سفر به ارومیه

راهنمای سفر به ارومیه
راهنمای سفر به ارومیه

ارومیه شهری است در مرکز استان آذربایجان غربی، که از دو بخش کوهستانی در شمال و غرب و دشتی وسیع در جنوب و شرق تشکیل شده است. مردمان آن با گویش آذری و لهجه ترکی با شما سخن می گویند؛ مردمانی مهمان نواز و دوست داشتنی که در هنگام سفر با شما همقدم خواهند بود و سفری خوش و دلنشین برایتان فراهم خواهند کرد.

5 کاری که باید در سفر به ارومیه انجام دهید

 • اسکی سواری: لذت بردن از پیست اسکی و اسکی کردن در آن و بازدید از جاذبه های دیدنی آن بسیار دلچسب می باشد. 
 • عکاسی : می توانید تمام لحظات این سفر را برای خود ضبط کنید و بعدها از دیدن این همه زیبایی لذت ببرید.
 • دریاچه گردی : گشتن در اطراف دریاچه های بسیار زیبا و سر سبز که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.
 • لذت خوردن غذاهای سنتی : گوزلمه یکی از غذاهای محلی ارومیه است که طبخ این غذای خوشمزه بسیار ساده است. معنی این غذا به فارسی یعنی (منتظر نشو)، مدت زمان پخت آن زیاد نیست و خیلی سریع حاضر می شود. مواد اولیه اش تخم مرغ و ماست است.
 • بازدید از  اماکن تاریخی: این شهر پر از اماکن تاریخی و فرهنگی است و برای شما سفری لذت بخش و خستگی نا پذیر خواهد شد.

دیدنی های ارومیه

جزیره شاهی(اسلامی)

قصد داریم شما را با خود به جایی ببریم که  هر گوشه‌ آن سرشار از لذت و خوشی است، پس با ما همراه شوید تا راهی دریاچه ای پر از فراز و نشیب شویم. جزیره (مشت عثمان) که در 70 کیلومتری شهر ایلخچی واقع شده است، تنها جزیره مسکونی و آباد آن می باشد. جزیره آهکی با آبی  شیرین و گوارا در داخل دریایی شور که از عجایب طبیعت محسوب می شود . این جزیره دارای 54 چشمه می باشد. مردمان در آن منطقه مشغول کشاورزی کردن هستند.

برج سه گنبد

این برج در واقع آرامگاهی 800 ساله است که قدمت آن بر می گردد به دوره سلجوقیان و برعکس اسمش اصلا گنبدی در کار نیست. برجی مدور به شکل استوانی با ارتفاع 13 متر که دارای دو طبقه می باشد. طبقه اول آن شامل: سردابی که با پوششی قوس دار خود را از طبقه دوم جدا می سازد و در طبقه دوم نیز می توانید شاهد مقبره ای به ارتفاع250 سانتی متر باشید.

دریاچه مارمیشو

اتفاقی نادر برای خلق یک جاذبه گردشگری! بر اثر زلزله قسمتی از کوه ریزش کرده و سدی طبیعی بر روی این دریاچه ایجاد شده است و امروزه به دریاچه مارمیشو معروف شده است و دارای طبیعتی بسیار بکر و سرسبز می باشد. این دریاچه در دره ای در  نزدیکی مرز ایران و ترکیه واقع شده است. 

مسجد جامع (مسجد رضاییه)

 این بنا  مربوط می شود به نیمه دوم قرن هفتم هجری که در بافت  قدیمی و تاریخی و در قلب بازار قدیم ارومیه واقع شده است. این مسجد اول معبد زرتشیان بوده است و پس از مرمت و بازسازی به این مسجد جذاب تبدیل شده است و وجود شبستان گنبد دار، محراب، چهلستون، کتیبه و حجره‌های قدیمی به زیبایی آن کمک چندانی کرده است. مجموعه ای از  خطوط  کوفی از دیگر تزئینات این مسجد محسوب می شود. 

کلیسای ننه مریم

این کلیسا بعد از بیت لحم فلسطین دومین کلیسا بزرگ جهان به حساب می آید، این بنا قبلا مکانی مقدس برای زرتشیان بوده است. تعدادی موبد در آنجا زندگی می کردند و هنگامی که حضرت مسیح به آتشکده وارد می شوند  موبدان به ایشان سر تعظیم فرود می آورند و از آن موقعه تا به امروز به کلیسا تبدیل شده است .محراب ساده ی کلیسا در اتاقی گنبدی شکل قرار دارد.  

موزه ارومیه

این موزه دارای 2 تالار بزرگ و کوچک می باشد. در تالار بزرگ آن آثار تاریخی و باستانی به نمایش گذاشته شده است و در تالار کوچک مجموعه ای از کتابهای نفیس خطی قرار دارد. این موزه یکی از غنی ترین موزه  های ایران است که قدمت آن به  7 هزار سال  قبل از میلاد بر می گردد. 

کلیسای سیر (مارسرگیز)

این کلیسا با بنای سنگی، پر از داستان های افسانه ای تاریخی است. تاریخ نویسان می گویند شیرین همسر خسرو پرویز دستور ساخت این کلیسا را داده است. امروزه این مکان یکی از زیارتگاه های مهم مسیحیان در سرتاسر جهان محسوب می شود. هنگام ورود به آن حتما باید سر خود را دولا کنیم و وارد شویم چون ارتفاع درب ورود آن بسیار کم است. البته این نوع ورود تعظیم و احترام نیز محسوب می شود. 

بازار ارومیه

زمانی که برای خرید پا به این بازار و بافت قدیمی اش می گذارید، می توانید شور زندگی را به راحتی احساس کنید. حجره های رنگارنگ به شما انرژی خاصی خواهند داد. وقتی مشغول لذت بردن از خرید خود هستید تمام مدت صدای افرادی که در رفت و آمد هستند و با لهجه شیرین ترکی شان شما را به داخل دکانشان دعوت می کنند تا شاید از آنها هم خرید کنید خواهید شنید. گشت گذار در این بازار بسیار دلچسب خواهد بود.

دریاچه ارومیه

 دریاچه ای با نام پارسی چیچست که جز نام آشنایی ترین دریاچه های امروزه است. با وجود اینکه آب این دریاچه خشک شده است اما سالانه گردشگرانی هستند که فقط برای دیدن این دریاچه به ارومیه سفر می کنند. این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه محسوب می شود، در مرز بین آذربایجان غربی و شرقی واقع شده است و مساحت آن به بزرگی 5.200 کیلومتر می باشد. در دل این دریاچه 102 جزیره کوچک جا گرفته است. نمای کوه های اطراف منظره بینظری خلق خواهد کرد. وجود کریستال های نمکی که گویی آن را برف سپید پوش کرده است یکی از زیبایی های آن می باشد. 

پیست اسکی خوشاکو

این پیست تنها پیست آذربایجان غربی محسوب می شود و در منطقه رژان واقع شده است. با فرارسیدن فصل سرما و بارش برف افرادی که به ورزش جذاب اسکی علاقه دارند به این پیست می روند و نه تنها از فضای پیست استفاده می کنند بلکه از مناظر و کوه های اطراف آن لذت خواهند برد. یکی از محسنات آن وجود جاده آسفالتی است که تا کنار پیست کشیده شده است و بدون هیچگونه مشکلی با ماشین شخصی می شود به آن تفرجگاه ورود پیدا کرد.

هزینه‌های سفر به شهر ارومیه

هزینه سفر با ماشین شخصی: برای رفتن به ارومیه از مبدا تهران سه مسیر وجود دارد: 

مسیر اول : 764 کیلومتر،  8  ساعت و 21 دقیقه می باشد.(تهران، قزوین، تبریز، ارومیه)

مسیر دوم:816 کیلومتر، 10 ساعت و 21 دقیقه می باشد. (تهران، ساوه، کبود آهنگ، گل تپه، بیجار، دیواندره، سقز، بوکان، ارومیه )

مسیر سوم :919 کیلومتر10ساعت 54 دقیقه میباشد.(تهران، ساوه، زنجان، تبریز، ارومیه)

هزینه بلیط  هواپیما : روزانه پرواز های مختلفی از صبح تا آخر شب با ایرلاین های مختلف به ارومیه پرواز دارند. قیمت بلیط آن ها از 360.000  تا 790.000 تومان متغییر است.  

هزینه بلیط قطار: برای سفر به ارومیه قطار وجود ندارد. اما اگر بخواهید که تجربه سفر با قطار داشته باشید، بهترین راه این است تا تبریز را با قطار بروید و از آنجا با اتوبوس و یا ماشین سواری به ارومیه سفر کنید و از دیدن جاده سر سبز آن لذت ببرید. هزینه قطار با توجه به نوع قطار و خدماتش تا تبریز از 50.000 تا 81.000 تومان متغییر می باشد. 

هزینه بلیط اتوبوس : برای سفر به تبریز از طریق دو پایانه غرب و بیهقی می توانید بلیط اتوبوس خود را تهیه نمایید. مبلغ بلیط از 76.000 تا102.000 تومان متغیر است.

هزینه اقامت درارومیه

این شهر دارای 8هتل می باشد. 

نوع هتلیک تختهدو تخته
5*800.000 تا 900.000 تومان880.000 تا 1.300.000 تومان
4*350.000 تا580.000 تومان470.000 تا950.000 تومان
2* 210.000تومان245.000 تومان
1*109.000 تومان170.000 تومان 
هتل آپارتمان*327.000 تومان

هزینه سوئیت 

در این شهر سوئیت های مختلفی می توانید با توجه به بودجه تان اجاره نمایید که از 160.000 تا 1.350.000  تومان با در نظر داشتن تعداد نفرات متغیر است .

هزینه خورد و خوراک 

این شهر پر از رستوران های مختلف است و شما با توجه به بودجه در نظر گرفته شده، باید معمولا بین 20.000 تا 80.000 تومان هزینه کنید. 

هزینه جاذبه های دیدنی 

ساعات بازدید از جاذبه های گردشگری از ساعت 9 تا 19 است و هزینه آنها  از 5.000 تا 10.000تومان برای افرادی ایرانی محاسبه می شود. 

هزینه حمل و نقل در ارومیه

در درون شهر از تمام وسایل نقلیه اعم از اتوبوس، سواری و تاکسی های اینترنتی موجود است. هزینه آنها را به ترتیب از 600 تا 5.000 تومان درون شهری می توانید در نظر بگیرید. 

راه های صرفه جویی در هزینه های سفر به ارومیه

اگر جز افرادی هستید که لوکس سفر می کنید و باید بهترین ها رو در سفر تجربه کنید در یک روز  حدودا 730.000 هزار تومان هزینه خواهید کرد، اما با انتخاب هتلی متوسط تر حدودا450.000 هزار تومان و اگر فقط هزینه خورد خوراک داشته باشید 150.000 هزار تومان هزینه خواهید داشت . یک راه دیگر هم وجود دارد و آن هم تور های سه روزه هستند با نرخ هایی مناسب و اینکه با وجود لیدر آن شما میتوانید در بهترین رستوران های شهر با خیال راحت وعده های غذایی خود را صرف نمایید.هزینه تورهای لوکس معمولا برای هر نفر از 2.460.000 تومان می باشد و اما اگه بخواهیم به صرفه تر باشد و اقامتی بغیر از هتل 5* داشته باشیم 1.550.000 تومان می باشد.

قیمت تورها معمولا  شامل : اقامت ، ورودیه ها ، اتوبوس یا قطار ، یک وعده ناهار یا شام  محاسبه می شوند .

بهترین زمان برای سفر به ارومیه چه موقع است؟

ارومیه شهری سردسیر است و بهترین فصل برای سفر به آن تابستان است. البته دمای آن در این فصل به 31 درجه سانتی گراد خواهد رسید. در شهریور ماه جشنواره انگور برگزار می شود که به شما پیشنهاد میکنیم حتما این جشنواره هیجان انگیز را از دست ندهید. 

مطالب مرتبط : راهنمای سفر به اردبیل

نظرت چی بود؟!

چندین نظر
 • سلام.
  ما پارسال برا مسافرت تصمیم گرفتیم بیاییم طرفای آذربایجان و چند روزی رو مهمون مردم شهر ارومیه بشیم. خدایش مردم ارومیه و ترکای عزیزمون خیلی مهمان نواز هستند یعنی هر کی بیاد ارومیه و دوری تو شهر بگرده و با ترکای عزیزمون هم صحبت بشه به حرفای من میرسه !!
  ارومیه مراکز خرید ترکی محشری داره : مرکز خرید تورک مال ارومیه – مرکز خرید ژابیز ارومیه – پاساژ آذربایجان ارومیه – پاساژ ستارخان ارومیه- پاساژ استاد شهریار ارومیه – بازارچه آذربایجان ارومیه – بازارچه ترکیه ارومیه – شعبه های خرید آی الدوز ارومیه – مرکز خرید ترک دبی ارومیه و جاهای دیگه !!
  پارک زیبای گوللرباغی ارومیه به فارسی ( پارک گل ها ) ما هم‌ اول نمیدونستیم معنیشو از ارومیه ای های عزیز پرسیدم واقعا خیلی زیباست .
  در کل ارومیه به ما خیلی خیلی خوش گذشت و دوباره حتما بازم به ارومیه سفر خواهیم کرد‌
  منم میگم :
  یاشاسین ارومیه شهر با فرهنگ آذربایجان 😍

 • ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ، اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید.
  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز.
  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم.

  یاشاسین ایران ❤
  یاشاسین ِآذربایجان ❤
  یاشاسین اورمیه ❤

  💕💕💕 عشقیم اورمیه 💕💕💕

 • یاشاسین ارومیه 😍
  یاشاسین آذربایجان 😍

  خوش گلیبسیز ارومیه
  به ارومیه خوش اومدین

 • ارومیه خوش گلیبسیز 💕( به ارومیه خوش آمدید )

  ارومیه شهر شهیدان باکری ها
  ارومیه شهر والیبالی آذربایجان
  ارومیه شهر آشیق های آذربایجان
  ارومیه شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف

  یاشاسین ارومیه 😍
  یاشاسین آذربایجان 😍

 • ارومیه قلب آذربایجان 💕

  ارومیه شهر شهیدان باکری ها
  ارومیه شهر والیبال خیز آذربایجان
  ارومیه‌ پایتخت والیبال آسیا
  ارومیه شهر آشیق های آذربایجان
  ارومیه شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف

  خوش گلیبسیز ارومیه ❤ ( به ارومیه خوش آمدین )

  یاشاسین ارومیه ❤ یاشاسین آذربایجان

 • ارومیه قلب آذربایجان 😍
  ارومیه شهر شهیدان باکری ها
  ارومیه شهر والیبال خیز آذربایجان
  ارومیه پایتخت والیبال آسیا
  ارومیه شهر آشیق های آذربایجان
  ارومیه شهر کاپیتان‌ تیم ملی والیبال سعید معروف

  یاشاسین ارومیه 💕 یاشاسین آذربایجان

پیام‌های شما