ناشناخته‌ترین مکان‌های دیدنی اطراف تهران

ناشناخته‌ترین مکان‌های دیدنی اطراف تهران

سخن گفتن از مکان‌های ناشناخته تهران کمی عجیب به نظر می‌رسد چون پایتخت ایران همواره کانون توجه همه مردم کشور بوده و هست. با این وجود آیا ممکن است جاهایی وجود داشته باشند که بتوان آن‌ها را مکان‌های ناشناخته یا کمترشناخته شده تهران نامید؟ گاهی گمان می‌کنیم همه دیدنی‌های ایران را می‌شناسیم.

اما با کمی کنکاش درمی‌یابیم چه جاهای زیادی که تاکنون ندیده و حتی نشناخته‌ایم! تهران و اطراف آن نیز از این قاعده مستثنی نیست. این شهر با اینکه بیش از ۲۳۰ سال پیوسته پایتخت کشور بوده است، هنوز چه در داخل و چه اطراف خود، دیدنی‌ها و جاذبه‌هایی دارد که برای بسیاری از مردم ناشناخته‌اند. آنچه در ادامه می‌خوانید، مروری است بر برخی از دیدنی‌ترین مکان‌های ناشناخته یا کمترشناخته شده تهران و اطراف آن.

روستای کرکبود؛ گنج ناشناخته

روستای کرکبود؛ گنج ناشناخته

کرکبود، روستایی کوهستانی و دست‌کم ۱۱۰۰ ساله در شهرستان طالقان است. این روستا با وجود جاذبه‌های دیدنی خود، هنوز هم یکی از مکان‌های ناشناخته استان تهران به شمار می‌آید. سفالینه‌هایی که در اطراف کرکبود کشف شده است، تاریخ روستا را به قرن ۴ و ۵ هجری می‌رساند.

آنچه بر جذابیت کرکبود می‌افزاید مکان‌ها و دیدنی‌های مذهبی، تاریخی و طبیعی آن است. آرامگاه امام‌زاده زید (ع)، که بنا به روایتی نسب ایشان به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد، در مرکز این روستا واقع شده است. بنای این آرامگاه، هشت‌ضلعی است و قدمت آن به قرن ۹ یا ۱۰ هجری بازمی‌گردد. آرامگاه شاه محمد حنفیه (ع) نیز، که حتی از روستاهای اطراف زائر دارد، در کرکبود است. این روستا همچنین مدفن ملا نعیما کرکبودی فقیه، دانشمند، فیلسوف و متکلم بزرگ مسلمان و مدرس مشهور حوزه علمیه اصفهان در قرن ۱۲ هجری است.

کرکبود از طبیعت زیبای اطراف نیز بسیار بهره برده است. یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی روستا، آبشار کرکبود یا آبشار کُر است که از روی صخره‌ای تقریبا ۳۰ متری سرازیر می‌شود و پس از گذر از دره‌ای ژرف به رودخانه شاهرود می‌پیوندد. در صخره‌سنگ‌های اطراف آبشار کرکبود حفره‌هایی به چشم می‌خورند که به پشت آبشار راه دارند. عده‌ای بر این باورند که در قدیم درون این حفره‌ها اتاقک‌هایی تراشیده‌اند تا خوش‌نویسان در آن‌ها بنشینند و متن قرآن و آثار ادبی کتابت کنند.

از دیگر دیدنی‌های طبیعی روستا می‌توان چشمه اِشکِس و جوهرچشمه را نام برد. در این روستا حمامی تاریخی نیز وجود دارد که اکنون مخروبه‌ است. مردم کرکبود صنایع دستی مختلفی مثل جاجیم، قالیچه، گلیم و شال و کلاه تولید می‌کنند که می‌توان به‌عنوان سوغات خریداری کرد. سیب و گردوی این روستا در منطقه مشهور است؛ ضمن اینکه میوه‌های دیگری مثل گیلاس، زردآلود و آلبالو نیز در باغ‌های آن به عمل می‌آید.

نکاتی درباره سفر به روستای کرکبود

کرکبود نیز مانند دیگر نواحی طالقان زمستان‌های سردی دارد. پس بهتر است بهار و اوایل تابستان را برای سفر به این روستا انتخاب کنید.

چون در مسیر روستای کرکبود تا آبشار کرکبود آب آشامیدنی وجود ندارد، اگر می‌خواهید آبشار را ببینید، آب کافی همراه داشته باشید.

موقعیت: ۱۲۰ کیلومتری شمال‌غرب تهران

دسترسی از تهران: اتوبان تهران – قزوین را تا رسیدن به جاده طالقان بپیمایید. بعد از حدود ۸۷ کیلومتر رانندگی در جاده طالقان به جاده کرکبود می‌رسید. از آن‌جا تا روستای کرکبود تقریبا ۵۵ کیلومتر راه است.

دامنه ارواح سنگی (آدمک‌جیان)؛ طبیعت ناشناخته

دامنه ارواح سنگی (آدمک‌جیان)؛ طبیعت ناشناخته

در بخشی از دامنه کوه البرز مشرف به روستای وردیج، سنگ‌هایی عجیب و وهم‌انگیز به چشم می‌خورند؛ همین مورد سبب شده است تا این بخش از کوه را دامنه ارواح سنگی یا آدمک‌جیان بنامند. با اینکه این مکان عجیب و دیدنی از تهران فاصله زیادی ندارد، هنوز برای بسیاری از مردم پایتخت جزو مکان‌های ناشناخته تهران است. زمین‌شناسان می‌گویند این صورت‌واره‌ها طی سالیان متمادی بر اثر پدیده‌ای به نام بادروبی یا به‌عبارت دقیق‌تر، هوازدگی شکل گرفته‌اند.

وردیج جاذبه طبیعی دیگری نیز دارد و آن، آبشار سه‌‌طبقه «لت مال» است. لت مال در واقع از سه آبشار جدا از هم تشکیل شده است که کمی از هم فاصله دارند. ارتفاع دو آبشار اول چیزی حدود ۵ متر و ارتفاع آبشار سوم ۳۵ متر است.

وردیج بزرگ‌ترین روستای شمال‌غرب تهران است و حدود ۵۰۰ نفر سکنه دارد. پس از روستای وردیج با در پیش گرفتن جاده آسفالته روستای دیگری به نام واریش پدیدار می‌شود. بقعه امام‌زادگان بی‌بی‌ زرین قمر و بدرالنساء، خواهران مکرمه امام رضا علیهم‌السلام در این روستا واقع شده است. ارتفاعات پهنه‌حصار در این منطقه و نیز خود روستای واریش طبیعت چشم‌نوازی دارند.

نکاتی درباره سفر به روستای وردیج و واریش

روستای وردیج و واریش امکانات اقامتی ندارند، لذا بهتر است سفرتان به آن‌جا یک‌روزه باشد؛ در غیر این‌صورت یا باید در شهرهای اطراف اقامت کنید و یا شب آن‌جا چادر بزنید.

روستای وردیج و واریش زمستان‌های بسیار سردی دارند؛ طوری که بسیاری از اهالی روستا نیز آن‌جا را در زمستان ترک می‌کنند. یا در فصل‌های سرد سال به آن‌جا سفر نکنید و یا لباس گرم و وسایل مناسب همراه داشته باشید.

مردم روستای واریش خودشان زباله‌ها را جمع‌آوری و دفع می‌کنند. گردشگرانی که قصد دارند از روستا بازدید کنند باید ۵۰۰۰ تومان ورودیه بپردازند. در بدو ورود، کیسه‌ای به گردشگران داده می‌شود تا زباله‌های‌شان را درون آن بریزند.

موقعیت: بخش کن و سولقان، منطقه ۲۲ شهری تهران

دسترسی از تهران: هم می‌توان از انتهای اتوبان همت، بلوار پژوهش، شهرک دانشگاه شریف، انتهای شمالی خیابان شهید اردستانی وارد جاده روستای وردیج و واریش شد؛ یا در اتوبان تهران کرج، از پشت پمپ بنزین وردآورد به‌سمت ضلع شمالی خیابان شهید اردستانی پیش رفت و سپس راه جاده وردیج و واریش را در پیش گرفت.

هویر؛ روستایی که باید بیشتر شناخت

هویر؛ روستایی که باید بیشتر شناخت

هویر نام روستایی در دهستان ابرشیوه شهرستان دماوند و استان تهران است. وجود بناهای مذهبی و تاریخی و نیز جاذبه‌های طبیعی و چشم‌نواز سبب می‌شود تا هویر را یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران برای گردشگری بدانیم. آرامگاه امام‌زاده حسین (ع)، آرامگاه امام‌زاده علی‌اکبر (ع)، دریاچه هویر، منطقه چمنزار، چشمه‌های آب معدنی و کوه قره‌داغ از مهم‌ترین اماکن دیدنی هویر هستند که با وجود اهمیتشان، هنوز برای بسیاری از مردم، ناشناخته‌اند.

روستای هویر جاذبه‌های طبیعی متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها دریاچه آب شیرین هویر در شرق شهرستان دماوند است. با حدود نیم‌ساعت پیاده‌روی به‌سمت غرب نیز دریاچه تار پدیدار می‌شود. آبشار فصلی عوش‌کمر جاذبه طبیعی دیگر هویر است که از روی صخره‌ای مرتفع سرازیر می‌شود. هویر چند چشمه‌ آب معدنی هم دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: انارچال، چشمه‌ پیش، جواهرچشمه و سپیدچشمه.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی اطراف هویر، غار جول دره است که بین این روستا و روستای سربندان، کنار جاده قدیم این روستا واقع شده است. طول غار جول دره تقریبا ۹۰ متر است. در روستای هویر آثاری اندک از قلعه‌ای تاریخی نیز به چشم می‌خورد که قلعه پشت نام دارد و احتمالا در زمان خود اهمیتی راهبردی داشته است. امروزه فقط اندکی از پایه‌های این قلعه به‌جای مانده است.

با وجود تمام این دیدنی‌ها، هویر نیز آنگونه که باید معرفی و شناسانده نشده است. لذا این روستا را نیز می‌توان یکی از مکان‌های ناشناخته اطراف تهران قلمداد کرد.

نکاتی درباره سفر به هویر

زمین‌های اطراف دریاچه هویر و تار، مسطح و فاقد پوشش گیاهی است. در فصل‌های گرم سال کلاه، عینک و کرم مناسب همراه داشته باشید تا از تابش مستقیم آفتاب ایمن بمانید.

در فصل‌های سرد سال سطح دریاچه یخ می‌زند. هرگز روی دریاچه یخ‌زده قدم نزنید.

موقعیت: ۱۰۵ کیلومتری تهران، ۵۰ کیلومتری شرق شهر دماوند

دسترسی از تهران: یکی از آسان‌ترین راه‌های دسترسی به روستای هویر، ورود به بزرگ‌راه شهید زین‌الدین در شرق تهران و سپس ورود به آزادراه تهران پردیس است. پس از آن، با در پیش گرفتن جاده فیروزکوه، رسیدن به دوراهی انتهای جاده و انتخاب مسیر غربی می‌توان به روستای هویر رسید.

بورنیک؛ طولانی‌ترین غار تهران

بورنیک؛ طولانی‌ترین غار تهران

«بورنیک» طولانی‌ترین غار استان تهران و چهارمین غار طولانی کشورمان، در حاشیه روستایی به نام هرانده در ۱۲ کیلومتری جنوب‌غربی فیروزکوه، از دیگر مکان‌های ناشناخته استان تهران است. اهمیت این غار از نظر تاریخی و باستان‌شناسی موجب شده است تا نام آن در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود. طول غار بورنیک را ۳۴۷۳ متر ذکر کرده‌اند. این غار سه تالار وسیع تاقدیسی دارد و سفال‌های باستانی به‌‌ دست آمده از تالار اول نشان می‌دهد که در گذشته‌های دور زیستگاه انسان‌های غارنشین بوده است.

پیش از آنکه راه غار بورنیک را در پیش بگیرید، از تاریخ و طبیعت روستای هرانده نیز بهره ببرید. بقعه تاریخی امام‌زاده یحیی (ع) در این روستا واقع شده است. طبیعت روستا و منطقه در تمام فصول سال دیدنی و دل‌انگیز است.

نکاتی درباره سفر به روستای هرانده و بازدید از غار بورنیک

از روستای بورنیک تا دهانه غار چیزی حدود ۶ کیلومتر راه است و در طول مسیر چشمه آبی وجود ندارد. گرچه رودخانه‌ پرآبی تا راه فرعی غار امتداد یافته است، بهتر است آب آشامیدنی کافی به همراه داشته باشید.

غار در امتداد گسلی فعال قرار گرفته و از این رو بعضی از لایه‌ها و طبقات آن ناپایدار است. پس بی‌مهابا در عمق غار پیش نروید و به‌ویژه بر زمین‌هایی که آثار ریزش طاق غار روی آن مشهود است قدم نگذارید.

باتوجه به رطوبت فضای داخل غار ممکن است سطوح پلکانی یا شیب‌دار آن لغزنده باشد، حتما کفش مناسب بپوشید و با احتیاط قدم بردارید.

با خود چراغ‌قوه مناسب و پرنور ببرید. ورود به غار بدون چراغ‌قوه تقریبا ناممکن و خطرناک است.

مسیرهای اصلی با رنگ و سنگ‌چین مشخص شده‌اند. در این مسیرها پیش بروید و علائم را به یاد داشته باشید تا بتوانید راه رفته را به‌راحتی برگردید.

موقعیت: ۱۲۰ کیلومتری ‌شرق تهران، ۱۲ کیلومتری جنوب‌غربی فیروزکوه، ۶ کیلومتری حاشیه جنوبی روستای هرانده

دسترسی از تهران: آزادراه جدید تهران به پردیس را تقریبا تا انتها رفته و پس از بومهن و نرسیده به رودهن وارد جاده فیروزکوه شوید. در ۱۲ کیلومتری فیروزکوه، سمت راست جاده تابلو و راه فرعی روستای هرانده به چشم می‌خورد. تا روستای هرانده کمتر از یک کیلومتر راه است.

پارک ملی کویر و کاروان‌سرای قصر بهرام

پارک ملی کویر و کاروان‌سرای قصر بهرام

پارک ملی کویر یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده ایران به وسعت ۶۷۰۰ کیلومتر مربع است. بخش عمده این منطقه در استان سمنان و بخش‌های کوچکی نیز در استان‌های قم، تهران و اصفهان واقع شده است.

تعدد و تنوع گونه‌های جانوری در پارک ملی کویر باعث شده است تا آن را آفریقای کوچک و یا سرنگتی ایران بنامند. این منطقه که زیستگاه ارزشمند پلنگ ایرانی، گرگ، کفتار راه‌راه، گربه شنی، روباه، جبیر، کل و بز، قوچ و میش، شغال، و انواع پرندگان و خزندگان است، از جاذبه‌های طبیعی متعددی همچون تپه‌های مریخی گرمسار، و چشمه آبشار نمکی بهره می‌برد. البته برای دیدن این شگفتی‌های کویری باید کمی از تهران فاصله گرفته و به سمت سمنان پیش بروید. این منطقه پهناور اثری تاریخی از دوره ساسانیان را نیز در خود نهفته دارد و آن قصر بهرام است. این بنای باستانی بعدها در دوره حکومت شاه عباس صفوی بازسازی شد و به‌عنوان کاروان‌سرا مورد استفاده قرار گرفت. کاروان‌سرای قصر بهرام نیز به‌رغم اهمیت تاریخی‌اش، هنوز برای بسیاری از مردم پایتخت و دیگر نقاط ایران، جزو مکان‌های ناشناخته تهران محسوب می‌شود.

نکاتی درباره سفر به پارک ملی کویر

با خودرو مناسب بیابان به این منطقه سفر کنید.

دستگاه جی‌پی‌اس یا تلفن هوشمند به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به‌وسیله آن مسیریابی کنید.

کفش و لباس مناسب، بنزین اضافه، عینک، کرم ضدآفتاب و البته آب آشامیدنی به مقدار کافی فراموش نشود.

موقعیت: ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران

دسترسی از تهران: بهترین مسیر این است که از طریق باند شمال به جنوب بزرگ‌راه امام علی علیه‌السلام و ادامه آن تا شهر ری، وارد جاده ورامین شویم و سپس راه آسفالته ورامین تا پیشوا را پیش بگیریم. با خروج از پیشوا به سمت جنوب، تا ایستگاه راه‌آهن ابردژ پیش می‌رویم و با عبور از خط‌آهن وارد جاده شنی قلعه بلند می‌شویم. با عبور از امام‌زاده عبدالله (ع) در عسگرآباد و حصار گلی به پاسگاه محیط‌بانی مبارکیه می‌رسیم که در واقع نقطه ورود ما به پارک ملی کویر است. با ادامه مسیر خاکی از این پاسگاه به کاروان‌سرای قصر بهرام می‌رسیم.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom