15 کار مهمی که باید در استانبول انجام دهید

جاذبه های استانبول
15 کار مهمی که باید در سفر به استانبول انجام دهید

شهر استانبول دارای تاریخ بی‌نظیری است و کمتر شهری پیدا می‌شود که عظمت و زیبایی استانبول را داشته باشد. همه چیز در این شهر زیبایی و جلوه خاصی دارد از پیاده‌روی در کوچه پس کوچه‌های شهر گرفته تا تماشای معماری شاهکار مساجد و جاذبه‌های دیدنی. همچنین طعم بی‌ نظیر غذا‌های ترکی، موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسبش عوامل محبوبیت این شهر شده است. همینکه از هر کدام فرودگاه های استانبول پیاده شوید، کارهای مهمی برای انجام دادن دارید. کارهای مهمی که ما در ادامه به 15 مورد آن اشاره می‌نماییم.

جستجو و رزرو بلیط هواپیما از ایسفر

بازدید از مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یکی از معروف‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین مسجد و جاذبه های استانبول است. تماشای عظمت و بزرگی این مسجد هر گردشگر و توریستی را به تعجب وا می‌دارد. در ابتدا مسجد ایاصوفیه کلیسا بود اما بعدها تبدیل به مسجد شد و امروزه به عنوان موزه از آن استفاده می‌کنند. حتی زمانی به بزرگترین کلیسا‌ی جهان نیز شهرت داشت. آن چه در مورد این موزه جذابیت دارد این است که تصاویر و نقاشی‌های داخل مسجد نمادی از هر دو مذهب هستند که یادآور تاریخ متنوع ترکیه است. همچنین تماشای غروب آفتاب از مسجد ایاصوفیه بسیار دیدنی و تماشایی است.

مسجد ایاصوفیه
مسجد ایاصوفیه

سری به مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی بزنید

مسجد سلطان احمد که به دلیل استفاده از کاشی‌های آبی رنگ در فضای داخلیش به مسجد آبی نیز معروف است. این مسجد یکی دیگر از جاذبه ‌های بی ‌نظیر استانبول است که هر گردشگری را به سوی خود جذب می‌کند و بازدید از آن یکی از کار های مهمی است که باید در این شهر انجام دهید.  توجه داشته باشید اگر شما می‌خواهید از مسجد آبی بازدید کنید باید پوشش مناسب به تن داشته باشید در غیر این صورت امکان ورود وجود ندارد. همچنین بانوان برای بازدید از این مسجد باید شال برای پوشش موی سر خود به همراه داشته باشند اما اگر فراموش کردید اصلا جای نگرانی نیست؛ زیرا در ابتدای ورود غرفه مخصوصی برای ارائه شال قرار داده‌اند. جالب است بدانید که تاکنون نیز از این مسجد برای نماز خواندن استفاده می‌شود و در هنگام خواندن نماز امکان بازدید وجود ندارد.

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد

بازار بزرگ (Grand Bazaar)

استانبول دارای یکی از بزرگترین بازار‌های سرپوشیده در دنیا است و اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به خرید کردن بسیار علاقه دارید حتما به این مسجد سر بزنید. در تمام مدتی که در بازار هستید بوی لذت بخش ادویه را در تمام قسمت بازار حس می‌کنید. همچنین هر چیزی می‌خواهید شما در این بازار پیدا می‌کنید. در آخر اگر از گشت و گذار و گشتن در بازار خسته شدید می‌توانید چند ساعتی را در کافه یا رستوران‌هایی که در بازار قرار دارند، بروید. رفتن به گرند بازار از جاذبه های استانبول، یکی دیگر از آن 15 کاری است که باید انجام دهید.

بازار بزرگ، جاذبه های استانبول
بازار بزرگ

قهوه ترک بخورید

خوردن قهوه ترک آن هم با طعم و عطری متفاوت یکی دیگر از کار‌های مهمی است که باید در سفر خود به استانبول حتما مزه آن را بچشید و آن را امتحان کنید. درست متوجه شده‌اید خوردن قهوه ترک از جاذبه های استانبول است. البته خیلی‌ها می‌گویند این قهوه در ابتدا به یونانی‌ها تعلق داشته، هر چند که از خیلی جهات به یگدیگر شباهت دارند اما روش تولید و تهیه آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. مطمئن باشید اگر شما خسته هستید و نیاز به قهوه دارید، خوردن قهوه ترک گزینه بسیار مناسبی است.

قهوه ترک
قهوه ترک

تماشای برج گالاتا

برج ۶۰ متری گالاتا از جاذبه های استانبول و البته از محبوب‌ترینشان به شمار می‌آید. وقتی شما به بالای برج می‌روید شاهد چشم‌انداز ۳۶۰ درجه از این شهر هستید و اگر هوا روشن باشد از بالای برج جزایر پرنس قابل مشاهده است. از جذابیت‌های این برج تاریخی وجود رستورانی در طبقه آخر آن است. می‌توانید وعده‌ای غذای خوشمزه در آنجا میل نمایید.

برج گالاتا
برج گالاتا

دیدن آب انبار باسیلیکا

یکی دیگر از کار‌های مهمی که شما باید در سفر به استانبول انجام دهید، بازدید از آب انبار تاریخی و زیبای باسیلیکا می‌باشد. در گذشته آب‌ آشامیدنی که از طریق قنات‌ها از سمت بلغارستان امروزی می‌آوردند در این آب انبار نگهداری می‌شد. اما امروزه به دلیل معماری زیر زمینی بی ‌نظیر، قرارگیری ۳۳۶ ستون در کنار هم و… باعث شده این آب انبار به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌ های استانبول تبدیل شود.

آب انبار باسیلیکا
آب انبار باسیلیکا

خوردن سیمیت

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما خوردن نان سیسمت هم از جاذبه های استانبول به حساب می‌آید. بیایید این نان محبوب ترکیه را بیشتر بشناسیم. سیمیت یکی از نان‌های پرطرفداری است که تقریبا در هر یک کیلومتر از خیابان های استانبول شما شاهد چرخ دستی‌هایی که سیمیت می‌فروشند هستند و به آن ها سیمیت چی می‌گویند. معمولا ترک‌ها آن را همراه با صبحانه و یا به عنوان میان وعده میل می‌کنند. همچنین این نان در کنار یک لیوان چای طعم بی‌ نظیری پیدا می‌کند و پیشنهاد می‌شود در سفر خود به استانبول حتما این نان را امتحان کنید.

نان سیمیت از جاذبه های استانبول
خوردن نان سیمیت

بازدید از کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه یکی از زیبا‌ترین کاخ‌های سرزمین ترکیه که جز جاذبه های استانبول است. بازدید از آن یکی از کار‌های مهمی است که شما می توانید در سفر خود به استانبول انجام دهید. قرارگیری این کاخ در کنار تنگه بسفر منظره بی‌نظیری را به وجود آورده است. این کاخ در زمان گذشته محل زندگی پادشاهان عثمانی بوده و از بخش‌های مختلفی مانند آشپزخانه، پادگان، اصطبل، داروخانه، مرغداری، گلخانه و… تشکیل شده است. همچنین بزرگترین لوستر جهان در این کاخ قرار دارد.

کاخ دلماباغچه
کاخ دلماباغچه

به تماشای رقص سماع بروید

رقص سماع یکی از معروف‌ترین رقص‌های کشور ترکیه و استانبول است. این رقص در ترکیه از ارزش بالایی برخوردار است زیرا اعتقاد دارند که این رقص نوعی حرکت روحانی است که باعث می‌شود به حالت خلسه معنوی بروند و به خدا نزدیک‌تر شوند. رقص سما با خواندن دعا شروع می‌شود و با پخش شدن صدای فلوت دراویش شروع به رقصیدن می‌کنند. تماشای رقص سماع هر گردشگر و مسافری را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

رقص سماع
رقص سماع

به بازدید از کاخ توپکاپی بروید

یکی دیگر از کاخ‌های بسیار زیبایی که جز جاذبه های استانبول و بازدید از آن از کار‌های مهمی است که باید در طول سفر خود است. جالب توجه که جز دومین کاخ بزرگ ساخته شده در دوره حکومت عثمانی است. کاخ توپکاپی در سال ۱۹۲۴ تبدیل به موزه و بازدید برای عموم مردم آزاد شد. این کاخ در کنار دریای زیبای مرمره واقع شده و از ۴ بخش مختلف تشکیل شده است. همچنین در گذشته از این کاخ به عنوان دادگاه استفاده می‌نمودند. حتی کمان و شمشیر حضرت محمد (ص) را در موزه کاخ خواهید دید. حواستان باشد که برای بازدید از کاخ توپکاپی باید پوشش مناسب داشته باشید.

کاخ توپکاپی از جاذبه های استانبول
کاخ توپکاپی

تماشای تنگه بسفر؛ مکانی که دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا می‌سازد

اگر می‌خواهید در استانبول چند ساعتی را در آرامش و زیبایی سپری کنید پیشنهاد می‌شود حتما به تنگه دیدنی و زیبای بسفر بروید. تنگه بسفر یکی از اصلی‌ترین جاذبه های استانبول است که باعث اتصال دو دریای سیاه و مرمره شده است. وجود همین تنگه است که موجب شده ترکیه به دو بخش آسیایی و اروپایی تبدیل شود. همه روزه تور‌های مختلفی برای گشت و گذار توسط کشتی به تنگه صورت می‌گیرد؛ اما تور‌های که در شب انجام می‌شود به دلیل نور پردازی‌های زیبایی که دارند طرفدار‌ان بیشتری دارد و به جرات می‌توان گفت بازدید از این تنگه از سری کار‌های مهمی است که باید در سفر به استانبول انجام دهید.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه یکی دیگر از مساجد معروف و جاذبه هاب استانبول می‌باشد که چشم‌انداز بسیار زیبایی به سمت شاخ طلایی دارد. این مسجد از بخش‌های مختلفی مانند بیمارستان، آشپزخانه، مدرسه، کاروانسرا و حمام تشکیل شده است. همچنین آرامگاه سلطان سلیمان اول، همسر و دخترش در این مسجد قرار دارد. این مسجد در نوک تپه ای در منطقه کانتارجیلار واقع شده است و با شکوه و عظمتش هر کسی را به سمت خود جذب می‌کند. در نظر داشته باشید که بازدید از این مسجد رایگان است. پس بازدید از آن را در لیست کار‌های مهمی که باید در سفر خود انجام دهید قرار بدهید.

رزرو هتل های استانبول از ایسفر

بازدید از موزه باستان شناسی (Archaeology Museum)

یکی از پر طرفدارترین موزه‌های این شهر و جاذبه های استانبول، موزه باستان‌شناسی می‌باشد. این موزه دارای مجموعه‌ بسیار ارزشمند از دوران رم، یونان و بیزانس است. این موزه جذاب از سه بخش موزه شرق باستان، موزه هنر‌های اسلامی و موزه باستان شناسی تشکیل شده و هر کدام از آن‌ها دارای آثاری ارزشمند و بسیار زیبا هستند.  از مهم‌ترین آثار آن می‌توان به تابوت پادشاهان عثمانی اشاره کرد. همچنین اگر شما جز دوستداران موزه هستید می‌توانید بعد از بازدید از موزه باستان‌شناسی سری به موزه هنر‌های اسلامی و ترکی نیز بزنید.

موزه باستان شناسی از جاذبه های استانبول
موزه باستان شناسی

کلیسای چورا (Chora Church)

 کلیسا چورا یکی دیگر از شگفت‌انگیز‌ترین بنا‌های مذهبی است که در استانبول واقع شده و از دوران بیزانس به جای مانده است. همچنین در قسمت هشتی کاشیکاری زیبا و جذابی دارد و جالب اینجاست این کاشیکاری‌ها طی مرمت‌سازی به کلیسا اضافه شده‌اند. همچنین نقاشی‌هایی که از دوران بیزانس در داخل بنا وجود دارد بسیار خیره‌کننده و جذاب است. اگر شما عازم سفر به استانبول هستید حتما از این کلیسای زیبا دیدن کنید.

کلیسا چورا استانبول استانبول
کلیسا چورا استانبول

به حمام ترکی بروید

  شهر استانبول دارای حمام‌های سنتی بسیار زیادی است که هر کدام از آن‌ها جذابیت و معماری خاص خود را دارد. بعضی از این حمام‌ها طی چند سال اخیر بخش عظیمی را از دست داده‌اند اما هنوز زیبایی خود را حفظ نموده است. بازدید از این حمام‌ها از کار‌‌های هیجان‌انگیز و مهمی است که شما می‌توانید در استانبول انجام دهید. از قدیمی‌ترین حمام‌های شهر استانبول می‌توان به کلیچ علی پاشا (Kılıç Ali Paşa) و حمام چمبرلیتاش (Çemberlitaş Hamam) اشاره کرد. علاوه بر آن شما می‌توانید سری به حمام‌های ترکی که در سطح شهر وجود دارد بزنید و از آن‌ها استفاده کنید و از اسکراب بدن و ماساژ‌ آن حتما اسفاده کنید.

حمام ترکی؛ جاذبه های استانبول
حمام ترکی

بیشتر بخوانید:

در کدام مناطق استانبول اقامت کنیم؟ بخش اروپایی یا آسیایی؟
راهنمای حمل ‌و نقل عمومی در استانبول
۱۰ تا از بهترین کافه های استانبول
بهترین رستوران های استانبول
معرفی 10 تا از بهترین کلاب ‌های استانبول
خیابان های معروف مناسب خرید در استانبول
چه زمانی از سال به استانبول سفر کنیم؟
نظرت چی بود؟!