فیلتر تصفیه هوا HEPA در هواپیما چیست؟

فیلترهای هپا

 نوعی از فیلتر تصفیه هوا هستند با راندمان بسیار بالا که برای جلوگیری از ورود ذرات بسیار ریز کاربرد دارد. این فیلترها در اتاقهای عمل بیمارستان و صنایع حساس که احتیاج به فضای بسیار پاک دارند نیز استفاده می‌شود. این فیلترها در جلوگیری از ورود ذرات میکروسکپی مانند باکتری‌ها, ویروس‌ها, و قارچ‌ها کارایی بالایی دارند. با توجه به استفاده فراوان از این نوع از فیلترها در هواپیمایی هایی مثل لوفتانزا و ایرکانادا و یونایتد و غیره ، نیاز است تا شناخت بیشتری از این نوع سیستم تصفیه هوا را پیدا نمود.

خطر سرایت بیماری در کابین هواپیما

خطر سرایت بیماری در کابین هواپیما از بسیاری از محیط‌های دیگر بخاطر استفاده از این نوع فیلتر در هواپیما‌های تجاری جدید کمتر است. این دستگاه هوا موجود در درون کابین را از طریق دستگاه تهویه هوا و فیلترهپا تصفیه می‌کند. سپس هوای تصفیه شده در واحد مخصوصی با هوای تازه بیرون از هواپیما مخلوط می‌شود. آنگاه این هوای سالم و خالص از بالا به پایین، درون هواپیما تزریق شده و به گردش در می‌آید. این پروسه مرتب تا به زمین نشستن هواپیما تکرار می‌شود. هواپیماهای مدرن به فیلترهای خاصی به نام HEPA مجهز شده‌اند که کارآیی آن‌ها شبیه به کارایی مورد استفاده در اتاق‌های عمل بیمارستان‌ها است. هوای داخل کابین ترکیبی از هوای تازه درون و بیرون است.

فیلتر تصفیه هوا

گسترش ذرات هوا در وسایل حمل و نقل

کینگ ین چن، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه که در مورد گسترش ذرات هوا در وسایل حمل و نقل و چگونگی ردیابی آن‌ها تحقیقات ارزشمندی کرده است. او می‌گوید « حتی در تراکم مسافر بسیار بالا نیز، هوا با استفاده از سیستم تهویه بسیار تمیز می‌شود، زیرا فیلترهای اچ-یی-پی-ای می‌توانند ذرات را با قطر ۰.۳ میکرون یا بیشتر، با راندمان ۹۹٪ یا بیشتر فیلتر کنند».در طراحی‌های جدید سیستم تصفیه، یک فیلتر اچ-یی-پی-ای اختصاصی برای هر صندلی استفاده می‌شود و معمولا در دیواره قرار می‌گیرد. هوای تمیز بیرون آمده از این جعبه نسبت به هوای کابین خنک‌تر است اما کمی گرم می‌شود و سپس به سطح تنفسی فرد می‌رسد. این سیستم را در یک بخش هفت ردیفی از یک بوئینگ ۷۳۷ با نتایج مطلوب آزمایش کرده‌اند. البته در کل نرخ ابتلا و انتقال ویروس در هواپیماها نسبت به سایر وسایل حمل و نقل کمتر بوده است.

مولف: حمید عشوری | مدیر توسعه کسب و کار

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .