سفر به شهر جلفا

راهنمای سفر به شهر جلفا
راهنمای سفر به شهر جلفا

جلفا از شهرهای مرزی ایران در استان آذربایجان شرقی که معمولا افراد پس از تبریز به آنجا سفر می‌کنند. این شهر در امتداد رود ارس واقع شده و به شهر کلیساهای تاریخی شهرت دارد. جلفا با جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌اش همواره گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. دلایل بسیاری برای سفر این شهر مرزی وجود دارد. در این سفر به یاد ماندنی می‌توانید در آن سوی رودخانه ارس کشور آذربایجان را ببیند. همچنین از معاشرت با مردمان آذری زبان لذت ببرید. آن‌ها بسیار خونگرم و مهربان‌اند و با کشاورزی و دامداری امورات زندگی‌شان را می‌گذرانند. پیشنهاد ما اینکه چند شبی را در این شهر بمانید و به بازدید از مکان‌های دیدنی‌اش بروید. سفر به جلفا را با رعایت نکاتی کوچک می‌توان در رده‌ی سفرهای ارزان قرار داد. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری ایسفر به ارائه‌ی اطلاعاتی دقیق از دیدنی‌ها، هزینه‌ها و راه‌های کاهش هزینه، حمل‌ونقل عمومی و زمان مناسب سفر به جلفا می‌پردازیم.

۵ کاری که باید در سفر به جلفا انجام دهید

به دیدن جاذبه‌های گردشگری بروید

در شهر جلفا تعداد زیادی جاذبه‌ی گردشگری وجود دارد که نباید از تماشایشان غافل شوید. با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید به دیدن تک تک آن‌ها بروید و حسابی خاطره‌سازی کنید.

از خرید کردن در بازار مرزی و بازار روس‌ها لذت ببرید

یکی از دلایل اصلی بسیاری از گردشگران برای سفر به شهر جلفا، رفتن به بازار مرزی و بازار روس‌ها است. بازار مرزی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و یکی از بازارهای قدیمی این شهر محسوب می‌گردد. در بازار مرزی همه نوع اجناس و خوراکی‌های مخصوص ترکیه‌ای و آذربایجانی با قیمت مناسب یافت می‌شود.

از تماشای جاده مرزی ارس جلفا لذت ببرید

در امتداد رودخانه‌ی ارس جاده‌ای زیبا و جنگلی واقع شده که میهمانان شهر جلفا می‌توانند از تماشایش لذت ببرند. این جاده در فصل‌های بهار و پاییز بسیار دیدنی می‌شود.

از قدم زدن در فضای شهری لذت ببرید

از کارهای بسیار لذت‌بخش و به یادماندنی در سفر به جلفا قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های این شهر است. حال‌وهوای متفاوت این شهر با سایر شهرهای ایران را به وضوح احساس خواهید نمود.

به دیدن روستاهای اطراف بروید

در اطراف شهر جلفا چندین روستای دیدنی و سرسبز وجود دارد که می‌توانید برای گشت‌وگذار یک روزه به آنجا بروید. بیشتر روستاها در مسیر ۲۰ کیلومتری از جلفا واقع شده‌اند.

دیدنی‌های جلفا

کلیسای سنت استپانوس

یکی از دیدنی‌های مشهور شهر جلفا کلیسای سنت استپانوس است. تماشای این کلیسا دلیل بسیاری برای سفر به این شهر می‌باشد. کلیسای سنت استپانوس بر روی ارتفاعات جلفا ساخته شده و جز مهم‌ترین کلیساهای ارامنه ایران به شمار می‌آید. پیشینه‌ی بنای آن به سده‌ی نهم میلادی باز می‌گردد. برای تماشای آن به حداقل نصف روز زمان نیاز دارید. کلیسای سنت استپانوس به فاصله‌ی ۱۷ کیلومتری از غرب شهر واقع شده است. برای دسترسی به آن باید از کنار رودخانه ارس و جاده‌های پیچ در پیچ عبور نمایید. پس از آن که به انتهای مسیر رسیدید، خود را برای پیاده‌روی نیم ساعته از مسیر شیب‌دار آماده نمایید. حواستان باشد که حتما با خود بطری آب به همراه ببرید. به محض ورود سردرهای زیبا، نمای بی‌نظیر و دیوارهای بلند را خواهید دید. پس از آن می‌توانید به تماشای مسیرهای تو در تو کلیسا بروید و عکس یادگاری بیندازید.

کلیسای چوپان

در مسیر دسترسی به کلیسای سنت استپانوس شهر جلفا می‌توانید به بازدید از کلیسای چوپان هم بروید. فضای این کلیسا کوچک است و برای چوپانانی که گوسفندانشان برای چرا به آنجا می‌بردند، طراحی شده بود. قدمت بنای آن به سده‌ی شانزدهم میلادی باز می‌گردد. جالب توجه که در آن سوی کلیسای چوپان رودخانه ارس واقع شده و با شهر جلفا ۱۰ کیلومتر فاصله دارد. این کلیسا جز آثار ارزشمند ملی ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

حمام تاریخی جلفا

یکی دیگر از مکان‌های تاریخی و دیدنی شهر جلفا حمام تاریخی است. این حمام به فاصله‌ی ۱۰ دقیقه‌ای از مرکز آن قرار دارد. بسیاری از تاریخ‌شناسان معتقدند که قدمت بنای حمام به دوران قاجاریه باز می‌گردد. این حمام برای استفاده تاجرانی که از رودخانه ارس عبور می‌نمودند، ساخته شده بود. حمام جلفا از بخش‌های گرمخانه، سربینه و خزینه تشکیل و از دیدنی‌های آن می‌توان به قوس زیبای طاق‌ها اشاره نمود.

کاروانسرای خواجه‌ نظر

کاروانسرای خواجه نظر یکی از مکان‌های تاریخی و دیدنی در شهر جلفا است. این کاروانسرا به فاصله‌ی اندکی از رودخانه ارس بنا شده و قدمت بنایش به دوران حکومت شاه عباس صفوی باز می‌گردد. خواجه نظر در حقیقت یکی از ارامنه مورد اعتماد در نزد شاه عباس بود. به همین دلیل این کاروانسرا به نام او ساخته شد. از ویژگی‌های دیدنی آن می‌توان به اتاق‌های تو در تو سنگی و نمای آجری اشاره نمود.

رود و دریاچه سد ارس

ارس نام رودی است که بخشی از آن از کنار شهر جلفا عبور می‌نماید. این رود نقش تاریخی مهمی در تعیین سرنوشت کشورهای همسایه شمالی ایران داشت. به فاصله‌ی ۴۰ کیلومتری از مرکز شهر سدی بر روی رودخانه ارس احداث شده است. چشم‌انداز زیبای فضای دریاچه پشت سد سبب شده تا گردشگران برای گذران اوقات فراغت به آنجا بروند. همچنین در قسمت‌هایی از رود ارس با ایستادن در کنار آن می‌توانید روستاهای کشور آذربایجان و ارمنستان را ببینید. امکان ماهیگیری در کنار دریاچه سد ارس نیز وجود دارد.

پارک ساحلی جلفا

یکی از تفرجگاه‌های شهر جلفا پارک ساحلی است. این پارک در کنار رودخانه ارس واقع شده و مکانی مناسب برای گذراندن چندین ساعت در کنار خانواده می‌باشد. از چشم‌اندازهای پارک ساحلی می‌توان به کوه‌های سرخ رنگ اطرافش اشاره نمود. جالب توجه که بیشتر اهالی جلفا برای گذراندن تعطیلات آخر هفته‌شان به آنجا می‌روند.

پارک ملی کنتال

اگر در سفر به جلفا به تماشای طبیعت بکر و کوهنوردی علاقه‌مندید به پارک ملی کنتال بروید. این پارک در مسیر ۱۱۵ کیلومتری از مرکز شهر جلفا در کنار مرز ایران با ارمنستان و آذربایجان قرار دارد. در پارک ملی کنتال گونه‌های متفاوتی از حیوانات چون شغال و خرگوش زندگی می‌کنند. اگر خوش شانس باشید می‌توانید از نمای نزدیک گوزن وحشی را ببینید. همچنین امکان تماشای گونه‌های گیاهی متفاوت نیز برایتان فراهم می‌گردد.

موزه فسیل گلفرج

گلفرج نام یکی از روستاهای تاریخی اطراف شهر جلفا است. این روستا به فاصله‌ی ۲۲ کیلومتری از مرکز آن قرار دارد. در میان روستا موزه‌ای دایر شده که در آن آثاری سنگی از حدود ۴۰۰۰ سال پیش نگه‌داری می‌شود.

پل ضیاءالملک

در کنار رود ارس و به فاصله‌ی ۹ کیلومتری از شهر جلفا پل تاریخی ضیاءالملک واقع شده است. این پل به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده و قدمت بنای آن به پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. از آنجا که پل در سال‌های بعد توسط ضیاءالملک نخجوانی مرمت شده، بدین نام نیز شهرت یافته است. برای بازدید از پل ضیاءالملک به کمتر از نیم ساعت زمان نیاز دارید.

مجموعه کردشت

کردشت نام یکی از روستاهای اطراف شهر جلفا است. در این روستا مجموعه‌ای از آثار تاریخی چون حمام، قلعه، دیوان‌خانه عباس میرزا و یخچال به چشم می‌خورد. برای دسترسی به روستای کردشت باید حدود ۱۱۴ کیلومتر از شرق شهر جلفا فاصله بگیرید. پیشنهاد ما اینکه یک روز کامل را برای گشت‌وگذار در این روستا اختصاص دهید.

آبشار ماهاران

یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی اطراف رود ارس و شهر جلفا آبشار ماهاران است. این آبشار با ۱۵ متر ارتفاع در میان دره‌ی ماهاران قرار دارد. برای دسترسی به آن ابتدا به روستای قشلاق بروید و مسیر را تا آبشار پیاده‌روی کنید. همچنین می‌توانید از تماشای تنگه‌های سنگی، آبشارهای کوچک و بزرگ مسیر در کنار کوهنوردی لذت ببرید.

آبشار آسیاب خرابه

یکی از جاذبه‌های طبیعی عجیب و زیبای اطراف شهر جلفا آبشار آسیاب خرابه است. برای دسترسی به آن باید حدود ۳۷ کیلومتر از شرق شهر جلفا فاصله بگیرید و به منطقه‌ی سیه‌رود بروید. شاید ابتدا احساس کنید که اصلا آبشاری در این منطقه وجود ندارد. به محض عبور از پله‌ها و پیمودن مسیر سرازیری و رفتن به دره تازه متوجه می‌شوید که قضیه از چه قرار است. چندین آبشار کوچک و زیبا که از دل کوه جاری گشته و مناظر دل‌انگیزی ایجاد نموده‌اند. عبور آب از میان صخره‌های سنگی سبب شده تا خزه‌های سرسبز در کنار هم برویند. اگر در تابستان به آبشار آسیاب خرابه بروید، می‌توانید حسابی آب‌بازی کنید و لذت ببرید. در گذشته‌های دور در میان آبشار آسیابی قرار داده شده بود که با استفاده از نیروی محرکه آب کار می‌کرد. بومیان با استفاده از آن گندم را آسیاب می‌نمودند. البته امروزه خبری از آسیاب نیست.

پارک کوهستانی ارس

در مسیر ۸ کیلومتری از غرب شهر جلفا پارک کوهستانی ارس در کنار رودخانه واقع شده است. این پارک با ارائه‌ی امکانات رفاهی و تفریحی چون زیپ لاین و دریاچه مصنوعی همواره آماده پذیرایی از گردشگران می‌باشد.

گشت‌وگذار در روستای اشتبین

از روستاهای تاریخی و دیدنی جلفا روستای اشتبین است. این روستا در دل کوهستان و در میان صخره‌ها بنا شده و قدمت بناهای اولیه آن به دوران صفوی باز می‌گردد. قرارگیری آن در حاشیه رودخانه ارس سبب شده تا چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای به وجود آید. برای دسترسی به روستای اشتبین باید حدود ۱۸۰ کیلومتر از مرکز جلفا فاصله گرفته و به سمت منطقه کردشت بروید.

هزینه‌های سفر به جلفا

در ادامه به بیان هزینه‌های سفر به جلفا از جمله‌ هزینه‌های رفتن، اقامت، غذا و بازدید از مکان‌های دیدنی می‌پردازیم.

هزینه‌های رفتن به جلفا

گردشگران برای پیمودن مسیر رفت و برگشت به جلفا می‌توانند سفرشان را هوایی و یا زمینی آغاز نمایند. برای سفر زمینی می‌توانید از قطار، اتوبوس و یا خودرو شخصی استفاده نمایید.

هزینه سفر به جلفا با هواپیما؛ اگر قصد دارید که مسیر دسترسی به جلفا را با هواپیما بپیمایید، باید بگوییم که این شهر فرودگاه اختصاصی ندارد. گردشگران ابتدا باید برای دریافت بلیط به مقصد تبریز اقدام نمایند. سپس از آنجا راهی شهر جلفا شوند. هزینه بلیط هواپیما از مبدا تهران، از ۲۵۰ هزار تومان شروع و تا ۴۲۰ هزار تومان پایان می‌یابد. مسیر تهران تا تبریز با هواپیما در یک ساعت و نیم پیموده می‌شود. مسیر تبریز تا جلفا با تاکسی‌های سواری نیز در یک ساعت و چهل دقیقه طی می‌گردد.

هزینه سفر به جلفا با قطار؛ برای آنکه مسیر دسترسی به جلفا را با قطار طی کنید، باید ابتدا برای دریافت بلیط اقدام نمایید. مسیر تهران تا جلفا با قطار در حدود ۱۶ ساعت پیموده و از شهرهای زنجان، مراغه و تبریز عبور می‌کند. در صورت تمایل می‌توانید در شهر تبریز و یا مراغه توقفی داشته و از تماشای جاذبه‌های گردشگری آن لذت ببرید. هزینه بلیط قطار از مبدا تهران مبلغی بین ۶۵ تا ۱۰۰ هزار تومان متغیر است.

هزینه سفر به جلفا با اتوبوس؛ از دیگر شیوه‌های رفتن به جلفا استفاده از اتوبوس‌های پایانه مسافربری است. در اینجا باید حواستان باشد که در اتوبوس‌های هادیشهر سوار شوید. هادیشهر در مسیر ۱۸ کیلومتری از جلفا قرار دارد. مسیر دسترسی از مبدا تهران با اتوبوس نیز در حدود ۹ ساعت پیموده می‌شود. هزینه بلیط اتوبوس از ۶۵ هزار تومان شروع و تا ۸۰ هزار تومان پایان می‌یابد.

هزینه سفر به جلفا با خودرو شخصی؛ یکی از روش‌های متداول برای رفتن به جلفا استفاده از خودرو شخصی است. از مزیت‌های این شیوه می‌توان به آزادی عمل گردشگران اشاره نمود. معمولا مسیر تهران تا جلفا با خودرو شخصی در حدود ۸ ساعت رانندگی بدون ترافیک پیموده می‌شود. افراد در این شیوه باید هزینه‌ای جداگانه برای بنزین در نظر بگیرند. هزینه‌ی بنزین برای مسیر رفت‌وبرگشت از مبدا تهران مبلغی حدود ۳۴۰ هزار تومان می‌شود. این مبلغ تنها برای پیمودن مسیر رفت‌وبرگشت بدون تفریح و بازدید از جاذبه‌های گردشگری برآورد شده است.

هزینه اقامت؛ برای اقامت در جلفا امکان رزرو هتل، اجاره سوئیت و آپارتمان‌های مبله وجود دارد. در این شهر هتل‌هایی از یک تا پنج ستاره قرار داده شده است. هزینه‌ی اقامت در هتل‌های دو و سه ستاره از شبی ۱۷۰ هزار تومان شروع می‌شود. هزینه اقامت در هتل‌های پنج ستاره نیز به مراتب بالاتر است. معمولا از شبی ۳۷۰ هزار تومان شروع می‌شود. یکی دیگر از گزینه‌های اقامت در جلفا اجاره روزانه سوئیت و آپارتمان‌های مبله است. هزینه اقامت برای هر شب به طور متوسط از ۱۵۰ هزار تومان شروع و تا ۳۰۰ هزار تومان پایان می‌یابد.

هزینه غذا؛ در جلفا قیمت مواد غذایی به نسبت ارزان و مناسب می‌باشد. به طور مثال برای تهیه یک وعده غذای ساده مانند تن ماهی باید مبلغ ۱۵ هزار تومان بپردازید. در شهر جلفا رستوران‌، فست فود و انواع غذاخوری با رنج قیمتی متغیر نیز وجود دارد. برای سرو وعده‌ای غذای ایرانی مبلغی بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان برای هر نفر در نظر گرفته شود. اگر هم به خوردن فست فود و ساندویچ علاقه‌مندید، باید بگوییم که قیمتشان بسیار ارزان می‌باشد. با پرداخت ۱۰ هزار تومان می‌توانید، ساندویچ همبرگر میل نمایید. البته با سفارش پیش‌غذا و یا نوشیدنی باید مبلغ بیشتری بپردازید.

هزینه بازدید از مکان‌های دیدنی و تاریخی؛ از آنجا که بیشتر جاذبه‌های شهر جلفا طبیعی است، بازدید از آن‌ها کاملا رایگان می‌باشد. افراد باید تنها مبلغی برای ورود به کلیساهای تاریخی چون سنت‌ استپانوس در نظر بگیرند. معمولا قیمت بلیط ورودی به مکان‌های تاریخی جلفا برای هر نفر ۳۰۰۰ تومان است.

حمل‌ونقل عمومی در جلفا

در جلفا برای گشت‌وگذار امکان استفاده از تاکسی‌های بین شهری و اتوبوس‌های شرکت واحد وجود دارد. اگر از ابتدا سفرتان را با خودرو شخصی آغاز نمودید، برای گشت‌وگذار نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه به بیان هزینه‌های رفت‌وآمد با هر کدام از وسایل نقلیه می‌پردازیم.

هزینه رفت‌وآمد با تاکسی

یکی از وسایل حمل‌ونقل عمومی در دسترس در جلفا تاکسی است. معمولا نرخ کرایه تاکسی از هزار تومان شروع و با توجه به مسافت به این مبلغ افزوده می‌گردد.

هزینه رفت‌وآمد به اتوبوس

دسترسی به اتوبوس‌های شرکت واحد در مرکز شهر جلفا وجود دارد. نرخ کرایه اتوبوس نیز از ۵۰۰ تومان شروع می‌شود.

هزینه رفت‌وآمد با خودرو شخصی

در صورت تمایل می‌توانید برای گشت‌وگذار در جلفا از اتومبیل شخصی استفاده کنید. هزینه بنزین برای تردد در میان شهر و بازدید از مکان‌های دیدنی مبلغی حدود ۱۰۰ هزار تومان می‌شود. البته این مبلغ تنها برای مسیر رفت ذکر شده است.

روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های سفر به جلفا

برای آنکه سفری اقتصادی به جلفا داشته باشید، نکات فوق را رعایت نمایید.

زمینی سفر کنید؛ برای پیمودن مسیر رفت‌وبرگشت جلفا سفرتان را با قطار و یا اتوبوس شروع کنید. با نگاهی به هزینه‌ی بلیط هواپیما متوجه خواهید شد که تا چه اندازه از هزینه‌های سفرتان کاسته می‌شود. البته به صرفه‌ترین روش استفاده از اتوبوس‌های مسافربری است.

شب را در سوئیت‌های ارزان قیمت بمانید؛ دومین روش صرفه‌جویی اقامت در سوئیت‌های ارزان قیمت جلفا است. تا دلتان بخواهد در این شهر سوئیت‌های اجاره‌ای وجود دارد. البته هتل‌های دو ستاره نیز می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای اقامت کم هزینه باشد.

کمپینگ کنید؛ شاید باورتان نشود اهالی استان آذربایجان شرقی و شهر جلفا کمپینگ کردن را بسیار دوست می‌دارند. گردشگران هم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و به راحتی بساط کمپینگ را به راه بیندازند. از مکان‌های مناسب کمپینگ در شهر جلفا آبشار آسیاب خرابه و پارک کوهستان می‌باشد.

به خوردن غذاهای ساده اکتفا کنید؛ برای آنکه سفری اقتصادی به جلفا داشته باشید، بهتر است همه وعده‌ها را به رستوران نروید. وعده‌ای را در محل اقامت و وعده‌ای را در رستوران سرو کنید.

از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید؛ برای پیمودن مسیرهای کوتاه داخل شهر جلفا به جای استفاده از خودرو شخصی اتوبوس سوار شوید. همچنین می‌توانید یک مسیر را با تاکسی و مسیر دیگر را با اتوبوس‌های بین شهری بپیمایید.

چه زمانی به جلفا سفر کنیم؟

شهر جلفا به تاثیر از جنگل‌ها و کوهستان‌های اطراف و رودخانه ارس از آب‌وهوای متفاوتی برخوردار است. هر چند که بسیاری معتقدند این شهر در هر فصلی از سال زیباست؛ اما باید بگوییم که در اواخر خرداد و ماه‌های گرم سال به این شهر سفر نکنید؛ زیرا هوا بسیار گرم می‌شود. در فصل زمستان نیز دمای هوا بسیار کاهش می‌یابد و حتی آبشار آسیاب خرابه نیز یخ می‌بندد. بهترین زمان سفر به جلفا را از نظر آب‌وهوایی می‌توان دو ماه اول بهار و پاییز برشمرد. البته اگر سرمای هوا را می‌توانید تحمل کنید، فصل زمستان نیز گزینه مناسبی برای سفر به جلفا است.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .