ویزای توریستی کانادا|کدام ویزای کانادا برای شما مناسب است؟

ویزا کانادا

برای اینکه به کشوری وارد شوید علاوه بر داشتن پاسپورت لازم است که ویزا هم داشته باشید. کانادا نیز که به دلیل شرایط اجتماعی و اقتصادی مناسبش مقصد بسیاری از گردشگران و مهاجران محسوب می‌شود از این قاعده مستثنی نیست.

در کانادا، ویزای توریستی یکی از انواع پرکاربرد ویزای این کشور است که دولت کانادا برای علاقه‌مندان به مسافرت و اقامت در این کشور در نظر گرفته است. اما این ویزا خود انواع مختلفی دارد که کارکردهای هرکدام با دیگری متفاوت است. در این مطلب می‌خواهیم شما را با تمامی انواع ویزای توریستی کانادا و اینکه کدام ویزا برای شما مناسب است، آشنا کنیم.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا

کشور کانادا برای متقاضیان ویزای توریستی بر حسب درخواست و شرایطشان یکی از این سه نوع ویزای زیر را صادر می‌کند:

ویزای سینگل (Single Entry) یا همان ویزای یک بار مصرف که با آن فقط می‌توان یک بار وارد خاک کانادا شد.
ویزای مولتیپل (Multiple Entry) که با نام ویزای مالتی نیز شناخته می‌شود و از نظر تعداد دفعات ورود و خروج محدودیت ندارد.

سوپر ویزای کانادا که مخصوص والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ افرادی است که اقامت دائم کانادا را دارند.
هرکدام از این سه ویزا از نظر کاربرد با هم تفاوت‌هایی دارند که در ادامه راجع به آن توضیح می‌دهیم.

ویزای سینگل کانادا
ویزای سینگل کانادا
ویزای سینگل کانادا

همان‌طور که گفته شد دارنده‌ ویزای سینگل فقط یک بار می‌تواند وارد خاک کانادا شود و به محض خروج از کانادا اعتبار ویزا پایان می‌یابد. معمولا اگر شخصی برای شرکت در کنفرانس علمی، همایش خاص و مواردی شبیه به این قصد سفر به کانادا را داشته باشد تقاضای صدور ویزای سینگل را می‌دهد.

ویزای سینگل محدودیت زمانی خاصی برای استفاده دارد و در آن تاریخ انقضای ویزا قید شده است. با این حال اگر وارد کانادا شوید و پیش از تاریخ انقضای ویزا از کانادا خارج شوید دیگر آن ویزا به دردتان نمی‌خورد.

ویزای مولتیپل کانادا
ویزای مولتیپل کانادا
Multiple visa Canada

یکی از ویزاهای محبوب و جذاب کانادا ویزای مولتیپل است که با نام ویزای مولتی کانادا یا ویزای ۵ ساله‌ کانادا نیز شناخته می‌شود. البته که این ویزا در دسته‌ ویزاهای توریستی و موقت جای می‌گیرد، اما قوانین مهاجرتی کانادا به فرد دارنده‌ ویزا مجوزهایی می‌دهد که در نوع خود بی‌نظیر است.

برای مثال دارنده‌ این ویزا می‌تواند به تعداد دفعات نامحدود به خاک کانادا وارد و از آن خارج شود. البته بعد از هر بار ورود تنها می‌تواند ۶ ماه در کانادا بماند و اگر قصد بیشتر ماندن را داشته باشد یا باید دلایلی موجه به اداره‌ مهاجرت کانادا ارائه کند یا به مدت چند ساعت از خاک کانادا خارج شده و دوباره وارد این کشور شود. با این کار مدت زمان ۶ ماهه اقامتش از ابتدا محاسبه می‌شود.

ویژگی جذاب دیگر ویزای مولتیپل کانادا اعتبار بلندمدت آن است. در واقع دولت کانادا تا زمانی که پاسپورت دارنده‌ ویزا اعتبار داشته باشد به او اجازه می‌دهد از این ویزا استفاده کند. علت آنکه در ایران این ویزا به ویزای ۵ ساله‌ کانادا معروف شده نیز همین است. زیرا اعتبار پاسپورت‌های ایرانی ۵ ساله است. البته توجه کنید که اگر مثلا یک سال از اعتبار پاسپورتتان باقی مانده باشد این ویزا نیز تنها یک سال اعتبار خواهد داشت.

 Multiple visa Canada
ویزای مولتیپل کانادا

مزیت دیگر این ویزا آن است که اگر طی ده سال گذشته برای درخواست اخذ این ویزا انگشت‌نگاری کرده باشید، حتی اگر درخواستتان رد شده باشد، در دفعات بعد دیگر نیازی به انگشت‌نگاری نخواهید داشت.

سوپر ویزای کانادا
سوپر ویزای کانادا
ایسفر
Canadian Super Visa

سومین نوع ویزای توریستی کانادا سوپر ویزاست که مخصوص پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ افراد مقیم کاناداست. برای دریافت چنین ویزایی اولا فرزند یا نوه‌تان باید حتما اقامت دائم کانادا را داشته باشد، ثانیا سنش بالای هجده سال باشد و ثالثا حقوق سالانه‌اش از ۲۴۰۰۰ دلار کمتر نباشد.

برای درخواست این ویزا مدارک مربوط به اقامت و برگه‌های ارزشیابی مالی و مالیاتی دعوت‌کننده نیز باید به سفارت کانادا ارائه شود. همچنین دعوت‌کننده باید هزینه‌ حداقل یک سال بیمه‌ خدمات درمانی فرد دعوت‌شده را پرداخت کرده باشد. در ضمن پزشک معتمد سفارت باید سلامت فرد متقاضی ویزا را تأیید کند تا کسی با دریافت سوپر ویزای کانادا هزینه‌های درمانی خاصی را به دولت کانادا تحمیل نکند.

سوپر ویزای کانادا نسبت به ویزای سینگل یا مولتیپل اعتبار بیشتری دارد و هنگام درخواست صدور ویزا نیازی به بررسی شرایط اقتصادی شخص درخواست‌دهنده نیست. زیرا فرد دعوت‌کننده مدارکی را به دولت کانادا ارائه می‌کند که نشان دهد توانایی تأمین هزینه‌های پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگش را دارد.

سوپر ویزای کانادا
سوپر ویزای کانادا

افراد دارای سوپر ویزای کانادا محدودیتی در دفعات رفت و آمد به این کشور ندارند و مدت مجاز اقامتشان بعد از هر بار ورود به کانادا حداکثر دو سال است.

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا
 ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا به نوع ویزا بستگی دارد. به‌ طور معمول مدت اعتبار ویزای سینگل کانادا ۶ ماهه است. اعتبار ویزای مولتیپل کانادا ۱۰ ساله و تا پایان اعتبار پاسپورت متقاضی است. بنابراین برای ایرانیان اعتبار این ویزا حداکثر ۵ ساله است. سوپر ویزای کانادا نیز اعتباری ده ساله دارد.

درباره‌ مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا ذکر یک نکته ضروری است و آن اهمیت نظر افسر مرزی مستقر در فرودگاه است. گرچه افسر مهاجرتِ سفارت کانادا نوع ویزای شما را (سینگل، مولتیپل، سوپر ویزا) تعیین می‌کند، اما در نهایت این افسر مرزی است که می‌گوید ویزای شما چقدر اعتبار خواهد داشت. برای مثال گرچه اعتبار ویزای سینگل معمولا شش ماه است ولی ممکن است افسر مرزی بنا به تشخیص خود این میزان را مثلا به چهار ماه کاهش دهد.

نکته‌ دیگر آن است که در برچسب ویزا تاریخ انقضایی درج می‌شود که بسیاری از افراد تصور می‌کنند این تاریخ به معنای اعتبار اقامت در کاناداست. در حالی که این تاریخی است که دارنده‌ ویزا باید حتما تا قبل از آن وارد خاک کانادا شود و بعد از آن ویزایش عملا قابل استفاده نیست. هنگام ورود به خاک کانادا افسر مرزبانی در پاسپورتتان درج می‌کند که حداکثر تا چه تاریخی می‌توانید در خاک کانادا بمانید.

نظرت چی بود؟!

یک نظر