سفر به جزیره هرمز

هرمز جزیره‌ای است کوچک در جنوب ایران در کرانه‌ی شرقی جزیره قشم. جزیره‌ای که با خاک‌های قرمز رنگ و تنگه‌ی هرمز شهرت یافته و مردمانش با صیادی و فروش صنایع‌دستی روزگار می‌گذرانند. اهالی جزیره هرمز خونگرم و آرام‌اند و آن‌چنان درگیر زرق‌وبرق نیستند. سفر به هرمز را می‌توانید در رده‌ ی سفرهای ارزانتان قرار دهید؛ زیرا با رعایت چند نکته‌ی کوچک می‌توانید سفری کم هزینه را تجربه نمایید. در ادامه‌ی این مطلب به نکاتی برای سفر بهتر به جزیره هرمز، مکان‌های دیدنی، هزینه‌های سفر، راه‌های صرفه‌جویی و در انتها به زمان مناسب سفر اشاره می‌نماییم.

۵ کاری که باید در سفر به جزیره هرمز انجام دهید

لذت بردن از دیدنی‌های هرمز

بازدید از مکان‌های دیدنی و سواحل زیبا و مکان‌های تاریخی جزیره هرمز را در برنامه سفرتان قرار دهید. معمولا بازدید از آن‌ها به حداقل نصف روز زمان نیاز دارد.

لذت بردن از غذاهای خوشمزه محلی

به رستوران‌های سنتی و دکه‌های خیابانی سر بزنید و از غذاهای سنتی مخصوص جزیره هرمز که بیشتر با میگو طبخ می‌شوند، میل نمایید. از غذاهای خوشمزه و مخصوص هرمز نانی است که بر روی آن را با خاک قرمز جزیره تزئین می‌کنند. هواری و قلیه ماهی نیز از خوشمزه‌های جزیره هستند.

خاک قرمز جزیره هرمز
خاک قرمز جزیره هرمز
لذت بردن از دوچرخه‌سواری در کرانه‌های ساحلی جزیره

از دوچرخه‌سواری در کنار سواحل جزیره هرمز غافل نشوید؛ معمولا به‌محض ورود گردشگر در اطراف بندرگاه بومیان با دوچرخه و سه‌چرخه مخصوص مستقر هستند. شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی اندکی به آن‌ها، دوچرخه و یا سه‌چرخه اجاره نمایید و به تماشای فضای شهر و کرانه‌های ساحلی هرمز بروید.

لذت بردن از تفریحات آبی

انجام تفریحات آبی نظیر شنا در آب‌های کم عمق سواحل شنی جزیره هرمز و قایق‌سواری در میان آب‌های قرمز رنگ لذت سفر شما را دو چندان می کند. از آنجا که دور تا دور جزیره را سواحل شنی فرا گرفته، امکان قایق‌سواری و شنا در هر گوشه از جزیره برایتان فراهم است.

لذت خرید صنایع دستی و گشت‌وگذار در بازارهای سنتی

همه ما می‌دانیم که خرید بخش جذاب سفر به هر جایی است. در این میان جزیره هرمز نیز از این قاعده مستثنا نیست. افراد می‌توانند با مراجعه به بازارهای سنتی و یا گالری‌های مخصوص فروش صنایع دستی لباس‌های سوزن‌دوزی شده و یا دکوری‌هایی که با خاک قرمز جزیره طراحی شده را خریداری نمایند.

مکان‌های دیدنی جزیره هرمز

هر چند که جزیره هرمز جزیره‌ای کوچک در استان هرمزگان است؛ اما تعداد زیادی مکان‌های دیدنی دارد. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌نماییم.

گشت‌وگذار در ساحل سرخ جزیره هرمز

این ساحل در کرانه‌ی شمالی جزیره واقع شده است. همان‌گونه که از نامش پیداست کل فضای ساحل را خاک‌های قرمز رنگ پوشانده و همه ساله در کنار ساحل در ایام نوروز جشنواره فرش رنگی برگزار می‌شود. جالب توجه که سرخی خاک ساحل حاصل کانی‌های آتش‌فشانی موجود در آب است. با قدم زدن در کنار ساحل سرخ پاهایتان به رنگ صورتی در می‌آید و یا امکان دارد لباس‌هایتان نیز رنگی شود.

بازید از دره‌ی مجسمه‌ها

از دیگر مکان‌های دیدنی و در نوع خود شگفت‌انگیز جزیره هرمز دره‌ی مجسمه‌ها است. این دره در جنوب جزیره قرار دارد و در حقیقت دره‌ای است که با فعل‌ و انفعالات آتش‌فشانی در چندین میلیون سال پیش به چنین شکلی در آمده است. دره ۴۰ متر بالاتر از دریا قرار گرفته و در کنار تماشای اشکال سنگی، امکان تماشای چشم‌انداز دریا نیز برایتان فراهم می‌گردد.

تماشای دره رنگین‌کمان

دره‌ای رنگارنگ در جنوب غرب جزیره هرمز. جالب توجه که خاک‌های رنگارنگ آن خوراکی است و به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در میان دره نیز سنگی بزرگ همچون دو دست انسان که رو به آسمان است، وجود دارد. هر زمانی که در دره رنگین‌کمان باران ببارد، آب در پایین‌دست سنگ جمع می‌شود.

لذت بردن از آرامش دره سکوت

اگر به دنبال آرامش در سفر به جزیره هرمز هستید، بازدید از دره‌ی سکوت را در برنامه‌ی سفرتان قرار دهید. این دره در غرب جزیره واقع شده و بیشتر تپه‌های آن را بلورهای نمکین تشکیل داده است. علت نام‌گذاری آن نیز بدین دلیل است که تپه‌های نمکین مانع انعکاس و پخش صدا در محوطه‌ی دره می‌شوند.

بازدید از لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در ساحل لاک‌پشت‌ها

برای آن که از تماشای لاک‌پشت‌های پوزه عقابی و لاک‌پشت‌های سبز جزیره هرمز لذت ببرید، به ساحل لاک‌پشت‌ها بروید. همه ساله در فصل زمستان تعدادی از لاک‌پشت‌های پوزه عقابی برای تخم‌گذاری به این ساحل در جزیره هرمز می‌روند. البته برای تماشای آن‌ها باید سحرخیز باشید.

تماشای کانی‌های زیبای ساحل نقره‌ای

این ساحل در جنوب جزیره هرمز واقع شده است. ساحلی با شن‌های نقره‌ای رنگ که با تابش آفتاب بر روی آن‌ها می‌درخشند. دلیل درخشش خاک ساحل وجود کانی‌های نقره‌ای در میان آن است. این کانی‌ها از فعل و انفعالات آتش‌فشانی در دل دریای خلیج‌فارس به‌ وجود آمده‌اند.

لذت بردن از آرامش فضای ساحل چند درخت

ساحل شنی زیبا در کرانه‌ی شرقی جزیره هرمز که گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. علت نام‌گذاری آن به دلیل وجود چندین درخت در کنار ساحل است که به زیبایی‌اش افزوده است. از آنجا که ساحل چند درخت آن‌چنان شناخته شده نیست، فضای آن بکر مانده و برای گذراندن یک روز در کنار خانواده مناسب می‌باشد.

بازدید از قلعه‌ی پرتغالی‌ها

یکی از مکان‌های تاریخی جزیره هرمز قلعه‌ی پرتغالی‌ها است. این قلعه که قدمت بنای آن به حدود ۵۰۰ سال پیش باز می‌گردد در شمالی‌ترین نقطه‌ی جزیره قرار دارد. قلعه‌ی پرتغالی‌ها از بخش‌های مختلفی نظیر آب‌انبار، کلیسا و چندین اتاقک تشکیل شده است.

هزینه‌ی رفتن به جزیره هرمز

برای دسترسی به جزیره هرمز می‌توانید سفر خود را با هواپیما، قطار، اتومبیل شخصی و یا اتوبوس آغاز نمایید. اگر قصد دارید که با هواپیما و یا هر وسیله‌ی نقلیه‌ی دیگری به جزیره هرمز بروید، باید بدانید که مستقیم به جزیره نخواهید رفت. به‌طور مثال با هواپیما باید به بندرعباس و یا جزیره قشم بروید و از آن جا از طریق بندرگاه‌ به وسیله‌ لنج‌های مسافربری به جزیره هرمز بروید. به طور معمول هزینه‌ی هواپیما با پرواز مستقیم به بندرعباس و یا قشم با توجه به نوع هواپیما بین ۲۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر می‌باشد. اگر با قطار به جزیره هرمز سفر کنید هزینه‌ی بلیط قطار تا بندرعباس به طور مستقیم حدود ۱۵۰ هزار تومان می‌باشد. اگر هم قصد دارید که با اتوبوس خود را به جزیره هرمز برسانید، هزینه‌ی بلیط اتوبوس تا بندرعباس بین ۸۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد. لازم است بدانید که با خودرو شخصی باید هزینه‌ی بنزین را به طور مثال از تهران با توجه به نرخ فعلی حدود ۴۰۰ هزار تومان در نظر بگیرید.

محل اقامت

هزینه‌ی اقامت در جزیره هرمز متغیر و مناسب می‌باشد. در این جزیره‌ی کوچک امکان رزرو هتل، سوئیت و اقامتگاه بوم گردی وجود دارد. هزینه‌ی یک شب اقامت در هتل در جزیره‌ی هرمز در اتاق چهار نفره بین شبی ۳۰۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر می‌باشد. البته هزینه‌ی اقامت در اقامتگاه‌های بومگردی و یا سوئیت برای هر شب بین ۱۰۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان است.

هزینه‌ی غذا

یکی دیگر از بخش‌های مهم سفر به هر شهری غذا است. اگر قصد دارید که در سفر به جزیره هرمز در بیرون از محل اقامتتان غذا میل نمایید باید بگوییم که هزینه‌ی غذا در این شهر نیز مناسب است. از غذاهای معمول جزیره هرمز غذاهای دریایی که با ادویه‌های خاص طبخ می‌شوند. معمولا هزینه‌ی غذاهای دریایی در بیشتر رستوران‌هایش بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان می‌باشد. البته در هرمز چندین ساندویچی کوچک وجود دارد که ساندویچ‌های مخصوص میگو و یا سوسیس بندری با قیمت بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار تومان می‌باشد. در صورت تمایل خودتان نیز می‌توانید در محل اقامتتان دست به‌کار شوید و مواد اولیه مورد نیاز را بخرید و آشپزی کنید. به طور مثال برای تهیه‌ی یک غذای ساده در جزیره هرمز حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان باید هزینه شود.

بازدید از مکان‌های تاریخی و فرهنگی جزیره هرمز

هزینه‌ی بلیط ورودی به مکان‌های فرهنگی نظیر موزه نادعلیان برای گردشگران ایرانی هر نفر ۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۱۵ هزار تومان می‌باشد. همچنین هزینه‌ بلیط ورودی برای بازدید از قلعه‌ی پرتغالی‌ها برای مسافران ایرانی ۶ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۱۵ هزار تومان است.

تفریح در کنار سواحل جزیره هرمز

در برخی از ساحل‌های جزیره امکان شنا، قایق‌سواری و غواصی در دل‌ آب‌های خلیج‌فارس برای گردشگران فراهم است. برای غواصی می‌توانید به سواحل جنوب غرب جزیره مراجعه نمایید. هزینه‌ی غواصی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان می‌باشد. یکی از ساحل‌های امن جزیره هرمز برای شنا ساحل هشتاد گزی است که بدون صرف هزینه‌‌ای می‌توانید از شنا کردن لذت ببرید.

حمل و نقل و تردد در جزیره هرمز

برای گشت‌وگذار در جزیره هرمز امکان استفاده از وسایل حمل‌ونقلی نظیر مینی‌بوس‌های ون، خودروهای سواری، وانت دو کابین و موتورهای سه چرخ وجود دارد. در ادامه به هزینه‌ی رفت‌وآمد با هر کدام از این وسایل نقلیه اشاره می‌نماییم.

مینی‌بوس‌های ون

اگر تعداد مسافران بین ۱۰ تا ۱۲ نفر باشد، متوسط هزینه برای یک ساعت ۴۰ هزار تومان می‌باشد.

وانت دو کابین

با توجه به اینکه تعداد مسافران بین ۸ تا ۱۰ نفر باشد، هزینه‌ی هر ساعت ۴۰ هزار تومان است.

خودروهای سواری

اگر قصد دارید که با خودروهای سواری به سیاحت در جریره بروید، باید بدانید که هزینه‌ی یک ساعت مبلغی حدود ۳۵ هزار تومان می‌باشد.

موتورهای سه‌چرخ

یکی از وسایل حمل‌ونقل عمومی و رایج در هرمز موتورهای سه‌چرخ است که طرفداران بسیاری دارد. موتورهای سه‌چرخ ظرفیت پذیرش ۵ تا ۶ مسافر را دارند. هزینه‌ی گشت‌وگذار به ازای هر یک ساعت ۳۰ هزار تومان می‌باشد.

هزینه‌ی گشت‌وگذار و تفریح در جزیره هرمز

 سایر هزینه‌های گشت‌وگذار در جزیره هرمز شامل ورودی برخی مکان‌های تاریخی و یا استفاده از تفریحات آبی است. البته هزینه‌ی ورودی به بیشتر مکان‌های دیدنی هرمز و شنا به صورت رایگان می‌باشد؛ اما برای ورود به موزه‌ها و یا مکان‌های تاریخی مبلغی حدود ۵ هزار تومان را برای هر نفر در نظر بگیرید. برای تفریحات آبی نظیر غواصی و یا قایق‌سواری مبلغی بین ۵۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان را مد نظر داشته باشید.

راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر به جزیره هرمز

برای آنکه بتوانید در سفر به جزیره هرمز کمی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی نمایید ما روش‌های فوق را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

استفاده از قطار و اتوبوس برای رفتن به جزیره هرمز

برای دسترسی به جزیره هرمز به‌جای استفاده از هواپیما و یا خودروی شخصی که مستلزم پرداخت هزینه‌ی بیشتری هستید، می‌توانید سفرتان را با قطار و یا اتوبوس آغاز نمایید. در این صورت به‌جای پرداخت ۸۰۰ هزار تومان هزینه‌ی بلیط رفت‌وبرگشت هواپیما و یا حدود ۱ میلیون تومان هزینه‌ی بنزین رفت و برگشت می‌توانید با پرداخت ۱۵۰ هزار تومان هزینه‌ی قطار و یا ۸۰ هزار تومان بلیط اتوبوس به بندرعباس بروید. هزینه‌ی رفتن به جزیره هرمز از بندرعباس با لنج‌های مسافربری هر نفر ۱۰ هزار تومان می‌باشد.

در صورت تمایل به سفر با خودرو شخصی بهتر است خودروی‌تان را در پارکینگ‌های معتبر بندرعباس قرار دهید و از آنجا با لنج به جزیره هرمز بروید؛ زیرا در غیر این صورت باید ابتدا با لندینگ کرافت خودروی‌تان را به جزیره قشم ببرید و از آنجا راهی جزیره هرمز شوید. هزینه‌ی حمل خودرو با لندینگ کرافت از بندرعباس تا قشم طبق آخرین آمار حدود ۳۰۰ هزار تومان می‌باشد.

اقامت در سوئیت، اقامتگاه‌های بومگردی و یا کمپینگ کردن

یکی از روش‌های کاهش هزینه سفرتان به جزیره هرمز اقامت در سوئیت‌های بومگردی و یا کمپینگ کردن است. البته در صورت کمپینگ کردن در کنار سواحل به پدیده‌ی جزر و مد آب توجه نمایید. دو ساحل مفنق و محیط زیست در جزیره هرمز برای کمپینگ کردن مناسب می‌باشند. ساحل مفنق در جنوب غرب و ساحل محیط زیست در جنوب شرق جزیره واقع شده‌اند. اگر در اقامتگا‌ه‌ها اسکان نمایید، هزینه‌ی سفرتان در هر شب حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان کاهش می‌یابد.

طبخ غذا در محل اقامت و یا از ساندویچی‌های کوچک جزیره غذا بخرید

در سفر به جزیره هرمز به جای آنکه به رستوران بروید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیازتان را از فروشگاه با قیمت مناسب تهیه کنید و در محل اقامت خود آشپزی نمایید. این روش هم به صرفه می‌باشد و هم اینکه از سلامت غذایتان مطمئن هستید. اگر از شهر مبداتان قصد اقامت در سوئیت و یا کمپینگ کردن را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که مواد غذایی مورد نیاز را با خود ببرید و یا از بندرعباس تهیه نمایید؛ زیرا جزیره هرمز شهر کوچکی است و امکان دارد وسایل مورد نیازتان در آنجا یافت نشود.

موتورهای سه‌چرخ سوار شوید

برای گشت‌وگذار در جزیره هرمز به جای استفاده از مینی‌بوس‌های ون‌، وانت‌های دو کابین و یا خودرو سواری که هزینه را ساعتی ۴۰ هزار تومان محاسبه می‌کنند، می‌توانید از موتورهای سه‌چرخ استفاده کنید. متوسط هزینه موتورهای سه‌چرخ در یک ساعت حدود ۳۰ هزار تومان می‌باشد که آن هم اگر بین ۵ تا ۶ نفر تقسیم شود، برای هر نفر ۵۰۰۰ تومان هزینه خواهد داشت.

به زمان گشت‌وگذار در جزیره هرمز توجه کنید

اگر زمان کافی برای گشت‌وگذار در جزیره هرمز دارید، بهتر است که به روزهای هفته و حتی ساعت بازدید توجه نمایید. زیرا معمولا رانندگان وسایل حمل‌ونقل در روزهای خاص هزینه‌ی بیشتری دریافت می‌کنند. در صورتی که بیشتر رانندگان در اوایل و اواسط هفته که مسافر کمتری در جزیره رفت‌وآمد دارند، مبلغ کمتری برای حمل‌ونقل دریافت می‌نمایند. هزینه‌ی گشت‌وگذار در زمان بعدازظهر نیز از صبح زود در جزیره کمتر است. اگر اول هفته به گشت‌وگذار در جزیره هرمز بروید، هزینه‌ی رفت‌وآمدتان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

پیاده‌روی کنید

اگر محل اقامتتان در مرکز جزیره هرمز و یا نزدیک به جاذبه‌های گردشگری بود، به‌ جای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌توانید مسیر را پیاده‌روی کنید. برای پیاده‌روی نیاز به کفشی راحت دارید و در کنار آن از تماشای کوچه ‌پس کوچه‌های جزیره هرمز نیز لذت خواهید برد. به طور مثال آنگاه که از بندرگاه هرمز پیاده شدید، می‌توانید با اندکی پیاده‌روی به بازدید از موزه‌‌ی نادعلیان و یا قلعه‌ی پرتغالی‌ها بروید. مسیرتان با گذر از کنار کرانه‌ی شمالی ساحل دریای خلیج‌فارس پیموده می‌شود. جالب توجه که کل فضای جزیره را نیز می‌توانید با حدود ۴ تا ۵ ساعت پیاده‌روی بپیمایید.

در تورهای یک روزه جزیره هرمز ثبت‌نام کنید

با ثبت‌نام در تورهای یک روزه می‌توانید میزان قابل توجهی از هزینه سفرتان را کاهش دهید. معمولا تورهای یک روزه شما را بدون دغدغه به بازدید از مکان‌های دیدنی جزیره هرمز می‌برند. مبدا برگزاری تورهای هرمز معمولا از جزیره قشم می‌باشند. هزینه‌ی تورهای یک روزه به جزیره با نهار و شام حدودا ۱۷۰ هزار تومان برای هر نفر است. در این صورت دیگر درگیری برای یافتن محل اقامت و غذا و گشت‌وگذار نیز نخواهید داشت. البته این پیشنهاد برای کسانی است که از جزیره قشم راهی جزیره هرمز می‌شوند و قصد یک شب ماندن را در جزیره ندارند.

چه زمانی به جزیره هرمز سفر کنیم؟

از آنجا که جزیره هرمز در جنوب ایران در استان هرمزگان واقع شده، دارای آب‌وهوای گرم و مرطوب است. دمای هوا در فصل بهار و تابستان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و به خصوص ماه‌های خرداد، تیر و مرداد برای سفر مناسب نیستند. زیرا در این زمان‌ها دمای هوای به شدت افزایش می‌یابد و جز بومیان نمی‌توانند گرما و رطوبت را تحمل نمایند. بهترین زمان سفر اواسط فصل پاییز و فصل زمستان است. در این فصل‌ها دمای هوا از ۲۵ درجه در ساعات اوج گرما فراتر نمی‌رود. همچنین در فصل زمستان در جزیره خبری از برف و سوز سرما نیست و هوا ملایم و معتدل است. البته پیشنهاد ما به شما این که اگر در اواخر فصل پاییز و یا اوایل فصل زمستان به جزیره هرمز سفر نمودید با خود یک دست لباس گرم به همراه داشته باشید. البته اگر به تماشای فرش‌ خاکی و رنگی هرمز علاقه‌مندید، اوایل فصل بهار و ایام نوروز را برای سفر برگزینید.

برای دیدن بقیه شهرهای توریستی ایران راهنمای سفر به ایران را ببینید.

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .