سفر به اردبیل

سفر به اردبیل
سفر به اردبیل

اردبیل شهری در شمال غرب ایران است که با جاذبه‌های طبیعی و دیدنی همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری است. این شهر با توجه به شرایط آب‌وهوایی مساعد و قرارگیری در دامنه کوه‌های سبلان مقصد تابستانی به‌ شمار می‌آید. اهالی اردبیل ترک زبان‌اند و به ندرت فارسی صحبت می‌کنند. آن‌ها با کشاورزی روزگار می‌گذرانند. در طی چند سال گذشته صنعت گردشگری نیز به اقتصاد اردبیل رونق بخشیده است. مهمان‌نوازی و متدین بودن از آداب‌ورسوم سنتی‌شان است. سفر به اردبیل را در رد‌ه‌ی سفرهای ارزانتان قرار دهید. همه‌چیز از خوراکی تا مکان‌های اقامتی با قیمت مناسب عرضه می‌شوند. اگر کمی اقتصادی باشید و ولخرجی نکنید می‌توانید با کمترین هزینه به اردبیل سفر کنید. در ادامه به ارائه‌ی مطالبی از مکان‌های دیدنی اردبیل، هزینه‌ها و راه‌های کاهش هزینه و زمان مناسب سفر می‌پردازیم.

۵ کاری که باید در سفر به اردبیل انجام دهید

  1. از کوهنوردی لذت ببرید: کوهنوردی در میان کوه‌های سرسبز سبلان بسیار لذت‌بخش است. لذت گشت‌وگذار در میان دشت‌هایی که در کنار آن باریکه‌ی آبی از کوه سرچشمه‌ می‌گیرد، فراموش‌نشدنی است.
  2. به کشف ناشناخته‌های اردبیل بروید: اردبیل شهری با ۳۰۰۰ سال قدمت است. سری به مکان‌های تاریخی در اطراف شهر بزنید و از کشف تاریخ چندهزار ساله اردبیل لذت ببرید.
  3. از خوردن حلوای سیاه لذت ببرید: حلوا سیاه اردبیل بسیار خوشمزه و پرطرفدار است. این حلوا با چند نوع آرد متفاوت و پوره‌ی گردو و کنجد به همراه شیره انگور طبخ می‌شود. خوردن حلوای سیاه در کنار چای عصرانه فوق‌العاده دل‌چسب است.
  4. به گشت‌وگذار در بازار تاریخی بروید: بازار تاریخی اردبیل در مرکز شهر واقع شده و پیشینه‌ی بنای آن به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. بی‌تردید از تماشای معماری زیبا و گنبد ۱۲ متری چهارسوق لذت خواهید برد.
  5. از خرید صنایع‌دستی لذت ببرید: سفر به اردبیل فرصت مناسبی برای شناخت صنایع‌دستی این شهر است. گلیم‌ و جاجیم و صنایع‌ هنری چوبی چون خراطی در بیشتر بازارهای سنتی اردبیل یافت می‌شود. چنته‌بافی نیز یکی از همان صنایع‌دستی ارزشمند این شهر به شمار می‌آید.

دیدنی‌های اردبیل

بقعه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی

 بنایی تاریخی در قلب شهر اردبیل در میدان عالی قاپو. پیشینه‌ی بنای بقعه شیخ صفی‌الدین به دوران صفویه باز می‌گردد. از ویژگی‌های دیدنی آن می‌توان به سر در زیبا، چله‌ خانه، نمای بیرون قندیل‌ خانه و حیاط بزرگ اشاره نمود. در کنار همه‌ی این‌ها می‌توانید از تماشای نمای کاشی‌کاری معرق‌ و مقرنس فضای داخلی آن نیز لذت ببرید. جالب توجه که به جز آرامگاه عارف مشهور شیخ صفی‌الدین بزرگانی چون شاه اسماعیل در آنجا به خاک سپرده شده‌اند.

دریاچه شورابیل

یکی از مکان‌های دیدنی اردبیل دریاچه شورابیل است. این دریاچه در جنوب شهر و به فاصله‌‌ی ۲۰ دقیقه‌ای از مرکز قرار دارد. در اطراف دریاچه شورابیل امکانات رفاهی چون سرویس بهداشتی، صندلی‌هایی برای استراحت و رستوران قرار داده شده است. در صورت تمایل می‌توانید سوار بر قایق‌های قو مانند شوید و از گشت ۲۰ دقیقه‌ای در میان دریاچه شورابیل لذت ببرید.

بازدید از موزه مردم‌شناسی اردبیل

موزه مردم‌شناسی در مرکز شهر اردبیل واقع شده و طرفداران بسیاری دارد. این موزه با هدف آشنایی گردشگران با فرهنگ بومی ترک‌های اردبیل بنا شده است. بنای اصلی موزه را حمامی متعلق به دوران صفویه تشکیل می‌دهد. از دیدنی‌های این مجموعه می‌توان به رواق هشت ضلعی، گنبد سربینه و رختکن اشاره نمود. همچنین در ورودی آن با مجسمه‌هایی به شیوه استحمام در گذشته تزئین شده است.

بازدید از خانه تاریخی خادم‌باشی

از دیگر مکان‌های دیدنی و تاریخی شهر اردبیل خانه خادم‌باشی است. قدمت بنای آن به دوران قاجاریه باز می‌گردد. از ویژگی‌های دیدنی خانه خادم‌باشی نمای آجری و سردر بلند ورودی آن است.

گشت‌وگذار بر روی پل هفت‌ چشمه

پل آجری هفت چشمه بر روی رودخانه بالیقلوچای در دوران صفویه ساخته شده است. این پل از هفت دهانه تشکیل و مصالح به کار رفته در آن ملاط گچ و آهک می‌باشد. پل هفت چشمه در میدان پانزده خرداد خیابان مطهری اردبیل قرار دارد.

بازدید از موزه تاریخ طبیعی اردبیل

یکی از مکان‌های دیدنی در اردبیل و نزدیک به دریاچه شورابیل موزه تاریخ طبیعی است. در این موزه بیش از ۱۲۰ گونه حیوان کمیاب و متعلق به اردبیل به صورت تاکسیدرمی نگه‌داری می‌شود. گردشگران می‌توانند برای آشنایی با گونه‌های متفاوت حیوانات بومی اردبیل به موزه تاریخ طبیعی بروند.

گشت‌وگذار یک روزه به سرعین

اگر به آبتنی در میان آب‌های گرم و معدنی چشمه‌های سبلان علاقه‌مندید سری به سرعین بزنید. سرعین یکی از شهرهای نزدیک و توریستی اردبیل است. این شهر به فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری از اردبیل قرار دارد. معمولا گردشگران در کنار لذت بردن از مجموعه‌های آبگرم سرعین سری به روستاهای اطراف آن می‌زنند. روستای تاریخی کنزق به فاصله‌ی دو کیلومتری سرعین واقع شده و دارای دره‌ها و چشمه‌سارهای زیبایی می‌باشد.

سیاحت در روستای ویند کلخوران

ویند کلخوران یکی از روستاهای دیدنی و صخره‌ای اطراف سرعین است که در مسیر ۲۷ کیلومتری اردبیل واقع شده است. در این روستا علاوه بر تفریح در کنار تپه‌های سرسبز می‌توانید به تماشای غارهای تاریخی دستکند انسانی هم بروید.

گشت‌‌وگذار در روستای آتشگاه

روستای زیبا و دیدنی آتشگاه در مسیر ۴۰ کیلومتری از شهر اردبیل و نزدیک به سرعین واقع شده است. چشم‌انداز کوه سبلان از بیشتر نقاط روستا قابل مشاهده می‌باشد. مراتع سرسبز، چشمه‌های آبگرم طبیعی و دو گورستان تاریخی از دیدنی‌های روستای آتشگاه به شمار می‌آید.

گشت‌وگذار در روستای قره تپه سبلان

روستای قره تپه در دل کوه‌های سبلان و به فاصله‌ی ۲۴ کیلومتری اردبیل قرار دارد. در این روستا امکان طبیعت‌گردی و تماشای تپه‌های سرسبز برای گردشگران فراهم است. همچنین می‌توانید برای رفع خستگی به مجموعه‌ی آبگرم بخش سرداب نیز مراجعه نمایید.

پل معلق مشگین‌شهر

یکی از شهرهای دیدنی و نزدیک به اردبیل مشگین‌شهر است. در مشگین‌شهر پل معلقی قرار داده شده که بزرگ‌ترین پل معلق در خاورمیانه است. این پل بر روی دره‌ای سرسبز بنا گشته و بازدید از آن هیجا‌ن‌انگیز می‌باشد. اگر ترس از ارتفاع دارید بهتر است به پایین دره نگاه نکنید. برای هیجان بیشتر قسمتی از کف پل را به صورت شیشه‌ای طراحی نموده‌اند تا گردشگران بیشتر لذت ببرند.

سیاحت در جنگل فندقلو

جنگل فندقلو در روستای نمین و به فاصله‌ی ۳۷ کیلومتری مرکز شهر اردبیل قرار دارد. اگر در فصل بهار به جنگل فندقلو بروید می‌توانید طعم واقعی میوه‌های وحشی چون سیب، ازگیل و تمشک را بچشید. در آنجا علاوه بر طبیعت‌گردی و تماشای دشت بابونه می‌توانید از سوار شدن بر تله‌کابین نیز لذت ببرید.

تماشای گردنه حیران

مسیری زیبا، جنگلی و پر پیچ‌وخم که قبل از رسیدن به اردبیل از سمت آستارا می‌توانید از تماشایش لذت ببرید. گردنه حیران با مرکز اردبیل تنها ۴۸ کیلومتر فاصله دارد. معمولا گردشگران در کنار این گردنه توقفی کوتاه می‌کنند.

گشت‌وگذار در دریاچه‌ نئور

دریاچه نئور به فاصله‌ی ۵۷ کیلومتری از شهر اردبیل واقع شده است. بیشتر گردشگران در فصل تابستان برای فرار از گرما به دریاچه نئور اردبیل می‌روند. اگر به ماهیگیری علاقه‌مندید نئور مقصد شماست؛ زیرا در آنجا امکان ماهیگیری کاملا رایگان برایتان فراهم است.

تماشای مسیر اسالم به خلخال

اگر مسیر سفرتان به اردبیل مسیر اسالم به خلخال باشد، می‌توانید از تماشای این جاده‌ی زیبا لذت ببرید. این مسیر در گرم‌ترین ایام سال از مه پوشیده شده و هوای بسیار مطلوب و دل‌چسبی دارد. بهتر است از این مسیر با رعایت ایمنی کامل و با احتیاط عبور نمایید. در صورت تمایل می‌توانید اندکی در کلبه‌های اجاره‌ای حاشیه مسیر استراحت کنید. جالب است بدانید که در این کلبه‌ها خبری از آنتن موبایل و امکانات رفاهی لوکس نیست. برای آب خوردن و شست‌وشو باید به کنار چاه بروید و با سطل برای خود آب بیاورید.

هزینه‌های سفر به اردبیل

هزینه رفتن به اردبیل

گردشگران برای رفتن به اردبیل می‌توانند سفرشان را با هواپیما، اتوبوس و یا خودرو شخصی آغاز نمایند. شهر اردبیل تاکنون به شبکه ریلی و راه‌ آهن کشور متصل نشده است. به همین دلیل امکان سفر با قطار به اردبیل وجود ندارد.

هزینه رفتن به اردبیل با هواپیما

اگر قصد دارید که سفرتان به اردبیل را با هواپیما آغاز نمایید، باید بدانید که اردبیل دارای فرودگاه بین‌المللی می‌باشد. همه روزه از شهر تهران به سمت این فرودگاه پرواز صورت می‌گیرد. هزینه‌‌ی بلیط هواپیما به‌طور متوسط از ۱۸۰ هزار تومان شروع و تا ۴۰۰ هزار تومان پایان می‌یابد. فرودگاه با مرکز شهر اردبیل ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. مسیر تهران تا اردبیل با هواپیما در یک ساعت و نیم طی می‌گردد.

هزینه رفتن به اردبیل با اتوبوس

دومین گزینه برای رفتن به اردبیل استفاده از اتوبوس‌های پایانه مسافربری است. افراد می‌توانند به‌ صورت اینترنتی برای دریافت بلیط اقدام کنند و یا اینکه با مراجعه به پایانه، بلیط دریافت نمایند. از بیشتر شهرهای ایران چون تهران، تبریز و رشت همه روزه اتوبوس‌هایی به سمت اردبیل روانه می‌شوند. هزینه بلیط اتوبوس از مبدا تهران مبلغی بین ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان متغیر است. مسیر تهران تا اردبیل با اتوبوس بدون استراحت و ترافیک در ۷ ساعت پیموده می‌شود.

هزینه رفتن به اردبیل با خودرو شخصی

اگر قصد دارید که مسیر رفتن به اردبیل را با خودرو شخصی بپیمایید می‌توانید چندین مسیر زیبا را انتخاب نمایید. زیباترین مسیر پس از پیمودن آزادراه قزوین به رشت جاده اسالم به خلخال است. همان‌طور که قبلا اشاره نمودیم برای پیمودن این مسیر باید از ایمنی خودروی‌تان مطمئن باشید. تهران به فاصله‌ی ۵۸۵ کیلومتری از اردبیل قرار دارد. به‌ طور متوسط هزینه‌ی بنزین برای رسیدن به اردبیل برای مسیر رفت‌وبرگشت ۲۵۰ هزار تومان می‌باشد.

هزینه اقامت در اردبیل

در اردبیل امکان رزرو هتل، اجاره سوئیت، آپارتمان‌های مبله، مهمان‌سرا و اقامتگاه بومگردی وجود دارد. در این شهر خبری از هتل‌های چهار و پنج ستاره نیست. هزینه‌ی اقامت در هتل‌های دو و سه ستاره نزدیک به مرکز شهر مبلغی بین ۱۹۰ تا ۳۲۰ هزار تومان می‌باشد. اگر هم قصد اقامت در سوئیت را دارید، مبلغی بین ۱۳۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر شب در نظر بگیرید. آپارتمان‌های مبله هم گزینه‌ی مناسبی برای اقامت در اردبیل می‌باشند. متوسط هزینه‌ی اجاره در چنین خانه‌هایی از شبی ۱۰۰ هزار تومان شروع و تا ۳۰۰ هزار تومان پایان می‌یابد. هزینه اقامت در مهمان‌سرا مبلغی بین ۹۰ هزار تومان تا ۲۵۰ هزار تومان برای هر شب متغیر است. آخرین گزینه هم اقامت در خانه‌های بومگردی اطراف اردبیل است. هزینه یک شب اقامت در خانه‌های بومگردی از ۷۰ هزار تومان شروع و تا ۳۰۰ هزار تومان پایان می‌یابد.

هزینه غذا در اردبیل

هزینه‌ی مواد غذایی در شهر اردبیل بسیار ارزان می‌باشد. به‌گونه‌ای که برای تهیه‌ی غذای ساده با نان محلی فتیر باید مبلغی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان هزینه کنید. اگر هم قصد خوردن غذاهای کبابی در رستوران‌های این شهر را دارید، باید بگوییم جای نگرانی برای قیمتشان وجود ندارد. هزینه یک پرس چلو کوبیده ۲۰ هزار تومان است. برای صرف کوفته هم باید مبلغی بین ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان بپردازید. برای میل نمودن پیتزا و ساندویچ مبلغی بین ۷ تا ۱۵ هزار تومان را برای هر نفر در نظر بگیرید.

هزینه بازدید از مکان‌های فرهنگی

برای بازدید از مکان‌های فرهنگی چون موزه باید هزینه‌ای جداگانه بپردازید. قیمت بلیط ورودی به موزه مردم‌شناسی اردبیل ۲۰۰۰ هزار تومان می‌باشد. همچنین هزینه بلیط ورودی به مجموعه شیخ صفی برای هر نفر ۹۰۰۰ تومان است. هزینه‌ی تفریح و گشت‌وگذار؛ اگر قصد تفریح در میان مجموعه‌های آبگرم اردبیل و سرعین را دارید باید بلیط تهیه کنید. هزینه‌ی بلیط مجموعه‌های آبگرم متفاوت می‌باشد. به‌طور متوسط قیمت بلیط بین ۹ تا ۲۸ هزار تومان متغیر است. قیمت بلیط ورودی به پل معلق مشگین‌شهر اردبیل برای هر نفر ۱۵ هزار تومان می‌باشد. قیمت بلیط تله‌کابین جنگل فندقلو برای کابین‌های معمولی ۲۵۰۰۰ تومان و کابین‌های VIP 50000 تومان است. البته باید بگوییم که گشت‌وگذار در دیدنی‌های طبیعی و مجتمع‌های گردشگری کاملا رایگان است.

حمل و نقل در اردبیل

در اردبیل دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی نظیر اتوبوس و تاکسی وجود دارد. اگر سفرتان را در ابتدا با خودرو شخصی آغاز نموده‌اید، می‌توانید برای گشت‌وگذار هم از خودروی‌تان استفاده کنید. در ادامه به میزان بنزین مصرفی برای گشت‌وگذار و هزینه رفت‌وآمد با وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌پردازیم.

هزینه رفت‌وآمد با اتوبوس

یکی از وسایل حمل‌ونقل عمومی در دسترس و ارزان در اردبیل اتوبوس‌ است. ایستگاه‌های اتوبوس از شمال تا شرق، غرب و جنوب شهر را پوشش می‌دهند. کرایه اتوبوس از ۶۵۰ تومان تا ۱۵۰۰ تومان با توجه به مسافت متغیر است.

هزینه رفت‌وآمد با تاکسی

دسترسی به تاکسی در بیشتر نقاط شهر اردبیل وجود دارد. نرخ کرایه تاکسی به طور متوسط از ۱۸۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان متغیر می‌باشد.

جالب توجه که در ایام عید حمل‌ونقل عمومی برای بازدید از مکان‌های دیدنی در اردبیل رایگان است.

هزینه رفت‌وآمد با خودرو شخصی

اگر با خودرو شخصی به گشت‌وگذار در اردبیل بروید، باید مبلغی جداگانه برای بنزین در نظر بگیرید. هزینه بنزین به طور متوسط برای مسیرهای رفت‌وبرگشت مبلغی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان است.

راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر به اردبیل

درست است که سفرتان به اردبیل آن‌چنان پر هزینه نیست؛ اما با رعایت نکات ذیل می‌توانید هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

با اتوبوس به اردبیل سفر کنید؛ برای شروع می‌توانید به‌ جای سفر با هواپیما و یا خودرو شخصی مسیر رفت‌و برگشت را با اتوبوس طی کنید. در این روش هم امکان تماشای دیدنی‌های مسیر را دارید و هم اینکه پول کمتری می‌پردازید. اتوبوس‌هایی با صندلی VIP گزینه مناسبی برای راحت‌تر سفر کردن به شمار می‌آیند.

در اقامتگاه‌های بومگردی و یا مهمانسراها اقامت کنید؛ پیشنهاد ما به شما برای سفری کم هزینه به اردبیل اقامت در خانه‌های بومگردی و یا مهمانسراهاست. در این روش هم از فضای شلوغ شهری دور هستید و هم اینکه مبلغ کمتری برای اقامت می‌پردازید.

کمپینگ کنید؛ اردبیل پر است از دره‌های سرسبز طبیعی که در دلشان می‌توانید بساط کمپینگ را برپا کنید. از آنجا که بیشتر افراد فصل تابستان به اردبیل سفر می‌کنند، نگرانی برای بارش برف و باران هم وجود ندارد. حتما با خود وسایل مورد نیاز به همراه داشته باشید. اگر از ابتدای سفر قصد کمپینگ کردن دارید، می‌توانید به نوشتن لیست برای تهیه‌ی وسایل مورد نیاز اقدام کنید. اگر هم بار اولتان است، می‌توانید از افراد با تجربه کمک بگیرید. در بیشتر مکان‌های دیدنی اردبیل امکان چادر زدن فراهم است.

آشپزی کنید؛ یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند هزینه‌های سفرتان به اردبیل را کاهش دهد، آشپزی کردن است. آن هم نه برای همه‌ی وعده‌ها. وعده‌ای را در رستوران میل کنید و وعده‌ای دیگر را خودتان آشپزی کنید. توصیه ما به شما خوردن صبحانه‌ای مفصل در اردبیل است. عسل طبیعی و سرشیر در این شهر با قیمت مناسب به فروش می‌رسد.

از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید؛ هزینه‌ی جابه‌جایی در سفر به اردبیل را می‌توانید با سوار شدن در اتوبوس‌های بین شهری کاهش دهید. اگر بخواهید برای مسیری کوتاه از خودرو شخصی استفاده کنید، هزینه‌های سفرتان افزایش می‌یابد.

بهترین زمان سفر به اردبیل

اردبیل دارای آب‌وهوای کوهستانی و سرد می‌باشد. زمستان‌های این شهر بسیار سرد و برفی است. گاهی اوقات در اوایل بهار هم در اردبیل برف می‌بارد. بهترین زمان سفر به اردبیل را می‌توان اواخر فصل بهار، سه ماه تابستان و اوایل پاییز برشمرد. اگر به تماشای گل‌های بابونه بر روی کوه‌های سبلان علاقه‌مندید، در ماه خرداد به اردبیل سفر کنید. اگر هم می‌توانید سرمای هوا را تحمل کنید، فصل زمستان را برگزینید. در زمستان امکان انجام تفریحاتی چون اسکی بر روی کوه‌های آلوارس برایتان فراهم است. در هر فصلی با خود لباس گرم به همراه داشته باشید؛ زیرا شب‌های اردبیل حتی در تابستان هم کمی سرد می‌شود.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .