سفر به کرمانشاه

سفر به کرمانشاه
سفر به کرمانشاه

سفر به کرمانشاه که یکی از غربی‌ترین شهرهای ایران است و مردمانی بسیار غیور و مهربان و مهمان نواز دارد. در این شهر قصه‌های افسانه‌ای بسیاری نهفته است؛ مانند قصه فرهاد کوه‌کن و معشوقه‌اش شیرین که هرگز بهم نرسیدند، اما مردم این شهر می‌گویند که آوای این عشق هنوز شبها از دل کوه بیستون به گوش می‌رسد. کرمانشاه نهمین شهر پر جمعیت ایران محسوب می‌شود. مردمانش با گویش شیرین کردی با هم سخن می‌گویند و اکثرا آنها اهل تسنن هستند.

5 کاری که باید در سفر به کرمانشاه انجام دهید

  1. طبیعت گردی: شهری سرسبز و زیبا که وقتی وارد این شهر می‌شوید دوست دارید تک تک طبیعت آن را بگردید و از شنیدن قصه های آن لذت ببرید. 
  2. عکاسی: وقتی به تماشای جاذبه های گردشگری آن می‌روید پشنهاد می‌کنیم تمام لحظات و زیباییهایش را با عکاسی کردن برای خودتان ضبط کنید.
  3. غارنوردی: این شهر دارای چندین غار زیبا است که دیدن آنها خالی از لطف نیست. به طور مثال غار پرآو که سومین غار عمودی ایران است . 
  4. لذت خوردن غذاهای سنتی: دنده کباب یکی از بی نظیرترین و خوشمزه‌ترین کباب‌های استان کرمانشاه است که به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر برای بازدید به طاق بستان می‌روید در مجموعه گردشگری آن حتما دنده کباب را امتحان کنید.
  5. بازدید از اماکن تاریخی: این شهر پر از اماکن تاریخی و فرهنگی است و برای شما سفری لذت‌بخش و خستگی ناپذیر خواهد شد.

دیدنی های کرمانشاه 

طاق بستان

این بنای تاریخی که به انیمیشن‌های سنگی دنیا معروف هستند، دارای سنگ تراشی‌های  جذاب است که در دل کوه‌های پرآو قرار دارند و از با ارزش‌ترین آثار تاریخی است که از دوران ساسانیان برجای مانده است. طاق بستان در گویش کردی طاق وسان نامیده می‌شود. طاق بسان به معنی طاقی است که با سنگ کنده‌کاری شده است.  این بنا در واقع از دو طاق تشکیل شده است. بر روی طاق بزرگ می‌توان تاجگذاری خسرو پرویز و روی طاق کوچک، تاجگذاری شاهپور دوم و سوم را مشاهده کرد، همچنین می‌توان  سنگ نگاره هایی که مربوط به تاج گذاری اردشیر دوم است را  نیز تماشا کرد.

بیستون

به این مجموعه بیستون فرهاد هم گفته می‌شود. کوهی که در آن قصه عشق نا فرجام فرهاد و شیرین نهفته است. این بنا دارای 28 اثر ثبت شده جهانی است. یکی از این آثار مربوط به کتیبه بیستون می‌باشد که مربوط می‌شود به دوران هخامنشیان. این کتیبه کهن ترین تاریخ نویسی جهان شناخته شده است که داریوش بزرگ شرح پیروزی خود بر بردیای دروغین و دیگر یاغیان زمانه ی خود را  نگاشته است. 

بیستون
بیستون

تکیه معاون الملک

این تکیه در محله‌ی قدیمی ‌آبشوران واقع شده است. این بنا یکی از باشکوه ترین و قدیمی‌ترین آثار به جا مانده از دوره ای قاجار است که از سه قسمت تشکیل شده است، نوع کاشی و رنگ آمیزی که در این مجموعه به کار رفته است همه طبیعی هستند و کاشی کاری آن در جهان بی همتا و دیدنی است. این اثر تاریخی توسط حسین خان معین الرعیا معروف به معاون الملک 114 سال پیش بخاطر برگزاری آیین ها و مراسم عزاداری بنا شده است.

تکیه معاون الملک
تکیه معاون الملک

تکیه بیگلربیگی

این تکیه که در دوره قاجار بنا شده در بافت قدیمی ‌شهر در محله ای به نام فیض‌آباد قرار گرفته است. این عمارت دورادور یک حیاط باصفا و سرسبز با حوضی کوچک اما پرآب قرار گرفته است که از یک سمت آن ساختمانی که ایوانی با دو ستون سنگی و یک سقف شیبدار دارد احاطه شده است. در حیاط این عمارت چادرهایی برای مراسم عزاداری امام حسین برپا می‌کردند. آیینه‌کاری این تکیه بسیار منحصربه‌فرد است، در تالار عمارت کتیبه‌هایی که مربوط می‌شود  به دوران مظفرالدین شاه ملاحظه می‌کنید.

گوردخمه اسحاق وند

ایرانیان باستان خاک را مقدس می‌دانستند و برای همین متوفیان خود را در دل کوه یا صخره ای مرتفع دفن می‌کردند، یعنی سنگ آنها را می‌تراشیدند که به این معماری گوردخمه گفته می‌شود. اسحاق وند از سه گوردخمه با ابعادی متفاوت تشکیل شده است. قسمت بالای گوردخمه میانی، تصویر تمام قد مردی به صورت نیم رخ و بسیار زیبا با لباسی بلند و چین دار که دست های خود را به حالت نیاش به سمت آسمان بلند کرده است تراشیده شده و همچنین در مقابل این فرد، یک آتش دان با مشعل سوزان قرار گرفته و در پشت سر آنها فردی با قامتی حدود ۸۰ سانتی متر در حالی که دستهایش را رو به سمت آسمان بالا برده نقش بسته شده است.

معبد آناهیتا

آتشکده‌ای در روستای کنگاور کرمانشاه که برای احترام به الهه‌ی آب، آناهیتا نام گذاری شده است. با توجه به اسناد باقی مانده از تاریخ، قدمت آن به سه دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان باز می‌گردد. این معبد بعد از تخت جمشید بزرگ ترین  بنای سنگی ایران محسوب می‌شود.

طاق گرا

به طاق شیرین نیز معروف است که در گردنه پاتاق بر سرپل ذهاب قرار دارد. این بنای مستطیل شکل که دارای یک ایوان است از سنگ ساخته شده و ورودیه های آن به سمت جنوب ناظر بر جاده سنگفرش باستانی است. مصالح داخلی آن  از گچ و لاشه ‌سنگ است.

غار قوری قلعه

این غار بزرگ‌ترین غار آبی آسیا می‌باشد که در دامنه‌ی کوه شاهو و در یکی از زیباترین دره‌های کرمانشاه قرار دارد. قوری قلعه یکی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه محسوب می‌شود. مردمان آن با گویش محلی خود به این غار قوری قلا هم می‌گویند. مساحت این غار تقریبا 1500 متر و طول آن 12 کیلومتر است. این جاذبه طبیعی زیبا دارای پنج تالار به نام‌های: تالار مریم، تالار عروس، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ و تالار بلور می‌باشد. پس از عبور از  دالان‌های ورودی به تالار مریم می‌رسید، در وسط این تالار دریاچه‌ی وسیعی وجود دارد که شما از دیدن آن  و قندیل های زیبایی که دورتا دور آن را احاطه کرده است متحیر خواهید شد.

یکی از زیباترین قسمت های این غار تالار عروس است که جنس سنگ‌های آن از کریستال سفید و براقی تشکیل شده است، هنگام پیاده روی بر روی آنها می‌توانید جای پاهایتان را ملاحظه کنید. از سقف محوطه تالار عروس قندیل‌هایی شبیه میله خودکار که جنسشان از رسوبات آهکی و کریستال است آویزان هستند. در اعماق 2700 متری غار، چهار آبشار زیبا وجود دارد که هر بازدیدکننده ای را به فکر فرو می‌برد.

غار پرآو

یکی از زیباترین غارهای ایران محسوب می‌شود. این غار عمودی است و در نزدیکی کوه بیستون، دربلندای دل کوه پرآو واقع شده است. دراین مجموعه ی  پر رمز و راز، رازهای بسیاری نهفته است. ویژگی‌های منحصر به فرد این غار وجود دهانه‌ای است که با ارتفاع 3000 متری از سطح قرار گرفته یعنی بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا. عمق آن 751 متر و طول آن 1454 متر است و دارای 26 حلقه چاه می‌باشد. عمیق‌ترین چاه آن 49 متر است. این غار را می‌توان اورست غارهای جهان و سخت‌ترین غار دنیا نامید. پس از گذشت سالها غارهای عمودی بیشتری کشف شدند، اما بخاطر دهنه‌ی غار در ارتفاع ۳۰۵۰ متری همچنان پر ارتفاع‌ترین غار دنیا محسوب می‌شود.

سرآب نیلوفری

این دریاچه در۲۰ کیلومتری شمال غرب این شهر در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار قرار گرفته است. دریاچه با ارتفاع ۲۵ متری از سطح دریا قرار دارد و مساحت آن حدودا ۱۳۳۱ هکتار است. ویژگی منحصر به فرد این سرآب وجود گل های نیلوفر آبی در آن است. گل‌های سفید رنگی که در فصل بهار و تابستان برگ های خود را روی سطح آب پراکنده می‌کنند و جلوه خاصی به آن می‌بخشند. آب زلال و شفاف این دریاچه باعث می‌شود تا ساقه های گل های نیلوفر را در داخل آب به راحتی مشاهده کنیم. در داخل دریاچه می‌توانید قایق سواری کنید و با عکاسی کردن آرامش آن را به رخ تصویر بکشید. آب این دریاچه توسط چشمه های جوشانی که در بستر آن وجود دارند تامین می‌شود.

تالاب هشیلان

این تالاب یکی از زیباترین جلوه های طبیعت کرمانشاه است که در 26کیلومتری شمال غربی در روستای هشیلان واقع در دامنه ی کوه‌های خورین و ویس قرار دارد. تالاب هشیلان دارای یکصد جزیره کوچک و بزرگ می‌باشد که بیش  از یک هکتار از مساحت آن را در بر گرفته است. منبع تامین کننده آب این تالاب سرآب سبزعلی می‌باشد. این تالاب در زبان کردی با نام لانه ماران معنی می‌شود که در آن گونه های متعددی از مارها ساکن هستند، همچنین در سطح داخلی تالاب رویش گیاهان و گل های زیبایی همچون بزواش، نیلوفر آبی و عروسک آبی را می‌توانید ملاحظه کنید.

موزه پوشاک و زیورآلات

این موزه در تکیه معاون المک در قسمت عباسیه قرار دارد، در این موزه می‌توان با پوشش قدیمی‌و فرهنگ آنها آشنا شویم و این موزه بعنوان یک اثر ملی در ایران ثبت شده است. علاوه بر آشنایی با  پوشاک و زیور آلات شما از معماری خاص و زیبای آن محیط لذت خواهید برد.

هزینه های سفر به کرمانشاه

سفر به کرمانشاه می‌تواند سفری خاطر انگیز و باصفا باشد. شما می‌توانید با یک برنامه ریزی دقیق و عالی سفری ارزان و حتی لوکس را تجربه کنید.

هزینه سفر با ماشین شخصی: اگر قصد دارید با ماشین شخصی خود به کرمانشاه سفر کنید از مبدا تهران دو مسیر انتخابی دارید.

مسیر اول : آزاد راه ساوه 498 کیلومتر، زمان تقریبی آن 5 ساعت 56 دقیقه خواهد بود .

مسیر دوم : آزاد راه ساوه- همدان 556 کیلومتر، زمان تقریبی 6 ساعت 57 دقیقه خواهد بود .

بلیط هواپیما: روزانه پرواز های مختلفی از صبح تا آخر شب با ایرلاین های مختلف به کرمانشاه پرواز دارند قیمت بلیط آن از 209.000 تا 350.000 تومان متغییر است. 

بلیط قطار: سفر با قطار زیبایی های خودش را دارد. برای این سفر حدودا 11 ساعت در قطار طی خواهید نمود. قیمت بلیط به کرمانشاه  فقط 79.000 تومان است .

بلیط اتوبوس: برای رفتن به کرمانشاه با اتوبوس از دو پایانه غرب و یا بیهقی می‌توانید بلیط تهیه نمایید. هزینه آن نیز 79.000 تومان می‌باشد.

هزینه‌ اقامت درکرمانشاه

این شهر دارای 9هتل است.

نوع هتلیک تختهدوتخته
5*443.000 تا 555.000 تومان 540.000 تا605.000 تومان
4*483.000 تا 503.000 تومان483.000 تا 503.000 تومان
3*257.000 تا356.000 تومان 
2*214.000 تا256.000 تومان
هتل آپارتمان344.000 تا 941.000 تومان

هزینه سوئیت

در این شهر سوئیت های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با توجه به بودجه ی در نظر گرفته شده اجاره نمایید. هزینه ی آن از 70.000 تا 990.000 تومان با در نظر داشتن تعداد نفرات متغییر است .

هزینه خورد و خوراک

با توجه به نوع غذا و رستوران هایی که انتخاب میکنید قیمت آنها هم متغییر است. غذا های ایرانی از 10.000 تا 70.000 تومان و غذاهای فست فودی از 5.000 تا 34.000 تومان است.

هزینه جاذبه های دیدنی

ساعات بازدید از جاذبه های گردشگری از ساعت 8 تا 18 است و هزینه آنها از 3.000 تا 8.000 تومان برای افرادی ایرانی محاسبه می‌شود و برای افراد خارجی 20.000 تا 30.000 تومان است. در ایام خاص مانند تاسوعا و عاشورا، تعطیلات ماه صفر و14.15 خرداد اماکن تاریخی آن تعطیل می‌باشند.

هزینه حمل و نقل در کرمانشاه

از میان وسایل حمل و نقل درون شهری، سیستم تاکسی اینترنتی هنوز راه اندازی نشده است و تاکسی بیسم و یا دربستی  وجود دارد که کیلومتری نرخ آن محاسبه می‌شود. 

راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر به شهر کرمانشاه

  اگر جز افرادی هستید که حتما باید در هتلی لوکس اقامت داشته باشید و از بهترین رستوران‌های شهر برای صرف غذا انتخاب کنید، در یک روز حدودا ۶۴۰.000 هزار تومان هزینه خواهید کرد، اما با انتخاب هتلی متوسط تر حدودا320.000 تومان و با اجاره سوئیت و انتخاب رستورانی ارزان قیمت اما با کیفیت حدودا 180.000 تومان در طول یک روز بدون ورودیه ها هزینه خواهید داشت. اما برای کمتر کردن هزینه ها و تجربه ی سفری دلچسب می‌توانید با تورهای سه روزه که زمینی هستند تجربه متفاوتی کسب کنید. تورهای سه روزه با اقامتی لوکس حدودا1.100.00 تومان اما هتلی متوسط حدودا 650.000 تومان برای شما هزینه خواهد شد. قیمت تورها معمولا  شامل : اقامتگاه، ورودیه ها، اتوبوس یا قطار، یک وعده ناهار یا شام  محاسبه می‌شوند

بهترین زمان سفر به کرمانشاه

این شهر دارای آب و هوایی معتدل است، اما بهترین زمان برای سفر اوایل خرداد تا اوایل شهریور ماه می‌باشد، چون در این ماه ها هوا رو به گرمی‌می‌رود و این شهر سرسبز و زیبا می‌شود. اما در پاییز و زمستان هوا بسیار سرد است و نمی‌توانید از زیبایی های آن شهر لذت ببرید.

نظرت چی بود؟!