایی راهی آلانیا می‌شوند. به‌ویژه در فصولی که پرواز مستقیم از ایران به آلانیا وجود ندارد، تنها راه، رفتن به شهرهای دیگر ترکیه و سفر به آلانیا است.

فرودگاه آلانیا

حمل و نقل در آلانیا

سیستم حمل و نقل در آلانیا همچنان یکپارچگی لازم برای استفاده بهینه شهروندان و گردشگران را پیدا نکرده است. این شهر همچنان نیاز به یک سیستم کارآمد حمل و نقل مثل مترو یا یکپارچه‌تر شدن سیستم حمل و نقل عمومی دارد. به‌طورکلی هزینه حمل و نقل در آلانیا خیلی زیاد نیست و درصورتی‌که شما از وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر استفاده کنید، می‌توانید در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی نمایید. اتوبوس مهم‌ترین وسیله حمل و نقل در آلانیا محسوب می‌شود که توانسته نیاز اکثریت مردم شهر و بسیاری از گردشگران را تامین نماید.

با استفاده از اتوبوس می‌توانید به اکثر جاذبه‌های گردشگری آلانیا دسترسی پیدا کنید. البته اصولا تورهای گردشگری یک‌روزه در آلانیا برگزار می‌شود که شما با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توانید به بسیاری از دیدنی‌های آلانیا مراجعه کنید. علاوه بر اتوبوس، تاکسی نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل در آلانیا محسوب می‌شود که اگرچه کاربردی است اما هزینه‌های بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. برای طی کردن فاصله فرودگاه تا مرکز شهر وسایل حمل و نقل مختلفی تعبیه شده است. بهترین وسیله اتوبوس مخصوص فرودگاه است که شما را از فرودگاه تا مرکز شهر منتقل می‌کند. این اتوبوس‌ها اصولا بعد از نشستن هر پرواز، جابجایی مسافران به مرکز شهر را بر عهده دارند. علاوه بر این شما می‌توانید از فرودگاه با استفاده از تاکسی‌های مخصوص فرودگاه، خودتان را به هتل یا مرکز شهر برسانید کرایه خودرو نیز در فرودگاه آلانیا امکان‌پذیر است.

گشت‌وگذار با کشتی‌های توریستی

دیدنی‌های آلانیا

قدم زدن در مناطق قدیمی و سنتی شهر آلانیا یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری آلانیا محسوب می‌شود. تاریخ کهن و سنتی شهر آلانیا باعث شده تا تنوع جاذبه‌های گردشگری آلانیا زیاد باشد. در نتیجه شما برای انتخاب از بین دیدنی‌های آلانیا ممکن است سردرگم شوید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر به آلانیا مشخص کنید که به چه نوع جاذبه‌های گردشگری علاقه‌مند هستید و از بین آن‌ها انتخاب خود را انجام دهید.

جاذبه‌های گردشگری آلانیا هم شامل جاذبه‌های طبیعی، هم جاذبه‌های تاریخی و هم جاذبه‌های مدرن و پیشرفته است. جاذبه‌های طبیعی فراوان از رود و غار و آبشار گرفته تا سواحل زیبا و چشم‌نواز دریای مدیترانه از بهترین دیدنی‌های آلانیا محسوب می‌شوند. همچنین آثار به‌جامانده از تمدن روم باستان تا آثاری که از دوران حکومت ایرانیان و عثمانیان در این شهر برجای‌مانده نیز از جمله جاذبه‌های گردشگری آلانیا هستند که می‌توانید بازدید از آن‌ها را در برنامه سفر خود قرار دهید. با این حال هیچ‌چیز جای قدم زدن در مناطق سنتی آلانیا را نمی‌گیرد!

  • قلعه آلانیا
  • غار داملاتاش
  • برج کیزیل کوله
  • پارک آبی آلانیا
  • حمام سلجوقی
  • کلیسای آیا یورگی
قلعه آلانیا

غذا و رستوران در آلانیا

تنوع غذاهای ترک را می‌توانید در شهر آلانیا نیز به‌وضوح ببینید. این تنوع غذا در آلانیا با توجه به اضافه شدن غذاهای سنتی آلانیا به غذاهای عمومی ترکیه‌ای بیشتر نیز شده است. سر زدن به رستوران‌های آلانیا و صرف غذا در این رستوران‌ها می‌تواند برای شما جذابیت زیادی داشته باشد. به‌طورکلی شکم گردی در شهرهای کشور ترکیه مثل آلانیا لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی است اگر دوست دارید انتخاب‌های بهتری از منوی متنوع غذا در آلانیا داشته باشید، بهتر است قبل از مراجعه به هر رستوران بهترین غذای آن رستوران را با توجه به نظرات افراد مختلف در سایت‌های معتبر پیدا کنید.

تنها در این صورت است که می‌توانید در مدت‌زمان کوتاهی که در آلانیا هستید، بهترین غذاها را میل کنید. انتخاب از بین رستوران‌های آلانیا نیز کار سختی به نظر می‌رسد. برای دسترسی به بهترین رستوران‌ها در آلانیا می‌توانید از مردم محلی این شهر و یا حتی پرسنل هتل کمک بگیرید. قیمت غذا در آلانیا وابسته به پارامترهای مختلفی مثل کیفیت غذا، دکوراسیون رستوران و مکان قرارگیری آن است؛ در نتیجه اگر می‌خواهید در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی کنید، بهتر است رستوران‌هایی که هم غذای باکیفیتی دارد و هم هزینه‌های آن متوسط است را انتخاب کنید.

خرید در آلانیا

بازارهای خرید در آلانیا همواره پرشور و جنب و جوش هستند. شما در سفر به ترکیه باید چمدانی خالی به همراه خود ببرید و با یک چمدان پر بازگردید! خرید از بهترین مراکز خرید در آلانیا به شما کمک می‌کند تا اجناس ترک و برخی اجناس اروپایی را با قیمت مناسب خریداری کنید. به‌ویژه اگر در زمان جشنواره‌های خرید در آلانیا راهی این شهر شده باشید، احتمال استفاده از تخفیف‌های فوق‌العاده افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر مراکز خرید مدرن، بازارهای سنتی برای خرید در آلانیا بسیار مناسب هستند. به‌ویژه اگر می‌خواهید در سفر به آلانیا برای دوستان و آشنایان سوغاتی خریداری کنید و یا برای خود یادگاری تهیه نمایید، می‌توانید با مراجعه به بازارهای سنتی خرید خود را انجام دهید.

مطالب مرتبط: جاذبه‌های گردشگری کاپادوکیا

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .