سفر به یزد؛ شهر بادگیرها

راهنمای سفر به یزد
راهنمای سفر به یزد

یزد شهر بادگیر، قنات، دوچرخه و بعدازظهرهای آرام و دوست‌ داشتنی و جواهری در قلب ایران باستان است. این شهر تاریخی، گواه این است که مردم کویر در طول تاریخ چقدر سخت‌کوش بوده‌اند. سفر به یزد شما را متعجب خواهد کرد که چگونه عناصر خشن طبیعی بر زندگی شهروندان این شهر تأثیر گذاشته است. با نگاهی به شهر قدیم از بالای پشت‌بام‌ها، یا برج‌های معروف خاموشان در حومه شهر، به این فکر خواهید کرد که شهر یزد با طبیعت اطرافش تا چه اندازه همزاد است.

این شهر که از لحاظ تاریخی در جاده مشهور ابریشم واقع ‌شده است، هزاران عجایب معماری و همچنین گوهرهای تاریخی را در دل خود جای ‌داده است. مکان‌های زیادی برای بازدید در یزد وجود دارد که باعث شدند این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود و در هر برنامه‌ریزی سفر و همچنین تورهای گردشگری گنجانده شود. در این راهنمای سفر به یزد می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا با جاذبه‌های گردشگری دومین شهر تاریخی جهان بیشتر آشنا شوید.

چگونه به یزد برویم؟

از آنجا که یزد یکی از شهرهای توریستی مشهور و بسیار پرطرفدار در ایران است، راه‌های مختلفی برای رسیدن به این شهر وجود دارد. ازاین‌رو، در ادامه شمارا با روش‌های مختلف رسیدن به یزد آشنا می‌کنیم. یزد در حد فاصل اصفهان و کرمان و در فاصله 689 کیلومتری (427 مایل) جنوب شرقی تهران قرار گرفته است.

با هواپیما

در 10 کیلومتری غرب منطقه شهر قدیمی فرودگاه شهید صدوقی یزد قرار دارد که پروازهای بین‌المللی به دبی و پروازهای روزانه به تهران و مشهد در آن انجام می‌گیرد. شما می‌توانید به راحتی با رزرو بلیط هواپیما یزد از هر شهری از ایران خود را به آنجا برسانید.

با قطار

ایستگاه راه آهن یزد به شبکه ریلی ایران متصل است. بنابراین می‌توانید از شهرهایی مانند تهران، اصفهان، کاشان، شیراز، بندرعباس و … سوار واگن قطار شوید تا به یزد برسید.

با اتوبوس

ایستگاه اتوبوس در یزد حدود 12 کیلومتر با شهر فاصله دارد. اتوبوس‌ها از تهران هر یک ساعت به یزد حرکت دارند. می‌توانید وارد ترمینال جنوب تهران شوید و بلیت یزد را بخواهید و آن‌ها تقریباً همیشه یک اتوبوس سواری را به شما پیشنهاد می‌دهند که در کمتر از یک ساعت حرکت می‌کند! همین امر در مورد پایانه کاوه یا صفه اصفهان نیز صدق می‌کند.

خودرو شخصی

یزد در حد فاصل اصفهان و کرمان قرارگرفته است، در فاصله 689 کیلومتری (427 مایل) جنوب شرقی تهران که می‌توانید بسته به شهری که می‌خواهید سفر خود را آغاز کنید جاده ورودی به شهر را انتخاب نمایید.

درباره فرودگاه شهید صدوقی یزد

فرودگاه یزد AZD همچنین به ‌عنوان فرودگاه شهید صدوقی یزد شناخته می‌شود، یک فرودگاه بین‌المللی در ایران است که پروازهای داخلی و خارجی دارد. این فرودگاه در 10 کیلومتری غرب شهر یزد و در زمینی با مساحت 575 هکتار ساخته ‌شده است. فرودگاه شهید صدوقی یزد شامل دو ترمینال متمایز از یکدیگر می‌باشد که هر یک از آن‌ها دارای چندین امکانات رفاهی و خدماتی به‌ صورت جداگانه است. یکی از این ترمینال‌ها برای پروازهای داخلی و یکی دیگر نیز مختص پروازهای خارجی در نظر گرفته‌ شده است. طولانی‌ترین پرواز از فرودگاه یزد AZD مسیری بدون توقف به مشهد MHD 429 مایل (690 کیلومتر) است. این پرواز مستقیم حدود 1 ساعت و 20 دقیقه طول می‌کشد و توسط هواپیمایی ایران ایر انجام می‌شود.

فرودگاه شهید صدوقی یزد

پنج دلیل مهم برای سفر به یزد

کشف دلیل واقعی ثبت شهر یزد در میراث جهانی یونسکو

برای یک مسافر شجاع، گشت‌وگذار در یزد به معنای یک روز کامل قدم زدن در فهادان و قسمت قدیمی شهر است، به ‌تنهایی و بدون راهنما. ترجیحاً تنهایی. این به معنای زیبایی‌های معماری است که در هیچ کجای دنیا نخواهید یافت. این بدان معنی است که افراد واقعی که در خانه‌های سنتی قدیمی زندگی می‌کنند شمارا برای یک فنجان چای و یک گفتگوی گرم دعوت می‌کنند. داستان‌های پنهان شده در کوچه ‌پس‌ کوچه‌های باریک یزد ممکن است دلیل واقعی ثبت آن در میراث جهانی یونسکو باشد. برای مردم محلی، گشت‌وگذار در یزد کار ساده‌ای است. برخلاف سایر شهرهای بزرگ، آن‌ها مجبور نیستند برای یافتن آنچه می‌خواهند در شهر گشت بزنند. مردم یزد با زندگی آرام و شاد، هر مسیری را که آرزو می‌کنند به ‌راحتی پیدا می‌کنند. ایده آل برای یک زندگی راحت و آرام.

معماری یزد

تماشای هنر و معماری یزد

با گشت و گذار در بخش قدیمی شهر، ممکن است با این عجایب معماری روبرو شوید: یک طاق کامل، یک مناره زرق ‌و برق دار با شکوه، یا یک در چوبی سنتی که تا نیمه به یک خانه پذیرایی بازشده است. محله فهادان که در مجاورت بازار سنتی یزد قرار دارد شما را از بسیاری جهات غافلگیر خواهد کرد. یزد به یک دلیل “شهر بادگیرها” نامیده می‌شود و آن وجود جنگل بادگیرها است که اینجا و آنجا ظاهر می‌شود. جواهرات معماری دیگر در کوچه ‌پس ‌کوچه‌های پرپیچ ‌و خم مانند، مساجد محلی و خانه‌های عجیب ‌و غریب قسمت سنتی شهر پنهان ‌شده‌اند که شامل گذرها (کوچه‌های قوسی شکل)، آب‌انبارها (مخزن سنتی برای صرفه‌جویی در آب آشامیدنی)، یخچال‌ها (کولرهای تبخیری) و موارد دیگر است. در یزد کارهای زیادی وجود دارد و قدم زدن در فهادان هیجان‌انگیزترین کارهاست.

معماری یزد

طبیعت یزد

یزد در قلب کویر واقع ‌شده است. صدها کیلومتر در اطراف یزد به ‌جز برخی از شهرها یا روستاها، بیشتر از شن و ماسه، کویر و زمین‌های خشک چیزی نیست. یزد اما در دشتی هموار و محافظت‌شده توسط کوه‌ها قرار دارد. بلندترین آن شیرکوه همیشه پوشیده از برف است. کوه‌های یزد چه از نظر ظاهری و چه از نظر جو حاکم بسیار زیبا هستند. هم برای افراد محلی و هم برای بازدیدکنندگان، هر زمان که بخواهند دروازه‌ای به مکانی با آب‌ وهوای معتدل‌تر داشته باشند، بسیار ایده آل است. این کوه‌ها برای کسانی که از گرما فرار می‌کنند محل استراحت است. شیرکوه که برجسته‌ترین کوه منطقه است مناظر پانورامایی از یزد را ارائه می‌دهد و در صورت علاقه می‌توانید در برنامه‌ریزی‌های سفر به یزد قرار دهید.

طبیعت زیبای یزد

فرهنگ یزد

یزد سنگ بنای فرهنگ ایرانی و خانه اولین آیین توحیدی جهان، آیین زرتشت است. این شهر مسلماً غنی از رویدادهای فرهنگی، شیوه‌های سنتی و خاص زندگی خواهد بود و آن‌ها که قرن‌ها در نزدیکی کویر زندگی کرده‌اند، روش‌های مختلفی برای سازگاری زندگی خود ارائه داده‌اند. تماشای بادگیرها، قنات‌ها، کوچه‌های قوسی شکل برخی از نمونه‌های عناصر کویر است که شما باید در مورد این شهر باید بدانید تا بیشتر با فرهنگ و اصالت ایران آشنا شوید.

آرامش و مهمان‌نوازی

جو یزد آرام و دوست‌داشتنی و فاقد هیجان است. این ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که شما به دنبالش هستید. بوی خشت در قسمت قدیمی شهر شما را به جاهایی می‌برد که قبلاً هرگز ندیده‌اید. در حین گشت‌وگذار در یزد، با مردان و زنان مسن‌تری روبه‌رو خواهید شد که در قسمت قدیمی شهر زندگی می‌کنند و عادت دارند جلوی درب منزل خود بنشینند و به رهگذران سلام کنند و آن‌ها را برای گفتگو به یک فنجان چای دعوت کنند. ممکن است شما با یک زبان صحبت نکنید، اما عطر چای و قدرت مهمان‌نوازی فراتر از فرهنگ‌هاست.

معرفی برترین جاذبه های گردشگری یزد

مجموعه امیر چخماق

امیر چخماق نماد یزد است. کل این مجموعه شامل یک حسینیه، یک مسجد و یک میدان عابر پیاده است. مکانی عالی برای معاشرت با مردم محلی و ملاقات با افراد جدید، ایرانی یا خارجی است. نمای این ساختمان سه‌طبقه معماری ایران را بزرگ و عامه به نمایش می‌گذارد؛ درست در گوشه میدان، سازه‌ای چوبی به نام نخل وجود دارد که تنها یک‌بار در سال، تنها در روز عاشورا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجموعه امیر چخماق یزد

زورخانه صاحب‌الزمان

آیین‌های زورخانه‌ای نیز هر روز در مجاورت میدان امیر چخماق انجام می‌شود. این زورخانه که صاحب‌الزمان نامیده می‌شود از امیر چخماق (کمتر از یک دقیقه پیاده‌روی) فاصله دارد و یکی از معدود میادین ورزشی مختص آقایان در ایران است که به زنان اجازه ورود می‌دهد. بنابراین اگر نمی‌دانید زورخانه چیست، اساساً یک سالن ورزشی پهلوانی و سنتی ایرانی که در یونسکو ثبت ‌شده است. اکنون، این زورخانه یکی از مکان‌هایی است که می‌توانید در سفر به یزد بازدید کنید و حتی ممکن است فرصتی برای شرکت در یکی از آن آیین‌ها پیدا کنید.

زورخانه صاحب ‌الزمان یزد

محله سنتی فهادان

محله سنتی فهادان جایی است که تمام هیجانات سفر به یزد آغاز می‌شود. محله فهادان، واقع در نزدیکی مسجد جامع و خیابان قیام سرای اصلی بسیاری از گوهرهای شهر یزد است. محلی‌ها آن را “بافت تاریخی” می‌نامند و دلیل آن را دلیل خوبی می‌دانند. بیشتر آن در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و باعث می‌شود یزد به‌ عنوان اولین شهر در ایران و دومین شهر جهان (پس از ونیز) در این فهرست ثبت شود. قدم زدن در فهادان تجربه‌ای به ‌یادماندنی است که دوست ندارید آن را از دست بدهید. خانه‌های عجیب ‌وغریب، مساجد نفیس مانند مسجد جامع، بادگیرهای زیبا، آب انبارهای سنتی، یخچال‌های مخروطی و هم‌چنین زارچ معروف قنات جهان فقط برخی از دیدنی‌های قیمتی پنهان در این محله می‌باشند.

محله سنتی فهادان یزد

آتشکده زرتشتیان

اسلام ممکن است دین اصلی در یزد باشد، اما معابد زرتشتی یزد عناصر ارزشمند آیین زرتشت را در قلب ایران اسلامی به نمایش می‌گذارد. با قدم زدن در حیاط‌های ساختمان اصلی، ممکن است احساس کنید که به دوران قبل از اسلام ایران قدم می‌گذارید. تجربه شما ممکن است با ورود به سالن اصلی و دیدن آتش ابدی به اوج خود برسد. این شعله بیش از 1500 سال است که در حال سوختن است و اگر شما به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید، ممکن است این فرصت را داشته باشید که کشیش را ببینید که در حال نگه ‌داشتن چوب مقدس به اتاق آتش است، تا یکی دو ساعت دیگر شعله مقدس را روشن نگه دارد.

برج خاموشان

یکی دیگر از عناصر آیین زرتشتی که در قسمت‌های خارج از شهر یافت می‌شود برج‌های دوقلوی خاموشان است که دخمه نیز نامیده می‌شوند. این برج‌های چشمگیر مطمئناً ارزش بازدید در برنامه سفر به یزد دارند، وقتی می‌خواهید روی تپه‌ای بنشینید و به یزد نگاه کنید 50-40 سال پیش، هنوز اجسادی در بالای این تپه‌های دوقلو خوابیده بودند. در ابتدا، آن‌ها “مکان‌های دفن آسمان” بودند که زرتشتیان اجساد عزیزان خود را برای انتخاب پرندگان شکاری می‌گذاشتند. این راهی برای تکمیل عقیده زرتشتیان در مورد پاک شدن زمین بود. امروزه، اما در حومه یزد، مکانی برای تأمل، مراقبه و تفکر درباره عزیزان از دست ‌رفته هستند.

برج خاموشان یزد

باغ دولت آباد

در میان کارهای مختلفی که می‌توان درسفر به یزد انجام داد، بازدید از باغ ایرانی دولت آباد، یکی از مواردی که بسیار با ارزش است. 9 باغ از این میراث جهانی در یونسکو ثبت ‌شده است. باغ دولت آباد یکی از آن‌هاست و در آن بلندترین بادگیرهای جهان قرار دارند. اما همه این‌ها را فراموش کنید! تصور کنید که در زیر برج بلند ایستاده‌اید و از 30 متری بالای سر خود را می‌نگرید: آثار نفیس چوبی، قنات و سقف هندسی ایرانی در ساختمانی واقع در مرکز باغ به ‌عنوان یکی از جاذبه‌های یزد خودنمایی می‌کند.

باغ دولت آباد یزد

مسجد جامع

در شهری از آجرهای گلی و رنگ مایل به قهوه‌ای، یک سازه فیروزه‌ای خود را از تمام ساختمان‌های قسمت قدیمی شهر برج به رخ می‌کشد. شبیه رنگ آسمان، انگار اگر اینجا دعا می‌کردید، به خدای در آسمان‌ها نزدیک‌تر می‌شوید. اما مسجد جامع تنها راهنمای آسمان‌ها نیست بلکه راهنمای کسانی است که در کوچه ‌پس ‌کوچه‌های باریک و پر پیچ ‌و خم یزد گم‌شده‌اند. مسجد بزرگ یزد که دارای دو مناره به ارتفاع 48 متر است، مرکز فعالیت‌های مذهبی یزد به شمار می‌آید. این مسجد جماعت که در قلب قسمت قدیمی یزد واقع ‌شده درگذشته محل آتشکده زرتشتیان بوده و با ظهور اسلام، این بنا به مسجد تبدیل شد.

موزه آب

اطلاعات جالبی در مورد سیستم توزیع آب قنات دارد. این موزه ابزار، تکنیک‌های مورد استفاده در 4000 سال گذشته در ایران را در ایجاد آبراه‌های زیرزمینی (به نام قنات) و اتصال آن‌ها به شهر و مکان‌های زراعی و سایر مصارف به نمایش می‌گذارد. قبل از اینکه رومی‌ها قنات‌های خود را بسازند، ایرانیان سیستم گسترده‌ای از قنات‌های زیرزمینی (قنات) ساخته بودند. بسیاری از این سیستم‌ها هنوز هم در حال کار هستند.

خانه لاری‌ها

قدمت این خانه به دوران قاجار، در منطقه فهادان در یزد باز می‌گردد. خانه لاری‌ها از دو قسمت مجزا، یک قسمت داخلی و یک قسمت خارجی و یک حیاط مرکزی تشکیل شده است. قسمت شمالی خانه در زمستان و قسمت جنوبی در تابستان استفاده می‌شد. قسمت جنوبی از یک سالن و یک بادگیر تشکیل شده است. اتاق آینه، آشپزخانه، سرداب در ضلع شرقی خانه در هنگام پاییزاستفاده می‌شد. اتاق‌های سمت غربی خانه در بهار استفاده می‌شد. خانه لاری‌ها اکنون یک موزه است.

خانه لاری ها یزد

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

مدرسه ضیائیه، معروف به زندان اسکندر، اثر مولانا ضیالدین حسین رازی است. ساخت این مدرسه در سال 631 هجری قمری آغاز شد و توسط پسران وی ادامه یافت و در سال 705 هجری قمری پایان یافت. یک محراب در اتاق خواب مدرسه وجود دارد و در اطراف مدرسه ایوان‌هایی تعبیه ‌شده است. گنبد خشتی این ساختمان که با قالب و نقاشی‌های آبرنگ طراحی شده بسیار چشم‌نواز است. این نوع معماری به دوره حکومت مغول بر ایران باز می‌گردد. بازدید از این زندان تاریخی در برنامه سفر به یزد خالی از لطف نیست.

غذاها و شیرینی‌های معروف یزد

آش شولی

یکی از غذاهای محبوب و محلی یزد آش شولی است که در تهیه آن از اسفناج و چغندر استفاده می‌شود و سرکه و رب انار نیز به‌عنوان چاشنی جهت خوشمزه کردن آش می‌باشند.

آش شولی یزد

خورشت قیمه یزدی

برخلاف آنچه به نام خورشت قیمه در میان اکثر شهرهای ایران مرسوم است، در خورشت قیمه یزدی از نخودی که 24 ساعت قبل در آب خیس شده است به‌ جای لپه استفاده می‌شود.

خورشت قیمه یزدی

باقلوا و قطاب

سفر به یزد بدون افزایش سطح قند خون شما کامل نیست. شیرینی‌های یزدی از معروف‌ترین‌ها در کل کشور هستند. باقلوا در یزد سرشار از پسته و زعفران ایرانی است و ازاین‌رو بهترین و خوشمزه‌ترین باقلوا در جهان است. اما این همه ماجرا نیست. قطاب که احتمالاً نمادین‌ترین شیرینی یزد است همچنین یک دسر محلی به شمار می‌آید که معمولاً با چای سرو می‌شود. قطاب‌ها را با بادام خرد شده و هل و گاهی عسل پر می‌کنند.

باقلوا و قطاب یزد

کافه‌ها و بهترین رستوران های یزد

یکی از ارکان اصلی سفر، امتحان کردن غذاهای محلی است. رستوران‌های عالی با چشم‌اندازهای مسحورکننده و غذاهای خوشمزه در این شهر وجود دارد.

مجتمع رستورانی عمارت وکیل

عمارت وکیل مجموعه ایی همه‌ فن‌حریف در صفائیه یزد است. این ساختمان معماری مدرنی دارد و برای هر نوع سلیقه‌ای طراحی شده است. یک رستوران بوفه باز در سطح زمین به نام رستوران سام وجود دارد. در طبقه اول، یک رستوران ایرانی به نام ساز قرار دارد که دارای فضای VIP است. طبقه دوم، رستوران با نام سریر، بهترین غذاهای یزد را با طعم عربی و مدیترانه‌ای سرو می‌کند. رستوران ایتالیایی، سزار، رستوران بین‌المللی نیز در طبقه سوم قرار دارد.

مجتمع رستورانی عمارت وکیل یزد

رستوران ترمه و ترنج

رستوران‌های دنج و راحت در یزد فراوان‌اند، زیرا برخی از افراد به دنبال آرامش خاطر هستند و در سفر به یزد دنبال رستوران‌های مجلل و بزرگ نیستند. ترمه و ترنج در محله فهادان با غذاهای سنتی متعدد، با طراحی‌های زیبا و رنگارنگ، فضایی صمیمی را به مشتریان ارائه می‌دهد و احساس نوستالژی دورهمی‌های قدیمی ایرانی را زنده می‌سازد.

رستوران ترمه و ترنج یزد

کافه ایرانی قدیمی

این کافه رستوران که در خیابان مسجد جامع قرار دارد، مکانی سنتی با منوی مختلفی از نوشیدنی‌های محلی، چای، شیرینی و غذا و همچنین انتخاب‌های مختلف ایتالیایی برای هر نوع سلیقه‌ای است. فضای دوستانه‌ای دارد و منظره‌ای از مسجد جامع را که یکی از مشهورترین نقاط گردشگری یزد است، به تصویر می‌کشد.

سوغات یزد

یزد به ‌عنوان مرکز سنت‌گرایی در ایران، دارای بسیاری از میراث صنایع‌دستی کشوراست. این خانه جواهرات مختلفی را در خود جای داده است: فرش، محصولات مسی و ترمه تنها برخی از کالاهای ارزشمند هستند. دارایی و ترمه از برجسته‌ترین صنایع ‌دستی یزد هستند. “کیک یزدی” به همراه سایر شیرینی‌های یزدی مانند باقلوا، قطاب و پشمک نیز از معروف‌ترین سوغاتی‌های سفر به یزد هستند.

سوغات یزد

بهترین مراکز خرید یزد

اگر در سفر به یزد، برای خرید به دنبال فضای سنتی باشید و خواه مدرن، تمامی مراکز خرید در یزد پاسخگوی نیاز شما خواهند داد. البته اولین انتخاب برای یک مرکز خرید سنتی بازار خان است. اگر به دنبال مکانی مدرن‌تر هستید، مرکز تجاری ستاره یزد بهترین انتخاب شماست. بازارهای پنجه علی و حاج قنبر نیز برای خرید سوغاتی یکی از بهترین مکان‌ها هستند. اگر هم دوست دارید سری به بازارچه‌های برگزیده بزنید، پاساژ کویتی‌ها، مجتمع تجاری آریا و مرکز خرید الماس گزینه‌های خوبی هستند.

مرکز خرید ستاره یزد

هزینه‌های سفر به یزد

با توجه به اینکه شهر یزد از مقاصد پرطرفدار و پربازدید در تمام ایام سال است و از طرفی بالا رفتن هزینه‌های سفر همواره دغدغه‎ایی مهم برای مسافران محسوب می‌شود در ادامه سعی داریم هزینه‌های حدودی که شما در سفر به یزد لازم دارید را برشمریم تا بتوانید با آگاهی بیشتری برای سفر به یزد برنامه‌ریزی نمایید.
اگر قصد دارید با هواپیما سفر کنید بسته به اینکه از کدام شهر سفرتان آغاز می‌شود، قیمت بلیت بین 500 تا 700هزار تومان است. اگر هم بخواهید با قطار سفر به یزد را تجربه کنید باید در حدود 50 الی 150 هزار تومان به ازای هر نفر بزرگ‌سال بلیت تهیه کنید. قیمت بلیت اتوبوس برای هر نفر بزرگ‌سال نیز حدود 50 الی 100 هزار تومان است. هزینه بنزین خودرو شخصی دولتی 3 هزار تومان است و بسته به مصرف خودروی شخصی شما و نیز مسافتی که در سفر به یزد طی خواهید کرد قیمت‌ها متفاوت خواهند بود. هزینه اقامت در هتل‌های 5 ستاره از 800 هزار تومان شروع می‌شود اما اگر قصد اقامت در مکانی با هزینه کمتر دارید هتل‌های مقرون‌به‌صرفه تری با پرداخت 200 هزار تومان برای هر شب اقامت نیز در دسترس هستند. بهای بلیت اماکن دیدنی و جاذبه‌های گردشگری نیز 10-5 هزار تومان است.

هتل‌های پیشنهادی ایسفر

یزد شهری توریستی است و از هتل‌های مدرن و همچنین هتل‌های سنتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب زیادی برخوردار است. در زیر فهرستی از بهترین هتل‌های یزد را برایتان آورده‌ایم:

وضعیت حمل ‌و نقل عمومی یزد

اتوبوس
اتوبوس‌های عمومی در یزد با ایستگاه‌های قابل‌توجه در سراسر شهر به ‌طور گسترده در دسترس هستند.
تاکسی
تاکسی‌های آنلاین و آفلاین در شهر با رنگ‌های زرد و سبز به ‌وفور دیده می‌شوند.
دوچرخه
در اکثر مناطق شهر یزد دکه‌های اجاره دوچرخه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای تردد خود اجاره کنید.

روش‌های کاهش هزینه سفر به یزد

زمینی سفر کنید؛ اولین روش برای کاهش هزینه سفر به یزد استفاده از قطار و یا اتوبوس است. قطار ارزان‌ترین وسیله برای رفتن به یزد است. با قطار هم می‌توانید از تماشای مسیر لذت ببرید و هم اینکه پول کمتری بپردازید. استفاده از این دو وسیله نقلیه به نسبت هواپیما و یا خودرو شخصی مبلغی حدود 400 هزار تومان از هزینه‌هایتان را کاهش می‌دهند.

اقامت در سوئیت‌های اجاره‌ای؛ برای آنکه به میزان قابل توجهی از هزینه‌های اقامت سفرتان به یزد کم شود، می‌توانید شب را در سوئیت‌های اجاره‌ای و یا اقامتگا‌ه‌های بومگردی بمانید.

به کمپینگ‌های کویری بپیوندید؛ از دیگر روش‌های کاهش هزینه سفر به یزد پیوستن به کمپینگ‌های کویری است. هم تجربه‌ای متفاوت خواهید داشت و هم اینکه پول کمتری برای اقامت می‌پردازید.

خودتان آشپزی کنید؛ منظور ما این نیست که کل سفرتان به یزد را درگیر پخت‌وپز باشید. پیشنهاد ما این است که حداقل یک وعده را خودتان زحمت طبخش را بکشید و وعده‌ی دیگر را به رستوران‌های سنتی بروید. با این روش پول کمتری برای غذا هزینه می‌کنید.

پیاده‌روی کنید؛ اگر محل اقامتتان در نزدیکی بافت تاریخی شهر یزد باشد، می‌‌توانید با اندکی پیاده‌روی از بیشتر مکان‌های دیدنی آن بازدید نمایید. هزینه‌ی تاکسی و یا بنزین خودرو شخصی را دست کم نگیرید. شاید مسیرها کوتاه باشند و بنزینی مصرف نشود اما با قرار دادن همه‌ی این‌ها در کنار هم مبلغ قابل توجهی از هزینه‌های سفرتان کاهش می‌یابد.

بهترین زمان سفر به یزد

اگر به دنبال مراسم خاص و شگفت‌انگیز عاشورا در ایام محرم نیستید، بهترین زمان برای بازدید از این گوهر تاریخی پاییز و بهار است. با این ‌حال، هفته منتهی به نوروز یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به یزد است. کل شهر از تعطیلات برخوردار و هوا کاملاً معتدل است و مکان‌های زیادی برای بازدید در یزد وجود دارد.

نظرت چی بود؟!

چندین نظر