سفر به آبادان

راهنمای سفر به آبادان
راهنمای سفر به آبادان

آبادان در جنوب غرب ایران در استان خوزستان واقع شده است. این شهر با جاذبه‌های دیدنی و مردم میهمان‌نواز همواره مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. کشاورزی از مشاغل اصلی اهالی آبادان است. آن‌ها به زبان فارسی با لهجه‌ی زیبای آبادانی و عربی صحبت می‌کنند. بیشتر افراد در طی سفر به اهواز مقصد بعدی‌شان را آبادان قرار می‌دهند. این شهر تنها ۱۴۰ کیلومتر از اهواز فاصله دارد. گذر رودخانه بهمنشیر از یکسو و اروندرود از سوی دیگر چشم‌انداز زیبایی به آن بخشیده است. آبادان همچون شبه جزیره‌ای در میان این دو رود قرار دارد. سفر به این شهر را با رعایت نکات کلیدی ذیل می‌توانید در رده‌ی سفرهای ارزان‌ قرار دهید. البته اگر به دنبال سفری به‌صرفه باشید. در ادامه با ارائه مطالبی از دیدنی‌های آبادان، هزینه‌های سفر، راه‌های کاهش هزینه و در انتها به زمان سفر می‌پردازیم.

 5کاری که باید در سفر به آبادان انجام دهید

به تماشای مکان‌های دیدنی بروید

آبادان دارای جاذبه‌های دیدنی بسیاری است که نباید بازدید از آن‌ها فراموش شود. در ابتدا برای گشت‌وگذار می‌توانید از بازدید جاذبه‌های تاریخی میان شهر شروع نمایید.

به بازارهای آبادان بروید

یکی از کارهای لذت‌بخش در سفر به آبادان خرید در بازارهای این شهر است. بازارهای مرزی و ساحلی و بازار ماهی‌فروشان از شور و هیجان خاصی برخوردارند. بازار ته‌لنجی‌ها و بازار امیری از بازارهای معروف آن است. در بازار امیری انواع پوشاک با کیفیت مناسب یافت می‌شود. برای خرید ادویه‌های مرغوب و خاص جنوبی به بازار ته لنجی‌ها بروید.

از خوردن غذاهای تند آبادانی لذت ببرید

برای آنکه لذت سفرتان به آبادان تکمیل گردد از خوردن غذاهای پر ادویه محلی غافل نشوید. غذاهایی چون کبه عربی، انواع سمبوسه‌های خوشمزه در کنار پاکوره که بیشتر در دکه‌های خیابانی بازار امیری طبخ می‌شود.

از خوردن شعیریه جنوبی لذت ببرید

شعیریه نوعی باقلوا است که در شهرهای جنوبی‌مان از جمله آبادان طبخ می‌شود. برای خوردن شعیریه می‌توانید به شیرینی فروشی لادن که در مرکز شهر واقع شده بروید. طعم باقلواهای آن فوق‌العاده است.

از دیدن لنج‌های کنار اروندرود لذت ببرید

در سفر به آبادان به کنار اروندرود بروید و از تماشای لنج‌ها لذت ببرید. تماشای غروب آفتاب در کنار این لنج‌ها بسیار لذت‌بخش است. همچنین می‌توانید سوار بر لنج‌های گردشگری شوید و گشتی در میان اروندرود بزنید.

دیدنی‌های آبادان

بازدید از مسجد تاریخی رنگونی‌ها

مسجد رنگونی‌ها یکی از بناهای تاریخی شهر آبادان است. این مسجد در کنار اروندرود در خیابان شهید منتظری قرار دارد. معماری بنای آن و به طور کلی ویژگی‌های ظاهری مسجد رنگونی‌ها با تمام مساجد ایران متفاوت است. این مسجد به سبک معماری هندی بنا گردیده و پیشینه‌ی ساخت آن به دوران قاجاریه باز می‌گردد. از ویژگی‌های دیدنی مسجد رنگونی‌ها دو مناره زیبا، پنجره‌های گنبدی‌ شکل، گچ‌بری و نقش‌ و نگارهای برجسته بر روی دیوار است. این مسجد زیبا توسط کارگران مسلمان رنگونی بنا شده است.

بازدید از کلیسای ارامنه مانوکیان

یکی از مکان‌های دیدنی آبادان کلیسای ارامنه مانوکیان است. پیشینه‌ی بنای آن به دوران تاریخی پهلوی باز می‌گردد. این کلیسا با معماری زیبا در کنار مسجد بهبهانی‌ها واقع شده است. از ویژگی‌های ظاهری کلیسای ارامنه مانوکیان می‌توان به دو گنبد مخروطی شکل آن اشاره نمود. نمای گنبدها در شب همگام با روشن شدن چراغ‌ها بسیار دیدنی است و فضای روحانی به آن منطقه می‌بخشد.

گشت‌وگذار بر روی پل کابلی امام رضا

پل کابلی امام رضا بر روی خشکی و در کنار رودخانه‌ی بهمنشیر آبادان قرار دارد. این پل اولین پل ساخته شده بر روی خشکی در خاورمیانه است. گردشگران می‌توانند با ایستادن بر روی آن از تماشای رودخانه بهمنشیر لذت ببرید.

بازدید از موزه آبادان

موزه‌ آبادان یکی دیگر از مکان‌های دیدنی و فرهنگی این شهر به شمار می‌آید. این موزه با معماری زیبای ورودی و با اشیای گران‌بهای موجود در آن شهرت دارد. این موزه در سال ۱۳۳۸ بنا شده و در آن آثاری از دوران صفویه و قاجاریه نگه‌داری می‌شود. قسمتی از موزه هم به آثار یافت شده از تمدن شوش اختصاص دارد.

گشت‌وگذار در اطراف رودخانه بهمنشیر

گردشگران می‌توانند در سفر به آبادان به کنار رودخانه‌ی بهمنشیر بروند و از تماشای آن لذت ببرند. اطراف این رود مکانی مناسب برای گشت چند ساعته و پیاده‌روی می‌باشد.

گشت‌وگذار در اروندرود

اروندرود از جاذبه‌های گردشگری طبیعی آبادان است. قدم زدن در اطراف اروندرود و قایق‌سواری از آن کارهایی است که باید در کنار این رود خروشان انجام دهید.

پارک ساحلی بهمنشیر

از تفرجگاه‌های ساحلی مناسب برای پیاده‌روی و تفریح خانوادگی پارک بهمنشیر است. این پارک در حاشیه‌ی رودخانه واقع شده و با مرکز شهر فاصله‌ی اندکی دارد. بسیاری از افراد برای ورزش‌های صبحگاهی به آن جا مراجعه می‌نمایند.

بازدید از مزار سید عباس آبادان

یکی از مکان‌های زیارتی و معروف در آبادان مزار سید عباس است. ایشان به واسطه‌ی درستکار بودن در بین مردم آبادان از مقام والایی برخوردار است. زیارتگاه سید عباس در غرب و به فاصله‌ی ۱۰ دقیقه‌ای از مرکز شهر قرار دارد. گردشگران با مراجعه به این زیارتگاه می‌توانند از آرامش حاکم بر فضای آن جا لذت ببرند.

بازدید از موزه نفت

موزه نفت در مرکز شهر آبادان در حاشیه‌ی بلوار دهداری واقع شده است. افراد در این موزه با فرآورده‌های نفتی و به‌طور کلی با روند تکامل صنعت نفت در ایران آشنا می‌شوند. از اشیای دیدنی در موزه نفت می‌توان به فانوس و چراغ‌های گردسوز و چراغ علاءالدین اشاره نمود.

بازدید از سینما نفت

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی در آبادان سینما نفت یا تاج است. سینما از آثار تاریخی به‌ جای مانده از دوران پیش از جنگ جهانی دوم می‌باشد. سینما نفت در گذشته جز یکی از مجلل‌ترین سینماها در خاورمیانه به شمار می‌آمد. در بنای آن از آجرهای نسوز انگلیسی استفاده شده و به همین دلیل هم در دوران جنگ تحمیلی آسیب چندانی ندیده است. امروزه از سینما نفت برای برگزاری کنسرت‌ها و همایش‌ها استفاده می‌شود.

بازدید از سینما شیرین

سینما شیرین از دیدنی‌های تاریخی شهر آبادان به شمار می‌رود. قدمت بنای آن به ۸۰ سال پیش باز می‌گردد. این سینما در حاشیه خیابان منتظری و در مرکز شهر آبادان واقع شده است. این سینما در آن زمان ظرفیت پذیرش ۷۰۰ میهمان را داشت. بنای آن در ابتدا از دو طبقه سرپوشیده و یک سالن تئاتر تابستانی تشکیل گشت. پس از وقوع جنگ جهانی دوم دو طبقه دیگر بر روی آن ساخته شد. سینما شیرین آبادان در آن دوران یکی از بزرگ‌ترین سینماهای ایران بود.

گشت‌وگذار در نخلستان‌های آبادان

کشت خرما یکی از مشاغل اصلی اهالی آبادان است. نخلستان‌هایی که توسط کشاورزان زحمتکش به بار نشسته‌اند. افراد با گشت‌وگذار در میان آن‌ها می‌توانند زیباترین عکس یادگاری‌شان را بیندازند. توصیه ما به شما اینکه برای تماشای غروب آفتاب به نخلستان‌ها بروید. بیشتر نخلستان‌ها در کنار اروندرود واقع شده‌اند.

سیاحت در جزیره مینو

جزیره مینو یکی از دیدنی‌های مسیر آبادان به خرمشهر است. این جزیره زیبا با مرکز شهر حدود ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. جزیره مینو زیستگاه پرندگان مهاجر در فصل زمستان است. از دیدنی‌های آن می‌توان به نخلستان‌ها و ساحل نقره‌ای اشاره نمود. گردشگران در جزیره مینو می‌توانند قایق‌سواری در میان آب و تماشای نیزارها را تجربه کنند. بستنی‌های این جزیره که با شیر گاومیش تهیه می‌شوند نیز بسیار مشهور و خوشمزه‌اند.

روستای شلحه امام حسن عسگری

اگر به طبیعت‌گردی در دل روستاهای اطراف آبادان علاقه‌مندید، به روستای شلحه بروید. این روستا با مرکز شهر۲۲ کیلومتر فاصله دارد. ساکنان اصلی روستای شلحه را مهاجرین عراقی در زمان جنگ تحمیلی تشکیل می‌دهند. از دیدنی‌های آن می‌توان به نخلستان‌های زیبا اشاره نمود.

هزینه‌های سفر به آبادان

افراد برای سفر به آبادان و مسیر دسترسی چهار گزینه پیش روی دارند. آن‌ها می‌توانند سفرشان را به صورت هوایی و یا زمینی آغاز کنند. در ادامه به میزان هزینه‌ی رفتن به این شهر را با هر کدام از وسایل نقلیه می‌‌پردازیم.

هزینه‌ی رفتن به آبادان با هواپیما

آبادان دارای فرودگاه بین‌المللی است. به‌طور معمول از بیشتر شهرهای ایران به سمت این شهر پرواز صورت می‌گیرد. هزینه بلیط هواپیما از ۲۴۰ هزار تومان شروع و تا ۷۵۰ هزار تومان پایان می‌یابد. البته بلیط‌هایی با قیمت بالاتر با توجه به نوع و کلاس هواپیما نیز یافت می‌شود.

هزینه‌ی رفتن به آبادان با قطار

برای دسترسی به آبادان با قطار قبل از هر چیزی باید بدانید که قطار مستقیم به آبادان وجود ندارد. شهر آبادان به شبکه ریلی و راه‌ آهن ایران متصل نیست. در ابتدا باید برای دریافت بلیط به مقصد خرمشهر اقدام نمایید. پس از آن با تاکسی راهی آبادان شوید. هزینه بلیط قطار تهران – خرمشهر از ۷۴ هزار تومان شروع می‌شود. اگر تمایل دارید که در قطارهایی با امکانات عالی سفر کنید باید پول بیشتری بپردازید.

هزینه‌ی رفتن به آبادان با اتوبوس

یکی از روش‌های متداول برای رفتن به آبادان استفاده از اتوبوس‌های پایانه‌های مسافربری است. همه روزه اتوبوس‌هایی از بیشتر شهرهای ایران به مقصد آبادان روانه این شهر می‌شوند. مسیر تهران تا آبادان با اتوبوس در ۱۱ ساعت و ۳۰ دقیقه پیموده می‌شود. هزینه بلیط اتوبوس از ۵۵ هزار تومان شروع و تا ۱۳۳ هزار تومان پایان می‌یابد. قیمت بلیط اتوبوس با توجه به نوع امکانات متفاوت می‌باشد.

هزینه‌ی رفتن به آبادان با خودرو شخصی

آخرین روش برای رفتن به آبادان استفاده از خودرو شخصی است. از مزیت‌های این روش می‌توان به آزادی عمل گردشگران اشاره نمود. البته لازم به ذکر است که اگر هم‌سفران با حوصله‌ای دارید با خودرو شخصی راهی آبادان شوید. آبادان به فاصله‌ی ۹۵۴ کیلومتری از تهران واقع شده که افراد می‌‌توانند از دو مسیر متفاوت راهی شوند. مسیر اول از قم، اراک، خرم‌آباد، دزفول، اندیمشک و اهواز می‌گذرد. مسیر دوم از قم، کاشان، اصفهان، بروجن، ایذه و در انتها از بندر ماهشهر عبور می‌نماید. اگر به دنبال استراحت کوتاه‌مدت در مناطق سرسبز و خوش‌ آب و هوا هستید، مسیر اول را برگزینید. در این مسیر می‌توانید از تماشای جاذبه‌های گردشگری چون پارک ملی هشتاد پهلو لرستان لذت ببرید. همچنین امکان استراحت در شهر زیبای دزفول برایتان فراهم می‌گردد. هزینه‌ی بنزین برای مسیر رفت‌ و برگشت حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

هزینه‌ی اقامت

بعد از پیمودن مسیر دسترسی به آبادان مهم‌ترین بخش سفر، تعیین نمودن محل اقامت است. در این شهر امکان رزرو هتل، اجاره سوئیت، آپارتمان‌های مبله و اقامتگاه بومگردی وجود دارد. هزینه اقامت در هتل‌های پنج ستاره برای یک شب از ۴۷۵ هزار تومان شروع و تا ۱۱۵۰ هزار تومان پایان می‌یابد. برای اقامت در هتل‌های سه ستاره باید مبلغی بین ۳۲۵ هزار تومان تا ۵۵۰ هزار تومان را در نظر بگیرید. هزینه‌ی اجاره‌ ویلا و سوئیت در آبادان نیز به‌طور متوسط مبلغی بین ۱۷۰ تا ۳۵۰ هزار تومان است. آخرین گزینه برای اقامت در آبادان، ماندن در اقامتگاه‌های بومگردی می‌باشد. هزینه یک شب اقامت در خانه‌های بومگردی از ۱۷۰ هزار تومان شروع می‌شود.

هزینه‌ی خورد و خوراک

به‌طور کلی هزینه مواد غذایی در آبادان ارزان و مناسب می‌باشد. افراد برای تهیه یک وعده غذایی ساده باید حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان هزینه نمایند. برای صرف وعده‌های غذایی در رستوران‌های متوسط آبادان مبلغی بین ۲۲ تا ۴۰ هزار تومان را در نظر بگیرید. البته مبلغ فوق برای انواع چلوکباب‌های ایرانی است. از آن جا که بیشتر ما ایرانی‌ها شهرهای جنوبی را با غذاها‌ی دریایی‌اش می‌شناسیم، باید بگوییم که به نسبت، قیمت غذاهای دریایی در آبادان گران می‌باشد. به‌طور مثال برای صرف خوراک ماهی شوریده سرخ شده باید مبلغ ۷۰ هزار تومان بپردازید. با این حال هزینه‌ی چلو و خورشت‌های ایرانی نظیر قورمه سبزی ارزان‌تر می‌باشد. ناگفته نماند که قیمت غذاهای خیابانی چون فلافل، سمبوسه و پاکوره هندی در آبادان ارزان است. برای خوردن یک ساندویچ فلافل باید مبلغ ۸ هزار تومان بپردازید.

هزینه‌ی بازدید از مکان‌های فرهنگی

برای بازدید از مکان‌های فرهنگی آبادان چون موزه‌ها باید مبلغی برای ورودی در نظر گرفته شود. قیمت بلیط ورودی به بیشتر موزه‌ها ۵ هزار تومان برای گردشگران ایرانی است.

هزینه‌ی تفریحات آبی

برای انجام تفریحات آبی چون قایق‌سواری در آبادان نیز مبلغی در نظر بگیرید. به‌طور متوسط هزینه قایق‌سواری در رودخانه‌های اروندرود و بهمنشیر مبلغی بین ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

هزینه‌ی گشت‌وگذار در جاذبه‌های طبیعی

گشت‌وگذار در جاذبه‌های طبیعی و مذهبی آبادان کاملا رایگان می‌باشد.

حمل و نقل در آبادان

برای رفت‌وآمد در آبادان امکان استفاده از اتوبوس‌های بین شهری و تاکسی وجود دارد.

هزینه‌ی رفت‌وآمد با اتوبوس‌های بین شهری

بیشتر ایستگاه‌های اتوبوس آبادان در مرکز شهر واقع شده‌اند. با توجه به مسیر و مسافت طی شده، مبلغ کرایه اتوبوس نیز متفاوت می‌باشد. متوسط هزینه بلیط اتوبوس از ۵۵۰ تومان شروع و تا ۲۰ کیلومتر ۱۲۵۰ تومان است.

هزینه‌ی رفت‌وآمد با تاکسی

تاکسی یکی از وسایل حمل‌ونقل متداول در آبادان به شمار می‌آید. در این شهر بیش از ۲۰۰۰ تاکسی قرار داده شده و در بیشتر نقاط شهری دسترسی به تاکسی وجود دارد. کرایه تاکسی نیز با توجه به مسیر و مسافت متفاوت می‌باشد. به‌طور کلی مبلغی بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان را برای هر نفر در نظر بگیرید.

هزینه‌ی رفت‌وآمد با خودرو شخصی

اگر سفرتان به آبادان را در ابتدا با خودرو شخصی آغاز نمودید، می‌توانید برای گشت‌وگذار هم از آن استفاده کنید. متوسط هزینه‌ی بنزین برای طی نمودن مسیر‌های شهری و گشت‌وگذار ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است.

راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر به آبادان

با رعایت نکات زیر هزینه‌های سفر به آبادان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

سفرتان را با قطار یا اتوبوس آغاز کنید

برای شروع سفر به آبادان می‌توانید مسیر رفت و برگشت را با قطار یا اتوبوس بپیمایید. در این صورت امکان تماشای جاذبه‌های گردشگری مسیر هم برایتان فراهم می‌گردد.

اقامت در سوئیت‌ و یا خانه‌های بومگردی

دومین شیوه برای کاهش هزینه‌ی سفر به آبادان اقامت در سوئیت‌های ارزان قیمت و یا خانه‌های بومگردی است. در این روش می‌توانید با پرداخت مبلغ کمتری هزینه‌های سفرتان را کاهش دهید.

کمپینگ کنید

اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که مایلید بودن در طبیعت را تجربه کنید، می‌توانید در نقاط امن آبادان کمپینگ کنید. با استفاده از این شیوه هیچ مبلغی برای اقامت نمی‌پردازید. قابل توجه که حتما وسایل مورد نیاز را با خود به همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. بوستان‌های شهری و تفرجگاه‌های ساحلی مکانی مناسب برای کمپینگ کردن است.

از رفتن به رستوران صرف نظر کنید

برای آنکه هزینه‌های خورد و خوراک در سفر به آبادان را کاهش دهید، بهتر است برنامه‌ریزی کنید و همه‌ی وعده‌ها را به رستوران نروید. وعده‌ای را خودتان آشپزی کنید و یا اینکه به خوردن غذاهای خیابانی بسنده کنید. به‌طور متوسط قیمت یک عدد پاکورای هندی ۲۵۰۰ تومان است.

اتوبوس سوار شوید

برای گشت‌وگذار در آبادان می‌توانید از اتوبوس‌های بین شهری استفاده کنید. با کمی برنامه‌ریزی و نگاه به گوگل‌مپ می‌توانید ایستگاه‌های اتوبوس را بیابید.

پیاده‌روی کنید

برای پیمودن مسیرهای کوتاه و بازدید از مکان‌های دیدنی آبادان پیاده‌روی کنید. در این شیوه امکان تماشای فضای شهری و معاشرت با اهالی آن برای گردشگران فراهم می‌گردد.

چه زمانی به آبادان سفر کنیم؟

آبادان از شهرهای جنوبی ایران و دارای آب‌وهوای گرم و بیابانی می‌باشد. فصل گرما در این شهر طولانی است. از اواسط اردیبهشت گرمای هوا شروع و تا اوایل پاییز ادامه می‌یابد. تابستان‌های این شهر را جز بومیان نمی‌توانند تاب بیاورند. از ماه آبان هوای این شهر خنک و مطبوع می‌گردد. اهالی این شهر سردترین دما را در ماه‌های دی و بهمن تجربه می‌کنند. از نظر بسیاری از گردشگران بهترین زمان سفر به این شهر فصل زمستان و اوایل بهار است. همه ساله در ایام نوروز در بوستان‌های شهری سفره هفت‌سین می‌چینند و آمدن بهار را جشن می‌گیرند. در همین زمان است که می‌توانید از شنیدن موسیقی‌های شاد جنوبی لذت ببرید.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .