معروف‌ترین غذاها و شیرینی‌های جزیره کیش

معروف‌ترین غذاها و شیرینی‌های جزیره کیش
معروف‌ترین غذاها و شیرینی‌های جزیره کیش

سفر به هر گوشه‌ای از ایران یعنی آشنایی با فرهنگ بومی و فرهنگ غذایی متفاوت آن خطه است. امروز می‌خواهیم شما را به جنوبی‌ترین نقطه ایران یعنی جزیره کیش ببریم. هر چند که بیشتر گردشگران برای خرید و لذت بردن از تفریحات آبی مدرن روانه جزیره کیش می‌گردند. اما پیشنهاد می‌کنیم از خوردن معروف‌ترین غذاهای اصیل و طعم متفاوت آن نیز غافل نشوید. در پی آشنایی با غذاهای معروف کیش متوجه خواهید شد که چگونه طعم و شکلشان نیز با جغرافیای جزیره در هم آمیخته است. بیشتر غذاهای جنوب ایران به تاثیر از کشور‌های عربی تند و پر ادویه در کنار ماهی طبخ می‌شوند. از آنجا که دور تا دور شهر را دریای خلیج‌فارس فرا گرفته غیر ممکن است که مصرف ماهی نیز در آنجا اندک باشد.

در این میان غذاهای سنتی و بومی کیش نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در ادامه به معرفی معروف‌ترین غذاها و شیرینی‌های جزیره می‌پردازیم که در طی سفر با تور کیش می‌توانید از خوردنشان لذت ببرید.

سمک مشوی

سمک در زبان عربی به معنای ماهی و مشوی یعنی کبابی شده. در این سبک از غذا ماهی را با انواع ادویه‌های تند موجود در جزیره کیش مزه‌دار نموده و سپس کبابی می‌کنند. البته سرخ یا کبابی شدن ماهی بستگی به طبع شما دارد که کدام سبک را بپسندید. گاهی زنان هنرمند جزیره کیش برای آنکه طعمی متفاوت به غذای سمک مشوی بدهند. پس از تمییز نمودن ماهی‌های گرفته شده از دریای خلیج‌فارس با برشی به دو تکه تقسیم نموده و با آب انار مزه‌دار می‌نمایند. سپس با پیاز خلالی و گوجه حلقه شده میان ماهی را پر می‌کنند. در این مواقع هم یا ماهی را درون ماهی‌تابه سرخ و یا تنورهای گلی به‌صورت کبابی طبخ می‌نمایند.

جالب است بدانید که سمک مشوی با طعم تند و تیزش از غذاهای پرطرفدار جزیره کیش در بین گردشگران به شمار می‌آید.

مضروبه

یکی دیگر از معروف‌ترین غذاهای کیش که با ماهی‌های صید شده در دل دریای خلیج‌فارس طبخ می‌گردد مضروبه است. این غذا ترکیبی از ماهی‌ سرخ شده و ماهی کبابی طعم‌دار می‌باشد. برای طعم‌دار کردن ماهی از انواع سبزیجات معطر در کنار سیر و ادویه‌جات مخصوص استفاده می‌شود. برای آنکه از خوردن غذای پرطرفدار مضروبه لذت ببرید می‌توانید سری به رستوران‌های سنتی جزیره کیش بزنید.

هریسه

هریسه نام یکی دیگر از معروف‌ترین غذاهای کیش که به عنوان میان‌وعده نیز مصرف می‌شود. مواد تشکیل دهنده این غذا همانند حلیم است. برای تهیه آن از بلغور گندم، گوشت، دارچین، هل، برگ بو و در انتها از شکر استفاده می‌کنند. تفاوت آن با حلیم در استفاده از هل و برگ بو است. معمولا برای تزیین روی هریسه را با پودر گردوی آسیاب شده می‌پوشانند. جالب است بدانید که از گوشت نیز به شیوه‌ای کاملا متفاوت در این غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوشت را ابتدا همانند قورمه با پیاز داغ و انواع ادویه مزه‌دار نموده و سپس به همراه سایر مواد طبخ می‌کنند.

مجبوس

اگر به دنبال خوردن برنجی با طعم متفاوت و با ادویه‌های خاص در سفر به جزیره کیش باشید، برنج مجبوس باب طبعتان خواهد بود. این برنج ویژه‌ از غذاهای محبوب جزیره در بین گردشگران و بومیان به شمار می‌آید. برای تهیه مجبوس از موادی چون برنج، گلاب، برگ بو، هل، لیمو، لپه، میخک و زعفران و انواع ادویه استفاده می‌‌شود. معمولا برنج خوشمزه مجبوس در کنار گوشت یا مرغ با پیاز داغ طبخ شده سرو می‌گردد. این غذا همانند سایر غذاهای جزیره کیش از طعم تند ادویه‌های جنوبی نیز برخوردار می‌باشد.

قلیه ماهی

یکی دیگر از معروف‌ترین غذاهای معروف جزیره کیش و به طور کلی در جنوب ایران قلیه ماهی است. مواد قلیه ماهی از پیاز، گشنیز، شنبلیله، تمبر هندی، سیر، زردچوبه و فلفل قرمز تشکیل می‌شود. آمیختن تمبر هندی با سبزیجات معطر بی‌تردید طعمی متفاوت به ماهی خواهد بخشید. به همین دلیل نیز طرفداران بی‌شماری در میان گردشگران جزیره کیش دارد.

مرقوق

غذای لذیذ مرقوق یا مرگوگ از جمله غذاهای مقوی جزیره کیش است. در تهیه این غذا از گوشت استخوانی، آرد، فلفل تند، گوجه‌فرنگی، بادمجان و سیر استفاده می‌شود. مرقوق بیشتر در رستوران‌های سنتی کیش سرو می‌گردد. برای تهیه آن از ابتدا گوشت با سیر تفته داده می‌شود. سپس بادمجان، گوجه و فلفل سبز به همراه ادویه به آن‌ها اضافه می‌گردد. آرد سنگک را با آب مخلوط و به شکل خمیرهای دایره‌ای در می‌آورند. پس از پخت گوشت به سایر مواد اضافه می‌کنند. مرقوق یک غذای کامل و مقوی که بدون نان و برنج هم می‌توان سرو نمود.

محمر

برنج شکری که در بین کیشوندان به محمر شهرت دارد. اگر به خوردن غذاهای شیرین علاقه‌مندید محمر انتخاب مناسبی می‌تواند برایتان باشد. معمولا برنج محمر را در کنار ماهی‌های جنوب طعم‌دار شده با ادویه‌های تند سرو می‌نمایند.

یریشه

غذایی ساده بدون گوشت و ماهی در جزیره کیش که خاص گیاه‌خواران است. این غذا از موادی چون بلغور، آب، پیاز، زردچوبه و کشمش تهیه می‌شود. معمولا برای طبخ آن ابتدا بلغور را کمی تفت می‌دهند. سپس آب را به همراه پیاز به بلغور اضافه نموده تا جایی که آب بلغور کشیده شود. طرز تهیه غذای یریشه همانند برنج دمی می‌باشد. پس از طبخ آن را در کنار کشمش سرو می‌نمایند.

در ادامه به معرفی تعدادی از شیرینی‌های معروف جزیره کیش می‌پردازیم.

خبیصه

حلوای محلی خوشمزه و لذیذ جزیره کیش که به عنوان میان‌وعده در کنار چای سرو می‌گردد. برای تهیه حلوای خبیصه از آرد گندم یا برنج، آب شکر و زعفران و هل استفاده می‌کنند. ابتدا آرد را سرخ نموده و پس از آن آب شکر را به همراه زعفران و هل اضافه می‌نمایند. جالب توجه که این حلوای سنتی را در مجالس رسمی برای پذیرایی از میهمانان بر روی سفره‌ قرار می‌دهند.

لگیمات

یکی از شیرینی‌های معروف در بین عرب‌های جزیره کیش لگیمات است. این شیرینی شباهت زیادی به بامیه دارد. برای تهیه آن از شیره خرما، آرد، نشاسته، آب، مایه خمیر و تخم‌مرغ استفاده می‌کنند.

رنگینه

 از دیگر شیرینی‌های خوشمزه‌ای که پخت آن در جزیره کیش مرسوم است. رنگینه را با استفاده از خرما، قهوه، کره حیوانی و دارچین طبخ می‌نمایند. معمولا در ماه مبارک رمضان اهالی کیش برای صله ارحام با خود رنگینه به خانه میزبان هدیه می‌برند.

نظرت چی بود؟!