فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان
هر آنچه که باید درباره فرودگاه شهید بهشتی اصفهان بدانید

شهر زیبای اصفهان، مرکز استان اصفهان در جنوب تهران و مرکز ایران واقع شده است. ایرانیان آن را “نصف جهان” می‌نامند. به دلیل کاشی کاری زیبا و میدان نقش جهان با شکوه، یکی از زیباترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. امروزه کارخانه‌های نساجی و فولاد در کنار معماری با شکوه، بلوارهای پردرخت و جاذبه‌های گردشگری فراوان، آن را به یکی از نقاط برجسته ایران تبدیل کرده است. بر این اساس، فرودگاه شهید بهشتی اصفهان (IFN) با هدف خدمات آموزشی و ارائه پرواز ایجاد شد، تا مسافران بتوانند راحت‌تر از این شهر تاریخی بازدید کنند. بیایید نگاهی سریع و جامع به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان بیندازیم.

تاریخچه پیدایش فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان یا IFN قبل از انقلاب پایگاه هوایی نظامی بود. با توجه به افزایش تقاضا برای رفت و آمد در استان اصفهان، در سال 1984، کار خود را برای ارائه پروازهای داخلی و خارجی آغاز کرد. پس از مدت کوتاهی، این فرودگاه عملاً وارد ناوگان هوایی کشور شد. اگرچه در ابتدا این فرودگاه با توجه به شرایط و نیازهای آن زمان به عنوان یک فرودگاه نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما پس از مدتی طبق قراردادی که بین ایران و فرانسه امضا شد، تصمیم بر این شد که یکی از تیم‌های طراحی و توسعه فرودگاه‌های بین‌المللی آن را مدیریت نماید. مکان اولیه فرودگاه صوفیه اصفهان بود که اکنون به یک منطقه کویری به شرق شهر منتقل شده است. این فرودگاه از سال 1984 با هدف برنامه ریزی و ارائه برنامه خدمات هوایی تعلیمی و برنامه‌ای و انجام پروازهای مسافری آغاز به کار کرد. به طور کلی، تا به امروز آمار مربوط به رفت‌ و آمد مسافران از طریق این فرودگاه به 22 درصد افزایش یافته است.

آدرس فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه های کشور است که در زمینی به مساحت 1041 هکتار و ارتفاع 1542 متر از سطح دریا واقع شده است. این فرودگاه در شمال شرقی استان اصفهان در منطقه روستایی قهاب شمالی و در محاصره کویرها قرار دارد. آدرس دقیق این فرودگاه، بزرگراه اردستان، بزرگراه چمران می باشد که حدود 29 کیلومتر با مرکز شهر اصفهان فاصله دارد. یکی از مزایای این فرودگاه فاصله مناسب با شهر است که مردم را از آلودگی صوتی ناشی از هواپیماها در امان نگه می‌دارد.

مسیرهای دسترسی به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

در مورد حمل و نقل خود از فرودگاه نگران نباشید! ترانسفر فرودگاهی و تاکسیرانی در محل مستقر هستند و شما را تا محل اقامت، استراحتگاه، هتل، آپارتمان یا ویلا همراهی خواهند کرد. خدمات تاکسی در فرودگاه توسط یک شرکت وابسته به سازمان مدیریت و نظارت بر راننده تاکسی شهر اصفهان ارائه می‌شود. دفتر اسکان و محل استقرار این شرکت نیز در ترمینال داخلی است که به صورت 24 ساعته خدمات ارائه می‌دهد.
اگر می‌خواهید با ماشین به سمت فرودگاه بروید باید به بزرگراه اردستانی برسید. برای این کار باید از جاده چمران یا جاده شهید آقا بابایی استفاده کنید تا به بزرگراه اردستانی برسید. سپس به طور مستقیم 13 کیلومتر رانندگی کنید، از بزرگراه به سمت فرودگاه خارج شوید و بعد از 5 دقیقه به مقصد می‌رسید. یک خط اتوبوس ویژه از شهر اصفهان به فرودگاه از ترمینال اتوبوس کاوه به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان و بالعکس وجود دارد که سرویس حمل و نقل بین ساعت 6 صبح تا 9 شب است.

مسیر های دسترسی به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان
ناوگان تاکسیرانی فرودگاه

ترمنیال های فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان دارای دو ترمنیال جداگانه برای پروازهای داخلی و بین‌المللی است.

ترمینال شماره 1: پروازهای داخلی در این ترمینال انجام می‌شود. یک سالن حمل و نقل چمدان، سوپرمارکت‌ها، مغازه‌های سوغاتی، رستوران‌ها و یک اتاق اضطراری وجود دارد.

ترمینال شماره 2: این ترمینال پروازهای بین‌المللی را پشتیبانی می‌کند. از ویژگی‌های این ترمینال می‌توان به دفتر گذرنامه، دفتر زیارت، دفتر گمرک، سالن ورودی، شعب بانک و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

ترمینال فرودگاه شهید بهشتی اصفهان
ترمینال

مسیرهای پروازی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

این فرودگاه تمامی پروازهای داخلی را در 24 ساعت شبانه روز پشتیبانی می‌کند و شرکت‌های هواپیمایی که از این فرودگاه به عنوان مرکز پرواز استفاده می کنند عبارتند از:

  • هواپیمایی تابان
  • ایران ایر
  • هواپیمایی نسیم
  • هواپیمایی ماهان
  • هواپیمایی کیش
  • هواپیمایی قشم
  • هواپیمایی معراج
  • شرکت هواپیمایی نفت ایران
  • شرکت هواپیمایی زاگرس

مسیری که بیشترین عزیمت را دارد، مسیر تهران اصفهان است که هر هفته به طور متوسط 46 پرواز از این فرودگاه دارد که 41 درصد از کل پروازهای هفتگی است. مقصد برتر بین‌المللی از اینجا استانبول (IST) و دبی (DXB) است. تنها پروازهای بین قاره ای که از فرودگاه شهید بهشتی اصفهان (IFN) انجام می‌شود بین اصفهان و خاورمیانه و بین اصفهان و جنوب آسیا است. لطفاً توجه داشته باشید که هیچ پرواز مستقیمی بین اصفهان و اروپا، ایالات متحده، کانادا، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، کارائیب، آفریقا، چین، ژاپن، آسیای شرقی، آسیای جنوب شرقی، آسیای میانه یا اقیانوسیه وجود ندارد. طولانی‌ترین مسیر پروازی خارجی از فرودگاه اصفهان (IFN) به استانبول (IST) است که معمولا با یک بوئینگ 737-800 (بالتلت) مسافر / BBJ2 حدود 4 ساعت و5 دقیقه طول می کشد. ایران ایر با در نظر گرفتن تعداد پروازها با حدود 33 پرواز برنامه‌ریزی‌ شده در هر هفته بزرگترین شرکت هواپیمایی در این فرودگاه است. دومین اپراتور بزرگ از فرودگاه شهید بهشتی اصفهان قشم ایر است که معمولا با یک هواپیمای بزرگ در این فرودگاه فعالیت می‌کند، ایرباس A330 است. انواع هواپیماها با بیشترین پروازهای برنامه‌ریزی‌شده ATR 72/42 و McDonnell Douglas MD-8 هستند..

امکانات فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان دارای امکانات زیادی جهت رفاه مسافرین است، از جمله دفاتر تجاری هواپیمایی، دفتر تاکسی رانی، چک بار و مسافر، نمازخانه ، سرویس های بهداشتی بانوان و آقایان، اتاق مادر و نوزاد، سالن پذیرایی از مسافر، غرفه های مواد غذایی، صنایع دستی و سوغاتی، تحویل بار و صدور کارت پرواز و رستوران، سالن ورودی و تحویل بار، سالن خروجی، غرفه فرهنگی، سالن اسکله، پارکینگ ماشین و اطلاعات پرواز می توان اشاره کرد. این ترمینال همچنین دارای قسمت‌هایی از جمله هالووین، قسمت گذرنامه، سالن خروجی و انتظار برای سواری، آداب و رسوم، غرفه غذا و سوغات به طور مجزا در ترمینال مختص پروازهای خارجی می باشد.
همچنین این فرودگاه از امکاناتی نظیر سیستم‌ها و تجهیزات ناوبری و رادار Epruch، ماشین برف روب و سرویس وِیژه نظافت و امنیت در مناطق پرواز، دو باند به طول 4397 و عرض 45 متر و 10 مکان پذیرایی برای انواع مسافر موجود برخوردار است. دارای پارکینگ طبقاتی با مساحت 5472 متر مربع در 4 طبقه است. ظرفیت پذیرش این پارکینگ نیز 320 اتومبیل است. علاوه بر این، یک پارکینگ در فضای باز با مساحت 23570 متر مربع که تاکسی‌های پایانه داخلی و خارجی در آن واقع شده است و ظرفیت پذیرش 850 اتومبیل را دارد.

پارکینگ فرودگاه شهید بهشتی اصفهان
پارکینگ فرودگاه
نظرت چی بود؟!

چندین نظر