۱۰ کار ساده ولی خاطره‌انگیزی که در ایروان باید تجربه کنید

بار ایروان
لیستی از فعالیت های خاطره انگیز ایروان که تجربه آنها در سفر لذت بخش است

از پولپولک آب بنوشید

فواره های آب نوشیدنی که آنها پولپولک یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد برنامه‌ریزی شهری شهر ایروان است . بیشتر فواره‌ها در دهه ۱۹۷۰ بنا شده‌اند. به طور باورنکردنی، زمانی که شما می‌دانید باید به دنبال چه چیزی باشد، آن‌ها را تقریباً در گوشه و کنار  همه خیابان ها می‌بینید.

فواره با بهترین طرح (هفت چشمه ) است که در ضلع غربی میدان جمهوری در نزدیکی موزه قرار دارد و از 1965 تا به امروز باقی مانده‌است.

انبوه افراد تشنه صف می کشند تا از هفت چشمه آب بنوشند. کاری را که محلی‌ها انجام می‌دهند انجام دهید و یک جرعه آب سرد تازه هر وقت که از کنار آن عبور می کنید بنوشید، مراقب باشید لب های شما با خود فوراه برخورد نکند.

خرید نان لواش در بازار گام

در ارمنستان، نان لواش بخش ضروری هر وعده غذایی است. این تکنیک و آداب و رسوم که در ساخت و خوردن این نان های مثل کاغذ نازک بکار می ورد، با میراث ارمنی مرتبط است که در سال ۲۰۱۴ ، یونسکو آن را به عنوان بخشی از میراث فرهنگی معنوی کشور به رسمیت شناخت.

نان لواش در مجموعه شگفت انگیز از رنگ‌ها و بافت‌ها تولید می‌شود، که هر کدام از آن‌ها ظریف و ظریف ترند . بهترین مکان برای دیدن ورقه‌های بزرگ نان لواش، بازار گام در خیابان مووسز خورناتسی است.

این یکی از بازارهای مورد علاقه من در قفقاز است. که نسبتا ً کوچک است، اما من معمولا ً یک ساعت خوب در اینجا پرسه می‌زنم، و سعی می‌کنم حدس بزنم که آن اشیا خارجی چه چیزی ممکن است باشند، مزه غذاها را امتحان می کنم ( مردم همیشه نمونه را ارائه می‌کنند ! ) و عکاسی از نمایش‌های فعال.

مغازه‌های نان لواش در امتداد دیوار سمت چپ سالن اصلی قرار دارند. در جلو بازار میوه و میوه‌های تازه پیدا خواهید کرد. بخش پشتی را که در ان محصولات و خیار شور تازه به فروش می‌رسد را از دست ندهید.

سوار متروی ایروان شوید و از معماری ایستگاه‌ها لذت ببرید

در دوران شوروی، زمانی که جمعیت یک شهر به یک میلیون نفر می رسید، یک مترو با پشتوانه دولتی برای مردم ساخته می شد. برای جمعیت کم‌تر یک سیستم تراموا ساده کفایت می‌کند.

به من گفته شده که جمعیت ایروان به این رقم نرسیده است اما شهر موفق شد با متقاعد کردن مقامات مبنی بر اینکه با بازگشت مهاجران ارمنی جمعیت به بالای یک میلیون می رسد، این قوانین را دور بزند. در واقع جمعیت ایروان سال 2012 به یک میلیون نفر رسید

خط مترو ایروان به طور رسمی در سال 1981 افتتاح شد . تونل‌های حفر شده در زیر زمین ساخته شده‌اند و فقط 10 ایستگاه‌ه در بالای زمین قرار دارند. این یک راه آسان برای سفر از یک طرف شهر به سمت دیگر است و سوار شدن به مترو یک تجربه سرگرم‌کننده است.

مترو ایروان بسیار قدیمی است برخی از ماشین‌های آبی رنگ اصلی هنوز در طول مسیر حرکت می‌کنند و سیستم همچنان روی یک سیستم توکن پلاستیکی کار می‌کند. برای سوار شدن به قطار باید یک سکه را برای یک توکن در میز صندوقدار در ورودی عوض کنید.

شما می‌توانید نمونه‌های بزرگی از هنر و معماری ایستگاه مترو در ایروان برجسته‌ترین دیوار سبک دوران اتحاد جماهیر شوروی را بیابید که روی سکوی ایستگاه مترو یریتاسارداکان قرار دارد. ایستگاه زیر زمینی میدان جمهوری نیز بسیار زیبا است، با فواره زیرزمینی و سقف مجسمه سازی شده در ورودی.

مترو ایروان
مترو ایروان

از دنیای قدیمی کتابفروشی لویس دیدن کنید

یکی از اولین کتابفروشی در ایروان، شما نمی‌توانید از فروشگاه لویس عبور کنید بدون اینکه وسوسه شوید که نگاهی به داخل آن بیندازید. مغازه برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ به عنوان تنباکو فروشی افتتاح شد و شامل سقف‌های نقاشی شده اصلی و دیوارها، قفسه‌های حکاکی شده و کف چوبی بود.

نام لویس به معنای  نور است، احتمالا ً در اشاره به نوری که از پنجره‌های مغازه‌ها می‌گذرد و قفسه‌های کتاب، نسخه‌های خطی و رمان را روشن می‌کند می باشد.

در اینجا ادبیات در زبان ارمنی، انگلیسی و روسی و همچنین نقاشی‌ها، کارت‌پستال‌ها، کالاهای کاغذی و دیگر سوغات کوچک برای فروش خواهید یافت.

کتابفروشی لویس
کتابفروشی لویس

سری به گالری‌های کوچک و بوتیک های ایروان بزنید

کل ایروان برخی اوقات شبیه به یک گالری در فضای باز است، با سه‌پایه‌های نقاشی، نقاشی‌های دیواری، اجراهای خیابانی و کافه‌های رنگارنگ در هر گوشه. گالری‌های کوچک و بوتیک‌های کوچک وجود دارد که در آنجا می‌توانید با هنر، سرامیک و صنایع دستی ارمنی آشنا شوید.

دالان یکی از گالری های نقاشی‌های مورد علاقه من است و به عنوان یک مغازه سوغاتی فروشی نیز فعالیت می کند. اگر دنبال فشن, سرامیک نقاشی شده؛ چای، عسل و سایر خوراکی‌ها، خرت و پرت، یادگاری‌های اتحاد جماهیر شوروی و یا منسوجات که بعد از آن هستید، آنها را برای فروش در ایروان پیدا خواهید کرد.

به یک اجرا تئاتر در اپرا بروید

یکی از بهترین کارهایی که ممکن است در شب در ایروان انجام دهد این است که لباس شیک بپوشید و به تماشای اجرای یک تئاتر در اپرای ارمنی بروید.

ساختمان تئاتر در میدان آزادی که در مقابل آبشار قرار دارد که توسط باغ‌ها احاطه شده‌است. دریاچه کوچک در همان نزدیک دریاچه قو نام دارد که ادای احترام به اولین اجرای باله در سال ۱۹۳۵ است. در طول روز، اینجا یک منطقه سرزنده با کودکان سوار بر دوچرخه‌های خود در اطراف میدان و کافه‌های اطراف خیابان مجاور است.

اگر امکانش بود، سعی کنید انوش را ببینید، اولین اپرا در ارمنستان که از سال ۱۹۳۵ تا کنون در اجرا است. در غیر این صورت من فقط پیشنهاد می‌کنم برای هر چیزی که در حال اجرا است بلیط بخرید بیشتر در مورد خود تجربه است.

بازدید من از اپرا در ایروان بسیار غیر عادی بود. شب اشتباهی به انجا رفتم ( من به طور تصادفی بلیط برای شب قبل خریده بودم ) و با یک مهماندار مهربان در ردیف پشتی تئاتر نشستم. من مجبور شدم برای نیمه اول اجرا خودم را گوش به زنگ نگه دارم، زیرا که صاحب اصلی بلیت هر لحظه ممکن بود برسد.

توصیه می‌شود برای شب درست بلیط بخرید. (از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ بعد از ظهر ) از صندوق کنار درب ورودی ( 2بعد تا ۳ بعد از ظهر تعطیل است). توجه داشته باشید که هیچ باری درون تئاتر وجود ندارد. اتاق‌های لباس و سرویس بهداشتی در طبقه پایین هستند.

ساختمان اپرا ایروان
ساختمان اپرا ایروان

در باحال ترین بار ایروان نوشیدنی صرف کنید

زندگی شبانه ایروان بسیار پر جنب و جوش است. با توجه به راهنمای سفر من، ایروان بیش از ۵۰۰ کافه روباز دارد. من می‌گویم که این یک تخمین محافظه کارانه است! در شب متوجه خواهید شد که بسیاری از این رستوران‌ها به بارهای شراب شیک و کوکتل تبدیل می‌شوند.

مکان مورد علاقه من برای نوشیدن یک نوشیدنی در ایروان، کتابخانه میرزویان است. این مجموعه در یک حیاط و خانه تاریخی قرار می‌گیرد و به عنوان یک گالری عکاسی و کتابخانه و یک کافه در طول روز کار می‌کند. این فضا توسط عکاس کارن میزویان تهیه شد تا مجموعه های شخصی او مثل کتاب‌های عکاسی زیبا در دسترس سایر هنرمندان جوان شهر قرار گیرد.

عصرها، می‌توانید یک صندلی کهنه بردارید و روی ایوان زوار دررفته بنشینید و یا فقط روی یکی از راه‌پله‌ها بنشینی. شراب و آبجو در کنار نوشیدنی‌های غیر الکلی سرو می‌شوند. در حال حاضر می‌توانید کتاب‌ها را مطالعه کنید اما نمی‌توانید آن‌ها را به خانه ببرید هیچ کارت کتابخانه در اینجا پیدا نمی‌شود !

کتابخانه میرزویان ایروان
کتابخانه میرزویان

. شراب ارمنی را در بار وینو مزه کنید

می‌خواهید با شراب ارمنی آشنا شوید ؟ ایروان میزبان پیشرفته ترین میخانه و شراب فروشی این کشور است بار ویننو در خیابان ساریان.

بیش از ۲۵ مدل شراب در دسترس هستند تا بتوانید گزیده‌ای از شراب های تولید شده محلی را از آرنی و دیگر مناطق تولید شراب در ارمنستان امتحان کنید. قیمت از رقم منطقی ۸۰۰ درام آغاز می‌شود.

برای تجربه کامل، پنیر محلی، گوشت و آجیل را هم امتحان کنید. دسرهای خوش‌مزه دیگر نیز در منوی غذا وجود دارند، یا برای یک انتخاب اساسی تر می‌توانید یک ساندویچ باگت سفارش دهید ( که سانتی متری فروخته می‌شود ) یا از رستوران تاپستان که در مجاروت این بار است غذا سفارش دهید.

امتحان مزه شراب بطور رسمی در دسترس است و شامل ۴ تا ۶ شراب ارمنی می‌شود.

بار وینو ایروان
بار وینو

در بار دارگت آبجو بنوشید

اگر به شراب علاقه ای ندارید، ارمنستان یک صنعت تولید آبجو با تعداد رو به رشد بارها در ایروان دارد .

بار دارگت میخانه اصلی شهر با آبجو فراوان، انتخاب بسیار زیاد بطری‌ها ، و منوی غذای مورد علاقه جمعیت ( مثل ماهی و چیپس، حلقه‌های پیاز ) است . آبجوهای تولید خودشان ( از جمله، آبجو سفید) در آب چشمه محلی در ارمنستان ساخته می‌شوند.

بار دارگت
بار دارگت

نگاهی به گذشته کمونیستی ایروان داشته باشید

ارمنستان تقریبا ً 70 سال جمهوری سوسیالیستی بود . برخی از بناهای برجسته این شهر در طول این دوره، از جمله کاخ اپرا و میدان جمهوری، ساخته شدند.

این بناها یادآور دوران نچندان دور اتحاد جماهیر شوروی در سراسر شهر است که برای طرفداران معماری و نوستالژی شوروی , بسیار جذاب هستند. برجسته‌ترین نمونه‌های معماری سوسیالیستی در ایروان شامل سینماهای مسکو و آپارتمان‌های بزرگی در اطراف ایستگاه مترو آندرانیک ( شما می‌توانید از آن‌ها در مسیر بازار گام دیدن کنید ) .

و بعد ازآنها، دیگر ساختمانهای که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی  متروک و دست‌نخورده باقی مانده‌اند. این مجموعه شامل مجموعه ورزشی رها شده شوروی در نزدیکی بنای یادبود نسل‌کشی است که در سال‌های اخیر در میان گردشگران رواج پیدا کرده‌است.

نظرت چی بود؟!