سفر به آنتالیا | مقصد محبوب تابستانی

آنتالیا، شهری که بارها اسمش را شنیده‌اید. شهری در غرب ترکیه در همسایگی دریای مدیترانه که با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در کنار سواحل بکر همه ساله پذیرای گردشگران از سراسر دنیاست. اگر قصد دارید که از سفر خود به آنتالیا لذت ببرید، با این مطلب همراه شوید.

تاریخچه غنی آنتالیا

شاید کمی برایتان تعجب‌آور باشد اگر بگوییم که اولین نسل اهالی ترکیه در غارهای آنتالیا زندگی می‌کردند. شهر باستانی آنتالیا در گذشته با نام پرگامون خوانده می‌شد؛ اما بعدها با اقتباس از نام حاکم یونانی آتالوس به آنتالیا تغییر یافت. جالب توجه که باستان‌شناسان بر اساس آثار کشف شده در آن پیدایش این سرزمین را به حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برآورد می‌کنند. سرزمین آنتالیا در گذشته قبل از آنکه به دست حاکمان عثمانی بیفتد تحت تصرف رومیان و حکومت سلجوقیان بود.

چشم‌اندازهای فوق‌العاده آنتالیا

اگر در هر نقطه‌ای از شهر بایستید چشم‌انداز زیبای بلندترین چرخ‌وفلک دنیا را در قلب آنتالیا و تماشای غروب آفتاب بر فراز دریای مدیترانه را در هر گوشه‌ای از سواحل آن مشاهده خواهید نمود.

دیدنی‌های آنتالیا

مکان‌های دیدنی آنتالیا بسیارند که در دو دسته مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های طبیعی قرار می‌گیرند. ما در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌نماییم.

شهر قدیم آنتالیا؛ یکی از مناطق پر بازدید در آنتالیا که بافت سنتی‌اش را حفظ نموده شهر قدیم است. اگر به دنبال قدم زدن و کشف ناشناخته‌های آن هستید به این شهر باستانی بروید. به شهر قدیم در زبان محلی کالیچی گفته می‌شود. کوچه‌های آن پیچ در پیچ و معماری خانه‌هایش به سبک معماری دوران عثمانی است. خانه‌های آن بر روی صخره‌های آهکی بنا شده‌اند. شهر قدیم به فاصله‌ی ۴ کیلومتری از مرکز آنتالیا قرار دارد.

دروازه هاردیان؛ این دروازه هم‌زمان با ورود حاکم رومی در آنتالیا ساخته شده و در حقیقت دروازه ورود به شهر بود. قدمت بنای دروازه هاردیان به ۱۳۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

شهر باستانی آسپندوس؛ این شهر در اطراف آنتالیا و به فاصله‌ی ۴۰ کیلومتری آن واقع شده است. مجموعه باستانی آسپندوس در گذشته مرکز تجاری و مذهبی و یکی از ثروتمندترین شهرها در آن زمان بود. امروزه آثاری نظیر حمام، مخزن، کلیسا، معابد و سالن‌های آمفی تئاتر در آسپندوس برجای مانده است.

مناره ییولی؛ مناره‌ای تاریخی و نماد شهر آنتالیا که به دستور سلطان کیقباد سلجوقی در میان مسجد بنا شده است. مسجد آن هنوز مورد استفاده مسلمانان قرار می‌گیرد. تماشای مناره ییولی شما را به یاد معماری ایرانی می‌اندازد.

موزه باستان‌شناسی آنتالیا؛ این موزه به فاصله‌ی ۴ کیلومتری از مرکز شهر واقع شده و در آن آثاری از دوران پارینه سنگی، رومی و عثمانی‌ها نگه‌داری می‌شود.

آبشار دودون؛ اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مندید منطقه آبشار دودون آنتالیا پاسخ مناسبی به خواسته‌تان می‌دهد. این آبشار در میان پارکی سرسبز در کنار دریای مدیترانه واقع شده و در حقیقت محل تلاقی رودخانه و دریای مدیترانه است. آبشار دودون حدود ۲۰ دقیقه با مرکز آنتالیا فاصله دارد.

غار کارائین؛ غاری در آنتالیا که جز سکونتگاه‌های اولیه بشر است. در میان غار کارائین موزه‌ی کوچکی قرار داده شده که آثار هزاره قبل از میلاد را در آن به نمایش گذاشته‌اند.

سواحل مدیترانه‌ای؛ از جمله جاذبه‌های طبیعی شهر آنتالیا پارک و سواحل مدیترانه‌ای که در کنار ساحل دریا قرار دارد. در این پارک امکانات رفاهی و تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت همراه با قدم زدن در کنار دریای مدیترانه فراهم است.

مدارک مورد نیاز برای سفر به آنتالیا

از آنجا که آنتالیا در کشور ترکیه واقع شده برای سفر به آن نیازی به دریافت ویزا نیست. شما تنها با در دست داشتن گذرنامه می‌توانید راهی ترکیه و شهر آنتالیا شوید.

وضعیت حمل‌ونقل عمومی در آنتالیا

وسایل حمل‌ونقل عمومی در آنتالیا متنوع و گسترده است. به‌گونه‌ای که در هر نقطه از شهر امکان دسترسی آسان به اتوبوس، مینی‌بوس، تراموا و حتی قایق و کشتی وجود دارد.

چه زمانی به آنتالیا سفر کنیم؟

شهر آنتالیا در کنار دریای مدیترانه واقع شده و دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای است. گرم‌ترین روزهای سال دما به ۲۸ درجه و سردترین روزها به ۱۰ درجه می‌رسد. با توجه به شرایط آب‌وهوایی مساعد در همه‌ی ایام سال می‌توان به آنتالیا سفر نمود؛ اما اگر به دنبال سفری آرام و دور از شلوغی باشید، ما به شما اوایل فصل بهار را پیشنهاد می‌کنیم. در این ایام امکان تماشای رایگان فستیوال مجسمه‌های شنی نیز برایتان فراهم است.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .