معرفی جاذبه‌های گردشگری و روستاهای دیدنی چابهار

معرفی جاذبه‌های گردشگری چابهار
معرفی جاذبه‌های گردشگری چابهار

در اطراف شهر چابهار دیدنی‌های بسیاری وجود دارد که شاید بسیاری از گردشگران از وجودشان بی‌خبر باشند. دیدنی‌هایی که هر کدام داستانی جداگانه از این شهر برای مسافران بازگو می‌نمایند. در ادامه با این نوشتار از مجله گردشگری ایسفر همراه شوید تا شما را با جاذبه‌های گردشگری و روستاهای دیدنی چابهار بیشتر آشنا سازیم.

بیایید در کنار هم ابتدا از دیدنی‌های مرکز شهر چابهار گشت‌وگذار را آغاز نماییم.

اسکله شهید بهشتی

اولین مکان دیدنی در شهر چابهار که تماشای زیبایی و عظمت آن هر گردشگری را مجاب به تماشای خود می‌کند.

اسکله شهید بهشتی کجاست؟

این اسکله در مسیر کوتاهی از مرکز شهر چابهار و در انتهای خیابانی به همین نام واقع شده است. بسیاری از گردشگران به دلیل موقعیت مکانی مناسب اسکله شهید بهشتی از تماشای آن استقبال می‌نمایند. اگر قصد دارید که از مرکز شهر راهی اسکله شهید بهشتی گردید باید ابتدا از بلوار امام خمینی و سپس از بلوار شهید ریگی عبور نمایید. این مسیر با خودرو شخصی و یا تاکسی در ۱۰ دقیقه پیموده می‌گردد.

ویژگی‌های دیدنی اسکله شهید بهشتی چابهار

از ویژگی‌های دیدنی آن می‌توان به نمایی زیبا از کرانه اقیانوس هند اشاره نمود. شما در اسکله شهید بهشتی چابهار امکان تماشای کشتی‌های بزرگ اقیانوس‌پیما که در کنار هم واقع شده و یا در حال حرکت از نمایی نزدیک برایتان فراهم می‌گردد.

موزه چابهار

دومین مکان پیشنهادی ما برای گشت‌وگذار در چابهار موزه چابهار است.

موزه چابهار کجاست؟

شاید بسیاری از وجود موزه‌ای در دل شهر چابهار بی‌خبر باشند. این موزه در نزدیکی جاده ساحلی در میدان ۲۲ بهمن واقع شده است. اگر محل اقامتتان در مرکز شهر باشد به راحتی می‌توانید با پای پیاده به بازدید از آن بروید. اگر هم در اطراف چابهار اقامت داشتید که جای نگرانی وجود ندارد. می‌توانید با استفاده از تاکسی مسیر را بپمایید.

ویژگی‌های دیدنی موزه چابهار

حال که از موقعیت مکانی آن بگذریم به ویژگی‌های دیدنی موزه چابهار می‌رسیم. جالب است بدانید که در موزه چابهار آثاری متعلق به سه دوره تاریخی ایران یعنی از دوران قبل از تاریخ، دوران اسلامی و دوران معاصر نگه‌داری می‌شود. این موزه در دو طبقه در ساختمانی متعلق به دوران قاجار دایر گشته است. طبقه همکف آن مربوط به آثاری است که از خود چابهار کشف و نگه‌داری می‌گردد. آثاری همچون ظرف‌های سفالین که بر روی آن‌ها طرح‌هایی زیبا نقش بسته است. معمولا قدمت آثار کشف شده در شهر چابهار به دوران ما قبل از تاریخ باز می‌گردد.

برخی آثار کشف شده همچون بام‌های سفالی نیز پیشینه آن متعلق به دوران تاریخی ساسانیان است. طبقه اول موزه چابهار به بخش مردم‌شناسی اختصاص یافته است. اگر به آشنایی با فرهنگ بومی شهر چابهار علاقه‌مند باشید از تماشای طبقه اول این موزه استقبال خواهید نمود. در آنجا به سبک پوشش، وسایل مخصوص صیادی و ابزار مخصوص سوزن دوزی پرداخته شده است. در بخشی از طبقه اول موزه چابهار کتابخانه‌ای وجود دارد که نسخ تاریخی در آن نگه‌داری می‌شود.

هزینه بلیط ورودی به موزه چابهار

برای ورود به موزه چابهار باید مبلغ ۵۰۰۰ تومان برای هر نفر بپردازید.

روستای رمین چابهار

رمین از روستاهای دیدنی اطراف چابهار که در دل خود جاذبه‌های دیدینی بسیاری دارد. در این روستا بیش از ۳ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند. جالب است بدانید که بیشترین جاذبه‌های گردشگری چابهار در همین روستا واقع شده است.

روستای رمین کجاست؟

رمین در جنوب شرق شهر چابهار و به فاصله ۱۲ کیلومتری از آن واقع شده است. برای دسترسی به روستای رمین باید از مسیر جنوب شرقی این شهر عبور و وارد جاده ساحلی شوید و مسیر را مستقیم بپیمایید. این مسیر معمولا با خودرو شخصی و یا تاکسی در ۲۰ دقیقه طی می‌گردد.

دیدنی‌های روستای رمین چابهار

درخت مکرزن

نام درخت ۵۰۰ ساله‌ای که در مسیر جاده ساحلی رمین واقع شده است. در اطراف این درخت ریشه‌های متعددی رشد یافته که جز زیبایی‌های دیدنی آن به شمار می‌آید. بسیاری از روستاییان بر این باورند که اگر کسی در زیر سایه درخت مکرزن بنشیند به آرزوهایش می‌رسد. آویزان بودن پارچه‌های رنگارنگ نشان از رسیدن فرد به آرزوهایش است. جالب توجه که نهال اولیه این درخت از کشور هند وارد شهر چابهار شده و از نهال‌های ایرانی نیست.

تالاب لیپار

این تالاب نیز در نزدیکی روستای رمین چابهار واقع شده است. تالابی که با رنگ صورتی‌اش شهرت یافته و چه بسا گردشگرانی که کیلومترها مسیر را برای دیدن آن می‌پیمایند. تالاب لیپار صورتی رنگ بودن آبش را مدیون وجود کانی‌های رنگی که بر اثر آتشفشان در دل آن به جای مانده‌اند. با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص تالاب لیپار همه ساله در فصل‌های سرد سال میزبان پرندگانی مهاجری است که از دوردست‌ها به آنجا کوچ نموده‌اند. اگر خوش‌شانس باشید از نمایی نزدیک پرندگانی نظیر حواصیل، طاووس‌کن و یا فلامینگوهای مهاجر را می‌‌توانید رویت نمایید.

تالاب لیپار کجاست؟

برای دسترسی به تالاب لیپار چابهار باید ابتدا به روستای رمین بروید. این تالاب در مسیر ۸ دقیقه‌ای از روستای رمین و مسیر نیم ساعته از شهر چابهار قرار دارد. در صورت تمایل می‌توانید این مسیر را با خودرو شخصی و یا تاکسی بپیمایید.

تفریحات تالاب لیپار

وقتی که حسابی از تالاب لیپار چابهار دیدن نمودید، نوبت به استفاده از تفریحات آن است. در اطراف تالاب چندین شتر قرار داده شده که گردشگران با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توانند از شترسواری لذت ببرند. از دیگر تفریحات جذابی که می‌توانید در کنار تالاب داشته باشید ماهی‌گیری است. بی‌تردید از ماهی‌گیری در فضایی آرام و بکر لذت خواهید برد.

منطقه حفاظت شده گاندو

گاندو یا همان تمساح ایرانی از آن حیواناتی است که در روستای باهوکلات شهر چابهار پروش داده می‌شوند.

منطقه حفاظت شده گاندو کجاست؟

در ابتدا باید به روستای باهوکلات بروید. برای دسترسی به روستای باهوکلات باید از مسیر شمال شرق یعنی از بلوار امام خمینی از شهر خارج و از روستاهایی نظیر تیسکوپان عبور نمایید. پس از پیمودن حدود ۹۲ کیلومتر از مسیر را به صورت مستقیم به روستای باهوکلات خواهید رسید. منطقه حفاظت شده گاندو در مسیر ۱۰ دقیقه‌ای از روستای باهوکلات واقع شده است.

دیدنی‌های منطقه حفاظت شده گاندو

همانگونه که از نامش پیداست قرار است به دیدن تمساح‌هایی بروید که نژادشان ایرانی است و در کنار رودخانه باهوکلات پرورش داده می‌شوند. امکان تماشای رودخانه پرآب باهوکلات نیز برایتان فراهم می‌گردد.

بندر زیبای گواتر

و اما پیشنهاد ما برای گردشگران ماجراجویی که به دنبال مکانی بکر و در عین حال پر از آرامش بندر زیبای گواتر است.

بندر گواتر کجاست؟

در شرقی‌ترین نقطه شهر چابهار و به فاصله ۱۰۰ کیلومتری از شهر چابهار بندر گواتر واقع شده است. برای دسترسی به آن باید از بلوار امام خمینی، بلوار شهید با هنر عبور نموده تا از شهر چابهار خارج گردید. پس از آن وارد مسیر جاده ساحلی شوید و مستقیم مسیر را تا بندر گواتر در ۱ ساعت طی نمایید.

دیدنی‌های بندر گواتر

اغراق نیست اگر بگوییم بندر گواتر یکی از زیباترین بندرهای مرزی ایران است. از دیدنی‌های آن می‌توان به خاک قرمز رنگ منطقه، اسکله‌ای زیبا و چشم‌انداز جنگل‌های حرا و تماشای زیستگاه بیش از ۴۰ نوع پرنده مهاجر اشاره نمود.

در بندر گواتر چی بخوریم؟

از غذاهای محبوب این منطقه می‌توان به کابلی پلو اشاره نمود که با تکه‌های مخلوط گوشت و مرغ در کنار برنج سرو می‌شود.

بیابان درک

از دیگر دیدنی‌های شهر چابهار بیابان درک است. در ادامه به معرفی بیشتر آن می‌پردازیم.

بیابان درک

بیابان درک کجاست؟

این بیابان شگفت‌انگیز در میان روستای درک از توابع شهرستان کنارک چابهار واقع شده است. اگر قصد دارید که از سمت مرکز شهر چابهار خود را به بیابان درک برسانید. در ابتدا باید از مسیر بلوار شهید ریگی وارد مسیر جاده کنارک شوید. در حدود ۱۲۰ کیلومتر از مسیر را باید به طور مستقیم بپیمایید و سپس وارد روستای درک شوید.

دیدنی‌های بیابان درک

بیابان درک از جمله دیدنی‌های این روستا که با مناظر طبیعی زیبایش گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. شاید در همان ابتدا انتظار دیدن منظره‌ای بیابانی را داشته باشید. اما باید بگوییم که درست در سمتی دیگری از آن دریای بی انتهای عمان را می‌بینید که به طرز ماهرانه‌ای تضاد زیبایش را به رخ شما می‌کشد.

چه تفریحاتی در بیابان درک انتظارتان را می‌کشد؟

در اطراف بیابان درک تفریحات بسیاری وجود دارد که می‌توانید از انجام دادنشان لذت ببرید. از قدم زدن بر روی ماسه‌های شنی و ریگزار بیابان گرفته تا آفرودسواری پرهیجان و شتر سواری. حال انتخاب با خودتان است.

کوه‌های مریخی

یکی دیگر از دیدنی‌های اطراف شهر چابهار و نزدیک به روستای رمین کوه‎‌های مریخی است.

کوه‌های مریخی چابهار

کوه‌های مریخی کجاست؟

این کوه‌های عجیب در مسیر روستای کچو و دسترسی به آن از طریق جاده ساحلی به سمت بندر گواتر امکان‌پذیر است. اگر قصد دارید که مستقیم از چابهار به بازدید از کوه‌های مریخی بروید باید مسیری ۴۰ دقیقه‌ای را با تاکسی و یا خودرو شخصی بپیمایید.

ویژگی‌های دیدنی کوه‌های مریخی

از دیدنی‌های کوه‌های مریخی می‌توان در همین ابتدا به منطقه‌ی طبیعی وسیع آن اشاره نمود که حیرت هر گردشگری را بر می‌انگیزد. آنگاه که قدم به آنجا می‌گذارید مجموعه‌ای از کوه‌های به هم پیوسته را می‌بینید که هر کدام شکل خاصی را در ذهنتان تداعی می‌کنند. نگران نشوید و این خیال به سراغتان نیاید که دچار توهم گشته‌اید. این اشکال همه بر اثر فرسایش خاک و وزش بادهای موسمی شکل گرفته‌اند. بیشتر بومیان، این کوه‌ها را کوه‌های مریخی می‌نامند و علت آن را شباهت خاک و نوع آب‌وهوای آن منطقه با مریخ می‌دانند.

روستای تیس

حال می‌خواهیم شما را به سمت شمال غرب بندر شهر چابهار ببریم. روستای تاریخی تیس نیز در رده جاذبه‌های گردشگری چابهار قرار می‌گیرد.

روستای تیس کجاست؟

برای دسترسی به روستای تیس از مرکز شهر چابهار باید از بلوار رسالت و سپس بلوار شهید ریگی عبور و وارد جاده تیس شوید. پس از پیمودن ۷ کیلومتر از این جاده تابلو مربوط به روستای نیس را خواهید دید.

دیدنی‌های روستای تیس

اگر سری به تاریخچه پیدایش روستای تیس بزنید متوجه خواهید شد که این روستا قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال دارد. در این روستا چندین مکان دیدنی تاریخی نظیر غارهای سه گانه معبد بان سیتی و ساحلی به همین نام نیز وجود دارد. در ادامه به معرفی بیشتر غارهای سه‌گانه می‌پردازیم.

غارهای سه‌گانه معبد بان سیتی کجاست؟

این غارها در مسیر ۵ دقیقه‌ای از شمال غرب روستای تیس واقع شده‌اند. برای دسترسی به آن هم می‌توانید از میان روستا عبور نمایید و هم اینکه می‌توانید از مسیر جاده تیس خود را به غارهای سه‌گانه معبد بان سیتی برسانید. اگر قصد دارید که مستقیم از شهر چابهار خود را به مجموعه غار‌ها برسانید. باید حدود ۱۵ تا ۱۷ دقیقه رانندگی نمایید.

ویژگی‌های دیدنی غارهای سه‌گانه معبد بان سیتی

اولین ویژگی که از این غارها توجه گردشگران را به خود جلب می‌نماید تفاوت در سبک ساختار آن‌هاست. علت این تفاوت هم به خاطر این است که تنها یک مورد طبیعی و مابقی به وسیله انسان بنا شده‌اند. در غار طبیعی مقبره‌ای وجود دارد که نظر گردشگران را به خود جلب می‌نماید. بسیاری بر این باورند که این مقبره احتمالا در گذشته زیارتگاه بود. اگر کمی با دقت به فضای داخلی غار نگاه کنید مجموعه خطوطی را خواهید دید که بر روی دیواره‌های آن نقش بسته است. باستان‌شناسان معتقدند که خطوط نقش بسته بر روی دیواره‌ها به زبان هندی و گجراتی است. غار دوم که به صورت مصنوعی توسط انسان ساخته شده که بر روی دیواره‌های آن نیز مجموعه‌ای از کنده‌کاری‌ها به چشم می‌خورد. غار سوم نیز به همین ترتیب در کنار غار دو واقع شده و سبک معماری آن به صورت دایره‌ای است.

کوه‌های گلفشان

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی شهر چابهار مجموعه کوه‌های گل فشان است.

کوه‌های گل فشان

کوه‌های گل فشان کجاست؟

این کوه‌ها در روستای تنگ و در مسیر ۱۰۹ کیلومتری از چابهار واقع شده‌اند. برای دسترسی به کوه‌های گل فشان باید از مسیر بلوار شهید ریگی وارد جاده تیس شوید. پس از پیمودن مسیر ۲۲ کیلومتری وارد جاده تنگ خواهید شد. پس از پیمودن حدود ۸۲ کیلومتر از مسیر به کوه‌های گل فشان خواهید رسید. این مسیر با حدود یک ساعت رانندگی پیموده می‌گردد.

ویژگی‌های دیدنی کوه گل فشان

کوه گل فشان یا به قول بومی‌های چابهار و روستای تنگ گل افشان از جاذبه‌های دیدنی است که به ندرت در سراسر جهان یافت می‌شود. این کوه‌ها در منطقه‌ای بی آب و علف واقع شده‌اند. اگر به تکه‌ای خاک این کوه‌ها دست بزنید متوجه تفاوت نوع خاکش با دیگر مناطق خواهید شد. کوه‌های گل فشان از مجموعه چشمه‌هایی به وجود آمده که به جای مواد مذاب از دلشان گل سرد به بیرون پرتاب می‌گردد. اگر در کنار این چشمه‌ها بایستید متوجه حباب موجود در آن‌ها خواهید شد.

و در پایان باید بگوییم که این‌ها در کنار هم بخشی از زیبایی‌های طبیعت چابهار است که می‌توانید در سفرهای بعدی‌تان گشت‌وگذار در میان آن‌ها را در برنامه‌ سفرتان داشته باشید.

مطالب مرتبط: سفر به بندر چابهار، معرفی سواحل چابهار

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .