راهنمای سفر به ونیز

راهنمای سفر به ونیز
راهنمای سفر به ونیز

ونیز با کانال های بیشمار و تاریخی اش، قایق های خاص و خیابان های پیچ در پیچش یکی از رمانتیک ترین و معروف ترین مقاصد گردشگری کل دنیا بشمار می رود. تقریبا هر کسی که بخواهد به شما از نقاط توریستی ای بگوید که حتما یکبار باید به آن سفر کنید حتما اسم ونیز را هم خواهد آورد. هر نوع گردشگری که فکرش را بکنید به این شهر می آید، کوله گردها، عشاق، دریانوردان، همه و همه را می توانید در سفر خود به این شهر رویایی پیدا کنید. 

ونیز، این شهر جادویی پر است از خیابان های زیبا و هیجان انگیز که می توانید در هرکدامشان گم شوید. در این شهر موزه ها، قصرها و میدان های تاریخی متعددی برای دیدن وجود دارند، همین طور پر است از بستنی فروشی های جذاب و رنگارنگ.

اما یادتان نرود که این شهر مقصد گران قیمتی محسوب می شود بخصوص جزیره اصلی اش و صرف نظر از زمانی که به آن سفر کنید همیشه همه جا پر است از توریست. مخصوصا اگر در تابستان به این شهر سفر می کنید ممکن است شلوغی بیش از حد این شهر حسابی کلافه تان کند.

ولی در عین حال اگر از مرکز شهر اجنتاب کنید می توانید از شر شلوغی کلافه کننده اش هم خلاص شوید و می توانید از جزیره های زیبای بورانو (Burano)و مورانو (Morano) دیدن کنید.

در این مقاله نکاتی از سفر به ونیز با شما به اشتراک خواهیم گذاشت تا سفری خاطره انگیز به این شهر رویایی برای خود برنامه ریزی کنید.اینکه چه کارهایی انجام دهید، چگونه در این شهر گران پول پس انداز کنید و چگونه از شلوغی های جمعیت فاصله بگیرید.

کارهای انجام دادنی و اماکن دیدنی

دیدنی های ونیز

کلیسای جامع سنت مارک باسیلیا (Basilica San Marco)

 این کلیسا سومین از نوع خود است که در منطقه سنت مارکا ساخته شده. این کلیسا پر است از موزاییک کاری های جذاب و چشم نواز، گنبدهای معماری رومی، مجسمه های زیبا و دیوارهای مزین به سنگ مرمر.در بالاترین محراب آن بقایی از سنت مارک نیز موجود است. مبلغ ورودی این مجموعه هم 3 یورو می باشد.

پل ریالتو (Rialto)

برای چندین قرن این پل تنها راه عبور از کانال بزرگ شهر بوده ولی امروزه دیگر اینطور نیست. این پل بخاطر جزییات زیبا و ظریفش معروف است و توسط هنرمند بزرگ آنتونیو دا پونته (Antonio da Ponte) بنا شده که برای انجام این کار با میکلانژ رقابت داشت. کل این بنا با سنگ ایستریان ساخته شده. اگر قصد دارید این پل را در اوقات خلوتی بازدید کنید صبح زود مراجعه کنید.

قصر دوج (Doge)

 این قصر محل اقامت دوج، حاکم وقت ونیز بوده است و در میدان سنت مارک واقع شده است و طاق های زیبای آن مزین به مرمر سفید و صورتی است. و داخل بنا هم پر است از آثار هنری متعدد و چشم نواز. ورودی مجموعه 20 یورو می باشد که این مبلغ ورودی موزه کورر(Correr) را هم شامل می شود.

کارناوال های ونیز

همه ساله ونیز پر می شود از جشن های بالماسکه، ده روز و شب منتهی به عید پاک در ماه فوریه. قدمت این جشن به قرن ها پیش برمیگردد و یکی از بزرگترین جشن ها و گردهمایی های ایتالیایی هاست. اگر تمایل داشته باشید با پرداخت مبالغی می توانید در جشن های خصوصی این ایام هم شرکت کنید.

بورانو (Burano)

این جزیره به خانه ها و ساختمان های رنگارنگش معروف است. دولت محلی افراد را مجبور به رنگ کردن ساختمان ها می کند تا این منطقه زیبایی و اصالت خود را برای همیشه حفظ کند. می توانید از گالری های هنری و فروشگاه های جذاب این شهر کوچک هم دیدن کنید. این جزیره کوچک محل مناسبی برای فرار از شلوغی های جزیره اصلی و هیاهو و شلوغیش است.

دیدنی‌های ونیز

سایر دیدنی های ونیز

میدان سن مارکو(San Marco)

ین میدان بزرگ ترین  و معروفتیرن میدان شهر محسوب می شود. این میدان برای مدت ها یکی از محل های ملاقات و گردهمایی اصلی ونیزی ها بوده و دیدنی ها و جاذبه های بسیاری در مجاورت آن قرار گرفته اند همچون باسیلیا، برج و ناقوس شهر، قصر دوج و موزه باستان شناسی ملی. 

جزیره لیدو(Lido)

اگر از شلوغی و ازدحام شهر خسته شده اید سری به جزیره کوچکی در نزدیکی جزیره اصلی بزنید که معمولا افراد برای استراحت در سواحل زیبایش به آن سفر می کنند. در این جزیره هم کانال های متعدد و زیبا، رستوران ها و بارها و کافه های فراوانی وجود دارند. فاصله آن هم تا جزیره اصلی فقط 20 دقیقه با اتوبوس های آبی ونیز است.

جزیره مورانو(Murano)

این جزیره کوچک هم در نزدیکی ونیز است و به خاطر شیشه و بلورسازی اش شهرت دارد. این جزیره پر است از سوغاتی فروشی های گران قیمت و رنگارنگ. اگر علاقمند به آشنایی با چگونگی ساخت شیشه هستید حتما چند ساعتی در این کارگاه ها و فروشگاه ها سپری کنید

بازار ونیز

ونیز پر است از فروشگاه و مغازه های که انواع و اقسام خوراکی ها و غذاها را با قیمتی خیلی پایین تر از رستوران ها در آن پیدا کنید. بازار روز ماهی آن هم که صبح ها باز می شود جذابیت های خاص خود را دارد. محلی ها و همین طور رستوراندارها همه روزه به این بازار مراجعه و مایحتاج خود را تهیه می کنند. بازار محصولات ارگانیک هم دوشنبه ها در شهر دایر می شود

گالری پگی گوگنهایم (Peggy Guggenheim

 این مجموعه شامل آثار هنری آوانت گارد (Avant-garde)  چیزی حدود 200 هنرمند می باشد. این مجموعه آثاری در شاخه های مختلف هنری را در خود جای داده است نظیر سورئالیست ها(surrealists)، ابسترکت اکسپرسیونیست ها (abstract expressionists)و فیوچریست های ایتالیا (Italian futurists). ورودی مجموعه 16.50 یورو می باشد و همه روزه جز سه شنبه ها از 10 صبح تا 6 عصر برای بازدید عموم دایر می باشد.

ناقوس دی سن مارکو (di san Marco)

این برج که در سال 1912 بنا شده، برگرفته از ناقوس برج سن مارک می باشد و تمامی جزئیات آن نیز حین ساخت عینا رعایت شده است. ورودی آن 13 یورو می باشد . از پله های داخل آن می توانید بالا بروید تا از نمای پانارومیک و جذاب بالای آن لذت ببرید.

ووگا رونگا (Voga Longa)

این رویداد یک ماراتون بزرگ روئینگ (قایق سواری) است که همه ساله 23 ام ماه می در این شهر برگزار می شود. این رویداد قدیمی از سالیان دور در اعتراض به افزایش تعداد قایق های موتوری در ونیز براه افتاده. برای شرکت در این مسابقه بایستی چیزی حدود 30 کیلومتر را در کمتر از 3.5 ساعت پارو بزنید.

موزه باستان شناسی ملی

با اینکه این موزه کوچکی است اما پر است از مجسمه ها و آثار مربوط به یونان باستان و روم باستان و آثار باستانی متعلق به دوران پیش از میلاد مسیح. ورودی این مجموعه4 یورو می باشد.

بازار ریالتو (Rialto)

این بازار که قدمت آن به 700 سال می رسد بازار اصلی و مرکزی ونیز می باشد. در این بازار غذا فروشی هایی که خوراکی های مختلف از مارچوبه تا طالبی و انواع مختلفی از ماهی می فروشند،  موجود است. اگر خیلی حوصله شلوغی و ازدحام گردشگران را ندارید صبح زود سری به این بازار بزنید.

موزه کورر سیویک(Correr Civic

این موزه دربردارنده آثار ارزشمند هنری و آثار مختلف تاریخی و باستانی مربوط به پیشینه طولانی ونیز و همین طور آثار متعلق به پادشاهان قدیمی تاریخ می باشد مانند ناپلئون. به محض ورود به این موزه غرق تماشای معماری داخلی بی نظیر آن، نقشه ها و آثار کهن، مجسمه های زیبا و نقاشی های بی نظیر موجود در آن خواهید شد. برای ورود به این مجموعه می توانید از بلیط ورودی قصر دوج استفاده نمایید که بهای آن 20 یورو است. 

گالری دل آکادمی(dell’Accademia)

 این گالری که توسط ناپلئون تاسیس شده شامل آثار هنری متعددی از قرون 14 تا 18 میلادی می باشد، شاهکارهایی شامل آثار بلینی (Bellini)و تینتورتو (Tintoretto). شاید معروف ترین اثر این مجموعه نقاشی معروف داوینچی یعنی مرد ویتروویوسی (Vitruvian) می باشد. بلیط ورودی این مجموعه 15 یورو می باشد.

محله یهودی ها

 این محله در شمال غربی ونیز قرار گرفته است. این محله یکی از نخستین محله های اقلیت نشین دنیا می باشد که در سال 1516 ایجاد شده و یهودیان ونیز وادار به کوچ به آن شدند. آنها تنها در طول روز اجازه ترک منزل را داشتند و بعد از ظهرها اجازه خروج نداشتندو علیرغم تاریخچه تاریک این منطقه، اما امروزه این محله پر است از رستوران ها، مغازه ها پرستشگاه ها و موزه های گوناگون. این محله پربازدیدی بشمار می آید و معمولا پر است از گردشگران.

تورهای پیاده روی

 تورهای پیاده گردی زیادی در این شهر برگزار می شوند که برخی از آنها رایگان بوده و برخی تورهای پیاده روی و غذای مفصل تر هم نیازمند رزرو و پرداخت وجه هستند. اگر علاقمند به بررسی این تورها هستید، سری به Take Walks بزنید و نگاهی به تورهای موجود بزنید. این مجموعه ارائه دهنده حرفه ای خدمات تور بوده (تورهای پیاده روی، قایق سواری و غذا) و از راهنماهای حرفه ای محلی بعنوان لیدر تورهایش استفاده می کند.

هزینه های سفر به ونیز

هاستل. تعداد هاستل های موجود در جزیره چندان زیاد نیست. و بهترین و قیمت مناسب ترین اقامت گاه های شهر در اطراف شهر قرار گرفته اند. این خوابگاه ها برای هر شب اقامت مبلغی حدود 12 تا 15 یورو را از شما اخذ خواهند کرد. اگر تمایل دارید که حتما در مرکز شهر اقامت داشته باشید حدود قیمت 30 تا 50 یورو را در نظر داشته باشید. شروع قیمت برای اطاق های مجزا  هم حدود 50 یورو می باشد. معمولا این قیمت ها شامل امکانات اولیه نظیر وایفای رایگان و روتختی های رایگان می باشد.

هتل های اقتصادی. هتل های بصرفه و ارزان قیمت ونیز با چیزی حدود 50 یورو قابل رزرو هستند، اگر هم تمایل دارید حتما در مرکز شهر اقامت داشته باشید این قیمت تا 100 یورو افزایش پیدا می کند. معمولا این قیمت ها شامل صبحانه هم می شوند. در مرکز جزیره، سرویس های Airbnb با شروع قیمت حدودی 30 یورو برای یک شب اقامت در اطاقی مشترک قابل استفاده می باشد. اطاق مجزا و آپارتمان کامل هم با قیمت های 50 و 80 یورو بترتیب، قابل اجاره هستند.

میانگین هزینه خورد و خوراک. هزینه بیرون غذا خوردن در ونیز واقعا بالاست و پیدا کردن یک وعده غذای ارزان قیمت واقعا کار سختی است. و در این بین منوهای نهار رستوران ها خیلی ارزان تر از منوی شام آنهاست و معمولا زیر 20 یورو می باشد. اگر برای صرف شام به رستورانی در ونیز می روید، حدود قیمت 35 تا 55 یورو برای یک وعده بهمراه نوشیدنی کنار بگذارید و حدود 3 یورو هم برای میز و نان سرمیز از شما اخذ خواهند کرد. 

در این میان اما رستوران های کمی هم هستند که می توان فست فود و غذاهای ارزان قیمت تهیه کرد(مثل پیتزا یا ساندویچ) اما بطور کل حداقل روزانه مبلغی حدود 22 یورو را برای خورد و خوراک خود کنار بگذارید. اگر هم خودتان قصد آشپزی دارید با حدود 60 تا 70 یورو می توانید خواروبار مورد نیاز یک هفته خود را تهبه کنید که اگر از سرویس هایی نظیر Eurospin  ویا Lidl و Penny Market هم استفاده نمایید می توانید از تخفیف های زیادی بهره مند شوید.

هزینه های سفر اقتصادی به ونیز

اگر قصد سفر اقتصادی به ونیز را دارید تقریبا ما برای مخارج شما حدودا 68 یورو در روز پیشنهاد می کنیم. این هزینه شامل اقامت شما در هاستلی در اطراف جزیره اصلی، تهیه غذا توسط خودتان و یا صرف وعده های غذایی ارزان قیمت، استفاده از حمل و نقل عمومی و استفاده از تورها و یا فعالیت های عمدتا رایگان می شود.

در حالت بعدی (بودجه متوسط) تخمین ما حدودا 146 یورو در روز است که شامل اقامت در هتلی دوستاره و اقتصادی و یا استفاده از سرویس Airbnb، صرف وعده های غذایی ارزان قیمت و یا گه گاهی رفتن به رستوران، استفاده از حمل و نقل عمومی و بازدید از چند جاذبه ی شهر می شود.

و در نهایت اگر خیلی حواستان به دخل و خرجتان نیست و تفاوتی برایتان ندارد، حدودا 286 یورو در روز کنار بگذارید، در این حالت در هتلی چهار ستاره در مرکز شهر اقامت خواهید داشت، همه وعده های غذایی خود را بیرون خواهید خورد و از تورها و راهنماهای خبره محلی استفاده خواهید کرد. خیالتان راحت برای خرج کردن در ونیز هیچ سقف و محدودیتی پیش رویتان نخواهد بود!

شما می توانید از نمودار زیر استفاده کنید تا بسته به سبک سفر خود، بودجه سفرتان را تخمین بزنید. به خاطر داشته باشید که این نمودار میانگین روزانه است – بعضی روزها بیشتر هزینه خواهید کرد و بعضی روزها کمتر ( ممکن است هر روز کمتر هزینه کنید) . ما فقط می خواهیم یک ایده کلی در مورد نحوه تهیه بودجه سفر به ونیز به شما ارائه دهیم . قیمت ها به دلار است.

میانگین هزینه روزانهجاذبه هاحمل و نقلغذااقامت
76$22$18$25$11$سفر اقتصادی
164$40$18$50$56$بودجه متوسط
321$108$23$120$70$لوکس

نکات صرفی جویی در هزینه ها در سفر به ونیز

جدا از این نکته که در چه فصلی از سال به ونیز سفر می کنید، این سفر هزینه های بالایی برایتان بهمراه خواهد داشت. در ادامه نکاتی برای کم تر کردن و صرفه جویی در این مخارج با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

در میدان سن مارکو و اطراف آن غذا نخورید. هر چقدر هم رستوران ها و کافه های این محله برایتان وسوسه انگیز بود از غذا خوردن در این منطقه اجنتاب کنید، چرا که توریستی ترین محل شهر بوده و قیمت های آن سرسام آور است.

غذای خودتان را بپزید. خوراک شما حین سفر به ونیز بیشترین بخش هزینه هایتان را شامل می شود پس بهتر است خودتان دست بکار شوید و غذایتان را تهیه کنید. این شهر پر است از مغازه ها و سوپرمارکت های متنوع که می توانید با کسری از قیمت بیرون غذا خوردنتان، انواع مواد غذایی مورد نیاز از قبیل سبزیجات تازه، میوه ها، پنیرها و نوشیدنی ها را از آنها تهیه نمایید.

کمی قدم بزنید. ونیز شهری فوق العاده برای قدم زدن و گشت و گذار است، قدمی در شهر بزنید و از مشاهده خیابان های قدیمی، ساختمان ها، کلیساهای زیبا و مناظر دیدنی اش لذت ببرید.

بلیط های تخفیف دار اتوبوس تهیه کنید. اگر اقامتتان در شهر طول می کشد از بلیط های تخفیف دار اتوبوس های آبی و واپورتو ها (vaporetto) استفاده نمایید. اگر سری به VeniceConnected.com بزنید می توانید طی یک هفته اقامت از 25% تخفیف بهره مند شوید.

بلیط های مخصوص موزه گردی را تهیه کنید(Venezia Unica Pass). اگر قصد بازدید از جاذبه ها و دیدنی های زیادی در ونیز دارید می توانید بلیط مخصوص آن را تهیه نمایید و از تخفیف های آن در بازدید از موزه ها و تورها و سایر جاذبه ها بهره مند شوید. می توانید براحتی پیش از سفر خود بصورت آنلاین تعیین کنید که از چه اماکنی قصد دیدن دارید و قیمت بلیط برای شما مشخص خواهد شد که بسیار ارزان تر از تهیه بلیط های جداگانه خواهد بود.

از آب لوله کشی استفاده نمایید. می توانید در سرتاسر شهر از آب لوله کشی بدون هیچ مشکلی استفاده نمایید و از تهیه آب معدنی های گران قیمت اجنتاب کنید.

نوشیدنی خودتان را تهیه کنید. بجای رفتن به بار می توانید نوشیدنی مورد علاقه تان را با پرداخت فقط 4 یورو تهیه نمایید.

Couchsurfing. اقامت در ونیز ممکن است خیلی برایتان هزینه بر باشد. از این سرویس استفاده کنید و با افراد جذاب محلی آشنا شوید که برای اقامتتان در ونیز هم می توانید از کمک آنها استفاده نمایید. آن ها ممکن است شهر را نیز به شما نشان دهند.

تورهای پیاده گردی رایگان. این راه یکی از بهترین روش های شناخت آثار تاریخی و پیشینه ونیز است. بخاطر داشته باشید که بهتر است پیش از سفرتان این تورها را رزرو نمایید.

حمل و نقل در ونیز

ونیز شهر عابرین پیاده است، البته اگر از تاکسی های آبی و اتوبوس های آبی استفاده نمی کنید. شما می توانید برای گذر از کانال ها از پل ها استفاده کنید . یا قایق های موجود (traghetto) را با پرداخت 4 یورو اجاره کنید.

واپورتو (Vaporetto). این نام اتوبوس های شناور ونیز است که با آنها به هر کجا که بخواهید می توانید بروید. استفاده از آنها چندان ارزان نیست و یک بلیط یک سفره آن برایتان 7.5 یورو هزینه خواهد داشت. بلیط های یک روزه، دوروزه، سه روزه و یک هفته ای هم قابل خرید هستند که قیمت آنها بترتیب، 20، 30، 40 و 60 یورو می باشد.

اگر قصر سفر به جزیره های مجاور مانند مورانو، تورسلو (Torcello) و لیدو را دارید از قایق های مشابهی می توانید استفاده کنید که نام آنها موتوناوه (motonave) می باشد و قیمتشان هم مشابه واپورتو است.

تاکسی های آبی. تاکسی های شخصی آبی فوق العاده گران قیمت هستند و اگر عجله یا وسایل زیادی ندارید حتما از آن اجتناب کنید. ورودی آن 15 یورو بوده و برای هر دقیقه هم 2 یورو از شما اخذ خواهند کرد. تاکسی متر یا تاکسی بر اساس جهت یابی نیز موجود هستند. اگر قصد دارید از این تاکسی ها برای رفتن به هتل خود بگیرید، هزینه ای به آن اضافه می شود.

بهترین زمان برای سفر به ونیز

بهار فصلی زیبا برای سفر به ونیز است و میانگین دما در این ایام به حدود 17 تا 22 درجه سانتیگراد می رسد و تا ماه ژوئن آنچنان شلوغ نیست.

شلوغ ترین ایام ونیز ماه های تابستان است که قیمت ها رشدی سرسام آور می کنند و شهر پر می شود از جهانگرد. میانگین دما در این فصل هم به حدود 28 درجه می رسد.

توریسم در فصول پاییز و زمستان افت می کند اما هوا هم چنان گرم و متبوع است. با این وجود در این ایام به اصطلاح محلی ها Acqua Alta رخ می دهد و سطح آب بالا آمده و آبگرفتگی در خیلی از خیابان ها امری رایج می شود.

فوریه هم زمان کارناوال ها بوده و شهر مملو از جمعیت می شود و قیمت ها بالا می رود. بطور کل در اکثر اوقات سال این شهر معمولا شلوغ می باشد، اما برای اجنتاب از آن از سفر در تابستان و یا آپریل جلوگیری کنید تا خاطره ای آرامش بخش تجربه نمایید.

 ایمنی در سفر به ونیز

ونیز هم مانند بسیاری شهرهای ایتالیا مقصد امنی برای سفر بشمار می آید. رایج ترین خطری که مسافران را تهدید می کند، جیب بری است. هنگام تردد در مرکز شهر یا استفاده از واپورتوها حتما حواستان به وسایلتان باشد.

اگر در فصول زمستان یا پاییز به ونیز سفر می کنید با خطر آب گرفتگی مواجه خواهید شد، (جاری شدن سیل به سبب بالا آمدن سطح آب اقیانوس در این روزها پدیده ای رایج است) برای اجتناب از آن بهتر است محل اقامت خود را نزدیک به بالای شهر انتخاب کنید مثلا اطراف میدان رم یا ایستگاه راه آهن.

 به حس ششم و غرایض خود در شک کردن به افراد و موقعیت های مشکوک اعتماد کنید. از پاسپورت و کارت شناسایی و مدارک خود پیش از سفر کپی تهیه کنید و بهمراه داشته باشید. برنامه سفرتان را با عزیزان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و آنها را درجریان موقعیت خود قرار دهید و از انجام کارهایی که معمولا در شهر خود انجام نمی دهید اجتناب کنید.

اما بهترین توصیه ایمنی ما برای سفرتان، تهیه بیمه مسافرتی پیش از سفر است. بیمه‌های مسافرتی شما را در برابر بیماری، جراحت، سرقت و کنسلی حمایت خواهند کرد. این بیمه‌ها معمولا در مقابل اتفاقات بدی که ممکن است حین سفر برایتان رخ دهد حمایت کاملی از شما خواهند کرد.

اقلام ضروری سفر

اقلام مورد نیاز سفر

 • پوشاک
 • یک جفت شلوار (ترجیحا جین یا هر شلواری که حمل و شست‌وشویش برایتان راحت باشد)
 • چند جفت لباس زیر
 • چند دست تی‌شرت
 • یک لباس آستین‌بلند
 • یک جفت دمپایی‌راحتی
 • چند جفت جوراب
 • مسواک، خمیر دندان و تیغ اصلاح
 • نخ دندان، شامپو و ژل شستشو
 • حوله
 • خوشبوکننده بدن
 • لوازم ایمنی و بهداشتی
 • چسب زخم
 • کرم هیدروکورتیزون
 • کرم آنتی‌باکتریال
 • گوش‌گیر
 • مسکن
 • ژل شستشوی دست
 • لوازم متفرقه
 • قفل برای ایمنی بیشتری کوله
 • کیسه‌های زیپ لاک و وکیوم
 • کیسه پلاستیکی
 • شارژر
 • فیلترهای آب همراه (LifeStraw)

مطالب خواندنی: راهنمای سفر به ایتالیا

نظرت چی بود؟!

یک نظر