آشنایی با شهر لیون

آشنایی با شهر لیون
آشنایی با شهر لیون

لیون خانه بهترین سرآشپزهای دنیاست، هر چه که باشد این شهر پایتخت خوراکشناسی فرانسه است و چهارده رستوران دارد که دارای ستاره مشیلن هستند. شاید به طور عادی چهارده عددی چندان بزرگی نباشد، اما در این مورد خاص چهارده رستوران ستاره‌دار برای یک شهر خیلی زیاد هستند! از غذا که بگذریم اینجا شهر ابریشم نیز است. به لطف علاقه لویی چهاردهم به ابریشم، لیون تبدیل به شهر انحصاری این پارچه شد و حالا در صنعت پوشاک و پارچه حرفی برای گفتن دارد.

لیون دومین شهر مهم فرانسه است، اما در سایه شکوه پاریس و نماد شناختهشدهاش، ایفل، به شایستگی مورد توجه قرار نگرفته است. جالب اینجاست که بدانید بسیاری از گنجینههای فرهنگی و جاذبه‌های توریستی در این شهر هستند. لیون ادعا میکند که صاحب قدیمی‌ترین ویرانه‌های تاریخی فرانسه، بناهای مربوط به قرون وسطی و عمارت‌های رنسانسی ارزشمند است. اما می‌دانید خوشحال‌ترین بازدیدکنندگان اینجا چه کسانی هستند؟ آن‌هایی که سری به رستوران پل بوکوز (Paul Bocuse)، نماد و پدر آشپزی فرانسه، می‌زنند و طعم لذیذ غذاهای او را می‌چشند. 

 شاید این پاریس باشد که نام و آوازه‌اش در بسیاری از فیلمها به تصویر کشیده می‌شود، اما هیچ می‌دانستید که در حقیقت این لیون بود که در شکل‌گیری صنعت سینما وفیلم‌سازی نقش بسزایی داشت؟ از این گذشته، هنر واقعی را باید با چشم خود در گالری‌های موزه هنرهای زیبای این شهر ببینید. 

از موزه‌ها و رستوران‌های پر آوازه که بگذریم، باید بافت واقعی شهر را با چشم خود ببینید. سری به محله سینت جان (تلفظ فرانسوی: سان ژان-  Saint-Jean) بزنید، در کوچه‌های باریکش بر روی سنگفرش‌های قدیمی گام بردارید و روح واقعی شهر را احساس کنید. نکته جالب در مورد بافت شهری لیون وجود بیش از چهارصد راه و کوچه مخفی است که تاجران ابریشم در گذشته برای سهولت در رفت‌وآمد از آن‌ها استفاده می‌کردند. باید دید که شما در مدت اقامت خود در این شهر، موفق به کشف چند تا از آنها می‌شوید؟!

مطالب خواندنی : راهنمای سفر به استراسبورگ فرانسه

نظرت چی بود؟!