۱۵ مکان دیدنی ایروان که نباید از دست داد

موزه تاریخ
جاذبه های ایروان

این لیست ، مجموعه ای از فعالیت های توریستی مورد علاقه من در بازید از ایروان را در کنار هم قرار می دهد .مثل جاذبه‌ها و گالری‌های جدید، موزه‌ها و گالری‌های کلاسیک.

گردش در میدان جمهوری

میدان جمهوری یا فقط میدان، قلب و مرکز اجتماعی ایروان است. اینجا جایی است که می‌توانید برخی از مهم‌ترین ساختمان‌های سنگی شهر ( شامل موزه ملی ) را در اطراف یک میدان باز بزرگ، ببینید. در بهار و تابستان، لاله و رز در حاشیه میدان شکوفه می‌دهند.

 این میدان در دهه های 50 و70 ساخته شده است. برنامه ریزان شهری در زمان احداث این شهر، شهر قدیمی ایروان را با خاک یکسان کردند. به همین دلیل ایروان منطقه‌ای  قدیمی  مانند تفلیس را ندارد. در زمان اولین دیدار من در سال 2017، کار شروع ساخت شهر قدیمی با استفاده از قطعات سنگ های بازیافتی شروع شده بود

که در ابتدا میدان لنین نامیده می‌شد، زمانی که برای رژه نظامی بود. اکنون، میدان جمهوری محل گردهمایی جوانان است و یک نقطه بسیار معروف برای گرفتن بستنی قیفی یا یک فنجان قهوه در یک بعدازظهر آفتابی است.

آیا می‌دانستید که ایروان هر سال 300 روز آفتابی می‌شود؟ میدان جمهوری محل مناسبی برای جذب اشعه های خورشید است. هر شب ، فواره رقصان میدان برای نمایش روشن می‌شود اما من این ناحیه را در طول روز ترجیح می‌دهم وقتی که .شلوغ است اتمسفر عالی می شود

میدان جمهوری ارمنستان
میدان جمهوری

برای یک منظره  عالی به بالای آبشار ایروان بروید

در طرف دیگر شهر، راه‌پله های بزرگ آهکی ملقب به آبشار ایروان است. که قسمت‌های پر ارتفاع و پایینی شهر را به هم متصل می کند. یکی از بهترین کارهایی که در ارمنستان می توان انجام داد , صعود از آبشار برای مشاهده ایروان و کوه آرارات است.

پایین پله ها باغ مجسمه سازی است. اینجا جایی است که شما می‌توانید مجموعه‌ای از کارهای تحریک‌آمیز و خنده‌دار هنرمند کلمبیایی، فرناندو بوترو را مشاهده کنید. زن سیگاری و گتو ( گربه ) از کارهای مورد علاقه من هستند .

شما این گزینه را دارید که از پله‌ها بالا بروید یا به داخل موزه هنر کافیسیژان بروید و از پله برقی استفاده کنید. با صعود از پله‌های عظیم شما شاهد نقوش برجسته سنگ، فواره‌ها و مجسمه‌ها دوران شوروی خواهید بود که هر ردیف را تزئین می‌کنند.

داخل، یک مجموعه گالری وجود دارد که نمایشگاه‌های هنری مختلف را شامل می شود. چهار تا از گالری ها ( از جمله گالری سوسناتی) برای بازدید رایگان هستند در حالی که سایرین به بلیط نیاز دارند.

وقتی به بالای آبشار برسید پاداش شما یک منظره فوق العاده خواهد بود. در هوای پاک، کوه آرارات نقطه‌ای که گفته می شود کشتی نوح به زمین نشسته است را می توانید ببینید.

این فعالیت را برای یک روز آفتابی در نظر بگیرید. بهترین راهنمایی من این است که تا جایی که ممکن صبح زود  به خصوص در تابستان به آنجا بروید چون هوا به تدریج در روز آلوده‌تر می‌شود. در بهار و زمستان می‌توانید برای تماشای غروب خورشید بالا بروید و اغلب تصویر واضحی از کوه آرارات داشته باشید.

آبشار ایروان
آبشار ایروان

در جستجوی گنج در بازار ورنیساج

ورنیساج بزرگ‌ترین بازار روباز ایروان، همه میدان مرکزی چارلز ازناور را اشغال کرده‌است. همه چیز از دهه ۱۹۸۰ آغاز شد زمانی که گروهی از نقاشان محلی شروع به نمایش آثار خود در خارج از موسسه هنری خیابان بوزند کردند . امروزه این جا یک بازار سرپوشیده و روباز بزرگ است که همه چیز را از بوم نقاشی و فرش تا گنجینه‌های و سوغات دستساز به می‌فروشد.

به عنوان یک راهنمایی کلی می‌توانید بسیاری از هنرمندان را در بخش سرپوشیده پیدا کنید جایی  که عتیقه‌جات و اقلام قدیمی فروخته می‌شوند.

بخش مورد علاقه من بخش فرش است. فروشندگان در کنار بازار صف کشیده‌اند و یک ردیف زیبا از فرش‌های قفقازی را که روی شاخه‌های درخت آویزان و روی سقف ماشین‌های قدیمی پوشیده شده بودند، به نمایش گذاشتند.

در میان غرفه‌های قدم بزنید، هنرمندان را ملاقات کنید و در جستجوی ظروف قهوه عتیقه باشید، سپس چند بار در ردیف فرش قدم بزنید.

بازار ورنیساج ارمنستان
بازار ورنیساج

در تور های پیاده روی در مورد تاریخ ایروان و ارمنستان بیاموزید

شهر ایروان مانند کشور ارمنستان از گذشته‌ای دور و پیچیده برخوردار است. اگر واقعا می‌خواهید نگاهی دقیق به تاریخ و فرهنگ محلی کنید به شدت توصیه می‌کنم به یک تور پیاده روی گردشی بروید.

ایروان میزبان یک برنامه گردش پیاده  رایگان عالی است که هم برنامه‌های عمومی و هم برنامه‌های متمرکز دارد تور 2 تا 5/2ساعت طول می کشد ( اگر چه من ۴ ساعت با راهنما در تور مقدماتی بودم! ) و معمولا ً از میدان جمهوری شروع می‌شود. به یاد داشته باشید که انعام بدهید.

اگر شما ترجیح می‌دهید با سرعت خود و با راهنمای شخصی کاوش کنید، تور خصوصی ۶ ساعته شهری که شامل همه اماکن اصلی به همراه کارگاه آموزشی فرش بافی است وجود دارد. این تور شامل نقل و انتقالات هتل‌ها نیز می‌شود و اگر بخواهید وقت بیشتری را روی پاهای خود صرف کنید، گزینه خوبی است.

تور های پیاده روی  ارمنستان
تور های پیاده روی

از بنای یاد بود و موزه نسل کشی ارامنه بازدید کنید

در حالی که شما از چیزهای خوبی که ایروان پیشنهاد می‌دهد لذت می‌برید، به یاد داشته باشید که همیشه همه چیز به این خوبی نبوده است. حوادث سال ۱۹۱۵ یک سایه طولانی بر ارمنستان انداخته و هرگز از حافظه مردم دورنیست.

به عنوان یک استرالیایی شرمسارم که پیش از رسیدن به ایروان چیزی درباره نسل‌کشی ارامنه نمی‌دانستم. ممکن است ناراحت‌کننده باشد، زمان گذاشتن برای یادگیری در مورد این فصل از تاریخ جهان که بسیاری از ما فراموش کرده‌ایم بخشی ضروری از هر گونه بازدید از ارمنستان است.

بهترین مکان برای یادگیری، بازتاب و ادای احترام مجتمع یادبود نسل‌کشی ارامنه است. بخش اصلی بنای یادبود شامل ۱۲ بلوک بتنی است که هر کدام نماینده یک استان ارمنی از دست رفته هستند. شعله آتش ابدی که در عمق 5/1 متری زمین قرار دارند به قربانیان نسل‌کشی اشاره می‌کند.

موزه نسل‌کشی ارامنه که در کنار بنای یادبود قرار گرفته‌است، در یادآوری حوداث غم‌انگیز ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ به بازدید کنندگان کار برجسته ای انجام می‌دهد. گاهی این نمایشگاه گرافیکی و به شدت دل خراش است، اما در پایان با احساس مبارزه و روحیه مبارزه ارمنستان و درک جدید از فرهنگ، مذهب و سنت، سر و کار دارد.

بنای یاد بود و موزه نسل کشی
بنای یاد بود و موزه نسل کشی

از کلیسانی کاتولیک ایروان بازدید کنید

چندین کلیسا در ایروان وجود دارد که اغلب آن‌ها از سنگ در همان رنگ ساختمان‌های شهر ساخته شده‌اند . آن‌ها می‌توانند به راحتی گم بشوند, به خصوص وقتی که در پای بلوک‌های آپارتمانی سربه‌فلک‌کشیده لانه کرده‌اند .

 کلیسای مادر مقدس در سال ۱۲۶۴ به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای شهر شناخته شد . این مجموعه نتیجه دهه‌ها بازسازی است. یک نمازخانه کوچک که فقط به اندازه کافی بزرگ است که چند تن از عبادت کنندگان را در خود جای دهد، توسط یک مجموعه از تالارهای بزرگ جدیدتر محاصره شده است.

بخش‌هایی از مجموعه ( از جمله یک دیوار ۱۳ قرن اصلی ) از همه انواع مشکلات، از تهدید برنامه‌ریزی شهر شوروی گرفته تا زلزله جان سالم به در برده‌اند. به این ترتیب  من آن به طور کلی به عنوان چیزی مثل یک نقش و نگار برای ارمنستان می‌بینم. این مکان نور و انرژی خاصی دارد به خصوص در اواخر بعد از ظهر  هنگامی که خورشید به پشت برج ناقوس فرو می‌رود و فضا را روشن می‌کند.

کلیسانی کاتولیک ایروان
کلیسانی کاتولیک ایروان

از مسجد آبی، آخرین مجسد اسلامی بازدید کنید

در اولین کشوری که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود انتخاب کرد، اکثریت قریب به اتفاق ارامنه از سال ۳۰۱ بعد از میلاد ، یک خدا را می‌پرستیدند. ایروان امروزی بسیار متنوع است و یهودیان ، ایزدی ها ، کردها و مسلمانان سوری همه ایروان را خانه می نامند.

مسجد آب، این مسجد در قرن ۱۸ ساخته شده‌است ،مسجد آبی بزرگ‌ترین مسجد از میان 8 مسجد ایروان بود و آخرین خانه اسلامی باقی مانده در ارمنستان امروز است. این مسجد عمدتا ً توسط جامعه ایرانیان و کارکنان سفارت ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مسجد در حرکتی حاکی از حسن‌نیت، به سفارت ایران در ایروان در سال ۲۰۱۵ اجاره داده شد. موزاییک های فیروزه‌ای، نیلی و زرد بر روی نمای خارجی و گنبد بیرونی بازسازی شدند و اکنون می‌توانند از باغ‌های پر شاخ و برگ بیرون ساختمان مورد تحسین قرار بگیرند. ورودی تزیین شده را که به جاده منتهی می‌شود را از دست ندهید.

این مسجد به عنوان یک مرکز فرهنگی با دو کاربرد است که کلاس‌هایی به زبان فارسی برگزار می‌کند. این امکان وجود دارد که وقتی نماز در حال برگزاری نیست داخل شوید، من به خودم جرات نداده‌ام، اما از طریق عکس‌ها ، فضای داخلی ساختمان با ابهت به نظر می‌رسد. لباس مناسب ( از جمله یک پوشش سر برای زنان ) ضروری است.

مسجد آبی نماد رابطه دوستانه بین ارمنستان و کشور همسایه ایران است. دو کشور هر ساله یک ترتیب گردشگری بدون روادید ( تعداد زیادی از ایرانیان به ایروان بازدید می‌کنند ) و ایران به ارمنستان اجازه داده‌است تا چندین کلیسای حواری را که در داخل مرزهای جمهوری اسلامی قرار دارند، حفظ کند.

مسجد آبی ایروان
مسجد آبی ایروان

از محله کوند قدیم ترین محله ایروان دیدن کنید 

در حالی که احتمالا ً بیشتر اوقات خود را در ناحیه مرکزی ایروان سپری خواهید کرد، همچنین باید نگاهی هم به کوند، محله ای کوچک در در حاشیه غربی شهر بیاندازید.

کوند در غیاب بخش قدیمی، تاریخی ترین محله ایروان محسوب می شود این محله بروی شیب یک تپه ساخته شده است و یا از طریق خیابان‌های شیب‌دار و یا از طریق پلکان‌های باریک که به جاده اصلی منتهی می‌شوند  قابل ‌دستیابی است. کوند به طور عمده با مجموعه‌ای از ویژگی‌های پر از کاراکتر ساخته شده‌است.

انتظار یک شهر قدیمی بی نقص برای عکاسی را نداشته باشید. اگر از معماری و عکاسی خیابانی لذت می برید، این جایی عالی است که برای چند ساعت در آن غرق شوید.

محله کوند قدیم
محله کوند قدیم

زیرگذر کوند

بخش‌های کم نور این تونل 500 متری، با گرافیتی و هنر خیابانی تزئین شده‌اند. در هر بعد از ظهر می‌توانید تونل پر از زوج هایی دست در دست, خانواده های که برای قدم زدن و بچه‌های برای دوچرخه‌سواری آمده اند را پیدا کنید.

در انتهای زیر گذر در گلوگاه هرزدان، یک فضای سبز شهری غیرمنتظره که در حاشیه شهر از کنار رودخانه می‌گذرد پدیدار می‌گردید. در خروج از تونل با دیواره سنگی، تقریبا ً بلافاصله احساس می‌کنید که از شهر گریخته‌اید و به یک آبادی منتقل شده‌ا‌ید.

اینجا مکانی عالی برای قدم زدن در هوای تازه است. بنای یادبود نسل‌کشی ارامنه بر روی تپه بالای رودخانه دیده می‌شود و شما می‌توانید مسیر پایین را در اطراف شرکت برندی ایروان دنبال کنید. حتی زیپ لاین هم در گلوگاه است.

ساختمان راه آهن کودکان راپیدا کنید

وقتی به سمت شمال در امتداد تنگه بروید، متوجه که یک ساختمان به رنگ زردآلو خواهید شد. این ساختمان ایستگاه اصلی راه‌آهن کودکان است.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی , این خط‌آهن کوچک یک کلاس تعاملی بود که بچه‌ها می‌توانستند بیایند و در مورد مهندسی قطار یاد بگیرند . مسیر 2 کیلومتری هنوز فعال است و در ماه های گرم‌تر , شما می‌توانید گروه‌هایی از چهره‌های کوچک هیجان‌زده را ببینید که در امتداد تنگه سرک می‌کشند.

این ساختمان چوبی در 1937 ساخته شده و از دوران شوروی است. از معماری عکس بگیرید،  در پارک سرگرمی نزدیک قدم بزنید یا مسیر خط‌آهن را دنبال کنید تا یک استخر شنای طبیعی در کنار رودخانه پیدا کنید.

ساختمان راه آهن کودکان ایروان
ساختمان راه آهن کودکان

در سایه مجسمه مادر ارمنستان قرار بگیرید

یکی از مشهورترین بناهای یادبود دوران شوروی در ایروان بنای مادر ارمنستان است که یک مجسمه بلند 22 متری در پارک پیروزی بالای آبشار است. مجسمه استالین تا بهار 1962 در اینجا ایستاده بود و بعد جایش را به مجسمه فعلی داد.

نمادی از  صلح از طریق قدرت, مادر ارمنستان به وسیله آرا هاروتیونیان طراحی شد و احساس مشابهی نسبت به مجسمه‌های  مادر  در شهرهای سابق اتحاد جماهیر شوروی ( از جمله تفلیس ) دارد جایی که شما می توانید مجسمه مادر گرجستان را در مجاورت دژ ناریکالا پیدا می‌کنید.

پارک پیروزی ایروان که بنای یادبود در آن قرار دارد شامل بنای یادبود جنگ، باغ‌ها و گذرگاه قهرمانان است که در آن می‌توانید نمونه‌های زیبایی از سنگ‌های حکاکی شده را ببینید. که در بهار بسیار زیبا است.

دومین مجسمه مادر ارمنستان در دومین شهر برزگ این کشور یعنی گیومری قرار دارد.

مجسمه مادر ارمنستان
مجسمه مادر ارمنستان

از موزه دست نوشته‌های ماتناداران دیدن کنید

مجموعه سازمان دست نوشته های ماتناداران در داخل یک ساختمان در دامنه پشت آبشار قرار دارد. این مجموعه بزرگ‌ترین مجموعه نسخه‌های خطی ارمنی است.

این موسسه در سال 1959 تاسیس شد و به نام مردی نامگذاری شد که الفبای ارمنی را توسعه داد . این ساختمان پنج‌طبقه شامل  23000 از نسخه‌های خطی و طومارهای تصویری، به اضافه نیم میلیون اسناد آرشیوی، احکام و مجلات است که بسیاری از آن‌ها توسط عموم اهدا شده‌اند.

در یک بخش کوچک از این مجموعه، در اتاق‌های مجلل در قفسه‌های چوبی نسخه‌های خطی زیبا قرار دارند و دیدن نمونه‌های اولیه از الفبای ارمنی بسیار منحصر به فرد است.

این موسسه همچنین نسخه‌ای از کتاب اورباتاگیرک اولین کتاب چاپ شده در ارمنستان در سال 1512 را دارد.

موزه دست نوشته‌های ماتناداران
موزه دست نوشته‌های ماتناداران

از موزه تاریخ ارمنستان و قدیمی ترین کشف چرمی جهان دیدن کنید

این شهر با بیش از 49 موزه و گالری, رویای یک عاشق تاریخ است. اگر شما تنها پس از موزه نسل‌کشی برای یک موزه دیگر وقت دارید  آن را به موزه تاریخ ارمنستان در میدان جمهوری اختصاص دهید.

این نهاد برخی از مهم‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی کشور را در بر می‌گیرد که از آن جمله می ‌توان به کفش چرمی معروف آرنی-1 که 5500 سال قدمت داره و در سال 2008 کشف شد اشاره کرد. این کفش قدیمی‌ترین کفش چرمی دنیاست.

موزه شامل 400000 شی تاریخی است  که مدرکی نشان از قدمت تاریخی کشور ارمنستان می باشد. با توجه به اینکه این منطقه زادگاه شراب سازی  است، من هم توصیه می‌کنم که از جام ‌های سنگی و دیگر اشیا یافت‌شده در این منطقه دیدن کنید.

موزه تاریخ ارمنستان
موزه تاریخ ارمنستان

بازدید از موزه سرگی پاراژانوف فیلم ساز فراموش نکنید

موزه سرگئی پاراژانوف یک موزه کوچک است که به سرگی پاراژانوف فیلمساز و پیشگام سینمای قرن بیستم که در تفلیس به دنیا آمده‌است و در ایروان درگذشت اختصاص دارد.

موزه، حرفه‌ آوانگارد پاراژانوف را از طریق مجموعه‌ای از فیلم‌های گلچین شده ( گاهی بی ارتباط ) و دارایی‌های شخصی او به خاطر می‌آورد. مثل یک جعبه گنج از عجایب است و در این آمیزه چند قطعه هنری واقعا ً شگفت‌انگیز وجود دارد. شما واقعا ً وقتی وارد می‌شوید نسبت به شخصیت او درک زیادی پیدا می‌کنید.

فیلم کلاسیک او، رنگ انار ( ۱۹۶۹ ) در یک تلویزیون در داخل موزه نمایش داده می‌شود. من به شدت توصیه می‌کنم که فیلم را قبل از بازدید از منطقه قفقاز تماشا کنید.

موزه سرگی پاراژانوف فیلم ساز
موزه سرگی پاراژانوف فیلم ساز

به تماشای فرش بافان در موزه فرش مگریان بروید

اگر طرفدار منسوجات و صنایع دستی سنتی هستید، بازدید از موزه فرش مگریان را از دست ندهید. این مکان کمی دور است و به یک تاکسی از مرکز شهر نیاز دارد.

این موزه خصوصی متعلق به یک خانواده محلی است و مجموعه عظیمی از فرش‌های عتیقه و جدید را به نمایش می‌گذارد. از اتاق‌های پر از فرش عبور کنید و الگوها و رنگ‌های مختلف سبک های منطقه‌های مختلف را مقایسه کنید. معمولا ً در طول روز، بافندگی و رنگریزی به نمایش گذاشته می‌شود.

فرش ارمنی بخرید، این یکی از بهترین مکان‌ها برای پیدا کردن یک فرش اصیل و یا دستباف است.

درموزه فرش مگریان ارمنستان
موزه فرش مگریان

نظرت چی بود؟!