سفر به اصفهان

سفر به اصفهان
سفر به اصفهان

سفر به اصفهان می‌تواند برای هرکسی پر از رمز و رازهایی تازه باشد. کمی پایین‌تر از تهران پایتخت کنونی ایران، شهری وجود دارد که در گذرتاریخ، نام‌های فراوانی به خود گرفته است و مدت‌زمانی پایتخت سلسله صفویان و مرکز علم و دانش و مذهب ایران بوده است. با وجود آب و هوای کویری این شهر، نکته‌ای که در اولین نگاه از این شهر به ذهن خطور می‌کند، سرسبزی و خوش آب و هوایی آن است. اصفهان یک نیمه جهان است. اصفهان کنونی از بسیاری جهات متفاوت است. زیبایی و شکوه آثارتاریخی اصفهان چنان بازدیدکنندگانش را محو خود می‌کند که حتی برای ساکنینی که سال‌ها در کنار این آثار زندگی کرده‌اند نه تنها خسته کننده نیست، بلکه با هر بار مشاهده‌ی این همه شکوه وعظمت، ماجراهای تازه‌ای کشف می‌کنند. مردمان این شهرگویش بسیار شیرینی دارند و بسیار مهمان نواز هستند.

پنج مورد از کارهایی که می توان در بازدید از این شهر انجام داد

درشکه سواری

لذتی  متفاوت در قرن تکنولوژی که می توانید در یکی از میادین بزرگ جهان بنام میدان نقش جهان آن را تجربه کنید.

درشکه سواری در اصفهان
درشکه سواری در اصفهان
عکاسی

ثبت سوژه های خاص و زیباترین و ماندنی ترین تصاویر از آثار تاریخی همانند مسجد شیخ لطف الله ، کلیسای وانک.

لذت بردن از دیدن کوسه ها در شهری با آب و های کویری

بزرگترین آکواریوم خاورمیانه با مساحت ۳۵۰۰ متر و طول ۳۵ متر در کنار پارک ناژوان واقع شده است، در این آکواریوم ۶ نوع کوسه زندگی می‌کند.  

لذت خوردن غذا های سنتی

یکی از معروفترین غذاهای اصفهان بریونی (بریانی) است. این غذا  از لحاظ شکل شبیه به همبرگر است. زمانی که به بازار بزرگ اصفهان می روید حتما برای صرف ناهار به رستوران بریانی حاج محمود شفاعت در نزدیکی میدان عتیق بروید.

بازدید از مراکز تاریخی

این شهر پر از مراکز تاریخی است که حتما  از دیدن آن ها خسته نخواهید شد و از دیدن آن ها لذت خواهید برد.

جاذبه های تاریخی نصف جهان (اصفهان)

میدان نقش جهان

یک اصفهان است و یک میدان نقش جهان، که می توانید نظاره گر شاهکارهای هنری سلسله صفوی باشید.  میدان مستطیل شکلی که از گذشته تا به امروز محل عبور و مرور گردشگران بسیاری بوده است، در دور تا دور آن حجره‌ها و غرفه‌های صنایع دستی را  مشاهده می کنید  و به هر طرف از آن که می چرخید  یک اثر تاریخی ارزشمند نظرتان را جلب خواهد کرد. شما ساعت ها حتی بدون لحظه ای احساس خستگی می توانید پیاده روی کنید.

کاخ چهلستون

بیست ستونه شگفت انگیزی که با انعکاس ستون هایش بر روی آب دلفریبی می کند و نام چهل ستون را برای خود برگزیده است. کاخ و باغ چهلستون یکی  دیگر از جاذبه های ثبت شده یونسکو است. قدمت این شاهکار هنری مربوط به شاهان صفوی می باشد. هم چنین این عمارت  برای نقاشی‌ ها، نگارگری ها و آینه کاری های منحصر به فرد خود بسیار زبانزد می باشد.

کاخ هشت بهشت

تکه ای از بهشت! اگه اصفهان بروید و به هشت بهشت سرنزنید نیمی از عمرتان برفناست. همچون جاذبه های دیگر اصفهان، این کاخ شاهکار سلسله صفویان است که شامل دو طبقه با طاق ها و تزئینات  حیرت آوری می باشد.

سی و سه پل

لذت بردن از پیاده روی شبانه بر روی این پل که سرتاسر رودخانه زاینده رود را پوشانده است، به شما پیشنهاد می شود.این بنا دارای سی و سه دهانه می باشد. هنگامی که این سی و سه دهانه را یکی پس از دیگری طی می کنید شما را شاعر یا خواننده می سازد و حس آواز خواندن به شما دست می دهد. در ضمن این سازه به پل الله وردیخان هم معروف است.

بازار اصفهان

این مجموعه از بازارهای سنتی و تاریخی معروف ایران است که در میان گردشگران خارجی و ایرانی مشهوریت  فراوانی دارا است . شما در این بازار می توانید با فرهنگ اصیل مردمان اصفهان آشنا شوید و در کنار خریدن سوغاتی های جذاب از تماشای هنر معماران این شهر لذت ببرید.

منارجنبان

یکی از دیدنی های اصفهان محسوب می شود . در گذشته های دور ، منارجنبان از شهر جدا و در دهکده ای به نام کارلادان واقع شده بود، امروزه این بنا، جزو اصفهان محسوب می شود. این بنا در نزدیکی محلی به نام نصرآباد قرار دارد. این سازه با کاشی های لاجوردی رنگ تزئین شده است. نکته قابل توجه در مورد این بنای تاریخی لرزیدن منار های آن است که با حرکت دادن یک مناره، نه تنها مناره دیگر بلکه تمام ساختمان به لرزه درمی آید.

مسجد عتیق

این مسجد به عنوان یادگاری از صدر اسلام است که دارای با شکوه ترین محراب جهان می باشد. زیباترین کار هنری دست هنرمندان دوره سلجوقی است که منبت کاری های آن همچون مرواریدی درخشان  طنین اندازی می کند . این مسجد بعنوان مسجد جامع در بازار بزرگ اصفهان واقع می باشد.

کلیسای وانک

هرجا اسم از این بنا می آید می گوییم اصفهان. معماری خاص آن ترکیبی از معماری ایرانی و ارمنی است. معروف ترین و جذاب ترین کلیسای ایران و بزرگ ترین کلیسای جهان معرفی شده است.

هزینه های سفر به اصفهان

برای سفر به اصفهان و بازدید از  جاذبه های گردشگری آن باید مقداری پس انداز برای خود کنار بگذاریم تا بدون هیچگونه استرسی از سفرمان لذت ببریم. دراینجا با هزینه های تقریبی بلیط هواپیما، اقامت، خورد و خوراک و حمل و نقل در اصفهان آشنا خواهید شد.

دسترسی به اصفهان

فاصله تهران تا اصفهان ۴۵۰ کیلومتر است. اگر بدون توقف حرکت کنید حدودا ۵ ساعت در راه هستید. اگه بخواهید توقف کنید، می توانید از شهر قم و کاشان که بین راه هستند، بازدید کنید. اصفهان از شهرهای نزدیک تهران است، بنابراین هزینه بنزین کم و سفر کردن با خودرو شخصی به صرفه خواهد بود .

هزینه بلیط هواپیما از شهرهای مختلف ایران، بین ۱۷۵ هزار تومان تا ۳۲۰ هزار تومان در فصول و مناسبت های مختلف قابل تغییر است.

هزینه اقامت در اصفهان

برای اقامت در این کلان شهر هزینه های متفاوتی وجود دارد که شما بنا به سلیقه و درخواستتان می توانید اقامتی دلخواه داشته باشید.

هتل‌های لوکس ۴ و ۵ ستاره : رزرو این هتل‌ها از حدود ۲۶۰ تا ۴۲۰ هزار تومان متغیر است. برای مثال، قیمت رزرو اتاق در هتل کوثر ۳۸۱ هزار تومان و در هتل عباسی ۳۷۱ هزار تومان برای هر  نفر  است.

اقامت در هتل های ۳ ستاره: رزرو اتاق دو تخته در هتل ۳ ستاره‌ شیخ بهایی ۲۴۱ هزار تومان است . هتل توریست برای اتاق  تک نفره ۲۱۵ هزار تومان و هتل آزادی ۳ ستاره ۲۳۶ هزار تومان را برای اتاق دوتخته درنظر گرفته شده  است.

برای بعضی از افراد اقامت در هتل های لوکس مهم نیست، فقط جایی برای استراحت می خواهند . به این افراد اقامت در هتل های ۲ و ۳ ستاره پیشنهاد می شود. هزینه‌ی رزرو این هتل ها حدودا از  ۱۱۰ هزار تومان شروع می شود.

هزینه غذا

در شهر اصفهان انواع رستوران های لوکس  و شیک  وجود دارد که انواع غذاهای ایرانی و بومی شهر اصفهان را در منوی خود قرار داده اند.  هزینه خوردن یک وعده غذا در رستوران های سنتی، بریونی بین ۲۰ تا۵۰ هزار تومان و هزینه خوردن یک وعده غذاهای  فست فودی حدودا بین  15تا ۳۰ هزار تومان می باشد.

هزینه جاذبه‌های دیدنی

ورودیه: یکی از هزینه های رایج در بازدید از شهرهای تاریخی هزینه ی ورود به جاهای تاریخی دیدنی است. کلیسای وانک ۵ هزار تومان، کاخ هشت‌ بهشت ۲.۵۰۰ تومان، آکواریوم ۱۸ هزار تومان، مسجد جامع، مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت عالی‌قاپو و مسجد امام ۳هزار تومان می باشد . این قیمت‌ها برای گردشگران داخلی است، اگر توریست‌ خارجی همراه خود داشته باشید، ۱۵ و ۲۰ هزار تومان باید  بپردازند.

هزینه درشکه سواری  : درشکه های موجود در میدان نقش جهان نفری نیست، مثلا شما یک نفر یا دو نفر باشید بخواهید سوار درشکه شوید باید مبلغ ۱۰ هزار تومان پرداخت کنید.

هزینه حمل و نقل و تردد در اصفهان

وسایل حمل و نقل درون شهری از قبیل تپسی، اسنپ، تاکسی حدودا از مبلغ ۱۰ تومان شروع می شود، اما در صورت استفاده از مترو درون شهری مبلغ ۵۰۰ تومان پرداخت می کنید.

راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر به اصفهان

 در کل اگر بخواهید سفری لوکس و خاطره انگیز همراه با صرف غذا در هتل داشته باشید و به بازدید از جاذبه‌های دلخواهتان بپردازید، باید حدودا ۵۴۰ هزار تومان برای یک روز هزینه در نظر بگیرید. اما با انتخاب اقامتگاه و غذا در سطح متوسط، هزینه ای حدودا ۳۴۶ هزار تومان خواهید داشت. در ارزان‌ترین حالت ممکن بدون میل کردن ناهار و شام در هتل ۱۸۰ هزار تومان خرج می‌کنید.

همچنین اگر برای  سه روز آخر هفته خود قصد سفرزمینی لوکسی داشته باشید با اقامت در هتل های لوکس تقریبا ۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان در نظر داشته باشید.

اگر بخواهید در هتلهای ۳و۴ ستاره اقامت داشته باشید، کل سفرتان حدودا ۱.۱۰۰.۰۰ تومان  هزینه خواهد شد.

اگر در هتل های ۱ و۲ ستاره و اقامتگاهای بوم گردی و یا سوئیت ها اقامت داشته باشید، حدودا ۶۳۰.۰۰۰ تومان هزینه خواهد داشت.

هزینه اقامت در اقامتگاه ها و سوئیت ها

بسیاری از افراد دوست دارند خودشان وعده های غذاییشان را تهیه کنند و بتوانند با آسودگی خیال آشپزی کنند. معمولا این امکان در هتل ها وجود ندارد برای همین این افراد از اقامتگاه های بومی و اجاره کردن سوئیت ها استفاده می کنند، که البته خیلی به صرفه خواهد بود . هزینه اقامتگاه های بومی برای هر نفر از شبی ۵۰ هزار تومان شروع خواهد شد و قیمت اجاره سوئیت ها از شبی ۱۲۰ هزار تومان آغاز می شود.

بهترین زمان برای سفر به اصفهان چه موقع است

بهترین فصل برای سفر به اصفهان بهار و تابستان است. به شما پیشنهاد می کنیم اگه سفر در فصل بهار را دارید از چندین ماه جلوتر محل اقامتتان را رزرو کنید، چون در این فصل توریست های زیادی به این شهر می آیند و این امکان وجود دارد که نتوانید محلی امن و دلخواه را برای اقامت انتخاب کنید.

از سوی دیگر برخی هوای خنک و امکان بازدید از مکان های مختلف در زمان های خلوت را می پسندند. به اینان پیشنهاد می شود لباس مناسب همراه داشته باشند و در فصل پاییز و زمستان به این شهر زیبا سفر کنند. هزینه اقامتگاه ها نیز در این فصول به مراتب پایین تر از فصول پر بازدید است.

برای دیدن بقیه شهرهای توریستی ایران راهنمای سفر به ایران را ببینید.

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .