راهنمای سفر به اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان
راهنمای سفر به اصفهان؛شهری زیبا و تاریخی در قلب ایران

اصفهان، شهری زیبا و تاریخی در قلب ایران است. جایی که گنبد و مناره‌های آبی فیروزه‌ای مساجد با رنگ آسمان رقابت می‌کنند. این شهر در قرن شانزدهم و تحت سلطنت صفویه به پایتخت ایران تبدیل شد. پایتخت بودن یک مزیت برای اصفهان و مردم آن بود زیرا بسیاری از معماری‌های با شکوه ایرانی اسلامی در این دوران ساخته شده‌اند و امروز این شهر شکوه و عظمت خود را حفظ کرده است و این دلیل آن است که اصفهان را نیمی از جهان می‌نامند. در اصفهان به‌ سختی می‌توانید خیابانی پیدا کنید که از محل پیاده‌روی وسط درختان، چشمه‌ها و گل‌ها در آن نباشد. بسیاری از اماکن تاریخی مشهور جهان، خدمات عالی شهری و زیرساخت‌های مدرن، اصفهان را به یکی از راحت‌ترین مکان‌ها برای سفر به ایران تبدیل کرده است. برای همین هم اولویت اصلی هر خانواده ایرانی که قصد مسافرت و گذران تعطیلات دارند وهم گردشگری که از ایران بازدید می‌کند، سفر به اصفهان است. بنابراین، دیدن فلورانس ایران را از خود دریغ نکنید. مانند همیشه در کنار شما هستیم تا با اطلاعات راهنمای سفر به اصفهان به شما کمک کنیم تا با جاذبه‌های گردشگری بی‌شمار شهر گنبد‎های فیروزه‌ایی بیشتر آشنا شوید.

چگونه به اصفهان برویم؟

ازآنجا که اصفهان یک شهر توریستی مشهور و بسیار پرطرفدار در ایران است، راه‌های مختلفی برای رسیدن به این شهر وجود دارد. ازاین‌رو، در ادامه شما را با روش‌های مختلف رسیدن به اصفهان آشنا می‌کنیم.

با هواپیما

از تمام شهرهای اصلی ازجمله تهران، مشهد، تبریز، شیراز، اهواز، بندرعباس و… می‌توانید روزانه به اصفهان پرواز کنید. اخیراً حتی شرکت‌های هواپیمایی اتریش نیز پروازهای مستقیم خود را از وین آغاز کردند. همچنین هواپیمایی ترکیش ایرلاینز پروازهای روزانه از استانبول به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان را انجام می‌دهد.

با قطار

شما می‌توانید از شهرهای اصلی ایران با قطار در کلاس‌های مختلف از کلاس استاندارد تا 5 ستاره سفر به اصفهان را تجربه کنید. به‌ طورکلی، قطار اصفهان مسیرهای قم، مشهد، تهران، یزد، تبریز، اهواز و … را پوشش می‌دهد. لطفاً توجه داشته باشید که سفر قطار بین اصفهان و تهران حدود 8 ساعت طول می‌کشد. ایستگاه راه ‌آهن اصفهان در جنوبی‌ترین نقطه شهر واقع ‌شده است و در صورت عدم ترافیک، با تاکسی در مدت 30 دقیقه می‌توانید به مرکز شهر برسید. به‌ عنوان مثال، اگر در ابتدای سفر خود، قصد بازدید از میدان نقش‌ جهان را دارید، در صورت نبود ترافیک در حدود 25 تا 30 دقیقه به مقصد خواهید رسید. یک قطار شبانه از تهران نیز وجود دارد که از طریق قم و کاشان در طول مسیر حرکت می‌کند. همچنین امکان استفاده از قطار یک ‌روزه بین مشهد و اصفهان وجود دارد که هرروز نیز حرکت دارد.

با اتوبوس

اقتصادی‌ترین راه سفر به اصفهان با اتوبوس است. تمام شهرهای اصلی، استان‌های اطراف و شهرهای منطقه‌ای با اتوبوس با این شهر ارتباط دارند. بر این اساس چندین پایانه اتوبوس دارد که عمده‌ترین آن‌ها پایانه اتوبوس صفه، زاینده‌رود و پایانه اتوبوس کاوه هستند که در فاصله نه ‌چندان دور از مرکز شهر واقع‌ شده‌اند. تعداد زیادی اتوبوس وجود دارد که از اوایل صبح تا نیمه ‌شب به این پایانه‌های اتوبوس شهرهای مختلف ایران رفت و آمد دارند. به علاوه، از آنجا که مسیر تهران به اصفهان متداول‌ترین مسیر است، روزانه چندین اتوبوس در رده‌های مختلف وجود دارد. قابل‌ ذکر است که با مترو می‌توانید به پایانه‌های صفه و کاوه برسید. از تهران حتی هر 30 دقیقه اتوبوس سمت این شهر می‌رود. علاوه بر این، یک پایانه اتوبوس کوچک به نام پایانه جی نیز وجود دارد که به مقصدهای شرق شهر ازجمله کویر ورزنه، یزد و نائین اختصاص ‌یافته است.

خودرو شخصی

شما می‌توانید با خودرو شخصی خود سفر به اصفهان را به ‌راحتی تجربه کنید. زیرا ساختار بزرگراه‌های شهرهای دیگر مانند تهران، کاشان و شیراز به گونه است که ازهرجهت شهر را احاطه کرده و همچنین از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند.

درباره فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

اگر قصد سفر به اصفهان را دارید می‌توانید از طریق فرودگاه شهید بهشتی وارد این شهر شوید. این فرودگاه چندین پرواز بین‌المللی از کشورهای مختلف و شهرهای خارجی مانند ترکیه، دبی، دوحه، بغداد، کویت، نجف و … را پوشش می‌دهد. خطوط هوایی خارجی که به فرودگاه اصفهان پرواز می‌کنند عبارت‌اند از: قطر ایرویز، ترکیش ایرلاین، امارات، ایر عربستان، خطوط هوایی اتریش، فلای دبی و غیره و بالعکس. از طرف دیگر، روزانه پروازهای داخلی زیادی بین اصفهان و شهرهای بزرگ ایران انجام می‌شود و در میان این مسیرهای پروازی، مسیرهای اصفهان به تهران، مشهد، شیراز، تبریز، کرمان، جزیره قشم، جزیره کیش، بندرعباس، اهواز و رشت بسیار مورد تقاضای گردشگران است. در آخر، توجه داشته باشید که فرودگاه شهید بهشتی اصفهان که در 30 کیلومتری مرکز شهر واقع‌ شده و دسترسی راحتی به قسمت‌های مهم و مرکز شهر دارد. بر این اساس، می‌توانید از تاکسی برای رسیدن به فرودگاه استفاده کنید.

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

پنج دلیل مهم برای سفر به اصفهان

دیدن اولین میراث جهانی ثبت ‌شده ایران در یونسکو

میدان امام (میدان نقش‌ جهان)، یکی از اولین مکان‌ها در ایران است که در سال 1979 به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت‌ شده است، این مکان توسط شاه عباس در قرن هفدهم ساخته شد. مسافران به‌ راحتی می‌توانند یک روز کامل خود را در اینجا سپری کنند و به شاهکارهای معماری در هر طرف این میدان بپردازند و از دکه‌های بازاری در بازار دو طبقه که در این دورتادور این بناهای تاریخی را احاطه کرده‌اند، خرید کنند. “نقش‌ جهان” به معنای “الگویی برای جهان” است و قطعاً شایسته این عنوان است. این عرصه شامل دو مسجد، یک کاخ و یک بازار سنتی است که توسط سازه‌های صفوی احاطه‌ شده است.

میدان نقش جهان اصفهان

خرید از مرکز صنایع ‌دستی ایران

شهر اصفهان که به زیبایی و هنر توجه ویژه‌ایی دارد، طبیعتاً خانه بهترین صنایع‌دستی ایران است. انواع پارچه‌های قلمکاری شده، جعبه جواهرات و قاب‌های خاتم اصیل، ظروف نقره و …..از صنایع‌دستی با ارزش ایران را می‌توانید در این شهر به ‌راحتی پیدا کنید.

صنایع دستی اصفهان

دیدن بازار بزرگ اصفهان، یک موزه زنده

جدای از اینکه در سفر به اصفهان می‌توانید هر آنچه را که نیاز دارید پیدا کنید، بازار بزرگ اصفهان با انرژی شورانگیزی که دارد همیشه زنده است. با ورود به ورودی اصلی درگاه قیصریه در میدان امام، هزارتوی پیچ‌ وخم‌ها شما را به دنیایی از طرح و رنگ و زیبایی هدایت می‌کنند. قدیمی‌ترین قطعات بیش از 1000 سال قدمت دارند و هرچه عمیقاً به سمت صدای ثابت کوبیدن می‌پیچید، فلزکاران به چشم می‌آیند. قلم‌زنی (فلز حکاکی) هنری است که در اصفهان زنده شده است.

بازار بزرگ اصفهان

پیاده‌روی در چهارباغ

بلوار چهارباغ نیز یادگاری بی ‌نظیر از زمان صفویه است، این خیابان ازلحاظ تاریخی مشهورترین خیابان در سراسر ایران است. به معنای واقعی کلمه چارباغ به معنای چهارباغ است و به دو مسیر عمود برمی‌گردد که چهارباغ مربع شکل ایجاد می‌کند. ساختار و طراحی این باغ نمونه‌های قابل ‌توجهی از باغ‌های ایرانی، شامل مناطق سبز، غرفه‌ها و سیستم‌های آبیاری است. با قدم زدن در راستای این بلوار، می‌توانید یک بستنی زعفرانی خوش ‌طعم از مغازه‌های مختلف اطراف خریداری کرده و روی نیمکت چوبی در خط وسط خیابان بنشینید و از آن لذت ببرید!

چهارباغ اصفهان

33 پل را از نزدیک ببینید

سی‌وسه پا و یک پل که در اوایل قرن هفده میلادی ساخته ‌شده است در رودخانه زاینده‌رود واقع ‌شده و از شهر اصفهان می‌گذرد. دلیل نام‌گذاری این پل این است که از 33 قوس تشکیل‌شده و ساختار آن را تشکیل می‌دهد. یکی از نمادین‌ترین ساخت‌وسازهای ایران است. ظرافت معماری اسلامی این پل از زمان افتتاح آن در زمان سلسله صفوی مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرارگرفته است.

سی و سه پل اصفهان

معرفی جاذبه ‌های گردشگری اصفهان

عمارت عالی قاپو

عمارت علی قاپو، واقع در ضلع غربی میدان نقش ‌جهان، بیش از چهارصد سال پیش ورودی کاخ‌های صفوی بود. این کاخ شهرت خود را مدیون مینیاتوری‌های با شکوه نقاشی شده بر روی دیوارهای آن و گچ‌بری‌های زیبایی است که برای تزئین فضای داخلی آن استفاده ‌شده است. این عمارت زیبا یکی از مقاصد محبوب گردشگری در ایران است و محل توقف تورهای فرهنگی گردشگرانی است که به ایران سفر می‌کنند. حتماً بازدید از آن را در برنامه سفر به اصفهان قرار دهید.

آدرس: اصفهان، میدان نقش‌جهان، کاخ علی قاپو

عمارت عالی قاپو اصفهان

کاخ چهل ‌ستون اصفهان

کاخ چهل‌ ستون اصفهان یکی دیگر از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در این شهر است. نام چهل‌ ستون، در واقع می‌تواند گمراه ‌کننده باشد زیرا این کاخ فقط بیست ستون دارد. دلیل انتخاب این نام برای مجموعه این است که تصویر این بیست ستون در استخر واقع در مقابل کاخ منعکس ‌شده و درمجموع تصور چهل ‌ستون را ایجاد می‌کند. این عمارت حدود چهار قرن پیش در زمان شاه‌ عباس دوم در میان یک باغ زیبا ساخته ‌شده است.

آدرس: اصفهان، دروازه دولت، خیابان سپه، میدان امام حسین ، کاخ چهل‌ ستون

کاخ چهل ستون اصفهان

منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان بیشتر به خاطر ویژگی‌های معماری‌اش مشهور است، مهم‌ترین آن این واقعیت است که اگر یکی از دو مناره ساختمان تکان داده شود دیگری نیز تکان خواهد خورد. این بنا خود برای نگهداری بقایای جسم عموعبدالله، عارف مشهوری که بیش از هفت قرن پیش از آن گذشته، ساخته‌ شده است.

آدرس: اصفهان، میدان آتشگاه، منارجنبان

منارجنبان اصفهان

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت یک ساختمان دوطبقه با شکوه است که در وسط یک باغ زیبا قرار دارد که با سفر به اصفهان می‌توانید از آن بازدید کنید. این کاخ و باغ آن بیش از چهار قرن پیش در زمان سلطنت صفوی ساخته‌ شده است. تزئینات این بنا با چوب، آینه، کاشی‌کاری و گچ‌بری انجام‌ شده است. ساختمان اصلی از یک سالن اصلی تشکیل‌ شده که هشت اتاق با زیبایی تزئین شده است.

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت اصفهان

پل خواجو

یکی از زیباترین پل‌های ساخته‌ شده روی رودخانه زاینده‌رود، پل خواجو نمونه‌ای عالی از معماری پل ایرانی است. این پل در دوران صفویه از زیباترین پل‌های جهان به‌ حساب می‌آمد. امروزه یکی از مشهورترین تفرجگاه‌های شهر اصفهان است و بعد از غروب خورشید محل تجمع پرجنب و جوش است.

آدرس: اصفهان، پایین‌تر از خیابان انقلاب، پل خواجو

پل خواجو اصفهان

برج کبوتر( کبوتر خانه) مرداویج

برج کبوتر مرداویج شامل هشت شافت خارجی است که یک استوانه داخلی را در وسط ساختمان احاطه کرده است. ارتفاع آن به هجده متر می‌رسد و می‌تواند بیش از پانزده هزار کبوتر را در خود جای دهد. این برج خود به دوران صفویه بازمی‌گردد، زمانی که چنین برج‌هایی در اطراف شهرها برای جمع‌آوری مدفوع از کبوترها ساخته و بعداً به ‌عنوان کود استفاده می‌شد.

آدرس: اصفهان، خیابان مرداویج، برج کبوتر مرداویج

برج کبوتر مرداویج اصفهان

مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله در ضلع شرقی میدان نقش‌ جهان واقع ‌شده است. این بنا با قدمت چهار قرن پیش به ‌عنوان یکی از شاهکارهای معماری دوران صفویه شناخته ‌شده است. این سازه به دلیل کاشی‌کاری‌های زیبا و این واقعیت مشهور است که علیرغم مسجد بودن، مناره‌ای ندارد که برای معماری اسلامی آن دوران غیرمعمول است. گنبد بی‌نظیر این مسجد به دلیل گرد بودن و کاشی‌کاری‌هایش معروف است که بسته به روشنایی روز رنگ آن‌ها تغییر می‌کند.

آدرس: اصفهان، میدان نقش‌جهان، مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف ‌الله اصفهان

مسجد شاه (مسجد سلطنتی اصفهان)

مسجد شاه (مسجد سلطنتی) که در ضلع جنوبی میدان نقش ‌جهان واقع ‌شده است، نمایانگر معماری اسلامی اصیل عصر صفویه است و به‌ عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو در ایران شناخته می‌شود. تکنیک‌های مورد استفاده معماران و مهندسان برای ساخت این بنای با شکوه راه را برای پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه از همان زمان فراهم کرده است. زیبایی شاهکارهای کاشی‌کاری و خوشنویسی تزئین کننده ساختمان واقعاً نفس‌گیر است.

آدرس: اصفهان، میدان نقش‌جهان، مسجد شاه

مسجد شاه اصفهان

کلیسای جامع وانک

کلیسای جامع وانک مرکز جامعه ارامنه در شهر اصفهان است. قدمت این بنا به دوران شاه‌ عباس دوم از سلسله صفوی برمی‌گردد. امروزه کلیسای جامع از موزه، کتابخانه، چاپخانه و ساختمان اداری تشکیل ‌شده است. فضای داخلی کلیسای جامع با بسیاری از نقاشی‌های دیواری زیبا که صحنه‌هایی از کتاب مقدس را نشان می‌دهند، تزئین شده است.

آدرس: اصفهان،محله جلفا، کوچه کلیسای وانک

کلیسای جامع وانک اصفهان

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان، اولین تونل آکواریوم در ایران، در نزدیکی باغ پرندگان اصفهان واقع ‌شده است. در این آکواریوم گونه‌های مختلف دریا در بیش از سی مخزن زندگی می‌کند. تورهای گشت ‌و گذار ایران در اصفهان به ‌احتمال‌ زیاد شامل سفر به این گنجینه طبیعی خواهد بود.

آدرس: اصفهان، ناژوان، خیابان الفت، آکواریوم اصفهان

غذاها و شیرینی‌های معروف اصفهان

بریانی

این شهر تاریخی غذاهای خود را نیز دارد. یکی از معروف‌ترین غذاهای این منطقه بریانی است که یک غذای محبوب و خوشمزه به‌عنوان وعده ناهار در اصفهان می‌باشد. این غذای محلی از گوشت گوسفند و ریه درست می‌شود.

بریانی اصفهان

خورش ماست

در سفر به اصفهان باید خورشت ماست یا خوروشه ماست را هم امتحان کنید. خورش ماست در واقع یک دسر است که از ماست، زعفران و گوشت گردن تهیه می‌شود و بسیار خوشمزه است.

گز

این شیرینی‌ها در ایران حداقل دو نوع بسیار خوب دارند که یکی محصول اصفهان و دیگری محصول تبریز است. میان وعده‌های معروف و سنتی گز شیرین، سوغاتی‌های اصلی اصفهان هستند که از مغز بادام و پسته نیز در تهیه آن استفاده می‌کنند.

گز اصفهان

رستوران‌ها و کافه‌های معروف اصفهان

انتخاب یک رستوران خوب در شهری که در هر گوشه آن رستوران وجود دارد، بسیار دشوار است. بنابراین، اگر می‌خواهید در سفر خود غذای خوشمزه و با کیفیت را در بهترین رستوران‌های اصفهان بچشید، در ادامه این راهنمای سفر به اصفهان با ما همراه باشید.

رستوران بریانی اعظم

بدون شک یکی از غذاهای معروف و سنتی اصفهان بریانی است و رستوران‌های مختلفی برای سرو بریانی در این شهر وجود دارد. یکی از بهترین و قدیمی‌ترین رستوران‌های اصفهان برای امتحان این غذا رستوران بریانی اعظم است. در این رستوران، بریانی را معمولاً با نان تافتون یا سنگک ، سبزیجات و دوغ (نوشیدنی ماست) سرو می‌کنند. این رستوران سه شعبه دارد: یکی در دروازه دولت، در حوالی چهارباغ عباسی، دیگری در خیابان مسجد سید و شعبه سوم در خیابان کمال اسماعیل.

رستوران بریانی اعظم

رستوران شهرزاد

رستوران شهرزاد یکی از قدیمی‌ترین، بهترین و مشهورترین رستوران‌های اصفهان است و محبوبیت زیادی در بین گردشگران پیدا کرده است. این رستوران به دلایل زیادی ازجمله غذاهای خوشمزه و با کیفیت ایرانی، کاشی‌های رنگارنگ و نقاشی قاجاریه در دکوراسیون داخلی محبوب است. موقعیت عالی آن در چهارباغ عباسی نزدیک به مناظر معروف پل خواجو، زاینده‌رود و غیره است. خوشمزه‌ترین خورش ماست را در این رستوران میل کنید.

رستوران شهرزاد اصفهان

چال حج میرزا

یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های محلی اصفهان، دوغ محلی است که با گوش‌فیل (بامیه) خورده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای یکبار هم که شده در سفر به اصفهان امتحانش کنید، می‌توانید نوشیدن آن را در یکی از قدیمی‌ترین کافه‌های اصفهان که “چال حج میرزا” نام دارد تجربه کنید. این چایخانه سنتی که فضایی بسیار جذاب و دیدنی دارد در میدان نقش ‌جهان قرار گرفته و از محبوبیت بالایی نزد گردشگران برخوردار است.

چال حج میرزا اصفهان

سوغات اصفهان

صنایع دستی

میناکاری، پارچه قلمکار، فرش اصفهان، ظروف مسی، قلم‌زنی، منبت فیروزه‌ای، خاتم و منبت‌کاری صنایع‌دستی اصفهان هستند که به‌عنوان بخش مهمی از سوغاتی‌های معروف این شهر محسوب می‌شوند و بدون شک وقتی از آن‌ها به ‌عنوان سوغاتی استفاده می‌کنید سوغاتی ماندگار و زیبا به عزیزان خود داده‌اید که با دقت و ظرافت بسیار زیادی توسط هنرمندان اصفهانی تهیه ‌شده است.

صنایع دستی اصفهان

خوراکی

گز، پولکی، سوهان ‌عسلی، شیرینی برشتوک، شیرینی کرکی و غرابیه نیز خوراکی‌های خوشمزه این شهر هستند که اکثر مردم به ‌عنوان سوغاتی سفر به اصفهان به عزیزانشان می‌دهند.

خوراکی های اصفهان

بهترین مراکز خرید اصفهان

اگر در سفر به اصفهان، برای خرید به دنبال فضای سنتی باشید و خواه مدرن، تمامی مراکز خرید در اصفهان علایق شما را تحت پوشش قرار خواهند داد. البته اولین انتخاب برای یک مرکز خرید سنتی میدان نقش‌ جهان است. اگر به دنبال مکانی مدرن‌تر هستید، مرکز خرید سیتی سنتر City Center بهترین انتخاب شماست. بازار هنر اصفهان نیز برای خرید سوغاتی ایران یکی از بهترین مکان‌ها است. اگر هم دوست دارید سری به پاساژهای برگزیده بزنید، مراکز خرید کوثر، پارک، اوسان، ارکیده، مریم، جلفا، مارتین، ارگ جهان نما و… گزینه‌های خوبی هستند.

سیتی سنتر اصفهان

هزینه‌های سفر به اصفهان

نظر به اینکه شهر اصفهان، از مقاصد پرطرفدار و پربازدید در تمام ایام سال است و از طرفی بالا رفتن هزینه‌های سفر همواره دغدغه ‎ایی مهم برای مسافران محسوب می‌شود. در ادامه سعی داریم هزینه‌های حدودی که شما در سفر به اصفهان لازم دارید را برشمریم تا بتوانید با آگاهی بیشتری برای سفر به اصفهان برنامه‌ریزی نمایید.

اگر قصد دارید با هواپیما سفر کنید بسته به اینکه از کدام شهر سفرتان آغاز می‌شود، قیمت بلیت بین 400 تا 600 هزار تومان است. اگر هم بخواهید با قطار سفر به اصفهان را تجربه کنید باید در حدود 150 هزار تومان به ازای هر نفر بزرگ‌سال بلیت تهیه کنید. قیمت بلیت اتوبوس برای هر نفر بزرگ‌سال نیز حدود 70 هزار تومان است. هزینه بنزین خودرو شخصی دولتی 3 هزار تومان است و بسته به مصرف خودروی شخصی شما و نیز مسافتی که در سفر به اصفهان طی خواهید کرد قیمت‌ها متفاوت خواهند بود. هزینه اقامت در هتل‌های 5 ستاره از 650 هزار تومان شروع می‌شود اما اگر قصد اقامت در مکانی با هزینه کمتر دارید هتل‌های مقرون ‌به ‌صرفه تری با پرداخت 200 هزار تومان برای هر شب اقامت نیز در دسترس هستند. بهای بلیت اماکن دیدنی و جاذبه‌های گردشگری نیز 20-10 هزار تومان است.

هتل‌های پیشنهادی

اصفهان شهری توریستی است و از هتل‌های مدرن و همچنین هتل‌های سنتی باکیفیت بالا و قیمت مناسب زیادی برخوردار است. در زیر فهرستی از بهترین هتل‌ های اصفهان را برایتان آورده‌ایم:

وضعیت حمل ‌و نقل عمومی اصفهان

اگرچه بیشتر نقاط دیدنی اصفهان در فاصله پیاده‌روی از منطقه قدیمی شهر قرار دارند، اما اطلاعات مربوط به حمل و نقل در اصفهان برای هر گردشگر ضروری است که در زیر به مهم‌ترین وسایل حمل ‌و نقل عمومی اصفهان اشاره‌ کرده‌ایم:

اتوبوس

اتوبوس‌های عمومی در اصفهان با ایستگاه‌های قابل توجه در سراسر شهر به طور گسترده در دسترس هستند.

تاکسی

تاکسی‌های آنلاین و آفلاین در اصفهان با رنگ‌های زرد و سبز به طور گسترده در دسترس هستند.

مترو

سیستم مترو اصفهان از سه خط تشکیل شده است (در حال حاضر یک خط فعال است) که شما را از یک سر به سر دیگر شهر منتقل می کند و انتظار می رود در ساعات شلوغی جمعیت زیادی داشته باشید.

دوچرخه

در اکثر مناطق شهر اصفهان دکه‌های اجاره دوچرخه وجود دارد که می‌توانید آن ها را برای تردد خود اجاره کنید.

بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به اصفهان اوایل فروردین تا اواسط اردیبهشت است که در این زمان بهار به اوج زیبایی می‌رسد. بر این اساس، در این مدت، هوای اصفهان دلپذیر است و باغ‌های آن پر از درختان سبز و گل‌های رنگارنگ است. همچنین، می‌توانید از قدم زدن در کنار رودخانه زیبای فصلی زاینده‌رود یا بر روی پل‌های تاریخی آن مانند سی‌ و سه‌ پل و خواجو لذت ببرید. قابل ‌ذکر است، هوای اصفهان از اوایل تا اواسط پاییز نیز معتدل است. برگ‎های زرد افتاده خیابان چارباغ و فضای رنگارنگ و گرم باغ‌ها به جذابیت این شهر در پاییز می‌افزاید و سفر به اصفهان را برایتان به‌ یادماندنی‌تر می‌کند.

بهار اصفهان
چندین نظر