ویزای آذربایجان|اخذ ویزای آذربایجان|چگونه ویزای آذربایجان را دریافت کنیم؟؟!!

چطور ویزای آذربایجان را دریافت کنیم؟

در این مطلب به ویزای آذربایجان و راهنمای اخذ ویزا آذربایجان خواهیم پرداخت. این که چگونه می‌توان ویزای آذربایجان را دریافت کرد.
کشور آذربایجان و شهر باکو این روزها به یکی از انتخاب‌های اصلی گردشگران تبدیل شده است. حتما می‌دانید که اولین کار پیش از سفر به کشورهای خارجی اخذ ویزا است. بنابراین اگر بخواهید به باکو سفر کنید ابتدا باید ویزای آذربایجان را دریافت کنید. برایتان توضیح می‌دهیم که برای دریافت ویزای آذربایجان چه روش‌هایی وجود دارد. شما می‌توانید با بررسی شرایط خودتان روشی را که بیش از بقیه برایتان مناسب است انتخاب کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنید. با ایسفر همراه باشید.
دیگر مطالب ما را در مورد آذربایجان و باکو را نیز ببینید و با این شهر و جاذبه‌های گردشگری آن بیشتر آشنا شوید.

انواع ویزای آذربایجان

ویزا آذربایجان
ویزا آذربایجان

ویزای آذربایجان دو نوع دارد. ویزای «ورود» و ویزای «ترانزیت» که هر کدام شرایط خاص خودشان را دارند.

ویزای ورود
ویزای ورود آذربایجان
ویزای ورود آذربایجان

همانند سایر کشورها، آذربایجان هم برای ورود به کشور دو نوع ویزای سینگل (یک بار ورود) و مولتی (چند بار ورود) صادر می‌کند.

  • با دریافت ویزای سینگل (یک بار ورود) می‌توانید وارد کشور آذربایجان شده و تا ۳۰ روز آنجا اقامت کنید. البته همان‌طور که از نام این ویزا پیداست اگر قبل از اتمام مهلت سی روزه از کشور خارج شوید نمی‌توانید دوباره از آن برای ورود به کشور استفاده کنید. به عبارتی این ویزا فقط برای یک بار ورود و خروج از کشور آذربایجان اعتبار دارد. در ضمن اعتبار این ویزا ۹۰ روز پس از صدور منقضی می‌شود. در حال حاضر این ویزا با دریافت هزینه‌ ۲۰ دلار برای شهروندان ایرانی صادر می‌شود.
  • ویزای مولتی (چند بار ورود) برای افرادی است که می‌خواهند به دفعات به کشور آذربایجان تردد کنند. با داشتن این ویزا محدودیتی در دفعات ورود و خروج شما وجود ندارد. البته این ویزا تنها دو سال اعتبار دارد و بعد از آن باید دوباره تمدیدش کنید. هزینه‌ صدور این ویزا در حال حاضر برای شهروندان ایرانی ۳۵۰ دلار است.
ویزای ترانزیت
ویزای ترانزیت
Transit visa

ویزای ترانزیت در واقع به درد کسانی می‌خورد که می‌‌خواهند از طریق کشور آذربایجان به کشوری دیگر سفر کنند. مثلا اگر بخواهید برای سفر زمینی به گرجستان از آذربایجان بگذرید لازم است ویزای ترانزیت دریافت کنید.
این ویزا اعتباری ۳۰ روزه دارد و با داشتن آن می‌توانید تا ۵ روز در آذربایجان بمانید. البته میزان اقامت مجازتان در آذربایجان با توجه به نحوه‌ سفرتان مشخص می‌شود. یعنی هنگام درخواست ویزا از شما خواسته می‌شود نوع سفر (زمینی، هوایی، ریلی) و مسیری که قصد عبور از آن را دارید مشخص کنید تا بر اساس آن، اعتبار و مدت مجاز اقامت برایتان تعیین شود. هزینه‌ صدور این ویزا ۲۰ دلار است.

روش‌های اخذ ویزای آذربایجان

اخذ ویزای آذربایجان
ایسفر
ویزا آذربایجان
اخذ ویزا
اخذ ویزای آذربایجان

روش اخذ ویزای آذربایجان با توجه به اینکه می‌خواهید زمینی یا هوایی سفر کنید فرق می‌کند.

سفر هوایی
سفر هوایی آذربایجان
سفر هوایی آذربایجان

دولت آذربایجان برای تسهیل سفر افرادی که هوایی به این کشور وارد می‌شوند در فرودگاه ویزا می‌دهد. بدین‌ترتیب بعد از نشستن هواپیمایتان در فوردگاه حیدرعلیف با پرداخت ۲۰ دلار ویزا دریافت می‌کنید.
نکته‌ای که راجع به ویزای فرودگاهی آذربایجان وجود دارد آن است که اخذ این ویزا فقط و فقط ۲۰ دلار هزینه دارد. بنابراین اگر با تورهای گردشگری به باکو می‌روید حواستان باشد که به این بهانه پول بیشتری از شما نگیرند.
ضمنا یادتان باشد که فعلا ویزای فرودگاهی فقط در شهر باکو و فرودگاه حیدرعلیف داده می‌شود. بنابراین اگر مقصد پروازتان شهر یا فرودگاه دیگری است باید از قبل ویزا داشته باشید.

سفر زمینی
سفر زمینی به آذربایجان
سفر زمینی به آذربایجان

افرادی که قصد دارند زمینی به آذربایجان سفر کنند برای اخذ ویزا سه راه دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مراجعه به سفارت
سفارت جمهوری آذربایجان
ایسفر
مراجعه به سفارت جمهوری آدربایجان

سنتی‌ترین روش برای اخذ ویزا مراجعه به سفارت‌خانه یا کنسولگری کشور مقصد است. خوشبختانه در حال حاضر کشور آذربایجان روابط خوبی با ایران دارد و سفارت‌خانه‌ این کشور در تهران و کنسولگری آن در تبریز باز است.
برای اخذ ویزا می‌توانید با در دست داشتن مدارک لازم (که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم) به یکی از دو مرکز یاد شده مراجعه کنید، بیست دلار هزینه‌ ویزا (یا اگر قصد دریافت ویزای مولتی دارید، ۳۵۰ دلار) پرداخت کنید و منتظر بمانید تا ویزایتان صادر شود. اخذ ویزا با این روش حدود ۱۰ روز کاری زمان می‌برد.

درخواست الکترونیکی
درخواست الکترونیکی ویزا آذربایحان
درخواست الکترونیکی ویزا

اخیرا کشور آذربایجان امکان درخواست ویزای الکترونیکی یا همان eVisa را فراهم کرده است. برای این کار باید به سایت ویزای الکترونیکی آذربایجان مراجعه کنید و درخواستتان را ثبت کنید. هزینه‌ درخواست ویزای الکترونیکی ۲۴ دلار است. صدور این ویزا یک تا سه روز کاری طول می‌کشد و تا ۹۰ روز اعتبار دارد. هرچند دارندگان این ویزا حداکثر ۳۰ روز می‌توانند در آذربایجان بمانند.

مراجعه به آژانس‌های مسافرتی
آژانس مسافرتی
آژانس مسافرتی

اگر گرفتارید یا حوصله‌ گذراندن مراحل مختلف اخذ ویزا را ندارید می‌توانید به یکی از آژانس‌های مسافرتی مراجعه کنید، مدارکتتان را تحویل دهید و با پرداخت کمی پول بیشتر کار را به آن‌ها بسپارید. آژانس‌ها به سفارت مراجعه می‌کنند، ویزایتان را اخذ می‌کنند و تحویلتان می‌دهند.
تفاوت این روش با دو روش دیگر سریع‌تر و البته گران‌تر بودن آن است. این ویزاها معمولا سه روزه صادر می‌شود و حدود ۷۰ یورو هزینه برمی‌دارد. البته امکان اخذ یک روزه و فوری ویزا نیز وجود دارد، اما باید پول بیشتری بپردازید.

چه مدارکی برای اخذ ویزای آذربایجان لازم است؟

اخذ ویزای آذربایجان
ایسفر
ویزا
اخذ ویزای آذربایجان

قبل از هر چیز باید بدانید که کشور آذربایجان بر خلاف بعضی کشورهای دیگر مانند کانادا فقط ویزای عادی صادر می‌کند. یعنی فرق نمی‌کند که هدفتان از سفر به آذربایجان گردشگری باشد، قصد تحصیل یا اشتغال داشته باشید یا اصلا بخواهید با دوستان و خانواده‌تان دیدار کنید. این نکته‌ مثبت باعث می‌شود هنگام ثبت درخواست ویزا گیج نشوید.
برای دریافت ویزا باید مدارک زیر را ارائه کنید:

  1. پر کردن فرم تقاضای ویزا (دریافت فرم از سایت وزارت امور خارجه آذربایجان)
  2. اصل گذرنامه و کپی تمام صفحات
  3. دو قطعه عکس سه در چهار با زمینه‌ سفید
  4. کپی بیمه‌نامه مسافرتی
  5. فیش واریز هزینه‌ صدور ویزا

برای سفر به آذربایجان حتما باید بیمه‌نامه مسافرتی داشته باشید. هزینه‌ این بیمه بسته به تعداد روزهایی که می‌خواهید خود را بیمه کنید متفاوت است.
این نکته را هم فراموش نکنید که وقتی برای گرفتن ویزای آذربایجان اقدام می‌کنید، گذرنامه‌تان حداقل باید ۶ ماه اعتبار داشته باشد. در غیر این‌صورت تضمینی برای صدور ویزا وجود ندارد.
برای دریافت ویزای افراد زیر ۱۸ سال نیز لازم است کپی گواهی تولد، کپی اجازه رسمی والدین یا نمایندگان قانونی آن‌ها و مدارک شناسایی را هم به سفارت‌خانه ارائه دهید. این مدارک باید توسط دفترخانه‌های رسمی تأیید شده باشد.

سفارت‌خانه و کنسولگری‌های آذربایجان در ایران

سفارت آذربایجان در ایران
ویزا آذربایجان

همان‌طور که گفتیم آذربایجان در تهران و تبریز کنسولگری دارد. در ادامه آدرس و اطلاعات تماس با این مراکز را برایتان آورده‌ایم.

  • کنسولگری سفارت جمهوری آذربایجان در تهران: خیابان پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه‌ راستوان، پلاک ۱۶. تلفن تماس: ۵-۲۲۵۵۹۵۵۳ (۰۲۱). آدرس در گوگل مپ
  • کنسولگری سفارت جمهوری آذربایجان در تبریز: بلوار ولیعصر، خیابان عارف، پلاک ۹. تلفن تماس: ۳۳۳۳۴۸۰۳ (۰۴۱). آدرس در گوگل مپ
نظرت چی بود؟!