راهنمای سفر به آلانیا

راهنمای سفر به آلانیا
راهنمای سفر به آلانیا

یکی از شهرهای توریستی کمتر شناخته شده در ترکیه که قدمت تاریخی و فرهنگی فراوانی دارد، آلانیا نام گرفته است. آلانیا یکی از شهرهای ساحلی ترکیه به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و باعث شده تا سفر به آلانیا افزایش پیدا کند. آلانیا یکی از بهترین مقاصد گردشگری است که به شما در داشتن یک سفر ارزان‌تر به ترکیه کمک می‌کند.

ویژگی بارز شهر آلانیا نزدیکی کوه به دریا است. آلانیا از سمت شمال به رشته‌کوه توروس و از جنوب به دریای مدیترانه منتهی می‌شود. سفر به چنین شهری که می‌توانید در آن، هم به دریا و هم به جنگل‌های زیبا در کوهستان سر بزنید، جذابیت‌های خاص خود را خواهد داشت.

در گذشته آلانیا کولورونوس گفته می‌شود که در زبان رومی به معنای کوه زیبا بود. در دوره‌ای که آلانیا به‌عنوان ضمیمه‌ای از امپراطوری ایران به شمار می‌رفت، نام علائیه به آن داده شده بود که نشان از جذابیت بلندمرتبه بودن شهر دارد. از قرن پانزدهم میلادی شهر آلانیا به‌صورت رسمی به امپراتوری عثمانی و پس از سقوط این سلسله به حکومت ترکیه اختصاص داشته است. مردم آلانیا زندگی سنتی خود را در کنار توجه به امکانات مدرن شهری حفظ کرده‌اند. زبان رایج در آلانیا ترکی استانبولی و واحد پول رایج، لیر ترکیه است. تفریحات شبانه و سواحل بکر و جذاب این شهر باعث شده تا مردم ترکیه، آلانیا را به‌عنوان شهری همواره زنده بشناسند. فاصله کوتاه ۱۳۵ کیلومتری آلانیا با آنتالیا کمک می‌کند تا بسیاری از گردشگران در سفر به ترکیه، سفر به آلانیا را نیز در برنامه خود قرار دهند.

رزرو هتل‌های آلانیا

با توجه به گسترش گردشگری و توجه توریست‌ها برای سفر به آلانیا، هتل‌های فراوانی در این شهر تاریخی بنا شده است. رزرو هتل در آلانیا بسته به مدت‌زمانی که شما برای سفر به این شهر در نظر گرفته‌اید، می‌تواند متفاوت باشد. در واقع با توجه به این‌که کمتر پیش می‌آید که توریست‌ها سفر به آلانیا را به‌عنوان مقصد اصلی در نظر بگیرند، پیدا کردن هتل برای اقامت‌های کوتاه خیلی ساده و با هزینه‌های نسبتا کم امکان‌پذیر است. در سفر به آلانیا می‌توانید به سراغ هتل‌های زنجیره‌ای رفته و اقامت ارزان‌تری نسبت به بسیاری از شهرهای ترکیه داشته باشید. مسئولان شهری آلانیا و همچنین هتل داران این شهر تلاش کرده‌اند با کاهش هزینه‌ها برای جذب گردشگران تلاش کنند.

به همین علت است که رزرو هتل در آلانیا ارزان‌تر از دیگر شهرهای ترکیه است. گردشگرانی که به آلانیا سفر می‌کنند سعی می‌کنند برای رزرو هتل در آلانیا به سراغ هتل‌هایی بروند که در نزدیکی جاذبه‌های گردشگری به‌ویژه ساحل‌های پرطرفدار این شهر هستند. همچنین برای کاهش هزینه در سفر به آلانیا می‌توانید به سراغ خوابگاه‌ها و هاستل‌های این شهر بروید.‌هاستل‌ها مکان‌های اشتراکی برای اقامت یک‌روزه یا چندروزه هستند که هزینه به‌مراتب کمتری از رزرو هتل در آلانیا به همراه دارد. شما می‌توانید در برخی از این هاستل‌ها اتاق‌های اختصاصی نیز پیدا کنید تا امنیت مد نظر شما تامین شود.

هتل در آلانیا

بهترین زمان سفر به آلانیا

آب و هوای آلانیا یکی از مهم‌ترین دلایلی است که گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند. آب و هوای معتدل و البته گرم آلانیا باعث می‌شود تا توریست‌ها بتوانند در تمام مدت سال به آلانیا سفر کنند. بهترین زمان سفر به آلانیا از نظر آب و هوایی، بهار و تابستان است. البته تابستان‌ها آب و هوای آلانیا نسبتا گرم و در برخی مواقع اذیت کننده است؛ اما با توجه به کاهش رطوبت در تابستان سر زدن به سواحل این شهر معقول‌تر به نظر می‌رسد. اگر قصد دارید در سفر به آلانیا حتما تنی به آب بزنید، بهترین زمان سفر به آلانیا برای شنا کردن در آب‌های ساحل دریای مدیترانه، مرداد و شهریور است؛ چرا که میزان دمای آب مناسب شنا کردن خواهد بود.

البته به خاطر داشته باشید که فصل بهار و تابستان از شلوغ‌ترین فصول آلانیا به شمار می‌رود. اگر می‌خواهید در سفر به آلانیا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، بهترین زمان سفر به آلانیا زمستان خواهد بود. البته بهتر است در چنین ایامی با توجه به شرایط خاص آب و هوای مدیترانه‌ای آلانیا حتما پیش‌بینی آب و هوا را از سایت‌های معتبر مورد بررسی قرار دهید. جشن‌ها و جشنواره‌های مختلفی با توجه به تفاوت فرهنگ‌های موجود در آلانیا برپا می‌شود. بسته به اینکه علاقه‌مندی شما به چه نوع جشنواره‌ای است، می‌توانید با برنامه‌ریزی دقیق بهترین زمان سفر به آلانیا برای شرکت در جشنواره‌ها را انتخاب کنید.

دیدنی‌های آلانیا

رود، غار، آبشار و ساحل و آبتنی کردن در دریا از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آلانیا هستند که رنگ و بوی طبیعت دارند. در واقع بسیاری از جاذبه‌های گردشگری آلانیا را در طبیعت زیبای این شهر پیدا خواهید کرد. دیدنی‌های آلانیا به شما کمک می‌کنند تا حس خوب طبیعت‌گردی در ترکیه را تجربه کنید. جاذبه‌های گردشگری آلانیا تنها شامل دیدنی‌های طبیعی نیستند و جاذبه‌های تاریخی فراوانی نیز در این شهر به چشم می‌خورد. قلعه آلانیا یکی از معروف‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری آلانیا محسوب می‌شود که تقریبا تمامی گردشگران از آن دیدن می‌کنند.

قدم زدن در منطقه سنتی و قدیمی آلانیا نیز می‌تواند به شما حس خوبی القا کند. ساختمان‌های این منطقه دست‌نخورده و بسیاری از آن‌ها فقط بازسازی شده‌اند. چند اثر از دوران روم باستان نیز در آلانیا وجود دارد که باید حتما از آن دیدن کنید. این آثار و ابنیه تاریخی، نشان از قدمت این شهر دارد. همچنین وجود کلیساها، مساجد و دیگر اماکن مذهبی، تفاوت آیین‌های موجود در آلانیا را بیشتر نمایان می‌سازد.

  • آمفی تئاتر یونانی
  • برج سرخ
  • معبد آپولو
  • غار دیم Dim
  • قلعه آلانیا
  • آبشار ماناوگت
برج سرخ

تخفیف هتل‌های آلانیا

یکی از بهترین راهکارها برای کاهش هزینه سفر به آلانیا، رزرو زودهنگام هتل در این شهر است. هتل‌های لوکس و درجه‌یک با در نظر گرفتن رزرو زودهنگام، اقدام به تخفیف می‌کنند. در نتیجه اگر شما برنامه مشخصی برای سفر به ترکیه و آلانیا دارید، می‌توانید با استفاده از شرایط ایجاد شده از تخفیف هتل‌های آن استفاده کنید. استفاده از این تخفیف‌ها کمک می‌کند تا هزینه سفر به این شهر کاهش پیدا کند. به‌جز این، اگر در ماه‌هایی از سال که از حجم گردشگران به برای سفر به آلانیا کاسته می‌شود راهی این شهر شوید، می‌توانید از بهترین تخفیف هتل‌های آن بهره‌مند شوید. زمستان‌ها به‌ویژه در مواقعی که آب و هوای آلانیا به شدت مرطوب می‌شود، تخفیف هتل‌های آلانیا نیز شدت پیدا می‌کند. در نتیجه کسانی که دوست دارند با هزینه اندک به ترکیه و این شهر سفر کنند می‌توانند در این ایام راهی این شهر شوند.

هزینه رزرو هتل در آلانیا

قیمت هتل در آلانیا نسبت به دیگر شهرهای توریستی ترکیه پایین‌تر است. در نتیجه شما می‌توانید با هزینه‌های اندک راهی این شهر شوید. هزینه رزرو هتل نیز وابسته به موقعیت مکانی آن دارد. هتل‌هایی که در نزدیکی مرکز شهر یا ساحل‌های معروف آلانیا قرار گرفته‌اند، هزینه بیشتری برای رزرو اتاق‌های خود در نظر می‌گیرند.

در نتیجه برای کاهش قیمت هتل در آلانیا می‌توانید به سراغ هتل‌های بروید که از مناطق توریستی و گردشگری و همچنین مرکز شهر فاصله دارد. توجه داشته باشید که نباید فاصله شما از این مراکز توریستی بیش ‌از اندازه زیاد شود؛ چرا که سیستم حمل و نقل در این شهر آن‌قدر پیشرفته و یکپارچه نیست که نیاز شما برای گشت و گذار در شهر را تامین کند. اگر با قیمت هتل در آلانیا مشکل دارید و این قیمت برای شما بیش از اندازه زیاد است، می‌توانید به هاستل‌ها مراجعه کنید. این خوابگاه‌ها به شما کمک می‌کنند تا با هزینه اندک شب را به صبح برسانید. البته برخی از هاستل‌ها اتاق‌های اختصاصی نیز در اختیار شما قرار می‌دهند.

غذا و رستوران‌های آلانیا

ترکیه یکی از کشورهایی است که در آن فرهنگ غذایی غنی و باسابقه است. آلانیا نیز به‌عنوان یکی از شهرهای مهم تاریخی، توانسته فرهنگ غذایی برگرفته از اقوام و فرهنگ‌های گوناگون به‌ویژه اقوام ترک را در خود جای دهد. غذا در این شهر تنوع بسیار زیادی دارد و شما می‌توانید با سر زدن به رستوران‌های این شهر به منوهای جذاب و خوشمزه دسترسی داشته باشید. رستوران‌های آلانیا در جای‌جای شهر با سبک و سیاق متفاوت پذیرای گردشگران در سفر به این شهر هستند. یکی از خوراکی‌های خوشمزه‌ای که در سفر به این شهر نباید فراموش کنید، انواع شیرینی است. شیرینی‌های ترکیه‌ای خوشمزه و خاص هستند و شما می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان میان وعده غذا در آلانیا استفاده کنید.

غذاهای محبوب آلانیا

حمل و نقل در آلانیا

با توجه به اینکه چند سالی از رشد گردشگری و سفر به آلانیا نمی‌گذرد، هنوز زیرساخت‌های لازم برای سیستم حمل و نقل در این شهر به‌صورت پیشرفته مهیا نشده است. این موضوع یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که شما در سفر به آلانیا خواهید داشت. البته با توجه به اینکه سر زدن به جاذبه‌های گردشگری اصولا با تورهای یک‌روزه و اتوبوس‌های مخصوص هتل یا تور انجام می‌شود، نیاز کمتری برای استفاده از سیستم حمل و نقل در آلانیا خواهید داشت. اتوبوس بهترین و کارآمدترین وسیله حمل و نقل در این شهر محسوب می‌شود.

شما با استفاده از اتوبوس می‌توانید به بسیاری از نقاط شهر با هزینه بسیار کم دسترسی داشته باشید. البته در برخی از ساعات شبانه‌روز ممکن است اتوبوس‌ها بسیار شلوغ باشند و به همین علت سوارشدن به آن‌ها مشکل شود. در چنین مواقعی می‌توانید از تاکسی استفاده کنید؛ اما تاکسی‌ها نیز هزینه بسیار زیادی برای شما به همراه خواهند داشت. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط گردشگری این شهر، حمل و نقل در آلانیا به‌زودی به شرایط مناسب و قابل قبول برای گردشگران خواهد رسید.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .