سفر به کرمان

راهنمای سفر به کرمان
راهنمای سفر به کرمان

کرمان شهری تاریخی در جنوب شرق ایران است. بسیاری از تاریخ شناسان بر این باورند که پیدایش کرمان به هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. شهری که با کویر عجین گشته و بیشتر افراد از زیبایی‌های آن غافل‌اند. در کرمان خبری از جنگل و دریا نیست؛ اما آن‌قدر باغ‌های زیبا و کویرهای بی‌نظیر و شب‌های پر ستاره دارد که حسابی دلتان را ببرد. مردمان کرمان مهربان و میهمان‌نواز و به آداب و رسومشان پایبند هستند. آن‌ها به زبان فارسی با لهجه‌ی شیرین کرمانی سخن می‌گویند. اگر نیاز به کمک داشته باشید٬ بی‌تردید صادقانه کمکتان خواهند نمود. آن‌ها به تاثیر از کویر بسیار صبور و قانع‌اند و آن‌چنان به تجملات اهمیت نمی‌دهند. با هر بودجه‌ای می‌توانید به کرمان سفر کنید و از تماشای زیبایی‌هایش لذت ببرید. در ادامه به ارائه‌ی مطالبی از دیدنی‌ها٬هزینه‌ها٬ روش‌های کاهش هزینه و زمان مناسب سفر به کرمان می‌پردازیم.

۵ کاری که باید در سفر به کرمان انجام دهید

به بازدید از مکان‌های تاریخی بروید

شهر کرمان پنجمین شهر تاریخی ایران است. تعداد زیادی مکان‌های تاریخی در این شهر وجود دارد که پیشنهاد می کنیم بازدید از آن‌ها را در برنامه سفرتان قرار دهید. بازدید از مکان‌های تاریخی کمک می‌کند تا با تاریخ کرمان بیشتر آشنا شوید.

از کویرگردی لذت ببرید

زیباترین کویر دنیا٬ کویر شهداد دو دشت بی‌نظیر لوت در نزدیکی کرمان قرار دارند. کویر شهداد گرم‌ترین نقطه‌ی کره زمین است و پدیده‌ی زیبای کلوت در میان همین کویر به چشم می‌خورد. در کنار تماشای شگفتی‌های کویرهای کرمان می‌توانید از سافاری و شترسواری هم لذت ببرید.

از تماشای آسمان شب لذت ببرید

آسمان شب‌های کرمان با هر آنچه تاکنون دیده‌اید متفاوت است. آسمانی پر از ستاره و نورانی. انگار که آسمان به زمین نزدیک گشته است. از این فرصت استفاده کنید و بهترین عکس‌ها را از آسمان کرمان بیندازید.

از خوردن غذاها و شیرینی‌های محلی کرمان لذت ببرید

شهر کرمان از تنوع غذایی بالایی برخوردار است. حواستان باشد که حتما وعده‌ای آبگوشت مخصوص کرمانی میل کنید. برای وعده‌ی عصرانه شیرینی کلمپه با چای بخورید و حسابی لذت ببرید.

به بازار سنتی کرمان بروید

بازار سنتی کرمان همانند سایر شهرهای تاریخی ایران از زیبایی و رونق خاصی برخوردار است. این بازار از چندین راسته تشکیل شده و بازار وکیل از زیباترین بخش‌های آن به شمار می‌آید. سری به بازار سنتی کرمان بزنید و از خرید صنایع‌دستی چون پته‌دوزی٬ قالی و تماشای معماری آن لذت ببرید. زیره کرمان نیز در بین ایرانیان بسیار شهرت دارد.

دیدنی‌های کرمان

در شهر کرمان شمار زیادی جاذبه‌های دیدنی تاریخی و طبیعی وجود دارد. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌نماییم.

گشت‌وگذار در باغ شاهزاده ماهان

یکی از معروف‌ترین باغ‌های دیدنی در شهر کرمان باغ شاهزاده ماهان است. مگر می‌شود در دل این شهر کویری باغی به این زیبایی وجود داشته باشد؟! فضای باغ با درختان سرسبز و بلند پوشش داده شده و عمارتی زیبا در میان آن قرار دارد. پیشینه‌ی باغ شاهزاده ماهان به دوران قاجاریه باز می‌گردد. جالب توجه که این اثر شگفت‌انگیز در لیست آثار سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. برای بازدید از باغ شاهزاده ماهان به حداقل نصف روز زمان نیاز دارید.

بازدید از مجموعه گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی خان کرمان از بخش‌های مختلفی چون بازار چهار سوق٬ حمام وکیل و مسجد تشکیل شده است. بنای این مجموعه به دوران تاریخی صفویه باز می‌گردد. معماری آن بر اساس اقلیم کرمان و کاملا منطبق با آب‌وهوای کویری ساخته شده است. در آنجا امکان تماشای معماری سنتی ایرانی نیز برایتان فراهم می‌گردد. مجموعه گنجعلی خان در مرکز این شهر در کنار میدان امام واقع شده است.

گشت‌وگذار در باغ فتح‌آباد

یکی دیگر از باغ‌های دیدنی کرمان باغ فتح‌آباد است. این باغ در مسیر ۲۱ کیلومتری از شمال غرب مرکز شهر قرار دارد. در میان باغ عمارتی زیبا بنا شده که قدمت آن به دوران قاجاریه باز می‌گردد. باغ فتح‌آباد ۱۳ هکتار مساحت دارد. از ویژگی‌های دیدنی آن می‌توان به نورپردازی بی‌نظیر عمارت در هنگام شب ا‌‌شاره نمود. برای استراحت بازدیدکنندگان چندین آلاچیق در محوطه‌ی باغ ساخته شده است. بسیاری ترجیح می‌دهند که هنگام شب به بازدید از باغ فتح‌آباد بروند و از تماشای نورپردازی زیبای عمارت لذت ببرند.

بازدید از گنبد جبلیه

یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی در کرمان گنبد جبلیه است. پیشینه‌ی بنای آن به دوران ساسانیان باز می‌گردد. گنبد جبلیه در شرق کرمان در کنار بزرگراه آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارد. در میان آن موزه‌ی سنگ واقع شده است.

بازدید از موزه هنرهای معاصر کرمان

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی کرمان موزه هنرهای معاصر است. این موزه در نزدیکی مرکز شهر واقع شده و در آن آثاری از هنرمندان ایرانی و خارجی نگه‌داری می‌شود. از آثار دیدنی موزه می‌توان به تابلوهای نقاشی٬ خوشنویسی و مجسمه‌های سنگی اشاره نمود.

بازدید از یخچال زریسف

از مکان‌های تاریخی و دیدنی کرمان یخچال زریسف است که در خیابان شهدای پیرانشهر قرار دارد. این یخچال در دوران قاجاریه بنا شده و ارزش تاریخی والایی دارد. یخچال زریسف را بخش‌های مختلفی چون یخدان٬ مخزن٬ حصار و پلان مخزن تشکیل می‌دهد. مصالح به کار برده شده در بنای آن خشت و ملات گل است. این یخچال به منظور نگه‌داری یخ در گرمای تابستان با معماری هوشمندانه ایرانی در کنار قنات بنا شده است.

ارگ راین

در مسیر ۱۰۴ کیلومتری جنوب غربی کرمان بنایی خشتی به چشم می‌خورد. این بنا ارگ راین نام دارد که حدود ۲ هزار مترمربع مساحت دارد. ارگ راین در زمان افشاریان بر اساس شرایط اقلیمی کویری ساخته شده است.

بازدید از آتشکده کرمان

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی شهر کرمان آتشکده‌ای است که قدمت آن به حدود ۹۰ سال پیش باز می‌گردد. بسیاری از موبدان زرتشتی معتقدند که این آتشکده از سرزمین هند به آنجا آورده شد. در میان بنای آتشکده ‌موزه‌ای واقع شده که در آن آثاری از زرتشتیان از زمان قدیم نگه‌داری می‌شود. جالب توجه که برای ورود به آتشکده باید کلاهی مخصوص به سر کنید و کفش‌هایتان را در بیاورید. این مجموعه در نزدیکی مرکز شهر کرمان در میدان شهدا قرار دارد.

بازدید از قلعه دختر

قلعه دختر یکی از قدیمی‌ترین بناهای کرمان است. این قلعه بر روی تپه‌های اطراف شهر ساخته شده و پیشینه‌ی بنای آن به دوران مادها باز می‌گردد. نشانه‌هایی از آثار آتشکده زرتشتیان نیز در قلعه دختر یافت شده است.

گشت‌وگذار در باغ هرندی

یکی دیگر از باغ‌های زیبا و دیدنی شهر کرمان باغ هرندی است. این باغ ۲ هکتار مساحت دارد و از بخش‌های مختلفی چون عمارت اصلی و چندین موزه تشکیل شده است. موزه موسیقی و موزه باستان‌شناسی یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های باغ هرندی به شمار می‌آیند.

بازدید از مسجد جامع

مسجد جامع در خیابان شریعتی شهر کرمان واقع شده است. این مسجد یکی از زیباترین بناهای تاریخی در کرمان به شمار می‌رود. قدمت بنای آن به دوران آل مظفر و حدود ۸۰۰ سال پیش باز می‌گردد. از ویژگی‌های خاص و دیدنی مسجد چهار ایوانی بودن و کاشی‌کاری معرق محراب آن است.

گشت‌وگذار در آبشار سیمک

از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی اطراف کرمان آبشار سیمک است. این آبشار به فاصله‌ی ۴۲ کیلومتری از شمال شرق مرکز شهر قرار دارد. برای دسترسی به آبشار ابتدا باید به روستای سیمک بروید و از آنجا حدود نیم ساعت پیاده‌روی کنید. طبیعت زیبا و بکر بودن این منطقه سبب شده تا مورد استقبال گردشگران قرار گیرد.

بازدید از ارگ بم

از دیگر مکان‌های دیدنی که گردشگران در سفر به کرمان نباید به‌راحتی از کنارش بگذرند٬ ارگ بم است. ارگ بم یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی در جهان به شمار می‌آید. پیشینه‌ی بنای ارگ به حدود ۵ قرن پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. ارگ بم به فاصله‌ی ۱۹۰ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد.

گشت‌وگذار در روستای چند هزار ساله‌ی میمند

میمند یکی از روستاهای تاریخی کرمان است که قدمتی ۸ تا ۱۲ هزار ساله دارد. در دل کوه‌های صخره‌ای روستا نشانه‌هایی از معماری عجیب و غریب به چشم می‌خورد. برخی بر این باورند که کوه در نزد گذشتگان بسیار مقدس بود. به همین دلیل افراد برای پرستش خدا به بالای کوه می‌رفتند. بلندی‌های روستای میمند جز سکونتگاه‌های اولیه اقوام ایران‌زمین به شمار می‌رود. افراد برای دسترسی به آنجا باید حدود ۲ ساعت از مرکز کرمان فاصله بگیرند و به سمت شهر بابک بروند.

هزینه‌های سفر به کرمان

آشنایی با میزان هزینه‌های سفر به کرمان کمک می‌کند تا سفری بی‌دغدغه را تجربه نمایید. در ادامه به بیان هزینه‌های رفتن به کرمان، محل اقامت، غذا و هزینه بازدید از مکان‌های دیدنی می‌پردازیم.

هزینه‌های رفتن به کرمان

گردشگران برای پیمودن مسیر دسترسی می‌توانند سفرشان را با هواپیما، قطار، اتوبوس و خودرو شخصی آغاز نمایند. هزینه‌های رفتن با هر کدام از وسایل نقلیه متفاوت است.

هزینه رفتن به کرمان با هواپیما؛ شهر کرمان دارای فرودگاه بین‌المللی است که به فاصله‌ی ۲۱ کیلومتری از مرکز آن واقع شده است. از شهرهای بزرگی چون تهران، مشهد و اصفهان پروازهایی به سمت کرمان صورت می‌گیرد. قیمت بلیط هواپیما از مبدا تهران ۳۵۰ تا ۶۵۰ هزار تومان متغیر است. زمان تقریبی دسترسی از تهران به کرمان با هواپیما ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه می‌باشد.

هزینه رفتن به کرمان با قطار؛ دومین روش برای دسترسی به کرمان استفاده از قطار است. ایستگاه راه‌آهن به فاصله‌ی ۱۰ دقیقه‌ای از مرکز شهر قرار دارد. مسیر تهران تا کرمان با قطار به صورت مستقیم در زمان تقریبی ۱۴ ساعت پیموده می‌شود. قطار در این مسیر از شهرهای کاشان، یزد و زرند عبور می‌نماید. هزینه بلیط قطار از ۸۹ هزار تومان شروع و تا ۱۱۶ هزار تومان ادامه می‌یابد. همچنین در این روش امکان تماشای مسیر برایتان فراهم می‌گردد.

هزینه رفتن به کرمان با اتوبوس؛ سومین روش متداول برای رفتن به کرمان استفاده از اتوبوس‌های پایانه‌های مسافربری است. در این شیوه افراد باید ابتدا برای دریافت بلیط به صورت اینترنتی و یا حضوری اقدام کنند. همه روزه اتوبوس‌هایی از شهرهای بزرگ ایران به سمت کرمان روانه می‌شوند. قیمت بلیط اتوبوس با توجه به مسافت شهرها متفاوت می‌باشد. هزینه بلیط اتوبوس از مبدا تهران مبلغی بین ۵۷ تا ۱۱۸ هزار تومان متغیر است. مسیر تهران تا کرمان با اتوبوس بدون ترافیک و استراحت در حدود ۱۱ ساعت طی می‌گردد.

هزینه رفتن به کرمان با خودرو شخصی؛ یکی دیگر از روش‌های دسترسی به کرمان استفاده از خودرو شخصی است. توصیه ما به شما که اگر هم‌سفران با حوصله‌ای دارید، برای پیمودن مسیر با خودرو شخصی اقدام کنید. برای آنکه از تهران به کرمان برسید، دو مسیر پیش رو دارید. مسیر اول از شهرهای قم، کاشان، نائین، میبد، یزد، انار و رفسنجان عبور می‌نماید. مسیر دوم هم از شهرهای قم، کاشان، نائین، میبد، یزد، بافق و زرند عبور می‌کند. هر دوی این مسیرها در ۱۰ ساعت و ۴۴ دقیقه پیموده می‌شود. شهر تهران به فاصله‌ی ۹۸۰ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. هزینه‌ی بنزین با توجه به نرخ فعلی برای مسیر رفت‌وبرگشت ۴۲۰ هزار تومان است. از مزیت‌های این روش می‌توان به تماشای جاذبه‌های گردشگری در مسیر اشاره نمود. همچنین می‌توانید سری به شهرهای دیدنی کاشان و یزد هم بزنید.

هزینه اقامت؛ برای اقامت در کرمان گزینه‌های متفاوتی وجود دارد. افراد می‌توانند برای رزرو هتل، اجاره سوئیت، ویلا و اقامتگاه‌های بومگردی اقدام نمایند. در این شهر هتل‌هایی از ۲ تا ۵ ستاره قرار داده شده است. هزینه‌ی اقامت در هتل‌های پنج ستاره از شبی ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. هزینه اقامت در هتل‌های سه و چهار ستاره به مراتب کمتر است. اجاره‌ی سوئیت نیز از شبی ۱۰۰ هزار تومان شروع و تا ۲۵۰ هزار تومان پایان می‌یابد. برای اقامت در ویلاهای کرمان باید مبلغی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان را برای هر شب در نظر بگیرید. هزینه‌ی اقامت در خانه‌های بومگردی به نسبت‌ سایر گزینه‌ها ارزان‌تر است. به‌طور متوسط هزینه‌ اقامت در چنین مکان‌هایی از شبی ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود.

هزینه غذا؛ توجه به هزینه‌های خورد و خوراک در ابتدای سفر بسیار مهم است. شهر کرمان همانند سایر شهرهای ایران دارای رستوران‌های لوکس و غذاخوری‌هایی در سطح متوسط می‌باشد. اگر بودجه سفرتان به اندازه‌ای است که می‌توانید در رستوران غذا بخورید، باید برای هر وعده مبلغی بین ۲۵ هزار تومان تا ۷۰ هزار تومان برای هر نفر در نظر بگیرید. البته مبلغ ۷۰ هزار تومان مخصوص چلو کباب سلطانی است. اگر هم قصد صرف چلو و خورشت ایرانی را داشتید، می‌توانید با پرداخت ۱۵ هزار تومان قورمه سبزی میل نمایید.

قیمت غذاهای دریایی در رستوران‌های کرمان همانند چلو کباب‌های ایرانی گران می‌باشد. قیمت غذاهایی مانند پیتزا و ساندویچ نسبتا ارزان‌ است. گردشگران می‌توانند با پرداخت ۳۳ هزار تومان یک عدد پیتزای خانواده میل نمایند. برای آنکه خودتان آشپزی کنید باید مبلغی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در نظر بگیرید. با مبلغ فوق می‌توانید غذاهایی مانند تن ماهی با نان میل نمایید.

هزینه بازدید از مکان‌های فرهنگی؛ شهر کرمان دارای موزه‌ها و مکان‌های تاریخی بسیاری است که باید مبلغی برای بازدید از آن‌ها در نظر بگیرید. برای ورود به مکان‌های تاریخی چون مجموعه گنجعلی خان باید برای هر نفر ۳۰۰۰ تومان بپردازید. قیمت بلیط ورودی برای گردشگران خارجی ۲۰ هزار تومان می‌باشد. به طور کلی برای بازدید از مکان‌های فرهنگی کرمان تقریبا مبلغ ۲۷ هزار تومان برای هر نفر در نظر بگیرید.

هزینه گشت‌وگذار در جاذبه‌های طبیعی؛ سیاحت در جاذبه‌های طبیعی کرمان نظیر آبشارها کاملا رایگان می‌باشد.

حمل‌ونقل عمومی در کرمان

برای رفت‌وآمد در کرمان امکان استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نظیر اتوبوس و تاکسی وجود دارد.

هزینه رفت‌وآمد با اتوبوس در کرمان؛ دسترسی به اتوبوس‌های شرکت واحد در بیشتر نقاط شهر کرمان وجود دارد. گردشگران با کمی جست‌وجو می‌توانند بدون هزینه اضافی به وسیله‌ی اتوبوس به بازدید از مکان‌های دیدنی بروند. نرخ کرایه اتوبوس بین ۵۵۰ تا ۱۲۰۰ تومان است.

هزینه رفت‌وآمد با تاکسی در کرمان؛ یکی از وسایل حمل‌ونقل در دسترس در کرمان تاکسی است. نرخ کرایه تاکسی به نسبت سایر شهرهای ایران کمتر می‌باشد. در صورت تمایل می‌توانید از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنید. کرایه تاکسی در کرمان از ۱۵۰۰ تومان شروع و با توجه به مسافت بر این مبلغ افزوده می‌شود.

 هزینه رفت‌وآمد با خودرو شخصی در کرمان؛ اگر از ابتدا سفرتان به کرمان را با خودرو شخصی آغاز کردید، می‌توانید برای گشت‌وگذار هم از آن استفاده کنید. هزینه بنزین برای رفت‌وآمد در میان شهر و بازدید از جاذبه‌های گردشگری حدودا ۶۰ هزار تومان می‌شود.

روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های سفر به کرمان

در ادامه به بیان روش‌هایی برای داشتن سفر اقتصادی و کم هزینه به شهر کرمان می‌پردازیم.

با قطار و یا اتوبوس سفر کنید؛ اولین توصیه ما برای کاهش هزینه‌های سفر به کرمان پیمودن مسیر دسترسی با قطار و یا اتوبوس است. اگر سختتان می‌شود با برنامه‌ریزی مناسب مسیر رفت را با هواپیما و مسیر برگشت را با اتوبوس بپیمایید. حواستان باشد که با پیمودن مسیر به صورت زمینی امکان تماشای جاذبه‌های گردشگری را دارید.

شب را در اقامتگاه‌های بومگردی بمانید؛ دومین توصیه ما در سفر به کرمان ماندن در اقامتگاه‌های بومگردی است. اگر بخواهید شب را در هتل‌های ۵ ستاره بگذرانید باید برای هر شب حدود ۵۰۰ هزار تومان بپردازید. در صورتی که هزینه اقامت در خانه‌های بومگردی شبی ۵۰ هزار تومان است. به جای هزینه اضافی برای اقامت می‌توانید از خرید سوغات رنگارنگ کرمان و خوردن غذاهای خوشمزه لذت ببرید.

کمپینگ کنید؛ اگر قصد دارید که حسابی از تماشای آسمان زیبای شب‌های کرمان لذت ببرید، کمپینگ کنید. با این روش هیچ پولی برای اقامت نمی‌پردازید. از مکان‌های مناسب برای کمپینگ کردن پارک مسافر کرمان است که در غرب شهر و در کنار جاده تهران واقع شده است.

آشپزی کنید؛ برای آنکه هزینه‌های خورد و خوراکتان را کاهش دهید، بهتر است خودتان آشپزی کنید. همچنین می‌توانید به خوردن غذاهای ساده رضایت دهید. اگر همه‌ی وعده‌ها را در رستوران صرف نمایید، حسابی باید پول خرج کنید.

اتوبوس سوار شوید؛ برای گشت‌وگذار کم هزینه در کرمان می‌توانید اتوبوس‌های شرکت واحد سوار شوید. برای پیمودن مسیرهای کوتاه هم بهتر است پیاده‌روی کنید.

چه زمانی به کرمان سفر کنیم؟

شهر کرمان یکی از بلندترین نقاط ایران به شمار می‌آید. این شهر با قرارگیری در کنار بیابان‌های شهداد و کویر لوت دارای آب‌وهوای متفاوتی در چهار فصل سال می‌باشد. در فصل بهار شرایط آب‌وهوایی معتدل است و خبری از گرما و سرما نیست. دو ماه اول تابستان اهالی کرمان گرم‌ترین روزهای سال را تجربه می‌نمایند. از ماه‌ شهریور تا اواسط پاییز هوا تقریبا خنک و معتدل می‌شود. اواخر فصل پاییز و در زمستان دمای هوا در این شهر بسیار کاهش می‌یابد. بهترین زمان سفر به کرمان از نظر آب‌وهوایی ماه‌های اردیبهشت، شهریور و مهر است. در ماه اردیبهشت امکان تماشای جشنواره‌ی موسیقی محلی برایتان فراهم می‌گردد. اگر به تماشای جشن سده علاقه‌مندید باید در فصل زمستان و دهم ماه بهمن به کرمان سفر کنید.

مطالب خواندنی : سفر به کرمانشاه

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .