رعایت نکات بهداشتی در سفر | جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

هرچند که این روزها همگام با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان سازمان بهداشت جهانی قانون محدودیت سفرهای غیر ضروری را اعمال نمودند؛ اما روی سخن ما امروز با کسانی است که در سفر هستند و امکان بازگشت برایشان وجود ندارد. در این مطلب به نکات بهداشتی اشاره می‌نماییم تا اگر به ناچار در سفر بودید به کرونا مبتلا نشوید.

از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده نکنید

یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی که می‌تواند بیماری‌های تنفسی و ویروسی را به طرز شگفت‌آوری گسترش دهد، وسایل حمل‌ونقل عمومی است. تا حد امکان سعی کنید در حین سفر از مترو، اتوبوس و یا هر وسیله نقلیه دیگری استفاده ننمایید. پزشکان بر این باورند که میزان انتقال ویروس کرونا از طریق وسایل حمل‌ونقل عمومی شش برابر بیشتر از سایر روش‌های انتقال است؛ زیرا افراد با لمس سطوح آلوده و تماس با چشم و دهانشان به ویروس مبتلا می‌شوند. همچنین تجمع در مکان‌های عمومی به ویروس کرونا قدرت می‌دهد تا تعداد بیشتری از افراد را درگیر نموده و زنجیره‌ای از بیماران مبتلا را ایجاد نماید.

مرتب دست‌هایتان را بشویید

از آنجا که بیماری covid19 یا همان کرونا ویروس ماهیت چرب مانندی دارد، شستن مداوم دست‌ها با صابون مایع آن را از بین می‌برد. از تماس دست‌های آلوده به چشم‌هایتان جلوگیری نمایید. اگر سفرتان به‌ گونه‌ای است که باید از محل اقامتتان خارج شوید، با خود ژل‌های ضدعفونی‌کننده و دستکش‌های یک‌بارمصرف به همراه داشته باشید.

از جابه‌‌جا شدن بپرهیزید

اگر چه شما در سفر اجباری به سر می‌برید، اما بهتر است برای انجام کارهای غیر ضروری از محل اقامتتان خارج نشوید. به طور مثال اگر سفرتان کاری بود تا حد امکان کارهایتان را به صورت دورکاری تحویل دهید. تجربه نشان داده که حرکت و جابه‌جایی می‌تواند میزان شیوع ویروس کرونا را افزایش دهد.

از تماس با افراد آلوده بپرهیزید

اگر در حین سفر با افرادی در ارتباط هستید که علائمی همانند سرماخوردگی دارند، از تماس با آن‌ها خودداری کنید. فاصله‌ی ایمنی بین یک تا دو متر را رعایت نمایید. در صورت عدم رعایت فاصله‌ی ایمنی، آن شخص با یک عطسه ساده نیز می‌تواند شما را بیمار نماید. شاید به نظرتان یک سرماخوردگی ساده باشد؛ اما سرماخوردگی سیستم ایمنی بدنتان را ضعیف می‌کند. در این صورت ممکن است سریع‌تر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوید.

از ماسک استفاده نمایید

اگر باز به ناچار باید از محل اقامتتان خارج شوید، ما به شما توصیه می‌نماییم که از ماسک استفاده کنید. با توجه به اینکه ویروس کرونا چرب و سنگین است از ماسک‌های معمولی هم نمی‌تواند عبور نماید. البته اگر قصد دارید که بیش از ۲ ساعت در خارج از محل اقامتتان بمانید ماسکتان را تعویض کنید.

از خوردن غذاهای خام بپرهیزید

ویروس کرونا بیماری مشترک میان انسان و حیوان است. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌نمایند که از خوردن مواد غذایی و گوشتی خام بپرهیزید. حواستان باشد که در حین سفر اجباری‌تان از خوردن غذاهای گوشتی مانند سوشی و یا تخم‌مرغ خام بپرهیزید. اگر گوشت و مواد غذایی را خوب بپزید حتی اگر آلوده به ویروس کرونا باشند با پختن از بین می‌روند.

از بیرون غذا نخرید

ما می‌دانیم که شما به اجبار در سفر هستید؛ اما متخصصان بیماری‌های عفونی به شدت توصیه به عدم استفاده از غذاهای بیرونی دارند. اگر در هتل مستقر هستید می‌توانید مواد مورد نیاز برای تهیه وعده‌های غذایی‌تان را از بیرون تهیه نموده و خودتان دست به کار شوید. ما به شما توصیه می‌نماییم که حتی از غذاهای رستوران هتل نیز میل ننمایید؛ زیرا ممکن است شخصی از کارکنان رستوران بدون آنکه خود بداند، مبتلا به ویروس و بیماری را به شما انتقال دهد.

مرتب دمای بدنتان را چک نمایید

شما می‌‌توانید به نزدیک‌ترین داروخانه محل اقامتتان بروید و یک تب‌سنج تهیه کنید. برای اطمینان خاطر دمای بدنتان را چک نمایید. اگر دمای بدنتان بیشتر از ۳۷ درجه بود و علائمی همانند تنگی نفس داشتی، خونسردی‌تان را حفظ کنید و با اورژانس تماس بگیرید. نیازی نیست که با اضطراب از محل اقامتتان خارج شوید. بهتر است در حین سفر قبل از هر چیزی شماره اورژانس محل مورد نظرتان را داشته باشید.

توصیه‌های بعد از سفر

طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، افرادی که از سفر در مناطق آلوده به ویروس کرونا باز می‌گردند باید تا ۱۴ روز علائم بدنی‌شان از نزدیک کنترل شود. همچنین بهتر است که قرنطینه شوند و یا در خانه بمانند.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .