شرکت هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر
شرکت هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر با جابه‌جایی ۶ میلیون مسافر در سال، یکی از قدیمی‌ترین ایرلاین‌های ایران به شمار می‌آید. امروزه به بیش از ۶۰ مقصد داخلی و خارجی از طریق ایرلاین ایران ایر پرواز صورت می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این نوشتار از مجله گردشگری ایسفر همراه شوید.

تاریخچه شکل‌گیری ایران ایر

این شرکت اولین پرواز را از مبدا تهران به مقصد مشهد در سال ۱۳۲۵ هجری شمسی آغاز نمود. شایان ذکر است که هواپیمایی ایران ایر در گذشته نیز همچون امروز یکی از بزرگ‌ترین ایرلاین‌هایی بود که بیشترین پروازهای داخلی را پوشش می‌داد. هواپیمایی ایران ایر با نام هما نیز شناخته می‌شود. اگر نگاهی به لوگوی آن بیندازید متوجه خواهید شد که نشان مرغ هما بر روی آن نقش بسته است. مرغ هما در افسانه‌های ایرانی جایگاه والایی دارد و به معنای رسیدن به سعادت و خوشبختی است. طرح لوگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر نیز از تندیس همای افسانه‌ای تخت جمشید اقتباس شده است. با گذشت زمان و با توجه به گسترش خطوط هوایی ایران با یک یا دو پرواز باری به مقصد اروپا نیز از هواپیمایی ایران ایر صورت پذیرفت. فعالیت رسمی این شرکت با نام بین‌المللی ایران ایر از سال ۱۳۴۰ آغاز گشت.

ایران ایر با قدمت بیش از ۵۰ ساله‌اش یکی از مهم‌ترین ایرلاین‌های ایرانی در جهان شناخته شده است. این شرکت هواپیمایی با توجه به سوانح کم و ارائه خدمات مناسب همواره مورد استقبال مسافران قرار می‌‌گیرد.

شرکت هواپیمایی ایران ایر
شرکت هواپیمایی ایران ایر

ناوگان هواپیمایی شرکت ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر تاکنون بیش از ۳۰ فروند هواپیما دارد. ناوگان‌های آن شامل ۱۰ فروند ایرباس A300، ۲ فروند ایرباس A310، ۶ فروند ایرباس A320، ۴ فروند ایرباس A300-600، ۵ فروند بوئینگ ۷۴۷ و ۱۶ فروند فوکر است. در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ایرباس A300

هواپیمایی با ساختاری طویل و پهن که تاریخچه ساخت آن به سال ۱۹۷۲ باز می‌گردد. جدیدترین فروند A300 متعلق به سال ۲۰۰۷ است. این سبک از هواپیما توانایی حمل بیش از ۲۰۰ مسافر را دارد.

ایرباس A310

این هواپیما با بدنه ۲۲۲ اینچی که در نوع خود جز وسیع‌ترین هواپیماهای مسافرتی محسوب می‌شود. انعطاف‌پذیری چیدمان صندلی ایرباس A310 احساس راحتی و آسودگی خاطر به مسافران ارائه می‌دهد. با این هواپیمای موجود در شرکت ایران ایر از ۱۹۰ تا ۲۳۰ نفر می‌توانند جابه‌جا شوند.

ایرباس A320

هواپیمای ای ۳۲۰ یکی از پیشرفته‌ترین فروندهای هوایی شرکت ایران ایر است. این هواپیما از خانواده‌ای ۳۰۰ به شمار می‌آید که توانایی حمل ۲۴۰ مسافر را دارد. ایرباس ای ۳۲۰ می‌تواند از باندهای قطب جنوب یا یک باند باریک شهری تا فرودگاهی با ارتفاع بلند مسافر جابه‌جا نماید.

ایرباس A300-600

این نوع از هواپیما نیز از نوع پیشرفته خانواده‌ای ۳۰۰ که در سال ۱۹۸۴ طراحی شده است. ایرباس A300-600 در پیکری کشیده‌تر و وزنی کمتر ساخته شده و بیش از ۲۰۰ مسافر را می‌تواند حمل نماید.

بوئینگ ۷۴۷

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ هواپیمایی بزرگ با بردی وسیع و امکاناتی مناسب که راحتی ویژه‌ای به مسافران می‌دهد. این هواپیمای موجود در ایران ایر محصول کشور آمریکا است و توانایی حمل ۳۶۶ مسافر را دارد.

فوکر

یکی دیگر از هواپیماهای موجود در شرکت ایران ایر هواپیمای فوکر محصول کشور هلند است. این هواپیما به دلیل دوام، ساختار متفاوت، تطبیق‌پذیری و مقرون به صرفه بودن شهرت دارد. امروزه هواپیمای فوکر در سراسر جهان توسط اپراتورهای خاصی پشتیبانی می‌شوند. هواپیمای فوکر ظرفیت پذیرش ۱۰۹ مسافر را دارد.

همه هواپیماهای موجود در ایرلاین ایران ایر از صندلی‌های راحت، سیستم مانیتورینگ، سیستم‌های هوشمند و ایمنی پرواز برخوردار می‌باشند.

مسیرهای پروازی داخلی شرکت هواپیمایی ایران ایر

مسیرهای داخلی ایران ایر عبارت‌اند از: تهران، اراک، آبادان، اهواز، بندرعباس، بندر لنگه، بوشهر، چابهار، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، جزیره کیش، قشم، مشهد، رشت، شیراز، یزد، ارومیه، تبریز و زاهدان…

مسیرهای پروازی بین‌المللی شرکت ایران ایر

پروازهای بین‌‌المللی ایران ایر عبارت‌اند از: ابوظبی، آمستردام، آنکارا، استامبول، آتن، بانکوک، پکن، بیروت، بوداپست، قاهره، کلن، کپنهاگ، دهلی، داکا، دوبی، فرانکفورت، ژنو، یوتبری، هامبورگ، لندن، کویت، پاریس، مادرید، استکهلم و توکیو…

کلاس‌های پروازی شرکت ایران ایر

دانستن کلاس‌های پروازی هر شرکت هواپیمایی کمک بسیاری برای انتخاب بلیط مناسب و اقتصادی به مسافران می‌نماید. کلاس‌های پروازی هر شرکت هواپیمایی با سایر شرکت‌ها متفاوت است. معمولا کلاس‌های پروازی با نرخ N,M,Q,V,Y,j,c,o ارائه می‌شوند. در ادامه به معرفی کلاس‌های پروازی شرکت ایران ایر می‌پردازیم.

به طور کلی کلاس‌های پروازی شرکت ایران ایر در ۳ دسته ارائه می‌گردند.

 دسته اول کلاس‌های اکونومی با نرخ N,M,Q,V,Y که به این دسته کلاس اقتصادی نیز گفته می‌شود.

دسته دوم شامل کلاس‌های پروازی با نرخ c و j که به مسافران خدماتی همچون بیزنیس کلاس سایر شرکت‌های هواپیمایی را ارائه می‌دهند.

دسته سوم کلاس پروازی هواپیمایی ایران ایر ویژه معلولان، جانبازان و خانواده شهدا است که با نرخ ‌O خوانده می‌شوند.

حقوق مسافر در هواپیمایی ایران ایر

مسافران هواپیمایی ایران ایر از مبدا و یا مقصد ایران شامل کلیه قوانین پروازی می‌شوند. همه‌ پروازهای داخلی شرکت هواپیمایی ایران ایر از فرودگاه مهرآباد و پروازهای بین‌المللی از فرودگاه امام خمینی انجام می‌پذیرد. مسافران برای انجام پروازهای داخلی باید حداقل یک ساعت و نیم قبل از پرواز و برای پروازهای خارجی حداقل سه ساعت قبل در فرودگاه حضور داشته باشند. این زمان‌ها بستگی به ساعت پرواز قید شده در بلیط و یا رسید مسافر دارد. اگر مسافری سر ساعت مقرر به فرودگاه نرسد به هیچ‌ وجه پرواز به تاخیر نخواهد افتاد.

اگر در حین پرواز آسیب جسمی و یا خسارتی به بسته همراه مسافر وارد آید. شرکت هواپیمایی ایران ایر خود را ملزم به رعایت حقوق مسافر می‌داند. در صورتی که بیش از دو ساعت تاخیر در پرواز و یا مشکلات عملیاتی رخ دهد. این شرکت نیز خود را موظف می‌داند بلیط جایگزین به مسافر ارائه و یا کل مبلغ را استرداد نماید. همچنین هر مسافری مجاز است که ۵ کیلوگرم بار در کیف‌دستی خود به داخل هواپیما ببرد.

نکات خرید بلیط داخلی هواپیمایی ایران ایر

در ادامه به بیان ۳ نکته مهم در خرید بلیط داخلی ایران ایر می‌پردازیم.

 1. نام و نام خانوادگی قید شده در بلیط مسافر باید با شناسنامه و کارت ملی مطابقت داشته باشد.
 2. مسافران برای درخواست خدمات پزشکی ویژه باید مستقیما به شرکت ایران ایر مراجعه نمایند.
 3. مسافر در پروازهای داخلی با هواپیمایی ایران ایر در کلاس‌های نرخ اکونومی مجاز به حمل ۳۰ کیلوگرم بار و در کلاس‌‌های پروازی نرخ بیزنیس ۴۰ کیلوگرم بار می‌باشند. برای نوزادان نیز در همه کلاس‌های پروازی به همراه بردن ۱۰ کیلوگرم بار مجاز است.

نکات مهم خرید بلیط خارجی از هواپیمایی ایران ایر

برخی از نکات مهمی که مسافر باید در خرید بلیط خارجی در نظر بگیرد، عبارت‌اند از:

 1. منطبق بودن نام و نام خانوادگی قید شده مسافر بر روی بلیط با شناسنامه
 2. به همراه داشتن گذرنامه و ویزای کشور مقصد الزامی است.
 3. در صورتی که مسافری بلیط رفت را از شرکت ایران ایر و بلیط برگشت را از سایر ایرلاین‌ها دریافت نماید. در هنگام خروج باید هر دو بلیط را در فرودگاه ارائه کند.
 4. مسافران برای پروازهای خارجی مجاز به حمل بار با توجه به نرخ کلاس بلیط می‌باشند. در هواپیمایی ایران ایر بار مجاز در بلیط‌های نرخ اکونومی از ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم است. البته در بلیط‌های نرخ کلاس بیزنیس مجاز به حمل ۴۵ تا ۵۰ کیلوگرم بار هستند.

قوانین هواپیمایی ایران ایر در شرایط کرونا

شرکت هواپیمایی ایران ایر نیز برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا جهت ورود به برخی از کشورها نظیر ترکیه، امارات، انگلستان و ایتالیا شرایط خاصی را وضع نموده است. مسافران ایران ایر برای ورود به کشور ترکیه باید تابعیت، اقامت دائم و یا ویزای کاری به همراه داشته باشند. پس از ورود به کشور انگلستان و یا ایتالیا باید به مدت ۱۴ روز در محل سکونت خود قرنطینه خانگی باشند. برای ورود به کشور امارات نیز باید حداقل چهار روز قبل از پرواز به مراکز درمانی مورد تایید این کشور مراجعه نموده و تست کرونا انجام دهند.

بارهای غیر مجاز در هواپیمایی ایران ایر

حمل بارهای فوق به داخل هواپیماهای ایران ایر غیر مجاز می‌باشند.

 • مواد آتش‌زا و منفجره
 • گازهای اشک‌آور و گازهای تحت فشار
 • مایعات آتش‌زا نظیر استون، انواع پاک‌کننده و چسب‌ها
 • انواع جامدات خطرآفرین نظیر کبریت
 • انواع سلاح سرد
 • خوراکی‌های نظیر آب‌لیمو، عسل و سرکه
 • باطری‌های لیتیومی و پاور بانک

شرایط کنسلی بلیط هواپیمای ایران ایر

اگر مسافری به هر دلیلی قصد کنسل نمودن بلیط هواپیمای ایران ایر را داشته باشد باید حداقل ۲ روز قبل اقدام نماید. زیرا از ۲۴ ساعت قبل از پرواز برای کنسل نمودن بلیط بین ۳۰ تا ۶۰ درصد از هزینه بلیط کسر و مابقی استرداد داده می‌شود. برای کنسل نمودن بلیط‌های اینترنتی کافی است از طریق حساب کاربری‌تان وارد شوید. با کلیک بر روی گزینه کنسلی حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد مبلغ بلیط به حسابتان واریز خواهد شد. لازم به ذکر است که نام و نام خانوادگی قید شده بر روی بلیط باید با شماره حساب بانکی یکی باشد. کنسلی بلیط‌های چارتر هواپیمایی ایران ایر نیز متفاوت و این کار توسط مسئولان ارائه بلیط‌های چارتری انجام می‌گیرد.

کترینگ هواپیمایی ایران ایر

یکی از بزرگ‌ترین کترینگ‌های هواپیمایی در ایران متعلق به شرکت ایران ایر است. وسعت کترینگ آن در فرودگاه مهرآباد حدود ۸۰۳۳ مترمربع و در فرودگاه امام خمینی ۱۶ هزار مترمربع مساحت دارد. از ویژگی‌های قابل اشاره کترینگ هواپیمایی ایران ایر استفاده از مواد غذایی تازه، کارکنانی کار آزموده و توجه به نکات بهداشتی است. در پروازهای زیر یک ساعت از مسافران با میان وعده و بیشتر از یک ساعت با سرویس غذایی گرم پذیرایی می‌شود. منوی غذایی کترینگ ایران ایر نیز از انواع غذاهای رژیمی، غذاهای مخصوص گیاهخواران، کودکان و غذاهای دریایی تشکیل می‌گردد.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .