چه زمانی از سال به استانبول سفر کنیم؟

چه زمانی از سال به استانبول سفر کنیم؟
چه زمانی از سال به استانبول سفر کنیم؟

هر چند که استانبول در همه ایام سال مناسب و دوست داشتنی است. با این حال بد نیست که با شرایط آب‌وهوایی این شهر دیدنی و پر طرفدار در چهار فصل و ۱۲ ماه سال آشنا شوید. هدف ما از نوشتن این مطلب این است که هر شخصی زمان ایده‌آل سفر به استانبول را بیابد. استانبول با قرارگیری در میان دو قاره اروپا، آسیا و تقسیم شدن با تنگه بسفر و همجواری با دریای سیاه و دریای مرمره شرایط آب‌وهوایی متفاوتی در ۴ فصل سال دارد. در ادامه با مجله گردشگری ایسفر همراه شوید.

بهار استانبول

دمای هوای استانبول در فصل بهار خنک و دلپذیر است. بالاترین دما در این فصل ۲۹ درجه و کمترین دما بین ۷ تا ۸ درجه می‌باشد. گاهی استانبول را در فصل بهار شهر بیداری می‌نامند؛ زیرا در این زمان گل‌های لاله شکوفا می‌شوند و به طور کلی با شهری رنگارنگ روبه‌رو خواهید شد.

بهار در استانبول

فروردین

اولین ماه بهار در استانبول به خصوص در شروع، دمای هوا کمی سرد است. اما این بدان معنا نیست که ماه فروردین همانگونه سرد خواهد گذشت. استانبول در ماه فروردین در طول روز معمولا دمایی بین ۱۴ تا ۱۶ درجه و در شب دمایی بین ۷ تا ۸ درجه دارد. به طور معمول در این ایام ۵ روز در ماه هوا بارانی است.

اردیبهشت

همگام با شروع ماه اردیبهشت دمای هوای شهر استانبول، به ندرت گرم می‌شود. اشتباه نکنید! قرار نیست گرمای سوزان را تجربه کنید. روزها دمای هوا بین ۲۰ تا ۲۴ درجه است. شب‌ها دمای هوا بسیار متعادل بین ۱۲ تا ۱۴ درجه می‌شود. معمولا در این ماه بین ۵ تا ۶ روز هوا بارانی است. اگر در ماه اردیبهشت به استانبول سفر کنید. شاید مجبور شوید در شب رویه‌ای گرم بپوشید. همه ساله در اوایل ماه اردیبهشت به مدت ۳ هفته جشنواره گل‌های لاله در استانبول برگزار می‌شود.

خرداد

ماه خرداد یکی از ماه‌های محبوب سفر به استانبول در بین گردشگران است. در این ماه دمای هوا متعادل و رطوبت نیز قابل تحمل است. معمولا دمای هوا در ماه خرداد در طول روز از ۲۹ درجه فراتر نمی‌رود و در طول شب نیز دمای هوا ۲۰ درجه است. همچنین احتمال بارش باران در این ماه در استانبول تنها ۱ روز در ماه می‌باشد. این ماه بهترین زمان برای گشت‌وگذار در کنار ساحل دریا به خصوص ساحل ترو بلو ((True Blue است. با توجه به این موارد ماه خرداد یکی از شلوغ‌ترین ایام ورود مسافر به استانبول است. جشنواره بین المللی تئاتر همه ساله در دو هته اول ماه خرداد در استانبول برگزار می‌شود.

تابستان استانبول

استانبول در فصل تابستان نیز دارای شرایط آب‌وهوایی متفاوتی می‌باشد. تابستان‌های استانبول اغلب گرم و مرطوب و میانگین دمای روزانه بین ۲۸ تا ۳۰ درجه است. هر چند که دمای هوا گرم و رطوبت تا حدی افزایش می‌یابد؛ اما دلیلی برای نرفتن به استانبول برای دوست‌داران این شهر وجود ندارد. تابستان بهترین زمان برای رفتن به کنار سواحل استانبول است.

تابستان استانبول

تیر

ماه تیر گرم‌ترین ماه سال در استانبول است. میانگین دمای روزانه ۲۸ تا ۳۰ درجه و در شب ۲۰ درجه می‌باشد. رطوبت هوا نیز در این ماه افزایش می‌یابد. درصد بارش باران در استانبول در ماه تیر بین ۱ تا ۲ روز در ماه است. جالب توجه که همه ساله در استانبول در ماه تیر فستیوال خرید برگزار می‌شود.

مرداد

استانبول در ماه مرداد شاهد هوای گرم و تقریبا خشک است. میانگین دمای روزانه بین ۲۱ تا ۲۹ درجه می‌باشد. امکان بارش باران در طول یک ماه یک روز است. درست است که بارش باران در ماه مرداد در استانبول کاهش می‌یابد؛ اما امکان دارد بعضی از روزها با مه صبحگاهی شروع شود.

شهریور

شهریور در استانبول ماهی است که به وضوح نوید پایان تابستان داغ و شروع پاییز خوش آب‌وهوا را به گردشگران می‌دهد. میانگین دمای هوا در طول روز بین ۲۳ تا ۲۶ درجه و در شب ۱۸ درجه است. اگر در ماه شهریور به استانبول سفر کنید، امکان دارد تنها یک روز هوا را بارانی ببینید. معمولا در ابتدای روز دمای هوا پایین و شرایط جوی با باد خنک و لذت‌بخشی همراه است. آسمان استانبول در برخی از روزهای شهریور پوشیده از ابر و در برخی از روزها آفتابی است. هر چند که احتمال بارش باران در ماه شهریور کم است؛ اما پیشنهاد می‌کنیم که با خود چتر به همراه داشته باشید. شاید آن یک روز، روزی باشد که شما قصد گشت‌وگذار در استانبول را دارید. از فستیوال‌های مهم ماه شهریور در استانبول فستیوال موسیقی و رقص است.

پاییز استانبول

شروع فصل پاییز در استانبول به این معنا نیست که دمای هوا به سرعت کاهش می‌یابد. در این فصل شما همچنان می‌توانید از رفتن و قدم زدن در کنار سواحل لذت ببرید. معمولا استانبول در فصل پاییز نیز مملو از مسافر است.

پاییز در استانبول

مهر

و اما ماه مهر در استانبول! یکی از مناسب‌ترین ماه‌های سال برای سفر به استانبول است. میانگین دمای روزانه در ماه مهر بین ۱۲ تا ۱۹ درجه است. معمولا روزها آسمان استانبول در ماه مهر ابری و هوا مرطوب است. امکان بارش باران نیز ۴ روز در ماه برآورد کرده‌اند. شاید کمی تعجب‌آور باشد که یک لحظه باران ببارد و لحظه‌ای دیگر خورشید از پشت ابرها نمایان گردد. صبح‌های استانبول در ماه مهر معمولا با مه شروع می‌شود. نگران نباشید! مه به اندازه‌ای است که مانع گشت‌وگذارتان نمی‌گردد.

آبان

میانگین دمای هوای استانبول در ماه آبان در طول روز ۲۳ درجه و در شب بین ۱۳ تا ۱۵ درجه است. در این ماه امکان بارش باران تقریبا زیاد است. به گونه‌ای که امکان دارد در طول یک هفته حداقل بین ۳ تا ۴ روز باران ببارد. ماه آبان با توجه به معتدل بودن دمای هوا نیز همواره از ماه‌های محبوب مسافران برای سفر به استانبول به شمار می‌آید.

آذر

دامنه دمای روزانه هوای استانبول در ماه آذر بین ۹ تا ۱۴ درجه است. دمای هوا در طول روز تقریبا معتدل و در شب سرد می‌شود. روزهای استانبول در این ماه کوتاه و شب‌ها طولانی‌تر می‌گردند. در ماه آذر نیز ممکن است در طول یک هفته حداقل ۳ روز باران ببارد. گاهی این بارش‌ها بسیار شدید هستند. فستیوال بین‌المللی جاز همه ساله در استانبول به مدت دو هفته در ماه آذر برگزار می‌شود.

زمستان استانبول

یکی از سردترین فصل‌های استانبول زمستان است. زمستان این شهر همه روزه با بارش باران، گاهی برف و مه همراه می‌باشد. اغراق نیست اگر بگوییم که استانیول در زمستان نیز زیبایی خاصی به همراه دارد.

زمستان در استانبول

دی

زمستان استانبول رسما با ماه دی شروع می‌شود و یکی از سردترین ماه‌های سال است. در این ماه دمای هوا بسیار کاهش و میزان رطوبت به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد. میانگین دمای هوا بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد و احتمال بارش برف و باران بسیار زیاد است. از آنجا که ماه دی همزمان با شروع سال نو میلادی در استانبول است. بسیاری برای برای شرکت در جشن‌های کریسمس و بهره بردن از حراجی‌های زمستانی، این ماه را برای سفر به استانبول بر می‌گزینند.

بهمن

ماه بهمن نیز از سردترین و مرطوب‌ترین ماه‎های سال در استانبول است. متوسط دمای هوا در طول روز ۱۰ درجه و در شب ۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. آسمان استانبول در ماه بهمن اغلب ابری و با رگبارهای ملایم همراه و احتمال بارش برف نیز بسیار است. در ماه بهمن تنها ۳ ساعت آفتاب را در آسمان استانبول دیده می‌شود. اگر در این ماه به استانبول سفر کنید، می‌توانید از تماشای آتش‌بازی خیابانی لذت ببرید.

اسفند

میانگین دمای هوای روزانه استانبول در ماه اسفند بین ۵ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد است. هوا در این ماه همچنان سرد و گاهی احتمال وقوع یخبندان وجود دارد. در ماه اسفند بین ۳ تا ۴ روز در استانبول برف می‌بارد. صبح‎ها معمولا با مه غلیظ همراه است. همه ساله در ماه اسفند در استانبول فستیوال رقص دسته جمعی و جشنواره فیلم استقلال برگزار می‌گردد.

حال که با شرایط آب‌وهوایی شهر استانبول در چهار فصل و ۱۲ ماه سال آشنا شدید، می‎توانید به راحتی تصمیم بگیرید که چه زمانی را برای سفر انتخاب کنید. با این حال تجربه بسیاری از گردشگران ثابت نموده که بهترین زمان سفر به استانبول دو فصل بهار و پاییز است.

نظرت چی بود؟!