چگونه کارت سلامت دریافت کنیم؟

سلامت جسم و روان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که جوامع امروزی توجه ویژه‌ای به آن می‌نمایند. تحقق این امر مهم با دریافت کارت سلامت امکان‌پذیر می‌شود. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با کارت سلامت، کارت بهداشت و چگونگی دریافت آن‌ها بیشتر آشنا سازیم.

کارت سلامت چیست؟

کارت سلامت کارتی است که سلامت جسمی و روحی افراد را تایید نماید. این تاییدیه توسط حوزه‌های بهداشتی و درمانی زیر نظر وزارت بهداشت و درمان با انجام معاینات پزشکی همراه می‌باشد. کارت سلامت در دو حوزه اختصاصی و غیر اختصاصی صدور می‌گردد. در کارت سلامت اختصاصی تنها اطلاعات پزشکی و در کارت سلامت غیر اختصاصی اطلاعات جسمی، پزشکی و بیمه‌ای افراد درج می‌شود. کارت اختصاصی سلامت در واقع کلیدی است برای دسترس سریع‌تر به اطلاعات بیمار. افراد با در دست داشتن این کارت به کادرهای درمانی کمک بیشتری می‌نمایند تا اگر شخصی مشکلی داشته باشد، به‌راحتی و سریع‌تر درمان شود. کارت سلامت معمولا با عنوان‌های دیگر نظیر کارت بیمه سلامت و یا کارت مراقبت‌های پزشکی نیز بیان می‌شود. در این میان برخی از کشور‌ها در مواقع بحرانی و شیوع بیماری واگیردار برای ورود افراد به کشورشان از آن‌ها کارت سلامت پزشکی می‌خواهند. این نوع کارت‌ها کارت سلامت سفر نامیده می‌شود. معمولا کارت سلامت سفر در فرودگاه‌ کشور مبدا صادر می‌شود.

مراحل دریافت کارت سلامت

افراد برای دریافت کارت سلامت پزشکی ابتدا باید اقدام به اخذ معرفی‌نامه‌ای از سوی پزشک خانه بهداشت منطقه خود نمایند. پس از آن به آزمایشگاه حوزه‌ی بهداشتی مراجعه نموده تا آزمایشات تخصصی انجام گیرد. در کنار این‌ها وضعیت عمومی‌ افراد نیز چک می‌شود. کارت سلامت پس از تایید آزمایشات با انجام مراحل قانونی در همان مرکز بهداشت صدور می‌گردد. این کارت‌ها معمولا به دو صورت پردازشگر و کارت‌های حافظه‌ای صادر می‌شوند. حواستان باشد که این مراکز باید زیر نظر وزارت بهداشت و درمان کشور باشند و به افرادی که قصد کلاه‌برداری از مدارک شخصی‌تان را دارند، اعتماد ننمایید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت سلامت

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت سلامت یک قطعه عکس سه در چهار و معرفی‌نامه از واحد بهداشت مربوطه می‌باشد. همه این مراحل رایگان در خانه‌های بهداشت انجام می‌پذیرد.

فواید استفاده از کارت سلامت

ارائه‌ی کارت سلامت به افراد کمک می‌نماید تا در هزینه‌های دفتری و پستی صرفه‌جویی کنند. افراد با داشتن این کارت همچون بانکی از اطلاعات پزشکی‌شان را با خود به‌راحتی در هر جایی حمل می‌نمایند و از به هدر رفتن بیهوده زمانشان جلوگیری می‌کنند. به جای آنکه زمان‌شان صرف ارائه‌ی اطلاعات و کارهای تکراری شود، کارت سلامت سریع آن‌ها را به مقصودشان می‌رساند. همچنین موجب بهبود کنترل دسترسی به اطلاعات پزشکی فرد می‌شود.

نحوه استفاده از کارت سلامت در مراکز درمانی

زمانی که شخص بیمار به مراکز درمانی و یا بیمارستان مراجعه کند، می‌تواند با ارائه‌ی کارت سلامت خود به پذیرش به زمان درمان خود تسریع ببخشد. پذیرش کارت سلامت فرد را به‌ دست پزشک می‌رساند. معمولا پزشکان با مطالعه‌ی سوابق پزشکی، آزمایشات انجام شده و وضعیت فعلی بیمار گزارشی تهیه می‌کنند. آن‌ها با این گزارش اقدام به درمان بیمار می‌نمایند.

تفاوت کارت بهداشت و کارت سلامت

بد نیست که با تفاوت کارت بهداشت و کارت سلامت آشنا شوید؛ کارت بهداشت ویژه اصناف خوراکی، نوشیدنی، آرایشگاه‌ها و فروشگاه‌های لوازم بهداشتی می‌باشد. در حالی که کارت سلامت ویژه اشخاص است. مشاغلی مانند آب‌میوه فروشی‌ها قبل از آنکه آغاز به کار کنند، موظفند که اقدام به دریافت کارت بهداشت برای مرکز تجاری و کارت معاینه پزشکی برای کارگران خود نمایند. مراحل دریافت کارت بهداشت بدین گونه است که در ابتدا با تاییدیه سلامت جسمی فرد و انجام آزمایشات، شخصی را به ‌عنوان کارشناس به محل مورد نظر اعزام می‌نمایند. پس از ارسال گزارش کارشناس مبنی بر تایید بهداشت محیط و کارگران کارت صادر می‌شود. کارت بهداشت اصناف نیز در حوزه‌های بهداشت صدور می‌گردد. جالب توجه که داشتن کارت بهداشت برای مراکز توزیع مواد غذایی و مکان‌های عمومی الزامی است. اگر مرکزی کارت بهداشت با مهر تایید وزارت بهداشت نداشته باشد، معتبر نیست و متوجه پیگرد قانونی می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت بهداشت

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت بهداشت اصل کارت ملی و کپی صفحه اول شناسنامه و سه قطعه عکس سه در چهار می‌باشد. صاحبان مشاغل باید برای دریافت کارت بهداشت مبلغی بپردازند و این کارت قابلیت تمدید سالانه دارد.

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .