از سال نو میلادی چه می دانید؟

در تقویم گریگوری(مسیحی)، شب سال نو (که در بسیاری از کشورها از آن، روز آخر سال یا روز سیلوستر مقدس نیز یاد می شود)، آخرین روز سال ، ۳۱ دسامبر است که روز هفتم از ایام کریسمس به حساب می آید.
شب سال نو
در بسیاری کشورها جشن سال نو از بعد از ظهر شروع می شود و مردم دور هم جمع می شوند، به شادمانی می پردازند، خوراکی می خورند و آتش بازی بر پا می کنند و به تماشای آن می نشینند و سال جدید را جشن می گیرند.
آتش بازی سال نو
بعضی از مسیحیان در مراسم مذهبی شب سال نو حضور پیدا می کنند، این جشن ها معمولا تا نیمه شب ادامه پیدا می کنند تا وارد ۱ ژانویه، اولین روز سال شوند.
ساموآ(Samoa)(مجمع الجزایری در جنوب اقیانوس آرام)، تانگا(Tonga) و کریتیماتی(Kritimati) اولین مکان هایی هستند که در آن ها سال تحویل می شود. این در حالی است که ساموآی آمریکایی و جزیره بیکر در ایالات متحده آمریکا در میان آخرین تحویل شوندگان سال هستند.
روز اول سال، یکم ژانویه جشن گرفته می شود که اولین روز سال، در تقویم مدرن گریگوری است.
در رم قبل از میلاد مسیح، تقویم ژولین مرسوم بود( تقویمی که در سال ۴۶ میلادی توسط ژولیوس سزار تنظیم شد) و در آن تقویم، این روز به ژانوس اختصاص داشت (ژانوس اسطوره یونان و رم- الهه دروازه ها و آغازها و پایان ها که سرش دو چهره داشت، یکی در جلو و یکی در عقب) که نام ژانویه نیز از نام این اسطوره گرفته شده است.
در حال حاضر بسیاری از کشورها از تقویم گریگوری استفاده می کنند و روز سال نو احتمالا بزرگترین جشن عمومی در سراسر دنیاست که معمولا با برپایی آتش و به صدا درآمدن ساعت در نیمه شب، در مناطق مختلف این جشن آغاز می شود.
از دیگر آداب و رسوم سال نو می توان به آشتی و کنار گذاشتن کدورت ها و گذراندن وقت در کنار دوستان و خانواده نام برد.
۱ ژانویه نمایانگر شروعی تازه برای سال جدید است، اما پیش از آن رادیو، تلویزیون و روزنامه ها از اوایل دسامبر مروری بر وقایعی که در سال گذشته در سراسر دنیا اتفاق افتاده می کنند. نشریات مقالاتی با عنوان “پایان سال” منتشر می کنند که در بردارنده تغییراتی است که در طول سال گذشته اتفاق افتاده. در بعضی مواقع، نشریات تمام کارهای سال گذشته خود را آتش می زنند، به این امید که دودی که از شعله های آتش ساطع می شود زندگی جدیدی را برای شرکت به ارمغان بیاورد. آن ها همچنین مقالاتی در مورد وقایع برنامه ریزی شده یا مورد انتظار در سال آینده را نیز منتشر می کنند.
این روز بنا بر رسوم یک ضیافت مذهبی است، اما از سال ۱۹۰۰ به یک فرصت برای جشن گرفتن شب ۳۱ دسامبر نیز تبدیل شده است، که به آن شب سال نو( که در نیمه شب آن، سال نو آغاز می شود،) گفته می شود. در لحظه رسیدن سال نو آتش بازی شروع می شود.( که بزرگترین آن در سیدنی، استرالیا انجام می شود.)
جشن های منطقه ای:
در روز سال نو، مردم بعضی از کشورها دور ساحل جمع می شوند، و داخل آب می روند تا به این شکل سال نو را جشن بگیرند. در کانادا، جمهوری ایرلند، انگلیس، آمریکا و هلند این کار بسیار مرسوم است. این رویداد گاهی شیرجه خرس قطبی نام گذاری می شود و گاهی توسط گروه های خیریه برای جمع آوری پول بر پا می شود. انجمن خرس قطبی در بسیاری از شهرهای نیم کره شمالی که نزدیک آب هستند، هر ساله در روز سال نو، برنامه شیرجه در آب ترتیب می دهد.
جشن های ملی:
در سراسر بریتانیا جشن های بسیاری در سراسر ایسلند و به خصوص اسکاتلند بر پا می شود.
در لندن، مردم در کنار دیوار خاکی روی رودخانه تایمز جمع می شوند و آتش بازی را از منطقه چشم لندن تماشا می کنند. سال نو به طور رسمی زمانی که ساعت بیگ بن ۱۲ ضربه بنوازد آغاز می شود.
بیگ بن
در اسکاتلند رسوم خاصی با شب سال نو درآمیخته . در شب سال نو در اسکاتلند نوجوانان دور می افتند و سرود می خوانند و عیدی می گیرند. جشن های خیابانی که در خیابان پرنس در ادینبورگ برگزار می شود مثالی معروف است.
جشن در خیابان ادینبرگ
سیدنی هر ساله در بعضی از بزرگترین جشن های سال نو شرکت می کند و خودش بزرگترین مراسم آتش بازی را ترتیب می دهد.
آتش بازی در سیدنی
در یونان و قبرس بستگان و آشنایان دور هم جمع می شوند و در نیمه شب، چراغ ها را خاموش می کنند و با بریدن کیک ریحان جشن خود را آغاز می کنند. در این کیک ریحان یک سکه قرار دارد، هر کس آن سکه را به دست بیاورد برنده است و به اعتقاد آن ها در تمام طول سال بعد شانس با او یار خواهد بود.
شب سال نو در قبرس
در فیلیپین، شب سال نو جزیی از تعطیلات کریسمس است. در شب سال نو با ترقه و شیپور صداهای بلند تولید می کنند تا روح شیطان را دفع کنند و بد شانسی را در سال جدید از خود دور کنند. روی میزها غذا می چینند، سبدی از ۱۲ میوه مختلف که سمبل برکت و دارایی در ۱۲ ماه آینده است قرار می دهند. جشن های سال نو عمومی توسط فرمانداری شهر سازماندهی می شود و بسیار مورد توجه مردم است.
شب سال نو در فیلیپین
در مسکو رئیس جمهور روسیه شمارش معکوس ثانیه های پایانی سال کهنه را انجام می دهد. برج ساعت واقع در کاخ کرملین در سال نو به صدا در می آید و بعد سرود ملی روسیه آغاز می شود. مرسوم است که در طول به صدا در آمدن ساعت، مردم آرزو می کنند.
برج ساعت در مسکو
سال نو قدیمی در ۱۳ ژانویه( معادل ۱ ژانویه در تقویم قدیمی ژولین) جشن گرفته می شود. که اگرچه یک تعطیلی رسمی به حساب نمی آید اما به عنوان پایان تعطیلات زمانی که مردن درخت های کریسمس و سایر تزئینات خود را پایین می آورند، جشن گرفته می شود.
در سوئیس، آخرین مسابقه از تورنومنت هاکی روی یخ جام اشپینگلر در این روز برگزار می شود.
جام اشپینگلر
در آمریکا، مرسوم است که این مناسبت با کسانی که دوستشان دارند جشن گرفته شود، معروفترین جشن سال نو در کشور آمریکا در شهر نیویورک برگزار می شود.
توپ میدان تایمز با ۵/۳۸۶ کیلوگرم وزن و ۳/۷ متر طول در ساعت ۱۱:۵۹ بعد از ظهر در بالاترین نقطه از میدان تایمز قرار داده می شود و با شمارش معکوس از ۶۰ به یک به پایین ترین نقطه برج می رسد. فرا رسیدن سال نو( با شروع نیمه شب) با آتش بازی، موزیک و پخش زنده این مراسم در سراسر دنیا جشن گرفته می شود.
سال نو میلادی در میدان تایمز
در فرانسه بعضی به آب و هوا نظر می کنند و آن را پیش بینی سال آینده می دانند:
اگر باد به شرق بوزد، میوه ها ثمر می دهند. باد به غرب بوزد، ماهی ها و چهارپایان پروار و بزرگ می شوند.
اگر باد به جنوب بوزد، تمام سال بعد هوا خوب است . باد به شمال بوزد، محصولات آفت می زنند.
در اسپانیا، زمانی که ساعت در نیمه شب ۱۲ بار به صدا در می آید مردم ۱۲ انگور در دست خود نگه می دارند. هر انگور در هر بار به صدا در آمدن خورده می شود( یک ثانیه یکبار). اگر در طول این زمان همه انگورها خورده شود، در سال آینده خوش شانسی با فرد یار خواهد بود.
سال نو در اسپانیا
بچه های سال نویی
بچه هایی که روز سال نو به دنیا می آیند معمولا بچه های سال نویی نام گذاری می شوند. بیمارستان ها به اولین کودکی که در سال جدید در بیمارستان متولد شود هدیه می دهند. این هدیه ها معمولا اهدایی از طرف تجارت های محلی است و غالبا چیزهایی هستند که به درد بچه ها می خورند مثل شیر خشک، پتو و قنداق بچه.
بچه های سال نویی
فعالیت های روز سال نو
جشن ها و فعالیت های رایج در روز سال نو (یکم ژانویه) در سراسر دنیا معمولا به صورت زیر است:
جمع شدن مردم و برگزاری مراسم باشکوه
فوتبال و فوتبال آمریکایی
هاکی و هاکی روی یخ
کنسرت
سرگرمی هایی که از بودن در خانه و کنار خانواده لذت می برند.
پیاده روی و گشت و گذار اطراف خانه
فرایض مذهبی و رفتن به کلیسا
مراسم سالانه شیرجه زدن در آب یخ که معروفترین آن ها انجمن خرس قطبی است.
مسابقات اسب سواری نیز در چلتنهام برگزار می شود.
چلتنهام
 

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .