درخواست پرواز کم است و قیمت بلیط هم تعریفی ندارد اما فروش خدمات اضافه شرایط بهتری دارد

شرایط بهتر فروش خدمات اضافی برای هواپیمایی‌ها
شرایط یهتر فروش خدمات اضافی هواپیمایی‌ها در حالیکه درخواست پرواز کم است

فروش خدمات اضافی مانند جوی باریک نقره‌ای است که هواپیمایی‌ها از آن در دوران کرونا کسب درآمد می‌کنند. قیمت خدمات اضافی مانند چمدان بیشتر و یا صندلی مورد علاقه هنوز دست نخورده است با اینکه تقاضا برای پرواز به شدت کم شده و قیمت بلیط‌ها هم نزول چشمگیری داشته‌اند. در همین زمان هواپیمایی‌های low cost می‌گویند مسافران‌شان همان وجهی را پرداخت می‌کنند که قبل از شروع بیماری کرونا می‌پرداختند. آقای تد کریستی مدیر اجرایی شرکت Spirit ( low cost Carrier ) معتقد است در حال حاضر تقریبا نیمی از درآمدها از محل فروش خدمات اضافی حاصل می‌شود و به نظر می‌رسد که این یک جریان مداوم است. تحقیقات نشان داده که ترافیک مسافری هنوز هم ۶۵% کمتر از ماه مشابه در سال ۲۰۱۹ است و قیمت بلیط هم ۲۵% کاهش پیدا کرده است.

اما طبق تجزیه و تحلیل شرکت Ideawork درآمد در بخش فروش خدمات اضافی هنوز هم بالا است. با بررسی که این شرکت انجام داده است نرخ درآمد حاصله به‌طور مثال برای چمدان اضاقی برای هر مسافر بالا است زیرا مسافران برای سفرهای خانوادگی و اینکه در مقاصدشان بیشتر توقف کنند چمدان بیشتری همراه خود دارند. شرکت Wizz Air طی گزارشی اعلام نمود درآمد خدمات اضافی در نیمه دوم سال درست معادل آن چیزی بود که قبل از شروع بیماری کوید-۱۹ پیش بینی کرده بودیم این شرکت‌ها در آمریکا هم گزارش‌های مشابهی را داده بودند.

برای مثال مدیر اجرایی شرکت Allegiant در سمیناری در سینسیناتی اعلام کرد: قیمت چمدان اضافی که ۵۰ دلار بود به قوت خود باقی است و شرکت Spirit هم گفت درآمد از طریق این خدمات هنوز هم جذاب است و این مسئله در مورد شرکت‌های اصلی هواپیمایی آمریکا مانند یونایتد, دلتا, امریکن ایرلاینز و غیره هم صدق می‌‌کند (۳۰ دلار). آقای جاروتا وادنیس از شرکت Phocuswright می‌گوید قیمت خدمات تغیری نکرده است و دلیل آن هم این است که مسافران به پرداخت اینگونه خدمات مانند چمدان اضافه عادت کرده‌اند.

او ادامه می‌دهد که تصمیم برای شروع سفر و یا لغو سفر وابسته به قیمت خدمات نیست. آقای هانری هارت ولدت از شرکت تحقیقاتی Atmosphere می‌گوید: جریان پویای هواپیمایی‌های ارزان قیمت و خدمات آنها مانند سوپرمارکتی که در آن حراجی در جریان است. مشتریان برای خرید جنس‌های حراجی به آنجا سر می‌زنند ولی در نهایت پول خود را صرف خرید اقلام گران خواهند کرد. این تحقیقات نشان می‌دهد که ۵۴% از پاسخگویان تمایل دارند مبلغ بیشتری را برای اینگونه خدمات هزینه کنند. در حالیکه ۶۰% مایلند پول اضافی برای نگهداری جای خود بپردازند و ۶۴% هم عقیده دارند حاضرند برای راحتی بیشتر از صندلی جادارتر با اضافه پرداخت استفاده کنند. به هر حال هارت ولدت معتقد است حتی در این دوران بد اقتصادی مسافران برای داشتن یک سفر بدون استرس, راحت و خوشایند حاضرند پول بیشتری را بپردازند.

با جدیدترین اخبار ایسفر همراه شوید

نظرت چی بود؟!