چگونه سفر سلامت با هواپیما در ایام کرونا داشته باشیم؟

سفر سلامت با هواپیما
سفر سلامت با هواپیما

همگام با شیوع گسترده ویروس کرونا بسیاری از دولت‌ها با توجه به رویکرد بهداشت جهانی تمامی پروازهای داخلی و خارجی را لغو نمودند. هر چند که این شیوه‌ای درست برای مقابله با همه‌گیری بیماری به حساب می‌آید. اما نمی‌توان از ضربه‌های اقتصادی آن چشم‌پوشی نمود. در طی چند هفته گذشته امکان پروازهای داخلی به بیشتر شهرهای ایران نظیر کیش فراهم شده است. با توجه به باز شدن مسیرهای پروازی داخلی باز هم مسافران از سفر با هواپیما ممانعت می‌ورزند. دلیل بسیاری از این افراد هم ترس از مبتلا شدن به کروناست. آن‌ها معتقدند که در سفر با هواپیما امکان ابتلایشان بیشتر می‌شود.

برخلاف تصور عموم درصد ابتلا به بیماری کرونا در سفرهای زمینی بیشتر از سفر با هواپیما است. در سفرهای زمینی افراد با خوردن غذا در رستوران و استفاده از سرویس بهداشتی عمومی خطر ابتلا را افزایش می‌دهند. با ما همراه شوید تا شما را برای داشتن سفری ایمن و سلامت با هواپیما راهنمایی نماییم.  

دانستنی‌های قبل از سفر سلامت با هواپیما

اگر فکر می‌کنید که در سفر با هواپیما بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار خواهید گرفت. باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. این هواپیما نیست که بیمارتان می‌کند. بلکه رفتار بهداشتی خودتان قبل و بعد از سفر است. قبل از شیوع ویروس کرونا سالیانه میلیون‌ها نفر توسط هواپیما در سراسر جهان جابه‌جا می‌شدند. اگر هواپیما عامل انتقال بیماری باشد، انتظار می‌رفت چندین هزار نفر هر سال باید بیمار می‌شدند. آمار ثابت نموده که در طی چهل سال گذشته تعداد معدودی از بیماری‌های واگیر از طریق هواپیما انتقال یافته است.

هر چند که بیماری کرونا ویروس ناشناخته‌ای به شمار می‌آید. اما تا آخر عمر که نمی‌شود به سفر نرفت و در خانه ماند. آنفولانزا از جمله‌های بیماری‌های تنفسی است که به راحتی گسترش می‌یابد. تحقیقات نشان داده که اگر فردی در کابین ۱۶۹ نفر هواپیما مبتلا به آنفولانزا باشد. خطر ابتلا برای سایر افراد یک ۱۰ هزار است. شاید بپرسید که دلیل ما برای بیان گفته‌هایمان چیست؟!

هواپیماها مجهز به سیستم تهویه بسیاری قوی به نام HEPA هستند که مکرر در حال تغییر هوای موجود در کابین می‌باشند. چنین سیستمی معمولا ۹۹ درصد از ذرات موجود در هوا را ظبط می‌کند. علاوه بر همه این‌ها اساسا هواپیماها بر اساس سیستمی تحت عنوان جداسازی هوا طراحی شده‌اند. معمولا در اتاق‌های ایزوله بیمارستان حداقل ۶ فیلتر برای تمیز نمودن هوا موجود است. در صورتی که سیستم تهویه هوا هواپیما مجهز به ۱۲ فیلتر می‌باشد. این نشان می‌دهد که هر ۲ تا ۳ دقیقه هوای موجود در اطراف مسافر کاملا تازه می‌شود. محققان آنچنان اعتقادی به فاصله‌گذاری در بین مسافران ندارند. زیرا قرار دادن مسافر در فاصله‌ای بیشتر از نیم‌ متر امکان‌پذیر نیست.

نکات بهداشتی که فرودگاه‌ها و سازمان‌های هواپیمایی باید رعایت کنند

درست است که همه‌ی هواپیماها مجهز به سیستم‌های قوی تهویه‌ای هستند. اما آن‌ها هم برای تامین امنیت مسافران نکات بهداشتی را رعایت می‌نمایند. نکاتی که از سوی وزارت بهداشت برای فرودگاه‌ها و سازمان‌های هواپیمایی وضع شده است. همه روزه قبل و بعد از پرواز فضای داخلی کابین با مواد ضدعفونی کننده قوی از آلودگی پاک می‌شود. دمای بدن مسافران قبل از ورود به هواپیما با تب‌سنج چک و بسته‌های بهداشتی در اختیارشان قرار می‌دهند. بسته‌های بهداشتی حاوی ماسک، مواد ضدعفونی کننده و دستکش است. حال اگر قصد دارید به هر شهری از ایران سفر هوایی سلامت داشته باشید. قبل از تهیه بلیط حتما نکات فوق را در نظر بگیرید. بیشتر شرکت‌های هواپیمایی برای ترغیب مسافران به سفر سلامت با هواپیما بسته‌های بهداشتی رایگان در اختیارشان قرار می‌دهند.

نکات بهداشتی که مسافران باید در هواپیما رعایت کنند

برای آنکه مسافران سفری سلامت به هر نقطه از ایران و یا حتی جهان در ایام کرونا داشته باشند. آن‌ها نیز مستلزم رعایت نکات بهداشتی هستند. پروتکل‌هایی که کمک می‌کند تا به بیماری کرونا مبتلا نگردند. در ابتدا برای پیمودن مسیر دسترسی به فرودگاه از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده نکنید. به طور مثال اگر ساعت پروازتان در ساعات شلوغی باشد. بی‌تردید در مسیر در معرض خطر قرار خواهید گرفت. استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای رسیدن به فرودگاه ۶۰ درصد میزان ابتلای به بیماری برای مسافران پروازی افزایش می‌دهد. حتما از ماسک استفاده کنید و به محض رسیدن به فرودگاه دست‌هایتان را بشویید. از تماس دست با چشم‌ها و بینی خودداری کنید.

بهتر است قبل از سفر تا می‌توانید با خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهای مفید سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت نمایید. با خود مواد ضدعفونی کننده به همراه داشته و قبل از نشستن بر روی صندلی آن را ضدعفونی کنید. هر چند که فضای داخلی کابین توسط کارکنان قبل از ورود شما گندزدایی می‌شوند. دریچه هوای بالای سرتان را باز کنید

برای دریافت کارت سلامت نیز اقدام نمایید. به همراه داشتن کارت سلامت کمک می‌کند تا زمان کمتری را در فرودگاه بگذرانید. هر چه کمتر در فرودگاه باشید میزان تماس با افراد آلوده نیز کاهش می‌یابد. همچنین با خرید بلیط صندلی‌های کناری نیز می‌توانید از بودن در کنار افرادی دیگر جلوگیری کنید. در هنگام پیاده شدن نیز به هیچ وجه عجله نکنید و تا می‌توانید صبور باشید.

بایدهای سفر سلامت با هواپیما
بایدهای سفر سلامت با هواپیما

راه‌حل‌های شرکت‌های هواپیمایی برای داشتن سفر سلامت با هواپیما

همانگونه که قبلا اشاره نمودیم با شیوع ویروس کرونا میزان تقاضای مسافران برای سفرهای هوایی بسیار کاهش یافته است. این کاهش چشمگیر سبب شد تا هزینه‌های بلیط هواپیما نیز ارزان شود. اما اصلا مشخص نیست که کاهش قیمت تا چه زمانی ادامه داشته باشد. البته بیشتر شرکت‌های مسافرتی برای آنکه مسافران را تشویق به سفرهای پروازی نمایند. تا حد زیادی قیمت بلیط را کاهش داده‌اند. در این زمان افراد می‌توانند با پرداخت هزینه‌ کمتری سفری سلامت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با هواپیما داشته باشند. یکی دیگر از راه‌حل‌های شرکت‌های هواپیمایی فراهم نمودن امکان لغو و یا رزرو بلیط به صورت دیجیتال برای مسافران است. آن‌ها معتقدند که هر چه فرد آزادی عمل بیشتری داشته باشد، راحت‌تر به سمت سفرهای پروازی ترغیب خواهد شد.

چگونه از پرواز سلامت با هواپیما در ایام کرونا لذت ببریم؟

یکی از بهترین شیوه‌ها برای آنکه از پرواز حتی در ایام کرونا نیز لذت ببرید، غلبه بر استرس است. هر چقدر میزان استرستان بیشتر باشد، به همان اندازه سیستم ایمنی بدن‌تان کاهش خواهد یافت. با اندیشیدن به مقصد سفر، رعایت نکات بهداشتی، گوش دادن به موسیقی و خواندن کتاب می‌توانید بر استرس غلبه کنید.

نظرت چی بود؟!

یک نظر

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .