مسافر اروپا هستید؟ این ده نکته طلایی را جدی بگیرید!

ده نکته طلایی برای مسافرت به اروپا
ده نکته طلایی برای مسافرت به اروپا

ممکن است خیلی‌ها پیش از سفر به اروپا کمی استرس داشته باشند، اما جای نگرانی نیست. به لطف لیستی که ما برای شما آماده کرده‌ایم پول زیادی در جیب خود نگه می‌دارید، هوشمندانه‌تر سفر می‌کنید و آرامش بیشتری خواهید داشت. اینها نکاتی هستند که خیلی‌ها آرزو داشتند تا پیش از سفر به اروپا آنها را می‌دانستند!

  1. با بانک خود تماس بگیرید.

اگر پیش از سفر به اروپا با بانک تماس نگیرید، ممکن است به هنگام استفاده از کارت بانکی خود، مثلا در ایتالیا، زنگ خطرهایی را به هشدار در بیاورید که تیم امنیتی بانک را درگیر کند! خودتان پیش قدم شوید و آنها را در جریان بگذارید تا حین پرداخت هزینه بلیط، هتل یا خرید سوغاتی به مشکل برنخورید.

  1. بلیط ریل پَس (Rail Pass) و صرفه‌جویی

ریل پَس بهترین راه برای سفر به چندین مقصد است، آن هم در طی یک سفر! دیگر نیازی به صرف یک هزینه هنگفت نیست. از این گذشته، اگر تا به حال مسافرت با قطار را تجربه نکردهاید، باید بدانید که این نوع سفر به نوبه خود یک ماجراجویی است. البته باید بدانید که خرید بلیط ریل پَس سفرهای اروپایی به صورت آنلاین ارزانتر است، چرا که بلیط را درب منزل خود تحویل خواهید گرفت و دیگر نیازی نیست که حین سفر برای خرید آن اقدام نمایید.  

  1. از پیش رزرو کنید.

ممکن است بخت با شما یار باشد و کارهایتان بدون رزرو پیش بروند، اما چرا ریسک کنیم؟ از پیش انجام دادن کارهای رزرواسیون، مخصوصا در طول فصل شلوغی یا به قول غربیها پیک سیزن (peak season) هوشمندانه است. زیرا به این ترتیب اطمینان دارید که جریان سفر شما طبق همان مسیری پیش خواهد رفت که باب میل شماست. از پیش رزرو کردن یعنی در هتلی اقامت کنید که شماره یک لیست «هتلهای ترجیحی شما» است، نه هتلی که رتبه پنجم لیستتان بوده و از آن چیزی که فکرش را میکردید هم اوضاعش وخیمتر است!

رزرو آنلاین بیلط هواپیما و هتل
  1. بیش از حد برنامه‌ریزی نکنید!

بله! میدانیم! دوست دارید همه جا را ببینید. دوست دارید تمام کارهایی که وبلاگ‌های مسافرتی توصیه کرده‌اند را انجام دهید. اما دوست دارید بخش عمده سفرتان را در راه سپری کنید؟ اگر برنامه روزانه خود را بیش از حد شلوغ کنید، به احتمال زیاد با تنی کوفته روی تخت خود شیرجه میزنید و حتی به نصف لیست کارهای خود هم پایبند نخواهید بود. 

اطمینان حاصل کنید که طی روز برای خواب و استراحت هم زمان کافی کنار گذاشته‌اید. بین آیتمهای لیست خود استراحت کنید. این طوری بدنتان هم از شما تشکر خواهد کرد و در پایان سفر شما هم از ما تشکر خواهید کرد! 

برنامه‌ریزی بیش از حد ممنوع
  1. کلیشه‌ای باشید.

بله! درست خواندید. معمولا در بیشتر موارد از شما می‌خواهند کاری که از نظر خودتان بهتر است را انجام دهید و کورکورانه الگویهای تکراری را دنبال نکنید. این نصیحت ارزشمندی است، البته در مورد سبک زندگی، نه کشوری با میراث فرهنگی غنی و جاذبه‌هایی که در سطح جهان مشهور هستند! تصور کنید که به پاریس بروید، اما از برج ایفل دیدن نکنید. بیشتر توریستها جاذبه‌های کلیشه‌ای و مکان‌های تکراری را امتحان کرده‌اند و به نحوی، این مکان‌ها امتحان خود را پس داده‌اند. پس لطفا در این یک مورد ادای انسان‌های خاص را در نیاورید!

  1. فقط از جاهای معروف بازدید نکنید. 

در برنامه سفر خود برای جاهایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند هم جا بگذارید. در بیشتر موارد، در اینگونه مکانها شناخت بهتری از فرهنگ کشور میزبان به دست خواهید آورد. به این ترتیب، شما داستانی را می‌دانید که افراد کمتری از آن آگاه هستند. وبلاگ‌های آنلاین مختص سفر همواره مسیرهایی را پیش روی شما قرار میدهند که کمتر کسی در آنها قدم گذاشته است.

  1. سبک سفر کنید.

بسیاری از هتل‌ها در اروپا آسانسور ندارند. پس حتما مطمئن شوید که خودتان از پس حمل کردن چمدان‌تان بر می‌آیید. در نظر داشته باشید که ممکن است در هر مقصد یادگاری‌هایی خرید کنید که به جمع وسایل داخل چمدان‌تان اضافه می‌شوند. از ما گفتن بود!

سبک سفر کنید
  1. برای هر هزینه پیش‌بینی نشده‌ای آماده باشید.

حتی آدمهایی که خیلی اهل حساب و کتاب هستند هم در سفرها به مشکل برمی‌خورند. غیرممکن است که بتوانید تمام مخارج اضافی که ناگهان سر راهتان سبز می‌شوند را پیش‌بینی کنید. پس جیب خود را پر کنید و هر گونه احتمالی را در نظر بگیرید.

  1. تلفن هوشمند

می‌توان با برخی از تلفن‌های همراه تماسهای بین‌المللی گرفت، آن هم بدون هزینه اضافه. پس اگر قصد دارید در حین سفر از تلفن همراه خود استفاده کنید، اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید. شما که نمی‌خواهید با یک قبض تلفن همراه که از هزینه سفرتان هم بیشتر است غافلگیر شوید؟

۱۰-ملزومات ویزا را بررسی کنید. 

گاهی اوقات برای سفرهای کوتاه نیازی به ویزا نخواهید داشت. با این حال، محتاط باشید، مخصوصا اگر سفر درازی پیش رو دارید. می‌توانید به صورت آنلاین از این ملزومات باخبر شوید. 

ملزومات ویزا و پاسپورت
نظرت چی بود؟!