ولنتاین؛ از افسانه تا سنت

روز ولنتاین که روز سنت (قدیس) ولنتاین (Saint Valentine’s Day) یا روز جشن قدیس ولنتاین نامیده می شود، سالانه در ۱۴ فوریه معادل ۲۵ بهمن ماه برگزار می شود.
روز ولنتاین
براساس روایات، در سده سوم میلادی در رم باستان در دوران فرمانروایی کلادیوس دوم (Cladius)، کشیشی به نام ولنتاین می زیسته است. کلادیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند جنگجویان بهتری هستند، از این رو ازدواج را برای مردان جوان امپراتری رم قدغن کرده بود. کشیش ولنتاین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است و لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با دخترام محبوبشان جاری می کرد و آن ها را به ازدواج هم در می آورد.
هنگامی که کلادیوس این امر را دریافت، ولنتاین را به مرگ محکوم کرد و در ۱۴ فوریه ۲۶۹ میلادی سنت ولنتاین گردن زده شد.
کشیش ولنتاین
ساکنان رم این کشیش را فراموش نکردند و کلیسایی را به یاد او نام گذاری کردند، به این ترتیب ولنتاین به قدیس حامیان عشاق تبدیل شد.
در این مورد روایات دیگری نیز وجود دارد از جمله اینکه کشیش ولنتاین عاشق دختر زندانبانش بوده و اواین کارت ولنتاین را خود او قبل از مرگش فرستاده و روی آن نوشته ” از طرف ولنتاین تو”
با هر تاریخچه و افسانه ای این روز “روز عشق” نامیده شده. روزی برای به یاد آوردن کسانی که عاشقانه دوستشان داریم.
روزی برای اینکه به دیگران گل ها و هدایای زیبا بدهیم و به آن ها بگوییم دوستشان داریم.
بنا بر سنت، مردم در این روز به هم کارت تبریک ولنتاین و شکلات و گل های سرخ هدیه می دهند و عشق خود را به یکدیگر ابراز می کنند.
شکلات روز ولنتاین

تیم ایسفر با آرزوی بهترین ها، این روز را به شما تبریک می گوید.

 

نظرت چی بود؟!

ایسفر را دنبال کنید @esafarcom

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .